Zwolnienie dywidendowe na korzystnych warunkach - konsultacje z MF blisko konsensusu

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

W Ministerstwie Finansów zakończą się niedługo konsultacje z przedstawicielami przedsiębiorców w sprawie zmian w podatku u źródła. Strony są bliskie porozumienia w niektórych obszarach, czego efektem ma być m.in. interpretacja ogólna określająca warunki zwolnienia z podatku dywidend. W efekcie łatwiejsze ma być skorzystanie z tego zwolnienia. Według ekspertów, powinno to ograniczyć liczbę sporów.

12.11.2024

Spory o zwrot podatku u źródła

CIT

Nie wystarczy samo poniesienie ciężaru ekonomicznego podatku, ale konieczne jest również istnienie odpowiednich zapisów w umowach z kontrahentem, wskazujących na konieczność jego zapłaty przez płatnika. Jeśli płatnik nie pozostawił takich dokumentów, organ podatkowy mógł pozostawić wniosek o zwrot podatku bez rozpatrzenia - orzekł WSA w Lublinie

09.11.2024

Globalny podatek wyrównawczy - ustawa trafi do prezydenta

CIT Podatki międzynarodowe

Senat przyjął w czwartek bez poprawek ustawę wdrażającą globalny podatek wyrównawczy. Będą nim objęte grupy kapitałowe, których skonsolidowane przychody przekroczą rocznie próg ustawowy na poziomie 750 mln euro. Jeśli efektywny poziom opodatkowania danej grupy, w określonej jurysdykcji, będzie niższy niż 15 proc., grupa zapłaci daninę. Jednak nowy podatek zmniejszy atrakcyjność polskich ulg strefowych. Dlatego rząd zapowiada, że planuje zastąpić je grantami.

07.11.2024

Amortyzacja lokali mieszkalnych – podatnicy wygrywają z fiskusem

CIT PIT Nieruchomości

Wprowadzony Polskim Ładem zakaz amortyzacji podatkowej budynków i lokali mieszkalnych obniżył rentowność inwestycji w nieruchomości i pokrzyżował plany wielu inwestorów. Po upływie niespełna dwóch lat od jego wprowadzenia okazuje się, że nie jest on jednak tak „uniwersalny”, jakim chciałby go widzieć fiskus. Sądy przyznają podatnikom rację, wskazując, że zakaz ten nie obejmuje inwestycji w obcych środkach trwałych stanowiących lokale i budynki mieszkalne.

07.11.2024

Fundacja rodzinna - opinia szefa KAS nie do końca uspokoi podatników

CIT PIT Fundacja Rodzinna

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał kolejną opinię zabezpieczającą, dotyczącą fundacji rodzinnej. Potwierdził w niej, że przepisy nie formułują żadnych wymagań co do okresu karencji, w jakim mienie nabyte przez fundację musi w niej pozostawać, zanim zostanie zbyte. Eksperci zgadzają się z takim stanowiskiem. Jednocześnie zwracają uwagę na brak poczucia pewności podatników, który jest efektem m.in. wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Finansów.

05.11.2024

Raport: Wciąż mało firm korzysta z ulgi B+R, trzeba uprościć formalności

CIT PIT

Pomimo wzrostu nakładów na badania i rozwój w Polsce, nasz kraj wciąż pozostaje daleko za europejskimi liderami innowacji. Barierą dla szybszego rozwoju nie jest brak narzędzi, takich jak ulgi podatkowe czy granty, ale niewystarczająca wiedza i zasoby w firmach - wynika z raportu "Z taryfą ulgową. Jak napędzić innowacyjność polskiego biznesu?" autorstwa Ayming Polska i Konfederacji Lewiatan. By lepiej dopasować ulgę B+R do potrzeb firm, autorzy rekomendują m.in. uproszczenie formalności i wprowadzenie możliwości zwrotu gotówkowego.

