Szef rządu na piątkowej konferencji prasowej poinformował o nadchodzących zmianach, jakie mają zostać wprowadzone do podatkowego Polskiego Ładu.

Premier poinformował, że jeśli ktoś na koniec tego roku zauważy, że zarabiając do 12 800 zł brutto miesięcznie zarobi - w związku z Polskim Ładem - mniej niż to było w 2021 roku, to wówczas będzie mógł liczyć na rekompensatę.

- Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, czy w tym nowym systemie otrzyma wyższe wynagrodzenie, bądź takie same, zarabiając do 12 800 zł i na koniec tego roku zauważy jakąkolwiek różnicę, to zezwolimy, wprowadzimy zasadę możliwości rozliczenia według dochodów osiąganych w 2021 r., czyli porównanie 2021 r. i 2022 r. Jeżeli się okaże, że 2022 r. w jakikolwiek sposób o jedną złotówkę pogorszył status podatkowy kogokolwiek w Polsce, jakiejkolwiek osoby, to będzie można otrzymać ten zwrot - powiedział na konferencji szef rządu.

Kalkulator wynagrodzeń - porównanie 2021/2022 r. (Polski Ład) >

Będą poprawki i zmiany w Polskim Ładzie

Premier poinformował również o innych zmianach, jakie zostaną wprowadzone do podatkowego Polskiego Ładu. Wymienił tu rozciągnięcie ulgi dla klasy średniej na wszystkich emerytów i rencistów, na zleceniobiorców, rozszerzenie ulgi dla samotnych rodziców, wyrównania dla organizacji pożytku publicznego czy dodatkowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami.

Odnosząc się do rozciągnięcia ulgi na emerytów Morawiecki podkreślił, że emeryci otrzymujący świadczenia do 12,8 tys. zł miesięcznie "nic nie stracą". - Podobnie będzie ze zleceniobiorcami, ale także na przykład z nauczycielami akademickimi, którzy mają wysokie koszty uzyskania przychodu – do pensji 12,8 tys. zł brutto nie będzie straty. Każdy, kto tyle zarabia, zyska lub nie straci – zapewnił na konferencji premier.

PORADNIK: Polski Ład - o co pytają pracownicy >

Szef rządu zapowiedział także zmianę w zasadach rozliczania ulgi dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. - Rodzice tacy dostaną pełen zwrot ulgi, czyli 1,5 tys. zł bez względu na to, ile podatku zapłacili – dodał. Według KPRM z tej zmiany skorzysta 320 tys. podatników.

Zmiany w rozliczaniu 1 procenta

Odnośnie nowych rozwiązań dla organizacji pożytku publicznego, które uzyskują wpływy z 1 proc. podatku, przekazywanego przez podatników przy rozliczeniu rocznym, to według premiera jeśli ich wpływy z 1 proc. będą niższe niż w roku 2021, to Skarb Państwa ten ubytek uzupełni.

KPRM w tym punkcie doprecyzowało, że polegać to będzie na zagwarantowaniu OPP, że od 2023 roku - za rok podatkowy 2022 i kolejne - suma korzyści z 1 proc. nie będzie niższa za 2021 r. Tak jak do tej pory mechanizm będzie uzależniony od wskazania poszczególnych organizacji pożytku publicznego przez podatników.

Dodano, że w 2022 OPP otrzymają środki z 1 proc. według starych zasad, czyli na podstawie rozliczenia podatku za 2021 r.

Morawiecki na konferencji zapowiedział również dodatkowe wsparcie dla firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, które mają otrzymać dodatkowe środki z PFRON. Według KPRM pozwoli to na ochronę ponad 900 pracodawców, którzy zatrudniają 100 tys. osób z niepełnosprawnościami.

Premier podziękował także tym, którzy zwrócili uwagę na potrzeby korekt w Polskim Ładzie - m.in. prezydentowi Andrzejowi Dudzie, organizacjom pożytku publicznego i dziennikarzom.

(kk/pap)

Zobacz również: MF objaśnia zasady poboru zaliczek na PIT >>