Kurator zdecyduje, dyrektor odpowie - ustawa wkrótce trafi do Sejmu

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Centralizacja oświaty, bat na dyrektora i koniec z jakościowym podejściem do oświaty - tak związkowcy i dyrektorzy oceniają nowe pomysły MEiN, które dotyczą przyznania kuratorom dodatkowych uprawnień. Teraz projekt noweli ustawy - Prawo oświatowe trafi do Sejmu, we wtorek przyjęła go Rada Ministrów.

16.11.2021

Godziny wspomagające nie dla klasy pracującej zdalnie

Kadry w oświacie

Przepis rozporządzenia jest jasny - szkoła nie może zdalnie prowadzić zajęć wspomagających, które minister edukacji i nauki wprowadził, aby odrobić straty wynikające ze zdalnego nauczania. Nie ma tu nawet wyjątku dla placówek, które z powodu zachorowania któregoś z uczniów lub nauczycieli pracują online.

03.11.2021

Marcin Jaroszewski: Dopóki jest Karta Nauczyciela zamierzam robić swoje

Kadry w oświacie

W artykule 6 Karty Nauczyciela są określone nasze obowiązki: wychowywać młodzież w poszanowaniu Konstytucji, umiłowaniu ojczyzny, atmosferze tolerancji, demokracji, solidarności. Nie mam powodów, żeby się bać - mówi Marcin Konrad Jaroszewski, dyrektor XXX Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, komentując zmiany w prawie oświatowe i i swoje relacje z władzami oświatowymi.

30.10.2021

MEiN: Godziny ponadwymiarowe niesprawiedliwe, więc będzie ich mniej

Kadry w oświacie Prawo pracy

Cztery dodatkowe godziny pensum, osiem godzin rejestrowanych i zmiany dotyczące urlopów wypoczynkowych - to plan ministerstwa na zmiany w Karcie Nauczyciela. Poza dużo poważniejszymi konsekwencjami tej zmiany, jak możliwe cięcia nawet 40 tys. etatów, ograniczy ona liczbę godzin ponadwymiarowych. Zdaniem MEiN, będzie to sprawiedliwe, bo nie wszyscy nauczyciele mieli takie godziny.

26.10.2021

Znikające dodatki w szkołach - od września 2022 roku bez świadczenia dla stażystów

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Wszystko za sprawą planowanych zmian w Karcie Nauczyciela - poza zwiększeniem pensum i zmianami w systemie awansu zawodowego, w założeniach do nowej ustawy przewidziano likwidację niektórych dodatków. Inne - jak dodatek wiejski - ulegną zmniejszeniu. Sprawia to, że zapowiadany przez resort edukacji wzrost wynagrodzeń, może być nieco przereklamowany.

18.10.2021

Wittkowicz: MEiN nie zastanawia się nad skutkami podejmowanych decyzji

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Mam wrażenie, że myślenie w resorcie edukacji nie przyjęło się. Nie analizuje się skutków podjętych decyzji, nie przyjmuje uwag krytycznych. Być może pan minister spotyka się z takimi osobami, że jak coś powie, wszyscy wstają i mu klaszczą. Jeśli się do tego przyzwyczaił, to jest na złej drodze - mówi Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Forum-Oświata”.

16.10.2021

Zwiększenie pensum - niby trzyletni okres przejściowy, ale obniżka pensji i etatu od razu

Kadry w oświacie Prawo pracy

Od 2022 roku pensum nauczyciela ma wzrosnąć o 4 godziny. Jak zapewnia Ministerstwo Edukacji i Nauki, dla pedagogów, którzy nie zechcą od razu przechodzić na nowy system, Karta Nauczyciela wprowadzi trzyletni okres przejściowy. Tyle że - jak się okazuje - wcale nie uratuje ich to przed ograniczeniem wymiaru zatrudnienia.

14.10.2021

Odznaczenia państwowe i resortowe dla najlepszych pedagogów

Kadry w oświacie

Około 190 nauczycieli odebrało w Auli Magna pałacu Branickich najwyższe odznaczenia państwowe, ministerialne i kuratoryjne. Wręczono je w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku uroczystość była wyjątkowa, bo w 2020 nie mogła odbyć się z powodu pandemii.

11.10.2021

Zmiany w Karcie Nauczyciela – redukcja etatów sfinansuje podwyżkę

Kadry w oświacie

Nowelizacja Karty Nauczyciela, którą proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, raczej nie zachęci młodych ludzi do wyboru tej profesji. Nie zagwarantuje podwyżek, za to wydłuży godziny pracy, co w niektórych szkołach skończy się zwolnieniami. Na skutek projektowanych zmian w ustawie pracę może stracić nawet 40 tysięcy osób.

05.10.2021

WSA: Hejtowanie polityków zaprzecza misji dyrektora szkoły

Kadry w oświacie

Dyrektor szkoły podstawowej szkalowała polityków na Twitterze. Burmistrz, zarzucając podwładnej naruszenie godności nauczyciela i szarganie opinii szkoły, odwołał ją ze stanowiska. Sąd Administracyjny w Poznaniu potwierdził, że miał do tego prawo. Dyrektor placówki po opuszczeniu murów szkoły nie staje się bowiem osobą prywatną.

