Wyroki NSA pozwalają skuteczniej zarządzać stratą

CIT

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że podatnicy mają prawo korygować stawki amortyzacji wstecz. Po ciężkich latach covidowych powinni oni mieć możliwość skutecznego zarządzania stratą podatkową, w tym przede wszystkim poprzez zwiększanie lub zmniejszanie stawek amortyzacyjnych - pisze Kamil Pierścionek, adwokat, starszy menedżer w Zespole ds. Postępowań Podatkowych i Sądowych w KPMG w Polsce.

30.01.2024

Stawki amortyzacyjne można korygować wstecz - aż do przedawnienia

CIT PIT

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł po raz kolejny, że dopuszczalne jest wsteczne korygowanie stawek amortyzacji podatkowej za lata, które nie uległy jeszcze przedawnieniu. Spółka może w trakcie danego roku zdecydować o obniżeniu takiej stawki ze skutkiem od początku roku. Korekta stawek pozwoli poprawić sytuację finansową przedsiębiorców, którzy ponieśli straty m.in. w wyniku pandemii Covid-19.

29.01.2024

Ministerstwo Finansów analizuje kwestię minimalnego podatku CIT

CIT Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów analizuje regulacje dotyczące minimalnego podatku CIT, w tym formuły dalszego ich funkcjonowania - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman. Nie przedstawił jednak na razie jednoznacznego stanowiska w sprawie przepisów, które weszły w życie z początkiem 2024 r. Podkreślił jedynie, że rozliczenie podatku nastąpi dopiero w 2025 r. Organizacje przedsiębiorców apelują o zniesienie tej daniny

26.01.2024

Składki na ZUS - jak prawidłowo rozliczyć koszt podatkowy

CIT Rachunkowość

Nowe brzmienie przepisu dotyczącego pobieranych od wynagrodzeń pracowników składek ZUS i zasad uznania ich za koszty uzyskania przychodów w ramach ustawy o CIT wzbudza niemało wątpliwości. Jedno jest pewne - wskazane wydatki mogą być kosztem w miesiącu, za który wynagrodzenia są należne - jednak pod warunkiem, że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów.

24.01.2024

MF: W sprawozdaniach finansowych koncerny wykażą podatek z podziałem na kraje

CIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości wdrażającym dyrektywę 2021/2101. Chodzi o to, by przedsiębiorstwa międzynarodowe nie przenosiły zysków z jednego kraju do drugiego w celu obniżenia płaconych podatków. Wprowadzony zostanie obowiązek publicznego ujawniania sprawozdania o podatku dochodowym w podziale na kraje, w tym także ze wskazaniem tzw. rajów podatkowych - informuje MF.

12.01.2024

Podatek od przerzuconych dochodów: obowiązek jest, ale często niemożliwy do spełnienia

CIT Podatki międzynarodowe

Podatnicy CIT muszą do 1 kwietnia rozliczyć podatek od przerzuconych dochodów za 2023 r. To danina, która obejmuje niektóre rodzaje kosztów, by zapobiegać transferowaniu dochodów za granicę. Jednak przepisy są na tyle skomplikowane, że prawidłowe rozliczenie jest bardzo trudne, a w niektórych przypadkach niemożliwe. Eksperci apelują do nowego rządu, by rozważył - jeśli nie zniesienie, to zliberalizowanie przepisów i związanych z nimi obowiązków administracyjnych.

12.01.2024

Podatek minimalny wszedł w życie, zaczynają się problemy

CIT Rachunkowość

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują przepisy o minimalnym podatku dochodowym. W założeniu zapłacą go przedsiębiorstwa, które poniosły stratę lub osiągnęły zbyt niski udział dochodu w przychodach. Przedsiębiorcy alarmują jednak, że - ze względu na skomplikowany wzór i liczne wyłączenia - trudne będzie już samo określenie, kto właściwie podlega nowej daninie. W efekcie koszty administracyjne mogą być wyższe niż spodziewane korzyści dla budżetu.

