Opublikowane na początku toku trzy informacje o odmowie wydania opinii zabezpieczającej to zła wiadomość dla podatników. Eksperci wskazują jednak, że należy przeanalizować, jakich konkretnych sytuacji dotyczą. To też wskazówka dla podatników, jakie działania mogą narazić ich na spory z fiskusem.

 

Kolejna odmowa skarbówki

Najnowszy przykład to informacja o odmowie wydania opinii zabezpieczającej z 16 grudnia ub.r. (nr DKP1.8082.3.2024)z 18 grudnia (nr DKP1.8082.4.2024), opublikowane 10 lutego 2025 r. W obu przypadkach wnioskodawcy planowali następujące działania:

  1. wniesienie posiadanych przez fundatorów udziałów oraz ogółu praw i obowiązków w spółkach handlowych (prawa udziałowe) do fundacji rodzinnej;
  2. sprzedaż wniesionych udziałów oraz ogółu praw i obowiązków przez fundację rodzinną do niezależnego inwestora;
  3. dystrybucja środków do beneficjentów fundacji rodzinnej zgodnie ze statutem.

Wnioskodawcy przyznali, że zdecydowali się na takie rozwiązanie ze względu na zwolnienie podmiotowe fundacji (art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT). Gdyby najpierw sprzedali prawa udziałowe i zapłacili PIT, a następnie środki, pomniejszone o zapłacony podatek, zostały wniesione do fundacji, to byłaby to znacznie niższa kwota. Fundatorzy argumentowali, że ponieważ są osobami działającymi racjonalnie i jednocześnie pragnącymi zabezpieczyć rodziny (beneficjentów), to rozważanym scenariuszem jest wniesienie praw udziałowych i ich sprzedaż przez fundację, a nie przez fundatorów.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto