Agnieszka Wnuk: Podejście prezentowane przez NSA ogranicza preferencje w podatku u źródła

CIT

Nie sposób nie wyrazić zaniepokojenia zaprezentowanym przez NSA automatyzmem w klasyfikowaniu struktury jako sztucznej z tego tylko powodu, że uzyskuje głównie przychody dywidendowe, a jej działalność operacyjna jest ograniczona. Przyjmując takie podejście, można by uznać, że żadna ze spółek holdingowych nie spełni kryteriów dla zastosowania zwolnienia - pisze Agnieszka Wnuk, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea.

22.12.2023

Zieliński: Opieka koordynowana to krótsze kolejki do specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Większość pacjentów nie wymaga leczenia specjalistycznego, a wiele z tych osób czeka w kolejce tylko po to, żeby dostać receptę na od dawna zażywany lek. Tymczasem ci, którzy naprawdę wymagają pomocy, czekają zbyt długo. Ten mechanizm trzeba odkręcić i opieka koordynowana w tym pomaga. Mamy nowe narzędzia i możemy pacjentowi zapewnić kompleksową opiekę - mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, specjalista medycyny rodzinnej, współwłaściciel poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

22.12.2023

Wprowadzenie w błąd przy zamówieniach publicznych może słono kosztować

Zamówienia publiczne

Już w poprzednim stanie prawnym, wprowadzenie zamawiającego w błąd mogło skutkować dla wykonawcy wykluczeniem z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Wejście w życie dwa lata temu prawa zamówień publicznych zaostrzyło wcześniejsze regulacje, wprowadzając nową sankcję, której skutki są znacznie poważniejsze, ponieważ wykraczają poza ramy konkretnego postępowania - piszą Jędrzej Witaszczak i Marta Dziewulska, radcowie prawni.

21.12.2023

Prokurator Turek: Bodnar mógł i powinien odwołać członków Krajowej Rady Prokuratorów

Prokuratura

W ostatnich dniach Prokurator Generalny Adam Bodnar odwołał pięciu członków Krajowej Rady Prokuratorów, powołanych przez swojego poprzednika Zbigniewa Ziobro. Ci oświadczyli, że ich odwołanie nie wywołało skutków prawnych, gdyż Prawo o prokuraturze nie przewiduje takiej możliwości. To argumentacja fałszywa, która zasadza się na przekonaniu, że określone uprawnienie, nakaz lub zakaz wywodzi się z jednego tylko przepisu, interpretowanego w oderwaniu od pozostałych uregulowań ustawy, i od całego porządku konstytucyjnego RP - pisze i dr Piotr Turek, prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

21.12.2023

Cichoń: Realną datą wejścia w życia PIT kasowego może być 2025 rok

PIT Finanse

Po przyjęciu budżetu z poprawkami nowego rządu nie będzie, moim zdaniem, potrzeby szybkiej nowelizacji ustawy budżetowej na 2024 r. Realną datą wejścia w życia PIT kasowego może być 2025 r., wcześniej konieczne są konsultacje m.in. ze środowiskiem przedsiębiorców - mówi serwisowi Prawo.pl Janusz Cichoń, przewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

20.12.2023

Czy "dogadywanie się" z KNF w świetle "warzywniaka" ma sens?

Prawo gospodarcze Finanse

Wprowadzone rozwiązanie wydaje się być obiecującą opcją, umożliwiającą - z jednej strony - uniknięcie konieczności długotrwałego prowadzenia postępowań przez KNF, także przed sądami administracyjnymi, a z drugiej – złagodzenie i to istotne sankcji, która zostanie nałożona na daną instytucję. Niewątpliwie jednak podmiot zawierający taki układ z KNF, musi dokładnie rozważyć, czy takie rozwiązanie jest na pewno najlepszą opcją - piszą dr Łukasz Pilarczyk oraz Wiktoria Licha, adwokaci z Kancelarii Filipiak Babicz Legal.

