Wpłaty na PPK bez limitu 30-krotności - Sejm przyjął zmiany

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe nie będą ograniczone limitem trzydziestokrotności, co ma ułatwić pracodawcom ich naliczanie - to najważniejsza ze zmian w ustawie o PPK, które Sejm przyjął w czwartek.

16.05.2019

Sejmowa komisja chce poprawek do ustawy o PPK

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła kilka poprawek do rządowego projektu noweli ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Posłowie chcą m.in. ujednolicenia terminu dokonywania przez pracodawcę wpłaty z wynagrodzenia. W tej sytuacji wszyscy pracodawcy będą dokonywali wpłaty z wynagrodzeń do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały one obliczone i pobrane.

16.05.2019

ZUS: Potrzebna koordynacja kontroli zwolnień lekarskich w państwach UE

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Coraz więcej osób migruje za pracą, dlatego potrzebne jest stworzenie systemu, który pozwalałby na szybszą koordynację kontroli m.in. zwolnień lekarskich - stwierdziła w rozmowie z Prawo.pl szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zaznaczyła, że do Zakładu zgłasza się coraz więcej europejskich odpowiedników ZUS z prośbą o kontrolę ubezpieczonych.

16.05.2019

Pracownicy z outsourcingu bez należytej ochrony

Rynek Prawo pracy BHP

Z powodu niejasnych przepisów firmy często nie zapewniają w wystarczającym stopniu bezpiecznych warunków pracy osobom pracujących m.in. w ramach outsourcingu, czy samozatrudnionym. Wielu pracodawców uważa, że nie ma żadnych obowiązków wobec nich. W efekcie pracownicy agencji outsourcingowej nie mają pełnej odzieży roboczej, nie odbywają badań lekarskich, szkoleń BHP

16.05.2019

ZUS wypłaca coraz więcej emerytur niższych niż minimalne

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Pod koniec 2018 r. wypłacono 218,8 tys. emerytur w wysokości niższej niż najniższe świadczenie. To jest ponad 30 proc. więcej niż w grudniu 2017 r.- Analizujemy tę sytuację, nie wiązałbym tego jednak z obniżeniem wieku emerytalnego - podkreślił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki.

15.05.2019

TSUE: Potrzebny system umożliwiający pomiar dobowego czasu pracy

Rynek Prawo pracy

Państwa członkowskie powinny zobowiązać pracodawców do wdrożenia systemu umożliwiającego pomiar dobowego czasu pracy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Według Trybunału bez tego systemu często nie można określić w sposób obiektywny m.in. liczby przepracowanych godzin nadliczbowych, co nadmiernie utrudnia dochodzenie przez pracowników poszanowania przyznanych im praw.

15.05.2019

MRPiPS podało wskaźnik waloryzacji składek za 2018 r.

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

109,2 proc. - tyle wynosi wskaźnik waloryzacji składek emerytalnych za 2018 r. - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. - Oznacza to, że całe nasze gromadzone składki zostaną zwaloryzowane o 9,2 proc. Proszę mi wskazać jakąś instytucję bankową, gdzie moglibyśmy własne oszczędności tak dobrze ulokować - wyjaśniała.

14.05.2019

ZUS doceniony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zabezpieczenia Społecznego

Ubezpieczenia społeczne Kontrola zarządcza

Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymał osiem certyfikatów jakości w konkursie organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zabezpieczenia Społecznego. Międzynarodowi eksperci docenili podnoszenie przez ZUS standardów świadczonych usług i wprowadzanie dobrych praktyk w zarządzaniu instytucją.

14.05.2019

Spór o "stażowe emerytury" trafi do Rady Dialogu Społecznego

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Związkowcy chcą, aby kobiety po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach mogli przejść na emeryturę bez względu na osiągnięty wiek. - Taka propozycja jest nie do przyjęcia - twierdzą pracodawcy. Jak argumentują, wprowadzenie tego typu rozwiązań spowoduje, że na emeryturę będą przechodzić osoby przed 60 rokiem życia.

