- Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, muszą wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Można to zrobić wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS - przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim.
Z każdym dniem zgłasza się coraz więcej firm, które chcą przyjmować płatności za swoje usługi bonem turystycznym. Obecnie jest ich już około 15,8 tysięcy.  Dziś do wielu z nich trafiła kolejna transza płatności. Niektórzy otrzymali wpłatę w wysokości ponad 700 tys. zł.

 


Aktualny numer konta bankowego

- Aby płatności trafiały do przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, muszą one podać numer konta.  Zdarza się bowiem,  że niektóre numery rachunków są błędne lub zamknięte, dlatego apelujemy do przedsiębiorców, by zweryfikowali dane, które podają w formularzu – podkreśla Kopczyńska.
Uprawnionych do pobrania bonów jest ponad 4 mln osób. W województwie śląskim - 451 tys. mieszkańców. Obecnie bon w tym regionie aktywowało ponad 95 tys. uprawnionych. W całym kraju Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał już ok. 717 tys. bonów o łącznej wartości prawie 615 mln zł. Największe zainteresowanie bonami jest w woj. mazowieckim, śląskim oraz wielkopolskim. Beneficjenci wykonali ok. 144 tys. płatności bonami na łączną kwotę ponad 100 mln zł.
Zakład przypomina, że bon turystyczny jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze. Obsługa bonu odbywa się przez PUE ZUS. Aby skorzystać z programu nie trzeba składać wniosku. Bon jest dostępny na PUE ZUS w zakładce „Ogólny”. W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon”. Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500+.
Polska Organizacja Turystyczna opublikowała listę zarejestrowanych przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu na stronach internetowych: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.