15 lutego rusza sezon rocznych rozliczeń PIT za 2021 rok

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od wtorku, 15 lutego, na podatników w usłudze Twój e-PIT będą czekać przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) rozliczenia roczne za 2021 rok. Przedsiębiorcy będą mogli z kolei wysyłać PIT poprzez system e-Deklaracje. Rozliczenia podatku potrwają w tym roku do 2 maja. Ale PIT-28 za 2021 r. można składać tylko do 28 lutego.

14.02.2022

NSA: Odpisy amortyzacyjne za okres najmu prywatnego zmniejszają wartość nieruchomości

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Podatnik, który wykorzystywał nieruchomość w ramach najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem, a następnie planuje wynajem w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, powinien uwzględnić w wartości początkowej nieruchomości odpisy amortyzacyjne za okres opodatkowania ryczałtem – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

14.02.2022

Spółki nieruchomościowe muszą już szykować raporty – nie wiedzą ani jak, ani co zgłaszać

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W tym roku po raz pierwszy spółki nieruchomościowe oraz ich udziałowcy są zobowiązani do zaraportowania swoich struktur udziałowych. Jeśli ich rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, mają na to czas do końca marca. Według ekspertów, ten termin to jedyny aspekt, który nie budzi wątpliwości praktycznych. Niejasny pozostaje zakres przekazywanych informacji, a także ich forma.

14.02.2022

Darowizna samochodu objęta VAT, nawet gdy to przekazanie w bliskiej rodzinie

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przekazanie przez podatnika VAT w formie darowizny samochodu osobowego na rzecz ojca - trzeba opodatkować VAT. Czynność ta nie korzysta ze zwolnienia od podatku. Opodatkowania darowizny można byłoby uniknąć, gdyby podatnik wykupił lub wycofał samochód na cele osobiste, zamiast wykupu do działalności gospodarczej. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.

12.02.2022

Same rachunki za najem nie wystarczą, by przedsiębiorca mógł odliczyć koszty

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Aby koszt najmu mieszkania w innej miejscowości został uznany za koszt uzyskania przychodu, faktury i rachunki to za mało. Niezbędne są też dokumenty umożliwiające ustalenie związku przyczynowo-skutkowego wydatków z uzyskanymi przychodami z działalności gospodarczej. Powinny być to potwierdzenia wykonywania usług i konieczności pobytu w tej miejscowości.

11.02.2022

Fiskus blokuje pieniądze, bo ma podejrzenia wobec innych podmiotów

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Organy podatkowe nie mogą wrzucać podatników do jednego worka i wszystkich traktować jak potencjalnych przestępców. Fakt, że kontrahent przedsiębiorcy może mieć zaległości podatkowe lub działa w branży, gdzie często dochodzi do oszustw skarbowych, to za mało, by odmówić odblokowania środków z rachunku VAT. Potwierdził to jednoznacznie WSA w Łodzi.

10.02.2022

Sejm w nowelizacji kodeksu spółek handlowych przyjął zmiany w Polskim Ładzie

PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Sejm przyjął w środę dużą nowelizację kodeksu spółek handlowych. Ustawa co do zasady odnosi się do zmian dotyczących spółek, ale duża część nowych przepisów ma korygować rozwiązania Polskiego Ładu. Chodzi przede wszystkim o zasady obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Będzie można uwzględniać m.in. różnice remanentowe.

09.02.2022

Polski Ład nie działa, bo działać nie może

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Można było mieć wrażenie, że prace nad Polskim Ładem były farsą. Ostatnie działania rządu sprawiły jednak, że zamiast komedii mamy grecką tragedię. Każde proponowane rozwiązanie wydaje się jeszcze gorsze od poprzedniego. Dobrego sposobu na panujący chaos jednak nie ma. Zamiast tego powstają kolejne łatki, upchane gdzie się da – dzisiaj np. w kodeksie spółek handlowych.

09.02.2022

Spółka cywilna nie jest stroną czynności cywilnoprawnej

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Spółka cywilna na gruncie prawa cywilnego jest traktowana tylko i wyłącznie jako umowa między wspólnikami. Nie może być ona podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych. Stroną czynności cywilnoprawnej są wspólnie i solidarnie działający wspólnicy spółki – i to oni muszą rozliczyć daninę. Ma to znaczenie m.in. przy umowach pożyczki zawieranych przez spółkę.

09.02.2022

Lekarz skorzysta z niskiego ryczałtu, jeśli prowadzi badania kliniczne

PIT Doradca podatkowy Zawody medyczne Polski Ład

Przychody lekarza mogą być opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu. Zależą one od rodzaju i symbolu działalności PKWiU. Od początku 2022 roku 14-proc. stawką zostały objęte przychody w zakresie opieki zdrowotnej. Badania kliniczne polegające na testowaniu nowych leków lub metod leczenia opodatkowane są z kolei 8,5-proc. lub 12,5-proc. podatkiem.

