Jak ująć zobowiązanie z tytułu CIT estońskiego w rachunku wyników ostatniego roku obrotowego

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Czy jest możliwość ujęcia w rachunku wyników, sporządzonym za ostatni rok opodatkowania CIT-em estońskiego, podatku, który jednostka zadeklaruje w ostatniej deklaracji CIT-8E jako podatek do zapłaty jednorazowo? W mojej ocenie podatnik musiałby złożyć deklarację na przykład ostatniego dnia roku obrotowego. Wówczas z tą datą powstanie zobowiązanie podatkowe – pisze Izabella Trochimczuk z Kancelarii Podatkowej Skłodowscy.

22.03.2024

Barometr Prawa: zbyt wiele zmian legislacyjnych hamuje rozwój biznesu

CIT PIT VAT Małe i średnie firmy Finanse

W 2023 r. uchwalono 34 405 stron aktów prawnych, co oznacza wzrost o ponad 8 proc. w stosunku do 2022 r. W ciągu ostatnich dwóch lat było to w sumie 65 tysięcy stron. W 2023 r. weszły w życie 553 nowe przepisy dla firm, a 1051 zmieniło brzmienie, tylko 41 przepisów straciło moc – wynika z opublikowanego w czwartek Barometru Prawa Grant Thornton. Za najgorszą reformę dekady uznano Polski Ład, w tym przepisy o składce zdrowotnej.

21.03.2024

Przychód fundacji rodzinnej w organizacji zwolniony z CIT, ale pod pewnymi warunkami

CIT Fundacja Rodzinna

Fundacja rodzinna może przystępować do spółek handlowych i innych wymienionych ustawowo podmiotów, uczestniczyć w nich oraz wykonywać wszelkie prawa wynikające z tych tytułów (również z nich występować czy zbywać części udziału). Jeśli ma zamiar zbyć udziały polskiej spółki kapitałowej prawa handlowego - spółki z o. o., osiągnięte z tego tytułu przez fundację przychody będą korzystać ze zwolnienia od CIT.

18.03.2024

Auto w leasingu - pijany kierowca poniesie również karę podatkową

CIT PIT Doradca podatkowy

Przepisy o konfiskacie samochodów nie dotkną firm leasingowych, czyli właścicieli aut. Sankcje, także podatkowe, uderzą natomiast w leasingobiorcę. Za jazdę pod wpływem alkoholu nie straci auta, ale zapłaci karę stanowiącą równowartość pojazdu, której nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów ani nie odliczy VAT. Powstają też wątpliwości, czy - jeśli straci prawo jazdy - nadal będzie mógł odliczać koszty leasingu.

18.03.2024

Jest precedensowa interpretacja o rozliczeniach z gwarancji

CIT Doradca podatkowy

Działania zmierzające do uregulowania odpłatności za usługi udzielenia i utrzymania gwarancji - świadczone bez wynagrodzenia w poprzednich latach poprzez następcze otrzymanie płatności - nie powodują obowiązku rozpoznania dodatkowego przychodu w roku otrzymania płatności, jeżeli uprzednio rozpoznano hipotetyczny przychód w związku z obowiązkiem ustalenia warunków transakcji zgodnie z zasadą ceny rynkowej – piszą Marcin Czerwiński i Klaudia Malek z KPMG w Polsce.

15.03.2024

Rozliczenie podatku u źródła nadal pełne wątpliwości

CIT

Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie uproszczeń dla podatników w przepisach o podatku u źródła. Jednak na razie przedsiębiorcy będą musieli stosować dotychczasowe skomplikowane zasady. Coraz dłużej też – nawet do 14 miesięcy - trzeba czekać na uzyskanie opinii o stosowaniu preferencji. Wiele opinii wygasa z końcem 2024 r., a to oznacza, że trzeba jak najszybciej wystąpić o nową.

