W ubiegłym miesiącu szefowa MSW rozmawiała z przedstawicielami OSP na temat proponowanych przepisów oraz zadeklarowała, że spotka się w tej sprawie z poselskim zespołem strażaków. Jeszcze w listopadzie minister przedstawiła prezydium zespołu propozycje strażaków-ochotników dotyczące zmian w prawie. Podczas wtorkowego spotkania w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych przewodnicząca Poselskiego Zespołu Strażaków Krystyna Skowrońska poinformowała, że w czwartek projekt zmian w ustawie trafi do laski marszałkowskiej.

Zobacz także: Są szanse na zasiłek chorobowy dla strażaków ochotników

- Cieszy mnie, że w krótkim czasie udało się opracować projekt zmian w ustawie, tak ważny dla strażaków-ochotników. Dziękuję za wspólne zaangażowanie. Istotne jest, że wszyscy rozumiemy ogromną potrzebę uregulowania przepisów. Druhowie OSP często narażają swoje życie i zdrowie, dbając o bezpieczeństwo innych. Nie możemy o nich zapominać – powiedziała minister Teresa Piotrowska.

Projekt zmian w ustawie o ochronie przeciwpożarowej, którym zajmie się poselski zespół strażaków, przygotował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w skład którego wchodzą przedstawiciele 22 różnych jednostek OSP. Zmiany dotyczą możliwości przyznania zasiłków chorobowych lub świadczeń rehabilitacyjnych za okres niezdolności do pracy dla strażaków ochotników. Proponowane rozwiązania zakładają, że w razie wypadku podczas akcji lub ćwiczeń strażacy ochotnicy otrzymają świadczenia związane z niezdolnością do pracy. Ochotnicy chcą, podobnie jak zawodowi strażacy, otrzymywać zasiłki chorobowe lub świadczenia rehabilitacyjne za okres niezdolności do pracy.

(PAP)