Mural jako dzieło sztuki nie podlega amortyzacji

CIT PIT

Dzieła sztuki nie podlegają amortyzacji mimo, iż co do zasady, stanowią środki trwałe. Bezzasadne byłoby dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od dzieł sztuki i eksponatów muzealnych, które razem z upływem czasu zyskują na wartości. Wątek amortyzacji dzieł sztuki stał się tematem przewodnim jednej z ostatnich interpretacji Dyrektora KIS.

24.11.2023

Definicja działalności badawczo-rozwojowej - fiskus odmawia interpretacji

CIT PIT Doradca podatkowy

W przypadku, gdy przepis prawa podatkowego odsyła bezpośrednio do przepisów ustaw pozapodatkowych, organy podatkowe są zobowiązane do tego, aby się do nich ustosunkować. Tak wynika z jednolitej linii orzeczniczej sądów administracyjnych, która ukształtowała się w wyniku odmowy przez organy podatkowe wydawania interpretacji podatkowych. Organy z tą linią się jednak nie zgadzają, a proces odmowy wydawania interpretacji trwa nadal. Z tym problemem obecnie borykają się podatnicy występujący o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

21.11.2023

Odpisy aktualizujące należności uwzględnione w korekcie wstępnej

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Odpisy aktualizujące należności mogą być ujęte w ostatnim zeznaniu podatnika CIT przed przejściem na estoński CIT jako koszty podatkowe. Fiskus rozstrzygnął na korzyść podatników istotny problem związany ze sporządzaniem korekty wstępnej - pisze Izabella Trochimczuk, doradca podatkowy, zastępca dyrektora departamentu księgowości w Kancelarii Podatkowej Skłodowscy.

20.11.2023

Podatek minimalny coraz bliżej, ale przedsiębiorcy chcą jego uchylenia

CIT Doradca podatkowy Finanse

Już od 1 stycznia 2024 roku przedsiębiorcy będą stosować - po dwuletnim okresie zawieszenia - przepisy o minimalnym podatku dochodowym. Bliska zmiana rządu sprawia jednak, że wraca dyskusja o uchyleniu tych przepisów. Ich przeciwnicy argumentują, że skomplikowany wzór obliczenia daniny oraz szeroki katalog wyłączeń sprawią, że łatwo będzie o spory. Zaś koszty administracyjne związane z obliczeniami przewyższą spodziewane korzyści dla budżetu.

09.11.2023

MF przedłuża o trzy miesiące termin informacji o cenach transferowych na drukach TPR

CIT PIT

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia, które zakłada przedłużenie o trzy miesiące terminu złożenia informacji o cenach transferowych na drukach TPR-P i TPR-C. Dla podmiotów, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, termin ten upłynie 29 lutego 2024 r. MF uzasadnia, że chce dać podatnikom więcej czasu na zapoznanie się z nowym narzędziem informatycznym.

08.11.2023

Interpretacje w sprawie ulgi IP Box dają teraz lepszą ochronę, ale wciąż możliwe są spory

CIT PIT

Seria korzystnych dla branży IT wyroków w sprawie ulgi IP Box sprawiła, że również fiskus zmienił podejście do tego tematu. Zaczął wydawać interpretacje, w których sam stwierdza, czy podatnik prowadzi działalność badawczo-rozwojową uprawniającą do ulgi IP Box. W efekcie interpretacje dają podatnikom większą ochronę. Eksperci ostrzegają jednak, że ryzyko sporów wciąż istnieje. Mogą one dotyczyć tego, jaka część dochodu podlega preferencyjnemu opodatkowaniu.

06.11.2023

KPMG: Globalny podatek minimalny coraz bliżej

CIT Prawo europejskie

Do końca 2023 r. Polska ma obowiązek uchwalić przepisy wdrażające unijną dyrektywę w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego 15-proc. poziomu opodatkowania krajowych i międzynarodowych grup kapitałowych (tzw. dyrektywa Pillar II). Nowe rewolucyjne przepisy obejmą grupy kapitałowe o skonsolidowanych przychodach na poziomie co najmniej 750 mln euro, a pierwszym okresem podlegającym potencjalnie rozliczeniu będzie rok 2024 - piszą Michał Niżnik i Łukasz Piwowarczyk z KPMG w Polsce.

