Zmiany w składaniu sprawozdań i kontrolach firm audytorskich z podpisem prezydenta

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów o rachunkowości i o biegłych rewidentach. Format składania sprawozdań finansowych zostanie ujednolicony, dokumentu nie będą też musieli podpisywać wszyscy członkowie zarządu. Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) będzie mogła działać w większym zakresie w formie elektronicznej.

16.11.2021

MF nagradza zasłużonych dla finansów publicznych

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

W poniedziałek w resorcie finansów wyróżniono 39 osób. Dostały specjalne odznaki „Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej”. Wręczył je minister finansów Tadeusz Kościński. Odznaki honorowe otrzymały osoby z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), specjaliści z zakresu legislacji podatkowej, budżetu, urzędów skarbowych, samorządowcy oraz osoby wskazane przez wojewodów.

16.11.2021

Podatnicy chętnie rezerwują terminy wizyt w urzędach skarbowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

We wtorek, 16 listopada, mija rok od uruchomienia usługi rezerwacji wizyt w urzędzie skarbowym. W ten sposób umówiono już 4 mln 753 tys. wizyt. Miesięcznie to 400 tys. wizyt, a średni czas obsługi podatnika wynosi 14 minut. Takie dane podało serwisowi Prawo.pl Ministerstwo Finansów.

16.11.2021

Kopie certyfikatów rezydencji pomogą, ale nie rozwiążą wszystkich problemów

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Polski Ład

Po zmianach, które wejdą w życie z początkiem przyszłego roku, firmy będą mogły – w szerszym zakresie niż obecnie – korzystać z kopii certyfikatów rezydencji. Ułatwi to rozliczanie podatku u źródła podmiotom, które współpracują z zagranicą. Cały czas nierozwiązany jednak pozostaje problem dochowywania należytej staranności. A Polski Ład nałoży na firmy dodatkowe obowiązki w tym zakresie.

16.11.2021

Będą specjalne objaśnienia dla płacących tzw. estoński CIT

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek o rozpoczęciu konsultacji objaśnień w zakresie funduszu, rezerwy inwestycyjnej dostępnej od 2021 r. dla wszystkich przedsiębiorców spełniających warunki wejścia w tzw. estoński CIT. Uwagi można zgłaszać przez tydzień. Konsultacje zakończą się 22 listopada.

15.11.2021

Brak faktur VAT nie zawsze pozbawia prawa do odliczenia podatku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Organy skarbowe nie mogą pozbawić podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego na tej podstawie, że nie załączył on do akt sprawy faktur. Muszą być jednak spełnione materialne warunki prawa do odliczenia. Jeśli zatem nie mamy do czynienia z próbą oszustwa lub nadużycia, a transakcje miały miejsce, to podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego.

12.11.2021

Interpretacje i wiedza podatkowa są teraz w Eurece

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów uruchomiło wyszukiwarkę Eureka. Znajdą się tam potrzebne informacje podatkowe i celne. By skorzystać z systemu nie trzeba się logować. Na stronie można także zapisać się do newslettera i ocenić dostępne tam informacje. W nowym systemie publikowane są także interpretacje podatkowe.

10.11.2021

Biura rachunkowe apelują do prezydenta o weto dla Polskiego Ładu

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Krajowa Izba Biur Rachunkowych w imieniu całego środowiska biur rachunkowych wysłała w środę apel do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie podatkowej części Polskiego Ładu. Przepisy te zostały uchwalone przez parlament pod koniec października. Mają wejść w życie w styczniu 2022 roku.

10.11.2021

Wrocław zaprasza na konferencję podatkową

Rachunkowość Doradca podatkowy

Już 1 grudnia odbędzie się ogólnopolska konferencja I Wrocławskie Forum Podatkowe. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oraz Katedra Prawa Finansowego Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Udział w konferencji jest bezpłatny.

09.11.2021

Rewolucyjne zmiany w wystawianiu faktur coraz bliżej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przepisy, które wprowadzą Krajowy System e-Faktur, czekają już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Początkowo korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale od stycznia 2023 r. wystawianie e-faktur stanie się obligatoryjne. Eksperci wskazują na dużą niepewność podatników. Liczą, że firmy dostaną wystarczająco czasu, by przygotować się do nowych rozwiązań.

09.11.2021

Błąd w JPK_VAT bez czynnego żalu

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, od 1 stycznia 2022 roku nie będzie już konieczności składania czynnego żalu, w sytuacji wykrycia błędu jedynie w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT. Czynny żal nie będzie także potrzebny przy błędach w części deklaracyjnej oraz części ewidencyjnej pliku JPK_VAT.