11.03.2024

EY: Interpretacja ogólna dotycząca ulgi B+R zwiększa oszczędności podatników

CIT PIT Doradca podatkowy

Wszelkie należności wypłacone z tytułu umowy o pracę (w tym m.in. z tytułu urlopów i choroby) oraz odpowiadające im składki ZUS mogą być podstawą naliczenia kosztów kwalifikowanych B+R. Interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów zwiększa podstawę do kalkulacji kosztów kwalifikowanych i pulę potencjalnych oszczędności – piszą Magdalena Piec i Wiktoria Sadowski z Działu Doradztwa Podatkowego EY Polska.

07.03.2024

Ulga na ekspansję nadal budzi wątpliwości

CIT PIT

Ustawodawca nie definiuje pojęcia wytworzenia rzeczy przez podatnika, zaś skarbówka podchodzi do niego bardzo restrykcyjnie. Przyjmuje, że kryterium to zostaje spełnione jedynie wówczas, gdy cały proces produkcyjny jest przeprowadzany w działalności podatnika. Stanowisko fiskusa znacznie ogranicza dostępność ulgi dla przedsiębiorców z szeroko pojmowanej branży produkcyjnej - mówi Natalia Majewska, doradca podatkowy.

07.03.2024

Baza klientów to nietechniczne know-how podlegające amortyzacji

CIT

Nabycie praw wynikających z przejętych umów z kontrahentami stanowi nabycie wartości niematerialnych i prawnych, które - zgodnie z postanowieniami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - podlegają ujęciu w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej.

06.03.2024

MF pracuje nad podatkiem wyrównawczym

CIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych. Wskazuje, że odpowiedzią na problemy opodatkowania międzynarodowego ma być wprowadzenie systemu tzw. globalnego podatku minimalnego. Największe firmy międzynarodowe będą podlegały każdego roku sprawdzeniu, czy spełniają wymóg minimalnego efektywnego poziomu opodatkowania 15 proc.

27.02.2024

Ulga IP Box tylko dla nielicznych - wszystko przez brak objaśnień

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Podatnicy wciąż czekają na objaśnienia Ministerstwa Finansów w sprawie IP Box, mimo iż ulga obowiązuje od 2019 roku. Nie wiedzą, jak obliczyć wartość kwalifikowanego IP zawartego w cenie towaru czy usługi. To oznacza, że podobnie jak w poprzednich latach, również w rozliczeniu za 2023 rok wielu przedsiębiorców zrezygnuje z preferencji. Czasu na stosowne obliczenia jest coraz mniej.

27.02.2024

Koniec sporów o wynagrodzenia B+R, ale co z ulgą na innowacyjnych pracowników

CIT PIT Doradca podatkowy

Przedsiębiorcy korzystający z ulgi B+R odliczą również wynagrodzenia pracowników za czas urlopu i choroby. Ministerstwo Finansów po latach sporów wydało korzystną dla firm interpretację ogólną. Zapomniało jednak o preferencji na innowacyjnych pracowników, która jest kontynuacją ulgi B+R. Według ekspertów korzystne stanowisko można co do zasady odnieść do obu ulg, ale MF powinno to potwierdzić wprost.

26.02.2024

Ryczałt wypłacany za pracę zdalną nie wlicza się do ulgi B+R

CIT PIT Doradca podatkowy

Ryczałt wypłacany pracownikom świadczącym pracę zdalną nie jest przychodem ze stosunku pracy. To oznacza, że przedsiębiorcy nie zaliczą go do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R). - O skutkach interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pisze Iwona Makosz, prawnik w Kancelarii Adwokackiej Małgorzata Boguszewska i Wspólnicy.