30.10.2024

Psychoterapia może być kosztem podatkowym, ale nie u każdego

CIT PIT Małe i średnie firmy

Wydatki na psychoterapię nie mają związku z działalnością gospodarczą - dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie daje się przekonać, że sesje z terapeutą pomagają w prowadzeniu biznesu. Negatywne stanowisko dotyczy zarówno wydatków ponoszonych przez przedsiębiorców na własną terapię, jak i opłacanych przez spółkę dla członków zarządu. Ale są wyjątki - koszty odliczy ratownik medyczny i... psychoterapeuta.

28.10.2024

NIK: Luka CIT to istotny problem, trzeba zwiększyć kontrole

CIT Administracja publiczna

Luka we wpływach budżetowych z tytułu CIT liczona jest w dziesiątkach miliardów złotych i stanowi istotny problem gospodarczy. Nadzór Krajowej Administracji Skarbowej nad prawidłowością rozliczeń podatników obsługiwanych przez niewyspecjalizowane urzędy skarbowe nie był w pełni prawidłowy - oceniła Najwyższą Izba Kontroli. Według NIK konieczne jest zwiększenie aktywności kontrolnej w obszarze CIT.

24.10.2024

Certyfikat rezydencji wciąż sprawia problemy

CIT PIT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Polskie spółki wciąż mają problemy z certyfikatami rezydencji zagranicznych kontrahentów. Każde państwo ma własny wzór i wymogi formalne, przez co polski fiskus nie zawsze akceptuje te dokumenty. Ostatnio szef Krajowej Administracji Skarbowej dopiero po latach uznał za prawidłowy certyfikat irlandzkiej spółki, zmieniając interpretację na korzyść podatnika. Rozwiązaniem problemów ma być tzw. dyrektywa FASTER, która wprowadzi jednolity w całej UE wzór dokumentu, prawdopodobnie jednak dopiero od 2030 roku.

23.10.2024

Cyfryzacja i prawo międzynarodowe kluczowe dla zmian w podatkach

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Podatki w erze wyzwań cyfrowych, międzynarodowe trendy oraz zakres obecnych zmian w prawie podatkowym - to jedne z najważniejszych tematów XXV Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej ELSA Poland. Prelegenci podkreślali znaczącą rolę przepisów wdrażających globalny podatek wyrównawczy, które mają wejść w życie z początkiem 2025 roku.

16.10.2024

Obiad dla współpracowników w kosztach firmy - fiskus zmienia zdanie

CIT PIT

Pracodawca odliczy wydatki na poczęstunek zarówno dla pracowników, jak i osób współpracujących z firmą na podstawie umów cywilnoprawnych. Szef Krajowej Administracji Skarbowej po czterech latach zmienił interpretację na korzyść podatników. Teraz argumentuje, że nie są to koszty reprezentacji, a przepisy podatkowe nie zabraniają odliczają tych wydatków. Według prawników warto rozszerzyć to stanowisko na imprezy integracyjne.

15.10.2024

JPK CIT już niedługo - jak się przygotować?

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Największym wyzwaniem będzie odpowiednie zastosowanie znaczników podatkowych. Powstaje m.in. pytanie, jak oznaczyć koszty hipotetycznych odsetek, koszty finansowania dłużnego czy przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń. To tylko przykładowe wątpliwości, które mogą się pojawić podczas próby przypisania znaczników i warto jak najszybciej podjąć analizy rozwiązań – piszą Wojciech Majkowski i Patrycja Młynarska z KPMG w Polsce.

14.10.2024

Kolejne rozwiązania podatkowe dla firm poszkodowanych w powodzi

CIT PIT VAT Powódź

Ministerstwo Finansów wprowadza kolejne rozwiązania podatkowe dla powodzian. Zgodnie z najnowszymi informacjami, poszkodowani przedsiębiorcy nie zapłacą podatku dochodowego od odszkodowań oraz otrzymają 2 tys. zł dofinansowania do zakupu kasy fiskalnej. Eksperci postulują, by umożliwić też poszkodowanym firmom odliczenie kar umownych, które zapłacą z tytułu niezrealizowanych zobowiązań. Warto też poprawić jakość informacji o pomocy.

