Zbiorowe pozwy konsumentów przeciwko przedsiębiorcom, przepisy już obowiązują

Rynek i konsument

Myślę, że w najbliższych latach wzrośnie liczba postępowań grupowych z udziałem konsumentów. To efekt najnowszych zmian w prawie. Do tej pory organizacje konsumenckie nie mogły wszczynać postępowań grupowych, tj. być reprezentantem grupy. Takim reprezentantem mógł być tylko członek grupy, powiatowy rzecznik konsumentów i od niedawna Rzecznik Finansowy. Teraz to się zmieni - pisze adwokatka Agnieszka Trzaska-Śmieszek.

30.08.2024

TSUE wprost o dodatku za pracę dla niepełnoetatowców

Prawo pracy Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wprost orzekł, że pracownicy niepełnowymiarowi powinni mieć wypłacany dodatek za pracę ponad wymiar etatu ustalony w umowie. Niewypłacanie im takiego dodatku stanowi ich nierówne traktowanie. Trybunał uznał też, że brak dodatku za pracę ponadwymiarową może stanowić dyskryminację pośrednią kobiet – piszą dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska i Małgorzata Perchel-Ducka. Co to oznacza dla polskich pracodawców?

30.08.2024

Zatrzymana reforma sukcesyjno-podatkowa

CIT Fundacja Rodzinna

Wiceminister finansów w swoich komunikatach zdaje się stwierdzać, że administracja w zasadzie nie radzi sobie zalewem spółek na estońskim CIT, fundacjami rodzinnymi czy IP Box. Podatnicy zbyt agresywnie z nich korzystają i za dużo zadają o nie pytań we wnioskach interpretacje, więc zamiast korzystać z narzędzi przeciwdziałających unikaniu opodatkowania, MF chce zniechęcić ich do tych rozwiązań - piszą Szymon Czerwiński i Sergiusz Felbur z kancelarii Schoenherr Halwa Okoń Chyb Sp.k.

30.08.2024

Polskie kredyty gotówkowe pod lupą TSUE

Banki Kredyty Prawo europejskie

W razie korzystnych orzeczeń TSUE w sprawie sankcji kredytu darmowego można spodziewać się tysięcy pozwów konsumentów, a wymiar sprawiedliwości czeka kolejne wyzwanie, które ze względu na różnorodność możliwych naruszeń, będzie bardziej skomplikowanie niż chociażby tzw. sprawy frankowe. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku korzystnych decyzji unijnego Trybunału będzie to ważne narzędzie ochrony konsumentów na rynku finansowym - piszą adwokatki Karolina Pilawska oraz Emilia Tomanek.

29.08.2024

Ostatni dzwonek na odszkodowanie planistyczne lub wykup nieruchomości

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Ład Przestrzenny

Z końcem 2024 r. przedawnią się roszczenia mające podstawę w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, które zostały uchwalone 31 grudnia 2014 r. lub w latach 2015-2018. Obecnie przedawniają się już roszczenia z planów, które weszły w życie na początku 2014 r. Tak więc ten rok to ostatni dzwonek na odszkodowanie planistyczne lub wykup nieruchomości.

29.08.2024

Niejasny termin wygaśnięcia opinii o stosowaniu preferencji w zakresie WHT

CIT Podatki międzynarodowe

Podmioty, dokonujące transakcji objętych podatkiem u źródła (ang. withholding tax, WHT), mogą wystąpić do Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie z wnioskiem o wydanie opinii o stosowaniu preferencji w zakresie tej daniny. Uzyskana opinia ważna jest przez trzy lata. W pewnych sytuacjach może ona jednak wygasnąć. Przesłanki, przy spełnieniu których opinia wygasa, nie są jednak jasne, co sprawia wiele problemów - pisze Weronika Sydow z ABC Tax.

28.08.2024

„WIBOR mamy cię”- czy aby na pewno? Komentarz do sprawy wrocławskiej

Banki Kredyty

W wypowiedziach publicznych pojawiły się głosy, jakoby zapadł pierwszy prawomocny wyrok, uznający za nieważną umowę, w której oprocentowanie oparte było o stopę referencyjną WIBOR. Chodzi o orzeczenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 7 sierpnia br. Ogłaszanie sukcesu już w tym momencie wynika jednak z mniej lub bardziej celowego niezrozumienia, o co rzeczywiście chodziło w sprawie - pisze Wojciech Wandzel, adwokat, lider Praktyki Banking & Finance w Kubas Kos Gałkowski.