08.01.2024

W Nowym Roku ważne zmiany w prawie

Prawo cywilne Rynek i konsument CIT PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Niepelnosprawność Prawo autorskie

Wzrośnie płaca minimalna, przedłużono zamrożenie cen energii, a gminy ponownie zajmą się wypłatą dodatku osłonowego dla najuboższych. Więcej osób będzie mogło skorzystać z emerytur pomostowych, wraca podatek minimalny, a właściciele nowo kupionych pojazdów będą musieli je przerejestrować. Dzieciom nie będzie wolno sprzedawać energetyków, a szpitale muszą przygotować się na nowe zasady akredytacji. To tylko niektóre zmiany, jakie czekają nas od 1 stycznia 2024 r.

29.12.2023

Będzie szybsza amortyzacja budynków w gminach o wysokim bezrobociu

CIT PIT

Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z amortyzacji w okresie skróconym do odpowiednio 5 lub 10 lat, w zależności od stopy bezrobocia w powiecie położenia nieruchomości. Preferencja wchodzi w życie z początkiem 2024 roku i pozwoli zastosować stawkę amortyzacji wynoszącą nawet 20 proc. rocznie przez 5 lat. Według ekspertów trudno na razie ocenić, czy przełoży się to na wzrost inwestycji.

27.12.2023

Agnieszka Wnuk: Podejście prezentowane przez NSA ogranicza preferencje w podatku u źródła

CIT

Nie sposób nie wyrazić zaniepokojenia zaprezentowanym przez NSA automatyzmem w klasyfikowaniu struktury jako sztucznej z tego tylko powodu, że uzyskuje głównie przychody dywidendowe, a jej działalność operacyjna jest ograniczona. Przyjmując takie podejście, można by uznać, że żadna ze spółek holdingowych nie spełni kryteriów dla zastosowania zwolnienia - pisze Agnieszka Wnuk, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea.

22.12.2023

Po wyrokach NSA trudniej będzie skorzystać z preferencji w podatku u źródła

CIT

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał fiskusowi rację w kwestii odmowy stosowania preferencji w podatku u źródła. Sąd zgodził się, że organ podatkowy może odmówić wydania opinii w tej sprawie, opierając się na pojęciach nieokreślonych, takich jak uzasadnione wątpliwości. Według ekspertów, powstają wątpliwości co do funkcjonowania opinii w tym kształcie, a zakres obowiązku podatkowego nie może być kształtowany w oparciu o przeczucia.

21.12.2023

Firma odliczy wydatki na blog, nawet niezwiązany z profilem jej działalności

CIT PIT

Wydatki związane z prowadzeniem firmowego bloga mają związek z przychodami spółki i podlegają odliczeniu - orzekł WSA w Warszawie. Dotyczy to zarówno kosztów obsługi informatycznej, jak też kosztów opisywanych na blogu podróży. Jak wynika z wyroku, im większa klikalność bloga o tematyce lifestylowej, tym większe przychody może uzyskać spółka. To już kolejny wyrok korzystny dla podatników. Inne zdanie ma w tej kwestii fiskus.

20.12.2023

Choinka i świąteczne dekoracje w kosztach firmy

CIT PIT

Przedsiębiorcy odliczą wydatki na świąteczny wystrój biura: choinkę i inne bożonarodzeniowe dekoracje. Organy podatkowe zgadzają się co do zasady, że zwyczajowo przyjęte ozdoby nie mają wystawnego charakteru, a dobra atmosfera w pracy sprzyja podniesieniu wydajności załogi i zwiększeniu przychodów. Fiskus zgadza się też na odliczenia VAT od zakupionych dekoracji.