14.10.2024

Skarbówka szybciej dowie się, kto nie płaci podatku od najmu

CIT PIT VAT Prawo europejskie

Przychody z krótkoterminowego najmu mieszkań, oferowanych na platformach internetowych, można rozliczać ryczałem od przychodów ewidencjonowanych – potwierdza Ministerstwo Finansów. Obowiązujące od lipca przepisy, dotyczące raportowania handlu oraz najmu przez internet, nie zmieniają sposobu opodatkowania ani nie wprowadzają dodatkowych kontroli. Jednak dzięki nim skarbówka szybciej zyska dane, kto nie płaci podatku od najmu. Pierwsze raporty trzeba złożyć już w styczniu 2025 roku.

10.10.2024

Firmy poszkodowane w powodzi nie zapłacą podatku od odszkodowań - jest projekt

CIT PIT Powódź

Przedsiębiorcy nie zapłacą podatku od odszkodowań z tytułu ubezpieczeń majątkowych otrzymanych w związku z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r. - zakłada projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku. Zaniechanie obejmie dochody (przychody) uzyskane w okresie od 12 września 2024 r. do końca 2026 r. Obecnie odszkodowania stanowią dla firm co do zasady przychód podlegający opodatkowaniu.

09.10.2024

Ogólnopolska Konferencja Podatkowa ELSA rozpocznie się już 15 października

CIT PIT VAT Rachunkowość

15 i 16 października odbędzie się XXV edycja organizowanej przez ELSA Poland Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej, która przyciąga nie tylko ekspertów ze świata podatków, ale także studentów. Tematyka jubileuszowej edycji obejmuje cztery główne filary: cyfryzację, trendy międzynarodowe, zakres obecnych zmian w prawie podatkowym oraz aspekty ESG.

07.10.2024

Spółki na CIT estońskim nie zapłacą podatku od darowizn dla powodzian

CIT Rachunkowość Powódź

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić ulgę dla spółek płacących CIT estoński, które pomagają powodzianom. Chodzi o zaniechanie poboru podatku z tytułu darowizn przekazanych podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w związku z usuwaniem skutków powodzi - zakłada projekt rozporządzenia.

04.10.2024

Granty zamiast ulg strefowych - odpowiedź rządu na podatek wyrównawczy

CIT Prawo europejskie

Granty gotówkowe mają zastąpić zwolnienia z podatków PIT i CIT w strefach ekonomicznych - takie rozwiązanie przedstawili w piątek na konferencji przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To odpowiedź na wdrożenie w Polsce globalnego podatku wyrównawczego. Wartość grantu byłaby uzależniona od wartości inwestycji, lokalizacji oraz liczby zadeklarowanych kryteriów jakościowych.

04.10.2024

Jest skarga na Polskę do TSUE za niewdrożenie podatku wyrównawczego

CIT Prawo europejskie

Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej (dyrektywa Pillar II), co należało zrobić do końca 2023 roku. Chodzi o wprowadzenie minimalnego podatku wyrównawczego na poziomie 15 proc. Komisja zaskarżyła też Hiszpanię, Portugalię i Cypr.

03.10.2024

Rewolucja w CIT już wkrótce. Najwyższa pora zacząć przygotowania

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Największe firmy będą musiały od 2025 roku prowadzić ewidencję w sposób, który umożliwi im złożenie JPK CIT. Prawnicy podkreślają, że to duże wyzwanie, do którego przedsiębiorcy są na razie słabo przygotowani. Największy problem sprawiać będzie odpowiednie zastosowanie znaczników podatkowych. Wątpliwości budzi np. oznaczenie nieodpłatnych świadczeń, kosztów hipotetycznych odsetek czy finansowania dłużnego. Tymczasem dane raportowane przez podatników będą podstawą kontroli.

03.10.2024