W debacie mają wziąć udział także m.in.: rzecznik ubezpieczonych Aleksandra Wiktorow, ekonomista prof. Witold Orłowski, demograf prof. Irena Kotowska, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy prof. Danuta Koradecka, szef Instytutu Badań Strukturalnych dr Maciej Bukowski i analityk z Xelion Doradcy Finansowi Piotr Kuczyński.

Debata odbędzie się w przeddzień zakończenia konsultacji społecznych w sprawie rządowego projektu zmian w emeryturach zakładającego stopniowe podnoszenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. W sprawie ostatecznego kształtu projektu nie porozumiały się jeszcze partie koalicyjne - PO i PSL.

Niewykluczone, że projekt będzie zakładał możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę przez osoby, które utracą pracę i nie będą mogły jej znaleźć, a wypracowały w swoim życiu kapitał wystarczający do wypłacenia np. emerytury minimalnej. O takim rozwiązaniu powiedział w ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk. "Bardzo poważnie ten wariant rozważamy" - mówił.

PSL deklaruje gotowość do kompromisu wokół emerytur częściowych, ale - jak wynika z wypowiedzi polityków Stronnictwa - nie rezygnuje z koncepcji dopłat dla matek jako rekompensaty za czas poświęcony na wychowywanie dzieci.

Z kolei Bronisław Komorowski - jak mówiła w ostatnich dniach PAP prezydencka minister Irena Wóycicka - uważa, że dobrym rozwiązaniem byłoby połączenie podwyższenia wieku emerytalnego z możliwością wcześniejszego przejścia na częściową emeryturę. Minister podkreślała, że prezydent jest zaangażowany w poszukiwanie kompromisu ws. reformy emerytalnej.

W nagraniu umieszczonym we wtorek na prezydenckiej stronie internetowej Wóycicka zaznaczyła, że "projekt stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego budzi wiele niepokojów i pytań, ludzie zadają sobie pytanie: czy podołamy? (...) Na te wszystkie pytania i niepokoje trzeba odpowiedzieć".

Minister zaznaczyła, że prezydent zaprosił do udziału w debacie ekspertów, by zadać im pytanie, jakie racjonalne argumenty stoją za polityką stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego. Bronisław Komorowski - dodała - chciałby też dowiedzieć się m.in., w jaki sposób polityka mogłaby odpowiedzieć na racjonalne obawy ludzi związane z reformą emerytalną.

Debata w Pałacu Prezydenckim rozpocznie się o godz. 14 od wystąpienia Komorowskiego. Następnie głos zabierze Wóycicka. Po przewidzianych na ponad dwie godziny wystąpieniach ekspertów i debacie głos zabierze minister pracy, a następnie szef Rady Gospodarczej przy premierze. Spotkanie podsumuje prezydent. (PAP)

hgt/ mok/ bk/