08.11.2021

Księgowych i doradców podatkowych czekają trudne miesiące i lata

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Podatkowa część Polskiego Ładu ma zacząć obowiązywać za niecałe dwa miesiące. Wdrożenie nowych przepisów będzie wymagało wiele zachodu. To jednak nie koniec wyzwań branży księgowej i podatkowej. Po zmianach w PIT i CIT trzeba będzie od razu zacząć przygotowywać systemy do wystawiania e-faktur, potem uczyć się wysyłania jednolitych plików kontrolnych dotyczących podatków dochodowych.

08.11.2021

Rośnie zainteresowanie zawodem doradcy podatkowego, ale egzamin trudny

Doradca podatkowy Polski Ład

Do egzaminu na doradcę podatkowego przystępuje coraz więcej osób. Zdawalność egzaminu pisemnego to około 68 proc., a ustnego – niecałe 30 proc. Absolwenci niektórych uczelni mają ułatwione zadanie – nie muszą zaliczać części pisemnej. Kandydaci do zawodu mają jednak teraz utrudnione zadanie, bo będą musieli wykazać się wiedzą z uwzględnieniem zmian wprowadzonych pakietem Polskiego Ładu.

05.11.2021

Zmiany w Polskim Ładzie spowodują chaos w interpretacjach podatkowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Podatkowa część Polskiego Ładu czeka już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Większość przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Wtedy też pojawi się problem z wydawanymi obecnie interpretacjami podatkowymi. Przyjmuje się, że chronią one podatników do czasu zmiany brzmienia przepisów – tymczasem "ład" zmienia większość norm dotyczących PIT i CIT.

03.11.2021

Przedsiębiorca, który z powodu epidemii pracuje zdalnie, może stracić firmę

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Skarbówka weryfikuje adresy siedzib przedsiębiorców. Jeśli okaże się, że biuro jest zamknięte i nie można się z nikim skontaktować, wykreśla podatników z rejestrów NIP i VAT, co uniemożliwia dalsze prowadzenie biznesu. Takie działania są na porządku dziennym – także teraz w okresie epidemii, gdzie wiele firm działa zdalnie. Najnowsze orzecznictwo staje jednak jednoznacznie po stronie podatników.

02.11.2021

Od niektórych spadków trzeba zapłacić podwójny podatek

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Od spadków płaci się podatek od spadków i darowizn. Daninę trzeba rozliczyć w ciągu miesiąca od przyjęcia spadku. Najbliższa rodzina ma prawo do zwolnienia z podatku. O spadku należy jednak zawiadomić w ciągu sześciu miesięcy urząd skarbowy. Specjalnego podejścia wymagają spadki zagraniczne – tu może się pojawić konieczność dwukrotnego zapłacenia podatku.

01.11.2021

Skarbówka domaga się VAT od mieszkań pracowniczych

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów uważa, że aby skorzystać ze zwolnienia z VAT przy najmie mieszkań, konieczne jest spełnienie warunku dotyczącego realizacji celu mieszkaniowego nabywcy świadczenia. Zdaniem doradców podatkowych, stanowisko MF jest kompletnie oderwane od aktualnej linii orzeczniczej. Sprawia to, że kontekst fiskalny wydanej interpretacji jest aż nazbyt wyczuwalny.

29.10.2021

Senat trochę poprawia przepisy o Krajowym Systemie e-Faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Senat przyjął w czwartek z poprawkami nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi o wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur. Nowy system zacznie działać w styczniu 2022 roku. Na początek korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale MF chce objąć obowiązkiem elektronicznego fakturowania wszystkie podmioty.

28.10.2021

MF wyjaśnia zasady wypełniania TPR i dokumentowania cen transferowych

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Resort finansów opublikował nową, zaktualizowaną wersję „Informacji o cenach transferowych - pytania i odpowiedzi” (Informator TPR, Q&A TPR). Odniósł się niej do pytań i wątpliwości podatników, co do sposobu wypełniania formularza TPR za rok 2020. Dokument omawia Angelika Szambara z Enodo Advisors.

28.10.2021

Spółki nieruchomościowe nie wiedzą, kiedy mają złożyć sprawozdania

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Krajowa Informacja Skarbowa komplikuje rozliczenia spółek nieruchomościowych. Problemy mają zwłaszcza te podmioty, które mają łamany rok podatkowy. Nie wiadomo bowiem, czy sprawozdania o strukturze właścicielskiej składać teraz, czy dopiero w 2022 roku. Doradcy podatkowi twierdzą, że fiskus pomija przepis przejściowy i myli realizację obowiązków płatnika z obowiązkiem raportowania struktury.

28.10.2021