W RDS dołączy nowy przedstawiciel pracodawców

Rynek Prawo pracy

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) może być nową organizacją pracodawców, która zasiądzie w Radzie Dialogu Społecznego. - Najprawdopodobniej w czerwcu złożymy niezbędne dokumenty. Po naszym dołączeniu balans między stroną związkową w RDS nie będzie zakłócony - podkreśla w rozmowie z Prawo.pl Marek Kowalski,

05.04.2019

RPO: Potrzebne zmiany w prawie, by wykonać wyrok TK o emeryturach kobiet'53

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do minister rodziny, pracy i polityki społecznej z pytaniem o działania legislacyjne niezbędne do realizacji wyroku TK w sprawie emerytur kobiet urodzonych w 1953 r. Zdaniem rzecznika wobec wielu kobiet nie będzie możliwe korzystniejsze wyliczenie emerytury.

05.04.2019

Pracodawcy: Zasiłki chorobowe w całości z ZUS

Rynek Ubezpieczenia społeczne

Za czas choroby pracownik powinien otrzymywać zasiłek choroby w wysokość 80 proc. wynagrodzenia, finansowany w całości przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a składki chorobowe płaciliby tylko pracodawcy - wprowadzenie takiego rozwiązania postuluje Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

04.04.2019

Fundusz Pracy sfinansuje część "trzynastej emerytury"

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej zdementowało informacje, że Fundusz Pracy w całości pokryje koszty wprowadzenia "Emerytury plus". Ale Elżbieta Rafalska przyznała, że trzynasta emerytura będzie finansowana z funduszu w przypadku osób, które pobierają świadczenia przedemerytalne.

04.04.2019

MRPiPS: Stopa bezrobocia w marcu - 5,9 proc.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia w porównaniu do lutego spadła o 0,2 pkt proc. W marcu liczba bezrobotnych wynosiła 986 tys. Największy spadek bezrobocia zanotowano w województwie lubuskim - podkreśliła szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

04.04.2019

Czas pracy czeka rewolucja

Prawo pracy HR

Rozwój technologii, automatyzacja, pojawienie się nowych zawodów - może wymusić zmiany w określaniu czasu pracy. Zdaniem pracodawców i związkowców obecne regulacje już nie nadążają za zmianami na rynku. W najbliższych latach czeka nas także poważna debata nad skróceniem tygodniowego czas pracy.

04.04.2019

Lekarze przeszli na elektroniczne zwolnienia

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Już tylko 0,3 proc. zwolnień lekarskich wystawianych jest w formie papierowej - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Oznacza to, że lekarze przekonali się do systemu e-zwolnień - komentuje rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.

04.04.2019

Szef PIP: Inspekcja nie bada legalności strajków

Rynek Prawo pracy

Państwowa Inspekcja Pracy nie bada legalności strajków. Od tego są wyłącznie sądy. Nauczyciele nie muszą się niczego obawiać - podkreślił w rozmowie z Prawo.pl szef inspekcji Wiesław Łyszczek, odnosząc się do medialnych doniesień w tej sprawie.

03.04.2019

MPiT: Zmiany w ograniczeniu handlu nie są potrzebne

Rynek Prawo pracy

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nie rekomenduje wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. Resort zaznacza jednak, że niezbędne jest przeprowadzenie pogłębionych badań oddziaływania ograniczenia na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków.

03.04.2019

Sejm ekspresowo rozpatruje projekt o trzynastej emeryturze

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Posłowie jeszcze na trwającym obecnie posiedzeniu Sejmu chcą uchwalić projekt dotyczący "Emerytury plus". Zakłada on przyznanie o jednorazowego świadczenia w wysokości 1100 zł dla emerytów i rencistów w 2019 r. Zmian w projekcie chcą posłowie opozycji.

03.04.2019

Będą zmiany w deklaracji o rezygnacji z PPK

Emerytury i renty Prawo pracy

Deklaracja rezygnacji z Pracowniczych Programów Kapitałowych będzie dużo prostsza. Zrezygnowano z dotychczasowego żądania siedmiu podpisów na rzecz jednego - zakłada to najnowszy projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów. O uproszczenie deklaracji apelowali pracodawcy.

03.04.2019

Mniej wypadków przy pracy, ale przyczyną najczęściej ludzkie błędy

Rynek BHP

Polscy pracownicy wciąż nie zachowują dostatecznej ostrożności przy wykonywaniu pracy. Nieprawidłowe zachowanie się pracownika było przyczyną ponad 60 proc. wypadków - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednak 2018 r. o 4,6 proc. (w porównaniu do 2017 r.) zmniejszyła się liczba poszkodowanych.

03.04.2019

Rząd opublikuje skróconą wersję raportu o handlu w niedziele

Rynek Prawo pracy

„Ocena wpływu ograniczenia handlu w niedziele” to raport, z którym zapoznała się na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów. Dane z raportu nie zostały jeszcze opublikowane. Rząd jednak zobowiązywał do tego minister przedsiębiorczości i technologii, która ma opracować skróconą wersję informacji na temat tej analizy.

02.04.2019

Spada liczba zwolnień lekarskich

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W lutym liczba zaświadczeń lekarskich spadła w porównaniu do analogicznego miesiąca 2018 r. o 7 proc., zaś w porównaniu ze styczniem 2019 r. o 8,4 proc. Najczęściej po zwolnienie idą do lekarza osoby w wieku między 30 a 39 rokiem życia - wynika z danych ZUS.

02.04.2019

Resort przedsiębiorczości chce rzetelnych danych o wpływie ograniczenia handlu w niedziele

Rynek i konsument Rynek Prawo pracy

Ministerstwo i Przedsiębiorczości i Technologii zaprezentuje we wtorek na posiedzeniu rządu raport na temat ograniczenia handlu w niedziele. - Raporty prezentowane opinii publicznej w ostatnich miesiącach są mało wiarygodne, bądź bazują na niewielkiej liczbie danych - twierdzi szefowa resortu przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

02.04.2019

PFR szkoli pracodawców z PPK

Emerytury i renty Rynek

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe i jak je wdrożyć do przedsiębiorstwa - m.in. odpowiedzi na takie pytanie można uzyskać podczas spotkań organizowanych przez Polski Fundusz Rozwoju. Konferencje, skierowane do przedstawicieli pracodawców, organizowane są we wszystkich województwach.

01.04.2019

Strategia employer brandingowa to dziś konieczność

HR

Sytuacja demograficzna i rekordowo niskie bezrobocie sprawiają, że pracodawcy muszą dziś dbać o swoją markę, jak nigdy dotąd. Employer branding to już nie tylko moda - to strategia niezbędna każdej firmie. A jeśli po wpisaniu w Google nazwy firmy i słowa "praca" na pierwszym miejscu wyświetlają się komentarze niezadowolonych pracowników na forach internetowych, to alarm dla HR.

30.03.2019

Szefowa RDS: wszystkim nam zależy, żeby nie doszło do strajku nauczycieli

Rynek

Jak dotychczas nie widzę woli zbliżenia się stron w kwestii płac w oświacie. Rząd podczas spotkania w Radzie Dialogu Społecznego nic nie zaproponował. Dlatego mam nadzieję, że na kolejne spotkanie 1 kwietnia przyjdzie już z konkretną propozycją - podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias.

30.03.2019