09.02.2022

W kontrze do inflacji przepisów

Doradca podatkowy Finanse Poprawmy prawo

Sprawy regulacyjne, zwłaszcza te podatkowe, od lat są bardzo wysoko na agendzie prezesów polskich firm. Nasze doroczne badanie wśród szefów firm CEO Survey wskazuje, że menedżerowie w naszym kraju uznają potencjalne ryzyka z tym związane za jedne z najbardziej priorytetowych. Z myślą m.in. o przedsiębiorcach włączyliśmy się w akcję "Poprawmy prawo" – pisze Cezary Żelaźnicki, partner zarządzający kancelarią PwC Legal.

07.02.2022

Mieszkanie małżonków podaruje rodzicom bez podatku tylko syn lub córka

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Mieszkanie należące do majątku wspólnego małżonków, może podarować rodzicom bez podatku od spadku i darowizn tylko jedno z nich. Może to zrobić tylko za zgodą drugiego małżonka. Co istotne, wyrażając taką zgodę, drugi z małżonków nie staje się stroną umowy darowizny. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.

05.02.2022

Egzaminy pisemne na doradcę podatkowego w maju i czerwcu

Ordynacja Doradca podatkowy

Zakończono przyjmowanie wniosków o dopuszczenie do części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego, zaplanowanej na maj i czerwiec. Zgłosiło się ponad 1600 osób. W maju część ustna egzaminu nie będzie przeprowadzana z uwagi na dużą liczbę wniosków na egzamin pisemny – poinformowała Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego.

03.02.2022

NSA: Błąd programu księgowego to nie oszustwo

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W sytuacji gdy powodem błędnych rozliczeń jest absencja pracownika, który się nimi zajmował, oraz awaria programu księgowego, a spółka sama ujawniła błędy i złożyła korekty deklaracji, nie można mówić o oszustwie czy nadużyciu. Sankcje w VAT miały na celu zapobieganie oszustwom i celowym nadużyciom – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

03.02.2022

Prawo w kryzysie - coraz więcej bubli i absurdów

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie Poprawmy prawo

Przygotowaliśmy kolejny raport „Poprawmy prawo”. Wynika z niego, że coraz więcej przepisów wymaga pilnej poprawy. Wiele regulacji jest kuriozalnych – np. źle zaparkowaną hulajnogę trzeba holować jak samochód, a w przepisach nadal żywe są PRL i Milicja Obywatelska. Nie wiadomo jaki jest limit osób na ślubach cywilnych, a od otrzymanych z zagranicy spadków i darowizn trzeba podwójnie zapłacić podatek. Prawo podlega nieustannej inflacji.

03.02.2022

Siedmiu sędziów NSA przeanalizuje kwestię odpowiedzialności za niepobrane zaliczki

CIT PIT Doradca podatkowy

Kto powinien ponosić odpowiedzialność za zaliczki na podatek dochodowy, które nie zostały pobrane przez płatnika z powodu zastosowania się do uzyskanej przez niego indywidualnej interpretacji podatkowej? Problem ten rozstrzygnie już 14 lutego Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów.

02.02.2022

NSA rozstrzygnie o paliwach silnikowych

VAT Akcyza Doradca podatkowy

Czy o uznaniu za paliwo silnikowe wyrobu energetycznego przeznaczonego do użycia do napędu silników spalinowych decyduje jego faktyczne przeznaczenie, czy wynikająca z właściwości wyrobu możliwość jego użycia do napędu silników spalinowych? Kwestię tę rozstrzygnie już wkrótce Naczelny Sąd Administracyjny w siedmioosobowym poszerzonym składzie.

02.02.2022

Projekt zmian w ramach pakietu Slim VAT 3 już w prekonsultacjach

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Trzeci pakiet przepisów wdrażających uproszczenia w VAT trafił właśnie do dwutygodniowych prekonsultacji. Pakiet wprowadza m.in. prostsze fakturowanie i zmniejszenie formalności. Środki z rachunku VAT będą mogły być wykorzystane na zapłatę m.in. podatku od sprzedaży detalicznej, podatku tonażowego czy opłaty cukrowej. Więcej podatników będzie mogło składać deklaracje kwartalne – informuje Ministerstwo Finansów.

01.02.2022

Niższy VAT na energię elektryczną nie dla najemców

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse

1 lutego wchodzą w życie przepisy tarczy antyinflacyjnej 2.0. Wraz z nimi pojawiają się również wątpliwości. Istnieje bowiem duże ryzyko, że z obniżonej stawki VAT na energię nie skorzystają podmioty, które wynajmują nieruchomości. Może się więc okazać, że biura czy sklepy działające na wynajmowanych powierzchniach w dalszym ciągu będą płacić VAT według najwyższej, 23-proc. stawki. Eksperci liczą na pilną interwencję Ministerstwa Finansów.

01.02.2022

NSA: Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania nie działa wstecz

Ordynacja Doradca podatkowy

Instytucja obejścia prawa podatkowego nie może być utożsamiana z uprawnieniem organów podatkowych do ustalania rzeczywistej treści czynności cywilnoprawnej. Kwestionowanie ważnych czynności prawnych wymaga spełnienia ustawowych warunków i nie powinno być dokonywane tylko z uwagi na ewentualne korzyści podatkowe. Klauzula o unikaniu opodatkowania dotyczy tylko zdarzeń, które miały miejsce po jej wejście w życie.

31.01.2022