Sejm zaakceptował w piątek poprawkę Senatu do noweli ustawy dotyczącej jawności wynagrodzeń w NBP. Oznacza to, że ustawa jest już ostatecznie uchwalona i teraz ustawa trafi do prezydenta.
Krzysztof Sobczak
22.02.2019
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Pomimo pojawiających się interpretacji wskazujących na obowiązek wydania informacji o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej wszystkim pracownikom, bez względu na datę ich zatrudnienia – ilość argumentów przeciwnych jest tak duża, że przyjęcie takiej wykładni zdaje się niemożliwe - pisze Piotr Strumiński, prawnik z kancelarii Sobczyk & Współpracownicy.
Piotr Strumiński
22.02.2019
Prawo pracy
Wśród tematów kampanii wyborczej na pewno pojawi się kwestia minimalnej pensji. Związki zawodowe od dawna chcą, aby była on na poziomie 50 proc. średniego wynagrodzenia. Partia "Wiosna" idzie o wiele dalej już zadeklarowała, że chce jej na poziomie 60 proc. - To nierealny pomysł, który nie rozwiązuje żadnego problemu - ocenia wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.
Paweł Żebrowski
22.02.2019
Rynek Prawo pracy
Samorządy nie wykorzystały wszystkich środków zagwarantowanych w programie "Senior plus", dlatego resort rodziny, pracy i polityki społecznej ogłosi w najbliższym czasie kolejny nabór wniosków - poinformował Prawo.pl wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed.
Paweł Żebrowski
22.02.2019
Pomoc społeczna

W Sejmie projekt znoszący ograniczenie handlu

Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy
Do Sejmu trafił projekt ustawy, który uchyla ograniczenie handlu w niedzielę. Gwarantuje on też pracownikom handlu przynajmniej dwie wolne od pracy niedziele w miesiącu. Szansa na jego uchwalenie jest raczej niewielka, bo pochodzi z opozycji, a do tego na dokończenie procedury czeka projekt rządzącej większości, który miał doprecyzować obowiązujące przepisy.
Paweł Żebrowski
21.02.2019
Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy
Jakie będą konsekwencje nowych zasad delegowania pracowników oraz czy są one sprawiedliwe dla wszystkich stron państw członkowskich UE - m.in. te kwestie będą poruszone podczas VI Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy (EKMP), który odbędzie się 14-15 marca w Krakowie.
Paweł Żebrowski
21.02.2019
Rynek Prawo pracy
Zwolnienie pracownika w tzw. „trybie dyscyplinarnym” nie jest proste. Sąd Najwyższy podkreśla, że nie ma możliwości kwalifikowania czynu jako ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, jeżeli brak jest pewności, czy został on w ogóle popełniony - pisze dr Łucja Kobroń-Gąsiorowska z kancelarii BCKG adwokaci.
Łucja Kobroń-Gąsiorowska
21.02.2019
Prawo pracy
W przypadku większości pracodawców, w szczególności spółek kapitałowych, analiza prawna i ekonomiczna wyboru PPE albo PPK stanowi ich obowiązek oceniany w kontekście należytej staranności osób prowadzących sprawy spółki - pisze radca prawny Przemysław Mazur. I dodaje, że dość łatwo o sankcję dla przedsiębiorców, którzy nie zabezpieczą się przed tym ryzykiem.
Przemysław Mazur
21.02.2019
Ubezpieczenia społeczne

OPZZ chce 25 proc. dodatkowej emerytury dla wdów

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wdowie lub wdowcowi powinno przysługiwać dodatkowo 25 proc. emerytury zmarłego małżonka - to postulat Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, który miałby polepszyć sytuację seniorów w Polsce. Zdaniem związkowców obecna dobra kondycja budżetu pozwala na wprowadzenie takich rozwiązań.
Paweł Żebrowski
21.02.2019
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W styczniu i lutym zwolnienie lekarskie najczęściej bierzemy z powodu chorób układu oddechowego - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Powodem nie jest grypa, czy smog, tylko zapalenia wirusowe układu oddechowego. W lutym aż 25 proc. absencji ma miejsce z powodu takich dolegliwości.
Paweł Żebrowski
21.02.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zwróciła się do Ministra Finansów z prośbą o wyjaśnienie, czy pracodawcy są w stanie zalogować się do usługi Twój e-PIT na dane pracownika i sprawdzić dane przekazane przez innych płatników.
Jolanta Ojczyk
20.02.2019
RODO
Spadek liczby sklepów rozpoczął się jeszcze przed wprowadzeniem ograniczenia handlu w niedziele, dlatego nie powinien być traktowany jako efekt zmian przepisów, a raczej jako długofalowa tendencja - uważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Paweł Żebrowski
20.02.2019
Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

