Mimo zachęt, poziom innowacyjności polskich firm spada

CIT PIT Spółki

Z najnowszej edycji „Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” przygotowanego przez PARP wynika, że kolejny rok z rzędu firmy ograniczają nakłady na działalność innowacyjną. Od 2015 roku to spadek o niemal 8 miliardów złotych do poziomu 36,5 miliardów. Dzieje się mimo wprowadzonych zachęt podatkowych w postaci ulgi B+R czy IP Box.

17.08.2020

Prowadzenie firmy w mieszkaniu korzystne podatkowo, ale nie zawsze

PIT VAT Małe i średnie firmy

Z powodu koronawirusa wiele osób cały czas pracuje z domu. Swoje usługi zdalnie świadczą także prowadzący działalność gospodarczą. Najnowsze interpretacje podatkowe potwierdzają, że fiskus zaczyna łagodniej patrzeć na rozliczanie wydatków na biuro w domu w kosztach uzyskania przychodów i odliczanie VAT. Ale na pewne nakłady cały czas trzeba jednak uważać.

17.08.2020

Podatek od cukru wejdzie z datą wsteczną?

Domowe finanse Doradca podatkowy Opieka zdrowotna

Na piątkowym posiedzeniu Sejm ma zająć się przepisami tzw. ustawy prozdrowotnej. Ma ona wprowadzić m.in. opłatę od napojów słodzonych tzw. podatek cukrowy. Według planów, nowa danina miała zacząć obowiązywać już od 1 lipca. Sejm jednak nie zajął się nią w odpowiednim czasie.

14.08.2020

Jest wyrok TSUE, a polski fiskus wciąż wykorzystuje dowody z innych spraw

Prawo karne Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Organy skarbowe nie chcą wznawiać postępowań podatkowych po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w głośnej sprawie Glencore. Polska skarbówka - wbrew stanowisku unijnego sądu - odmawia dostępu do zebranych w innych postępowaniach dowodów także w bieżących sprawach. Podatnicy w rezultacie pozbawieni są ochrony, a fiskus wykorzystuje sytuację i wydaje niekorzystne decyzje.

14.08.2020

Polski i niemiecki fiskus będą wspólnie zwalczać oszustwa podatkowe

Ordynacja VAT

Szef Krajowej Administracji Skarbowej i Federalne Ministerstwo Finansów w Niemczech zawarli specjalne porozumienie. Dotyczy ono bezpośredniej transgranicznej wymiany informacji w zakresie podatku VAT. Wcześniej podobne porozumienia podpisano z administracjami podatkowymi Czech, Słowacji, Litwy oraz Węgier.

13.08.2020

Wiążące informacje stawkowe nie rozwiązały problemów z opodatkowaniem VAT

Ordynacja VAT Rachunkowość

Wiążące informacje stawkowe, tzw. WIS-y w założeniu miały uprościć rozliczanie VAT. W praktyce okazuje się jednak, że nie do końca spełniają swoją rolę. Podatnicy mogą pytać o stawki podatkowe dla towarów, ale urząd nie potwierdzi już jednak tak jednoznacznie opodatkowania usług. WIS-y nie mogą też dotyczyć zwolnień z VAT. Pozostają zwykłe interpretacje podatkowe

13.08.2020

Estoński CIT w Polsce coraz bliżej

CIT

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w środę projekt nowelizacji ustawy o CIT. Projektowane zmiany dotyczą wprowadzenia w Polsce tzw. estońskiego CIT. Chodzi o preferencje podatkowe dla firm dokonujących inwestycji. Nowe przepisy mają wejść w życie na początku przyszłego roku. W kieszeniach podatników ma zostać ponad pięć miliardów złotych.

12.08.2020

Problematyczne usługi ubezpieczeniowe w świetle podatku u źródła

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Usługi ubezpieczeniowe często uznawane są przez organy podatkowe za usługi, od których należy odprowadzić podatek u źródła, mimo iż nie są one literalnie wymienione w ustawie o CIT. Sądy korygują to stanowisko. Podkreślają, że ubezpieczenia, nabywane od nierezydentów, nie podlegają opodatkowaniu u źródła. Nie są świadczeniami o podobnym charakterze do usług poręczeń i gwarancji

12.08.2020

Zwrot prowizji klientowi po wyroku TSUE kosztem podatkowym banku

CIT Finanse

Dokonane przez bank kredytobiorcom, którzy dokonali wcześniejszej spłaty kredytu, zwroty opłat i prowizji w części obliczonej proporcjonalnie do pozostałego okresu obowiązywania umowy, wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, mogą być kosztem uzyskania przychodów banku.