06.11.2023

Udział w targach nie zawsze z ulgą na ekspansję

CIT PIT

Przedsiębiorcy chcący odliczyć wydatki na udział w targach w Polsce i za granicą muszą zwracać uwagę na rodzaj ponoszonych wydatków. Ulga na ekspansję obejmuje m.in. koszt organizacji własnych stoisk, prezentację własnych produktów i bilety lotnicze dla pracowników. Nie obejmuje natomiast spotkań z kontrahentami ani udział w targach w charakterze odwiedzających stoiska innych firm.

03.11.2023

Wątpliwości i rygory - nowy projekt objaśnień dotyczący poboru podatku u źródła

CIT Prawo europejskie

Projekt objaśnień dotyczących WHT zaprezentowany przez resort finansów może budzić wiele uzasadnionych wątpliwości. Chodzi przede wszystkim o interpretację przepisów nakładających dodatkowe obowiązki na płatników podatku u źródła w grupach kapitałowych. W wielu kwestiach stanowisko jest bardzo rygorystyczne, a jego uzasadnienie sformułowane w sposób teoretyczny - piszą Piotr Herman i Dawid Iwanicki z ENODO Advisors.

02.11.2023

Ostatni moment, by sporządzić lokalną dokumentację cen transferowych

CIT PIT Doradca podatkowy

Firmy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, mają do 31 października obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych za 2022 r. Ministerstwo Finansów poinformowało natomiast, że chce wydłużyć o trzy miesiące termin sporządzenia informacji na formularzu TPR-C lub TPR-P. Według ekspertów, podatnicy mają problem nie tylko z krótszymi niż w poprzednich latach terminami oraz większą liczbą danych i analiz. Konieczna może być też aktualizacja analizy porównawczej.

30.10.2023

Propozycje w sprawie podatku u źródła sprzeczne z planami Komisji Europejskiej

CIT

Projekt nowych objaśnień w sprawie podatku u źródła (WHT) zakłada szereg niekorzystnych rozwiązań, które ograniczą prawo do preferencji. Zamiast wyjaśnić najbardziej skomplikowane kwestie, wprowadza szereg nowych wątpliwości interpretacyjnych - alarmują eksperci. Co więcej, propozycja Ministerstwa Finansów zmierza w innym kierunku niż plany Komisji Europejskiej.

27.10.2023

Integracja kontrahentów czasem kosztem, czasem nie

CIT PIT

Spółka nie odliczy wydatków na spotkania integracyjne w części dotyczącej współpracowników. Kosztem uzyskania przychodu mogą być tylko wydatki dotyczące pracowników – takie stanowisko zajmuje od kilku lat fiskus i zwykle potwierdzają to sądy administracyjne. Linia orzecznicza nie jest jednak jednolita. Eksperci wskazują, że stanowisko fiskusa jest zbyt restrykcyjne i nie wynika wprost z przepisów.

26.10.2023

Są wątpliwości, jak opodatkować produkty oferowane przez giełdy kryptowalut

CIT PIT Finanse

Nie wszystkie produkty, które bazują na technologiach kryptograficznych, można jednoznacznie określać jako waluty wirtualne na potrzeby rozliczenia podatkowego. Może się bowiem zdarzyć, że organy podatkowe podejmą próbę zakwalifikowania danego produktu jako instrumentu finansowego – piszą Mateusz Nurzyński i Maciej Sawczuk z KPMG w Polsce.

24.10.2023

Jakie konsekwencje ma niezłożenie informacji PIT-8C o sprzedaży udziałów spółki

CIT PIT

Obowiązek wystawienia PIT-8C może dotyczyć podmiotów, które są stroną umowy zbycia udziałów, jeżeli są: osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, osobami prawnymi albo jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej. Obowiązek ten nie ciąży na spółce, która nie jest stroną umowy sprzedaży udziałów, a tylko spółką, w której udziały są sprzedawane. Zatem nie grożą spółce żadne konsekwencje za niezłożenie PIT-8C.