14.05.2019

PIP i generalni wykonawcy chcą poprawić bezpieczeństwo na budowach

Prawo pracy BHP Budownictwo

W 2018 roku 540 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 70 straciło życie. To oznacza, że co tydzień na budowie ginie co najmniej jedna osoba. Państwowa Inspekcja Pracy oraz najwięksi generalni wykonawcy budowlani zainaugurowali kolejną akcję "Tydzień Bezpieczeństwa w budownictwie", która ma poprawić bezpieczeństwo w miejscu pracy.

13.05.2019

Raport: Wynagrodzenie coraz mniej ważne w pracy

Rynek i konsument Rynek

Coraz mniej osób wskazuje, że płaca jest najważniejszym czynnikiem świadczącym o atrakcyjności pracy. Ważna jest także stabilność zatrudnienia i przyjazna atmosfera, wyraźnie rośnie znaczenie rozwoju zawodowego. Kobiety doceniają elastyczność pracy, mężczyźni - wykorzystywanie w firmie nowoczesnych technologii - wynika z raportu Randstad.

11.05.2019

Nawet groszowy dług w ZUS, to groźba zwrotu pobranych świadczeń

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Długi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie przedawniają się. Jednak zdaniem ekspertów, urzędnicy powinni informować o zaległościach, zamiast "hodować" odsetki. Bywa, że przedsiębiorca dowiaduje się o zobowiązaniu dopiero wtedy, gdy dostaje pismo z żądaniem zwrotu świadczenia - np. zasiłku chorobowego.

11.05.2019

MRPiPS: Przywrócenie wieku emerytalnego nie spowodowało załamania się FUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Koszty związane z przywróceniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn nie spowodowały pogorszenia dobrej sytuacji finansowej FUS. Nie było konieczności uruchomienia 2 mld zł w 2017 r. i 10,8 mld zł w 2018 r. z zaplanowanej dotacji z budżetu państwa - czytamy w informacji o skutkach obowiązywania ustawy.

10.05.2019

Do Sejmu trafi nowelizacja ustawy o społecznej inspekcji pracy

Prawo pracy

Nałożenie na inspektora pracy obowiązku zgody pracownika na pozyskanie informacji lub dokumentów zawierających jego dane osobowe - takie rozwiązania zakłada senacka propozycja zmian w ustawie o społecznej inspekcji pracy. Ma ona dostosować prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 kwietnia 2018 r.

10.05.2019

Pięć pokoleń na rynku pracy to wyzwanie dla menedżera

HR

Zarządzanie wiekiem i zarządzanie multigeneracyjne - to niezwykle aktualne wyzwania w organizacjach, które nabierają coraz większego znaczenia. Na rynku pracy mamy już pięć pokoleń, dlatego wiedza o tym, jak budować zespoły multigeneracyjne i nimi zarządzać jest niezbędna każdemu menedżerowi.

10.05.2019

E-zwolnienia ułatwiają kontrole chorujących pracowników

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Elektroniczne zwolnienia, wprowadzone m.in. w Polsce, na Litwie i we Włoszech, dają instytucjom, w tym ZUS, większe możliwości kontrolowania absencji w pracy. Na Litwie okazało, że 80 proc. wezwanych przed komisję chorych "nagle zdrowiało". W Polsce ocena opinii publicznej na temat kontroli zwolnień jest coraz bardziej przychylna - uważa prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

10.05.2019

Mamy coraz więcej "głodowych emerytur"

Pomoc społeczna Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Gwałtownie rośnie liczba osób pozbawionych prawa do najniższego świadczenia emerytalnego - w marcu br. to już 234 tysiące. Eksperci przewidują, że będzie ich dużo więcej - do 2030 roku - nawet 700 tysięcy. Emerytów pobierających kwoty niższe, niż minimalne, jest już znacznie więcej, niż tych z najniższą emeryturą.

10.05.2019