23.02.2024

Nadchodzą dwie duże reformy w podatkach. Firmy obawiają się chaosu

CIT PIT Rachunkowość

W 2024 r. przedsiębiorców czeka nie tylko praca nad wdrożeniem KSeF, ale także JPK CIT, czyli raportowaniem skarbówce danych z ksiąg rachunkowych. Ministerstwo Finansów potwierdza, że terminy pozostają bez zmian. To oznacza, że największe firmy będą musiały prowadzić odpowiednią ewidencję już od 2025 r. Przedsiębiorcy wskazują, że nie uda się wdrożyć dwóch reform jednocześnie i apelują o odroczenie zmian w CIT. Argumentem są koszty i ryzyko błędów.

23.02.2024

Ulga na ekspansję bez wynagrodzenia pracowników

CIT PIT Doradca podatkowy

Firma korzystająca z ulgi na ekspansję odliczy wydatki na zakup biletów lotniczych oraz zakwaterowanie i wyżywienie pracowników w związku z wyjazdem na targi. Nie odliczy jednak wydatków na wynagrodzenie pracowników - orzekł w pierwszym takim wyroku WSA w Białymstoku, przyznając rację fiskusowi. Według ekspertów, takie ograniczenie nie wynika z przepisów, a wcześniej fiskus zgadzał się na potrącenie kosztów pracowniczych.

22.02.2024

Skarbówka niemal dwukrotnie zwiększyła liczbę kontroli

Ordynacja CIT PIT VAT

Tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku urzędy celno-skarbowe przeprowadziły ponad 7 tys. kontroli nakierowanych na wykrywanie istotnych nieprawidłowości, podczas gdy w całym 2022 r. było ich nieco ponad 4 tys. – wynika z danych Ministerstwa Finansów, udostępnionych przez KPMG w Polsce. To oznacza, że w ubiegłym roku padł kolejny rekord. Zmniejsza się natomiast liczba i znaczenie kontroli podatkowych.

20.02.2024

Kongres KPMG: Przedsiębiorców czekają kolejne zmiany w podatkach

CIT PIT Finanse

We wtorek odbyła się 14. już edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG. Z wystąpień ekspertów płynie wniosek, że 2024 r. będzie pełen wyzwań dla podatników. Według przedstawionych podczas Kongresu zapowiedzi Ministerstwa Finansów, resort upubliczni w marcu projekt ustawy wdrażającej globalny podatek minimalny (Pillar 2). Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. MF analizuje też zasadność utrzymywania krajowego minimalnego CIT, który wszedł w życie z początkiem 2024 r.

13.02.2024

Podatek dochodowy od opłaty za jednorazowe kubki i pojemniki – płacić czy pominąć

Środowisko CIT PIT

Przepisy milczą na temat CIT i PIT od tzw. opłaty kubkowej, czyli opłaty za naczynia jednorazowego użytku dodawane do gotowej żywności, m.in. jako opakowanie. Wcale nie jest jednak pewne, czy nie powinna ona być opodatkowana. Eksperci wskazują, że ustawodawca stosuje różne regulacje w stosunku do podobnych opłat, np. recyklingowa została wprost uregulowana. I postulują, by Ministerstwo Finansów jak najszybciej zajęło stanowisko w tej sprawie.

12.02.2024

Kiedy złożyć zawiadomienie o wyborze estońskiego CIT

CIT

Jeśli podatnik złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, lecz na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem nie zamknie ksiąg rachunkowych oraz nie sporządzi sprawozdania finansowego w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego – wówczas zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem jest bezskuteczne. Potwierdza to wydana niedawno interpretacja ogólna ministra finansów.

09.02.2024

Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG już 13 lutego

CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

KPMG w Polsce zaprasza do udziału w 14. edycji Kongresu Podatków i Rachunkowości, która odbędzie się już we wtorek, 13 lutego 2024 r. w formule online. Rejestracja trwa do 8 lutego, do godz. 17:00. Udział w Kongresie jest bezpłatny. W tegorocznej edycji eksperci KPMG przedstawią, obok kwestii podatkowo-rachunkowych oraz prawnych, m.in. zagadnienia dotyczące raportowania ESG oraz cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji.

08.02.2024
Prawo.pl