11.08.2020

Rząd szykuje zmiany w obrocie smarami

Akcyza Finanse

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Finansów oraz Ministerstwem Klimatu zaprezentowało projekt nowelizacji, która ma uporządkować rynek obrotu smarami w Polsce. Zdaniem resortów oficjalny rynek smarów nie rośnie tak jak pozostałe rynki towarów, w których wykorzystuje się smary (jak chociażby rynek samochodowy). W związku z tym powstała szara strefa.

11.08.2020

W cenach transferowych transakcja to nie tylko sprzedaż i zakup

CIT PIT

Przepisy o cenach transferowych nie definiują pojęcia transakcji. Jest to przyczyną wielu niejasności i przysparza problemów podatnikom, którzy często nie wiedzą, czy powinni sporządzać dokumentację podatkową. Organy podatkowe uważają, że transakcję należy rozumieć możliwie szeroko – piszą eksperci z ABC Tax.

07.08.2020

Faktura nabycia samochodu bez split payment

VAT Spółki

Gdy przedmiotem nabycia przez spółkę jest samochód w określonym standardzie, z określonym wyposażeniem, które uwzględnione jest w kalkulacji całkowitej ceny zakupu samochodu to z uwagi na fakt, że samochody nie zostały wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, przy dokonywaniu płatności udokumentowanych fakturą spółka nie jest zobowiązana do zastosowania mechanizmu podzielonej płatności.

07.08.2020

Fiskus blokuje zaliczanie do kosztów usług niematerialnych

CIT PIT

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – skarbówka cały czas ma problem z usługami niematerialnymi. Prawo limituje zaliczanie ich do kosztów tylko w określonych przypadkach. Fiskus jednak zbyt restrykcyjne podchodzi do przepisów i ogranicza np. rozliczanie umów agencyjnych. Zdaniem ekspertów, to całkowicie wbrew prawu. Pewną nadzieję podatnikom dają dopiero sądy.

07.08.2020

Ministerstwo Finansów nie dzwoni do podatników

Ordynacja

Gdańska Izba Administracji Skarbowej ostrzega przed telefonami od osób, które przedstawiają się jako pracownicy Ministerstwa Finansów. Należy zachować ostrożność. Resort finansów nie kontaktuje się w ten sposób z podatnikami, ani też nie zbiera informacji o płacących podatki.

06.08.2020

Firmy mają problem z nowymi stawkami VAT

VAT Spółki

Ostatnie tygodnie upływają w firmach na wdrażaniu nowej matrycy VAT. Okazuje się jednak, że zmiana stawek wpływa nie tylko na rozliczenia z fiskusem, ale także na relacje biznesowe. Dotyczy to zwłaszcza umów zawartych przed zmianą stawek podatku. W rezultacie, konieczna jest weryfikacja wszystkich kontraktów.

06.08.2020

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dzieci z rodzin zastępczych

Finanse publiczne

Do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn będą mieli prawo m.in. wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka - tak stanowi poselski projekt ustawy, który uzyskał poparcie sejmowa komisja finansów publicznych. W Komisji sejmowej posłowie opowiedzieli się za rozszerzeniem zakres zwolnienia o opiekunów i wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych

05.08.2020

Wyrok TK w sprawie podatku od wiatraków już w Dzienniku Ustaw

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

W Dzienniku Ustaw pod pozycją 1336 został we wtorek opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Wynika z niego, że prawo nie może działać wstecz, a zmiany opodatkowania elektrowni wiatrowych wprowadzone w 2018 roku były niezgodne z Konstytucją. Rząd ma teraz 18 miesięcy na poprawienie przepisów.

05.08.2020

Podatki lokalne z roku na rok coraz wyższe

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Ogłoszone właśnie obwieszczenie ministra finansów umożliwi wprowadzenie w przyszłym roku wyższych stawek podatków i opłat lokalnych. Są to wartości maksymalne. Gminy mogą je dowolnie obniżać, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów stosuje stawki najwyższe z możliwych. Obniżanie podatków nie zawsze jest dla nich opłacalne.

05.08.2020

Obligacje kapitałowe coraz bliżej

Rachunkowość Finanse

W poniedziałek minął termin konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o obligacjach oraz niektórych innych ustaw. Planowana nowelizacja ma wprowadzić nowy rodzaj obligacji. Resort finansów zajmie się teraz analizą zgłoszonych sugestii i komentarzy.

04.08.2020