02.10.2021

WSA: Zwolnienie z VAT nie tylko dla osób z wykształceniem kierunkowym

Kadry w oświacie Ordynacja Doradca podatkowy

Świadczone przez nauczycieli usługi prywatnego nauczania na różnych poziomach edukacji są zwolnione z podatku od towarów i usług. Kwalifikacje nauczającego nie muszą jednak wynikać z faktu posiadania wykształcenia kierunkowego w danej dziedzinie. Oznacza to, że dyplom magistra farmacji nie przekreśla szans na skorzystanie ze zwolnienia. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

30.09.2021

Sprawowanie funkcji dyrektora wiąże się z licznymi obowiązkami

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dyrektor kieruje szkołą, jest jej przedstawicielem na zewnątrz i przewodniczącym rady pedagogicznej. Sprawuje też opiekę nad dziećmi i młodzieżą oraz jest odpowiedzialny za dydaktyczny i wychowawczy poziom szkoły. Oprócz tego jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych nauczycieli i innych pracowników, a więc zwalnia, zatrudnia, przyznaje nagrody i wymierza kary porządkowe. Lista zadań dyrektora szkoły jest obszerna.

27.09.2021

MEiN zapowiada podwyżki i większe pensum dla nauczycieli

Kadry w oświacie Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Podwyżka średnich płac nawet o ponad 1 400 zł, ale wyższe pensum, wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego, ustalanego w oparciu o kwotę bazową, zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, 50 dni urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli, zmiany w ocenach pracy nauczycieli, wprowadzenie czasu dostępności nauczyciela w szkole

21.09.2021

Związek Powiatów Polskich krytykuje większe kompetencje kuratora oświaty

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki zawarte w nowelizacji Prawa oświatowego uderzą bezpośrednio w pozycję jednostek samorządu terytorialnego jako organów prowadzących publiczne szkoły i placówki – uważa Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich. Przekonuje, że zgodnie z założeniami organ prowadzący szkołę nie będzie mógł decydować o jej funkcjonowaniu,

21.09.2021

Utrata zaufania to nie powód odwołania dyrektora szkoły w ciągu roku

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Prawo pracy

Tylko jeśli dyrektor utracił zdolność wykonywania powierzonej mu funkcji z przyczyn etycznych lub rażącej niekompetencji w realizacji obowiązków, można go odwołać ze stanowiska w czasie roku szkolnego - uważają sądy administracyjne. Takimi przypadkami są: notoryczne poniżanie i upokarzanie pracowników, nieregulowanie zobowiązań finansowych oraz udowodniona kradzież.

21.09.2021

Zdjęcie krzyża ze ściany w szkole - Izba Kontroli SN odrzuca skargę prokuratora

Kadry w oświacie Prawo pracy

We wtorek Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN pod przewodnictwem prezes Joanny Lemańskiej nie znalazła podstaw formalnych do rozpatrzenia skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego w sprawie dyskryminacji nauczycielki z Krapkowic. Spór z dyrekcją szkoły miał związek ze zdjęciem przez nią krzyża ze ściany w pokoju nauczycielskim.

14.09.2021

Za długo, w kilku szkołach i czasem za darmo - łatanie braków kosztem nauczycieli i uczniów

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Braki kadrowe łata się, przydzielając nauczycielom więcej godzin - czasem z przekroczeniem norm, które wyznacza Karta Nauczyciela. Z drugiej strony część pedagogów, zwłaszcza w małych miejscowościach musi pracować w wielu szkołach, by wyrobić etat. Proponowane przez resort edukacji zmiany, m.in. podwyższenie nauczycielskiego pensum, mogą pogłębić te problemy.

09.09.2021

NIK wskazuje najczęstsze nieprawidłowości w organizacji pracy nauczycieli

Kadry w oświacie

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się organizacji i czasowi pracy nauczycieli. W opublikowanym w czwartek raporcie wymienia najczęstsze nieprawidłowości: przydzielanie nadgodzin w wymiarze przekraczającym maksymalny limit, niepełne lub niewłaściwe wyposażanie stanowisk pracy oraz wadliwe opracowania dokumentów regulujących pracę szkół.

02.09.2021

System zniechęca do zostania nauczycielem - twórczy pedagog nie akceptuje ograniczania autonomii

Kadry w oświacie HR Zarządzanie oświatą

Żeby ponadprzeciętny nauczyciel mógł zaistnieć, dyrektor powinien mu pozwolić działać, tworzyć warunki do realizacji jego pomysłów, wspierać - mówi prof. Roman Leppert z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. I podkreśla, że konieczne jest tworzenie odpowiedniej kultury szkoły, choć obowiązujące przepisy w tym nie pomagają.

28.08.2021

Czarnek: Znikomy procent wolnych etatów jak zawsze

Kadry w oświacie

Zawsze w wakacje występuje "znikomy procent wolnych etatów w szkołach", także w tym roku - tak minister edukacji i nauki skomentował braki kadrowe w szkołach. Dane pokazują, że obecnie w całym kraju brakuje 13 tys. nauczycieli. Minister przypomniał, że wszystkich nauczycieli jest około 700 tysięcy.

26.08.2021