19.10.2023

Fiskus pozwala odliczyć wynagrodzenia influencerów, ale nie własnej załogi

CIT PIT

Skarbówka przyznaje, że wydatki na współpracę z influencerami mieszczą się w zakresie ulgi na ekspansję. Spółka może więc dwukrotnie odliczyć dwukrotnie wypłacone im wynagrodzenie - raz jako koszt uzyskania przychodu i drugi raz jako koszt działań promocyjno-informacyjnych w ramach ulgi. Dyrektor KIS inaczej traktuje jednak pracowników marketingu. Twierdzi, że ich wynagrodzenia nie podlegają uldze.

19.10.2023

Tylko nieliczni producenci spełnią nowe warunki ulgi na ekspansję

CIT PIT

Ministerstwo Finansów chce wyłączyć wynagrodzenia pracowników z zakresu ulgi prowzrostowej. W projekcie objaśnień dotyczących ulgi przyjmuje też bardzo restrykcyjną definicję produktu, która uniemożliwi wielu producentom korzystanie z preferencji, jeśli np. korzystają z podzespołów innych firm. Eksperci wskazują, że konieczne jest doprecyzowanie projektu, by nie generował dodatkowych sporów.

16.10.2023

Fiskus zawsze traktuje pożyczkę jako ukryty zysk w estońskim CIT

CIT

Wypłata wygenerowanego zysku w okresie opodatkowania ryczałtem na rzecz wspólników jest podlega CIT w estońskim reżimie podatkowym. Według ustawy o CIT opodatkowaniu podlega również dochód z tytułu ukrytych zysków. Mimo korzystnego wyroku WSA, na ewentualną zmianę profiskalnej linii interpretacyjnej podatnikom przyjdzie poczekać do czasu rozpatrzenia sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny.

13.10.2023

Przez plany wyższych wpływów z podatków rosną obawy przedsiębiorców

CIT PIT Akcyza Finanse

Projekt ustawy budżetowej na 2024 r. zakłada, że dochody podatkowe wzrosną o 15,7 proc. w stosunku do 2023 r. Przyczynić ma się do tego m.in. dobra sytuacja gospodarcza oraz uszczelnienie systemu dzięki wprowadzeniu KSeF. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy tak wysoki wzrost jest realny. Pojawiają się też obawy, że może to pociągnąć kolejne niekorzystne dla przedsiębiorców rozwiązania, np. wzmożone kontrole czy zaostrzenie przepisów podatkowych.

12.10.2023

Przedsiębiorca odliczy zapłaconą karę za opóźnienie w wykonaniu umowy

CIT PIT

Skarbówka zbyt szeroko interpretuje pojęcie wad dostarczonych towarów i wykonanych usług - orzekł WSA w Białymstoku, uchylając niekorzystną dla podatnika interpretację. To oznacza, że zapłacona przez podatnika kara za opóźnienie w wykonaniu usługi, której przyczyną było nieterminowe wydanie pozwolenia przez urzędników, może być kosztem uzyskania przychodu. Według ekspertów na korzystny wyrok mogą powoływać się inni przedsiębiorcy.

11.10.2023

CIT estoński bardziej popularny, ale wciąż są wątpliwości

CIT Doradca podatkowy

Z estońskiego CIT korzysta już około 12,7 tys. spółek - informuje Ministerstwo Finansów. Eksperci uważają jednak, że liczba ta mogłaby być wyższa, gdyby nie budzące wątpliwości przepisy i skomplikowane warunki przejścia na ryczałt. Przypominają, że resort, wprowadzając to rozwiązanie, szacował, iż skorzysta z niego 200 tys. spółek. Jednym z największych problemów cały czas pozostaje interpretacja pojęcia ukrytych zysków.

10.10.2023
Prawo.pl