20.12.2023

Dubois: Znaleźliśmy rozwiązanie, w jaki sposób odwrócić decyzje I Prezes SN

Prawnicy

Zdajemy sobie sprawę, jakie są niebezpieczeństwa manipulowania składami w Trybunale Stanu, ale nie jesteśmy w tej sytuacji bezradni. I w ciągu najbliższych dni przeprowadzimy działania prawne przywracające pewną równowagę i zasadę niezawisłego losowania sędziów – zapowiada Jacek Dubois, adwokat, zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu.

19.12.2023

Prof. Manowska: Minister sprawiedliwości narusza trójpodział władz

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego uważa, że projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości autorstwa Adama Bodnara jest rażąco niezgodny z Konstytucją - to naruszenie niezawisłości sędziowskiej, jakiej nie było nawet w PRL. Uważa za niedopuszczalne zobowiązywanie sędziów w drodze rozporządzenia do uwzględniania takich lub innych treści normatywnych w wydawanych orzeczeniach i sporządzanych uzasadnieniach, niezależnie od tego, o jakie unormowania chodzi.

18.12.2023

Prof. Safjan: Spacerujemy po cienkiej linie nad przepaścią

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie podzielam poglądu, że przywrócenie rządów prawa jest niemożliwością. System prawny – jego ogólne zasady oraz wartości – ma sens wtedy, kiedy może spełniać swoją funkcję jako gwaranta – uważa prof. Marek Safian. I dodaje, że zastosowanie instrumentów nie tylko prawniczych, byłoby straszliwym błędem oraz ciosem wymierzonym w społeczeństwo obywatelskie, jak również w naszą konstytucyjną i prawną kulturę.

18.12.2023

Łagowski: Im większa firma, tym więcej problemów z wdrożeniem KSeF

VAT KSeF

Wdrożenie nowych zasad fakturowania będzie największym wyzwaniem dla dużych podmiotów, które dokonują wielu skomplikowanych transakcji i zwykle wystawiają faktury w więcej niż jednym systemie. Wszyscy podatnicy mogą mieć natomiast problem z oddzieleniem kontrahentów, którym należy wystawić będą w KSeF, od konsumentów – pisze Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy.

18.12.2023

Bodnar: Trzeba powstrzymać kryzys i przywrócić praworządność

Wymiar sprawiedliwości

Rozpoczęliśmy już prace nad zmianami ustawowymi dotyczącymi wymiaru sprawiedliwości. Podejmę wszystkie możliwe prawnie działania, by powstrzymać pogłębianie się kryzysu, choćby poprzez wstrzymanie obwieszczeń o wolnych stanowiskach sędziowskich. Nie można pozwolić na dalsze wadliwe powoływanie sędziów - mówi serwisowi Prawo.pl dr hab. Adam Bodnar, nowy Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny.

18.12.2023

Statut fundacji musi odpowiadać potrzebom rodziny

Prawo gospodarcze Fundacja Rodzinna

Minęło już pół roku od momentu wejścia w życie ustawy o fundacjach rodzinnych. Po tym czasie możliwe jest wskazanie pierwszych wniosków, a także obszarów, które są niezwykle istotne z perspektywy planowania sukcesji w tej formie. W naszej ocenie w przygotowaniu do utworzenia fundacji rodzinnej kluczowe znaczenie ma przemyślany proces planowania sukcesyjnego - pisze Robert Uhl, adwokat oraz Jakub Winiecki, radca prawny w Deloitte Legal.

16.12.2023

Prof. Adamus: Skarb Państwa ma prawo wykonywać prawa właścicielskie wobec nadawcy publicznego

Spółki

Czy art. 26 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie, w jakim odsyła do stosowania przepisów Kodeksu spółek handlowych, umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji jest zgodny z Konstytucją RP? Pytanie to jest zadawane w warunkach politycznej „bitwy o media” i warunkach sporu politycznego, czy obecnie nadawca publiczny spełnia funkcję nadawcy publicznego - pisze prof. dr hab. Rafał Adamus.

15.12.2023

Grudniowy „hat trick” na korzyść kredytobiorców frankowych

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z istną kumulacją orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE odpowiadających na pytania prejudycjalne warszawskich sądów dotyczące kilku zagadnień istotnych przy rozstrzyganiu tysięcy procesów „frankowych”. We wszystkich tych orzeczeniach odpowiedzi Trybunału okazały się zgodne z oczekiwaniami i interesami słabszych uczestników rynku - pisze Tomasz Konieczny, radca prawny i partner w Konieczny, Polak Partnerzy.