27.08.2024

Prokurator poza zasięgiem oceny sądu administracyjnego i organów podatkowych

Ordynacja Doradca podatkowy

Mimo ugruntowanej w orzecznictwie krytyki dotyczącej wykorzystywania postępowań karnych skarbowych przez organy podatkowe, sądy administracyjne oraz same organy podatkowe nie posiadają uprawnień do oceny legalności i celowości działań prokuratury w zakresie inicjowania takich postępowań. Potwierdza to wydany 10 maja 2024 r. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (I FSK 1174/23).

26.08.2024

Prof. Kocot: Komisja kodyfikacyjna na początek sprząta w prawie cywilnym

Wymiar sprawiedliwości

Likwidacja gospodarczych i konsumenckich postępowań odrębnych, ujednolicenie terminów przedawnienia, ochrona słabszej strony także w relacjach między przedsiębiorcami, likwidacja instytucji ubezwłasnowolnienia – takie m.in. zadania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przedstawia w rozmowie z Prawo.pl jej wiceprzewodniczący prof. Wojciech Kocot.

26.08.2024

Samochodem w leasingu na urlop

Turystyka Transport

Wyjazd samochodem w leasingu praktycznie nie różni się od podróży własnym samochodem. Problem tkwi w tym, że nie jesteśmy jego właścicielem i na wyjazd na granicę powinniśmy mieć upoważnienie. Po wejściu do Unii Europejskiej firmy leasingowe uprościły procedurę, a w większości zniosły konieczność uzyskiwania pozwolenia na wyjazd za granicę. Często zdarza się, że już przy podpisaniu umowy leasingu otrzymujemy upoważnienie do użytkowania ważne również na terenie Unii - tłumaczy Tomasz Musiałkowski, dyrektor w SGB Leasing Sp. z o.o, ekspert Związku Polskiego Leasingu.

24.08.2024

Piotr Prusinowski: Jedna Izba SN od 3 września bez prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli Pan Prezydent przyśle nam osobę pełniącą obowiązki, wyłonioną przez siebie z sędziów Sądu Najwyższego, bez kontrasygnaty premiera, to ta czynność będzie dotknięta poważną wadą prawną. Prezydent RP ma prawo powoływać prezesów Sądu Najwyższego, ale nie ma uprawnień do powoływania pełniących obowiązki prezesa SN - podkreśla dr Piotr Prusinowski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

23.08.2024

Mikołaj Kozak: W śledztwie cisza, a areszt przedłużany

Wymiar sprawiedliwości

Cieszą słowa wiceministra sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy, że nie może być tak, że ktoś jest pozbawiony wolności kilkanaście miesięcy, a w jego sprawie nic się nie dzieje. W praktyce zarówno we wnioskach o przedłużenie aresztu, jak i w wystąpieniach prokuratorów na posiedzeniach pojawia się argument, że dalsza izolacja jest konieczna z uwagi na „rozwojowy” charakter sprawy i czynności, które organy ścigania zamierzają przeprowadzić. Często taki argument przechodzi, a potem rzeczywistość okazuje się inna - pisze Mikołaj Kozak, adwokat z Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

23.08.2024

Leasingobiorca nie spłaca rat. Są różne sposoby na rozwiązanie problemu

Doradca podatkowy Finanse

Sytuacja finansowa leasingobiorcy może się pogorszyć do tego stopnia, że terminowe regulowanie rat stanie się problemem. Czasem wystarczy tylko zmiana harmonogramu spłat. Gdy jednak problemy pojawią się pod koniec umowy, pomóc może wydłużenie okresu leasingu. Niezwykle ważne jest również, by z tym nie czekać na wypowiedzenie umowy, bo wtedy trzeba zwrócić przedmiot leasingu - pisze Jerzy Strasz, kierujący Wydziałem Obsługi Prawnej w Millennium Leasing, ekspert Związku Polskiego Leasingu.