15.12.2023

Konferencja Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster: Coraz więcej kontroli podatkowych

CIT PIT VAT HR KSeF

Podatnicy powinni przygotować się w najbliższym czasie na większą liczbę działań kontrolnych w takich obszarach jak m.in. handel internetowy oraz nowe ulgi podatkowe. W 2024 roku czeka ich też szereg wyzwań związanych m.in. z wprowadzeniem KSeF oraz rozliczaniem podatku od nieruchomości po wyrokach Trybunału Konstytucyjnego - na takie m.in. tematy dyskutowali uczestnicy IV edycji konferencji "Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych, kadrowych i doradców podatkowych".

06.12.2023

Informacja o strategii podatkowej - obowiązek jest, ale nie działa

CIT Doradca podatkowy

Największe spółki muszą do końca roku poinformować opinię publiczną o realizowanej przez nie strategii podatkowej. Dotychczas większość z nich realizowała ten obowiązek w minimalnym zakresie, na co pozwala literalne brzmienie przepisów. Przedsiębiorcy obawiają się też, że z ich publikacji skorzysta głównie konkurencja. Ministerstwo Finansów dostrzegło, że przepisy nie działają tak jak zakładano, a eksperci postulują zmiany.

06.12.2023

Świąteczny prezent od kontrahenta może być z podatkiem

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Wydatki na świąteczne prezenty dla kontrahentów mogą być kosztem uzyskania przychodu tylko wówczas, gdy nie mają reprezentacyjnego charakteru. A to oznacza, że nie można odliczyć kosztów zakupu koszy prezentowych czy alkoholi. Z kolei obdarowany kontrahent powinien, co do zasady, zapłacić PIT od upominku – sposób rozliczenia zależy od tego, czy prezent otrzymuje osoba prawna, indywidualny przedsiębiorca, czy też osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.

05.12.2023

MF przedłuża zwolnienie w zakresie poboru WHT dla płatników technicznych

CIT PIT

Ministerstwo Finansów chce przedłużyć do końca 2024 r. wyłączenie dla płatników technicznych i emitentów z obowiązku stosowania mechanizmu pay & refund w zakresie poboru podatku u źródła (WHT). Powodem są problemy podmiotów prowadzących rachunki papierów wartościowych z ustaleniem, czy otrzymane przez podatników należności przekroczyły próg 2 mln zł, co jest warunkiem stosowania mechanizmu.

01.12.2023

Podatek od przychodów z budynków - problemów jest tak wiele, że lepiej go uchylić

CIT Doradca podatkowy

Przedsiębiorcy chcą uchylenia podatku od przychodów z budynków. Zarzucają mu liczne wady i nieproporcjonalne koszty poboru w stosunku do korzyści budżetu państwa. Dodatkowo skarbówka - jak podkreślają - rozszerza zakres podmiotów objętych tą daniną, żądając jej zapłaty od branży hotelarskiej. Orzecznictwo jest niejednolite, jednak w ostatnich korzystnych dla przedsiębiorców wyrokach NSA orzekł, że danina nie dotyczy hoteli.

28.11.2023

Czego polska branża IT oczekuje od systemu podatkowego

CIT PIT Doradca podatkowy

Wszelkie zachęty podatkowe powinny prowadzić do osiągnięcia określonych celów ustawodawcy. Jednym z nich powinno być pozostawienie wytwarzanej przez ekspertów technologii w Polsce. Czy jest to zatem czas na wprowadzenie kwalifikowanych, korzystniejszych niż dotychczasowe, zachęt podatkowych dla polskiej branży IT - piszą dr Piotr Sekulski i dr Piotr Mijal.

27.11.2023

Karetka nie przyjechała, zadośćuczynienie nie jest kosztem

CIT PIT

Kwoty wypłacone na podstawie prawomocnego wyroku sądowego z tytułu zadośćuczynienia wraz z ustawowymi odsetkami, nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Potwierdza to skarbówka i orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego. Roszczenie uwzględnione przez sąd wynikało z zaniechania dyspozytora i nie wysłania karetki pogotowia do chorej kobiety.

27.11.2023
Prawo.pl