15.12.2023

Inwestowanie w sztukę: Jak skorzystać z preferencji w VAT

VAT

Procedura VAT marża znajduje zastosowanie wyłącznie po spełnieniu konkretnych wymogów. Przede wszystkim przedmiot odsprzedaży musi mieścić się w definicji ustawowej dzieła sztuki, antyku lub przedmiotu kolekcjonerskiego. Do tej ostatniej kategorii mogą nawet należeć niektóre auta - piszą Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka i Konrad Maciejewski z ENODO.

15.12.2023

Wyznaczenie godziny oddania głosu przez wierzycieli ma istotne znaczenie

Restrukturyzacja

Choć prawo restrukturyzacyjne nie mówi o terminie głosowania nad zatwierdzeniem układu, warto wyznaczyć nie tylko datę, ale i godzinę głosowania dla uprawnionych wierzycieli. Dzięki temu, dłużnik nie musi czekać do godziny godz. 23:59 ostatniego dnia terminu, aby złożyć wniosek o zatwierdzenie układu. Takie stanowisko poparł Sąd Rejonowy w Toruniu - pisze Mateusz Pyka, doradca restrukturyzacyjny, prawnik PF Restrukturyzacje, Kancelaria Prawa Restrukturyzacyjnego i Upadłościowego Jacek Pietrzela.

15.12.2023

Wykreślenie z listy sankcyjnej to dla firm na razie Himalaje, dużo będzie zależeć od NSA

Prawo gospodarcze Ukraina

Firmy przyzwyczaiły się do listy sankcyjnej, a wskazane podmioty powoli godzą się, że wykreślenie z niej jest bardzo trudne. Wiele wyjaśni się w nadchodzących miesiącach, kiedy zapadną pierwsze wyroki NSA. Jednocześnie organy krajowe nie są gorliwe w egzekwowaniu sankcji - czy to na gruncie polskiej ustawy, czy ustawodawstwa europejskiego, często ograniczając swoją działalność do kwestii operacyjnych - piszą Marek Neumann, radca prawny oraz Karolina Wais, adwokat.

14.12.2023

To wytwór mojej AI – czy można sprzedawać to, co stworzyła sztuczna inteligencja?

Nowe technologie

Praktycznie, AI działa na podstawie danych wprowadzanych przez użytkownika, ale na bazie wielu innych, wprowadzonych do niej na etapie uczenia treści. To, co będzie efektem końcowym, można by uznać za utwór, jeśliby faktycznie liczba wykorzystanych grafik, zdjęć, tekstów była tak ogromna, że powstałoby coś nowego - piszą Krzysztof Czyżewski, adwokat, i Katarzyna Jedynak-Gierada, rzecznik patentowy.

13.12.2023

Nowe zasady informowania o promocjach funkcjonują już rok

Rynek i konsument

Patrząc na dynamikę działań UOKiK, można się spodziewać, że w 2024 roku walka z nieuczciwymi promocjami przybierze na sile. Przedsiębiorcy, którzy mieli już rok na odnalezienie się w nowej, omnibusowej rzeczywistości, nie będą już mogli skutecznie bronić się słabą znajomością i „świeżością” nowych regulacji. Pojawią się też zapewne pierwsze kary i kolejne zarzuty - pisze Weronika Herbet-Homenda, prawniczka w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

12.12.2023

Ostatni wyrok frankowy TSUE: Z dużej chmury mały deszcz

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Co nowego wniósł wyrok TSUE z 7 grudnia 2023 r.? W zasadzie nic, po prostu zawraca polskie sądy z błędnej drogi, którą wiele z nich przez ostatnie dwa lata podąża. Chodzi o brak związania konsumenta abuzywnym postanowieniem i bezskuteczność (nieważność) umowy, która bez tego postanowienia nie może obowiązywać od chwili jej zawarcia, a nie od późniejszego zdarzenia - piszą adwokaci: dr Anna Dombska oraz Marcin Szymański.

11.12.2023