22.08.2024

„Bezemisyjne” połączenie spółek sióstr nadal budzi kontrowersje

Spółki Prawo gospodarcze

By uprościć procesy reorganizacyjne w grupach kapitałowych, ustawodawca wprowadził we wrześniu 2023 roku tzw. połączenie „bezemisyjne” oraz podział przez wyodrębnienie. Spółki oczekują, że zmiana struktury biznesu nie zwiększy obciążeń podatkowych, zwłaszcza gdy nie ma zysku ekonomicznego. Tymczasem skutki podatkowe połączenia „bezemisyjnego” rodzą poważne wątpliwości, czego rezultatem są sprzeczne ze sobą wyroki sądów – piszą Mariusz Kułagowski i Krzysztof Holke z KPMG w Polsce.

21.08.2024

Prof. Adamus: Czy byty cybernetyczne trzeba uregulować w kodeksie cywilnym?

Prawo cywilne Prawo AI

DAO jest „dzieckiem” otwartego oprogramowania komputerowego. Zwykle łączona jest z siecią blockchain. Nie wymyślono jej przy zielonym stoliku, jak kiedyś w XIX wieku spółkę z o.o. Narodziny DAO, można powiedzieć, zaskoczyły prawników. Jest to byt cybernetyczny. Ławka tradycyjnych pojęć prawniczych jest więc wyraźnie za krótka dla opisywania nowych zjawisk w sferze nowych technologii. Czy DAO powinno trafić do kodeksu cywilnego - zastanawia się prof. Rafał Adamus.

20.08.2024

Przepisy dotyczące inwestycji w PSI trzeba doprecyzować

CIT Doradca podatkowy

Stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące zwolnienia z podatku w Polskiej Strefie Inwestycji, choć miało uspokoić podatników, zdaje się nie mieć wystarczającego oparcia w brzmieniu obowiązujących przepisów. Odpowiedzi na interpelacje posłów nie stanowią źródła prawa i bez doprecyzowania regulacji trudno będzie o większą pewność – pisze Łukasz Szula, doradca podatkowy, prowadzący Kancelarię Szula.

20.08.2024

Upadłość wykonawcy w trakcie realizacji zamówienia publicznego

Zamówienia publiczne Upadłość

Upadłość wykonawcy w trakcie realizacji zamówienia publicznego stanowi poważne wyzwanie dla zamawiających. Nie jest jednak przesądzone, że w razie ogłoszenia upadłości, zamówienie nie będzie realizowane przez wykonawcę lub jego następcę bez organizowania kolejnego przetargu - pisze Magdalena Zdanowska, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.

19.08.2024

Ochrona małoletnich ważna w placówkach medycznych - nie powinna pozostać "na papierze"

Pacjent Opieka zdrowotna

Złudne jest wrażenie, że jeśli ktoś wykonuje zawód medyczny, ukończył studia, specjalizację, kursy specjalistyczne, to na pewno wie, czym jest przemoc wobec dzieci i jak ją rozpoznać. Ta wiedza jest bardzo nierówna w różnych programach kształcenia i rzadko odświeżana w trakcie pracy – mówi w rozmowie z Prawo.pl Urszula Kubicka-Kraszyńska, specjalistka ds. standardów ochrony dzieci z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

19.08.2024

Treści wygenerowane przez sztuczną inteligencję mogą być objęte ochroną

Prawo AI Prawo autorskie

Do każdego wytworu generatywnej sztucznej inteligencji należy podchodzić w sposób indywidualny. Jeżeli został on wygenerowany przez systemy oparte na AI na podstawie kilku stosunkowo prostych promptów, a użytkownik takiego systemu nie miał szczególnego wpływu na efekt pracy sztucznej inteligencji, wówczas nie ma wątpliwości, że nie stanowi on utworu i nie jest chroniony przez prawo autorskie - piszą prawnicy Marta Ostrowska oraz Michał Ryba z WN Legal Wątrobiński Nartowski.

17.08.2024

Paperless w organizacji – digitalizacja akt pracowniczych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Prawo AI RODO

Wraz z postępem technologicznym przechowywanie dokumentów w formie elektronicznej staje się faktem. Pracodawcy, zwłaszcza duże zakłady pracy, coraz częściej decydują się na odejście od papierowych rozwiązań. Od 1 stycznia 2019 r. możliwe jest prowadzenie akt pracowniczych w postaci elektronicznej, zrównanej z postacią papierową. Taka dokumentacja pracownicza musi spełniać wymogi rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej – piszą Karolina Kalinowska i Marta Dychto z Deloitte.

16.08.2024