Zmiany w karcie wypadku przy pracy

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy
Zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku stosowania pieczątek przy wypełnianiu statystycznej karty wypadku przy pracy - to główny cel projektu rozporządzenia ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.
Paweł Żebrowski
20.02.2019
Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

ZUS chlubi się wysoką skutecznością swojej rehabilitacji

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne
Z rehabilitacji prowadzonej przez ZUS w 2018 roku skorzystało ponad 90 tys. osób - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I podkreśla, że według badań Zakładu blisko połowa wszystkich ubezpieczonych, którzy biorą udział w programach, po rehabilitacji wraca do pracy i aktywnego życia.
Paweł Żebrowski
20.02.2019
Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne
Z pozycji centrali firmy czy działu HR wiele rzeczy w firmie wygląda inaczej niż z perspektywy pracownika. Warto zastanowić się, co ta druga strona widzi, wie i jak to rozumie oraz na ile te punkty widzenia obu stron są spójne - mówi Anna Jaworska, menedżer ds. rozwoju i szkoleń w Securitas Polska, zwyciężczyni X jubileuszowego Konkursu TOP HR Manager in Action
Agnieszka Matłacz
20.02.2019
HR
Zdjęcie z przedsiębiorców obowiązku stosowania pieczątek wymaganych przy wypełnianiu karty szkolenia wstępnego BHP oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy - zakłada projekt rozporządzenia ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.
Paweł Żebrowski
19.02.2019
Prawo pracy BHP

Właściciele firm powinni myśleć z czego będą żyć po sukcesji

Rynek Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Chociaż ustawa, która ma ułatwić dziedziczenie firm obowiązuje od listopada to kwestia sukcesji jest w biznesie wciąż skomplikowanym procesem. Osoby, które chcą przekazać swój interes rodzinie muszą myśleć nie tylko o dalszych losach przedsiębiorstwa, ale także o swojej emeryturze.
Paweł Żebrowski
19.02.2019
Rynek Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Kobiety dostaną niskie emerytury. PPK nie pomoże

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Expander wyliczył, ile trzeba odkładać w PPK, żeby w przyszłości suma emerytury z ZUS i tej z Pracowniczego Planu Kapitałowego dała taką samą kwotę jak ostatnie wynagrodzenie przed zakończeniem kariery zawodowej. Taki cel bardzo trudno będzie osiągnąć kobietom.
Jarosław Sadowski
19.02.2019
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Komisja Nadzoru Finansowego oraz Business Centre Club krytykują projekt rozporządzenia w sprawie opłaty dla Polskiego Funduszu Rozwoju za prowadzenie ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wskazują m.in., że zaproponowana stawka 0,18 groszy jest za wysoka.
Jolanta Ojczyk
19.02.2019
Finanse
Wzrost płac jest m.in. efektem niewystarczających zasobów pracy, na co od kilku lat wskazują przedstawiciele przedsiębiorstw. Konkurowanie o pracownika wymaga ponoszenia płac, co obserwujemy choćby w sektorze handlu detalicznego - podkreśliła ekspert Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk, odnosząc się do danych GUS na temat przeciętego wynagrodzenia brutto sektorze przedsiębiorstw.
Paweł Żebrowski
19.02.2019
Rynek Prawo pracy

"Dobry start" będzie zapisany w ustawie

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń
Będzie ustawa, która zagwarantuje kontynuację programu "Dobry start" - zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W 2018 r. ze świadczenia skorzystało 4,4 mln uczniów, czyli niemal wszyscy uprawnieni. Wydatki na program i jego obsługę wyniosły ok. 1,4 mld zł.
Paweł Żebrowski
19.02.2019
Pomoc społeczna Szkoła i uczeń

ZUS szykuje się do obsługi wniosków o "matczyne emerytury"

Pomoc społeczna Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest w pełni przygotowany do obsługi wniosków o "matczyną emeryturę" - zapewniła Prawo.pl prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska. - Przygotowaliśmy do tego wszystkie nasze placówki, przeszkoliliśmy personel, który będzie wyjaśniał, kto jest uprawniony do świadczenia i jakie dokumenty należy złożyć. Klient zostanie poprowadzony krok po kroku - podkreśliła.
Paweł Żebrowski
19.02.2019
Pomoc społeczna Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Przyszłość dialogu społecznego w Polsce i propozycje zmian legislacyjnych w tym zakresie - m.in. tymi zagadnieniami zajmować się ma specjalny zespół Rady Dialogu Społecznego. Chce zaproponować nową filozofię dialogu społecznego, ale także obowiązek konsultowania z partnerami społecznymi wszystkich projektów, także poselskich.
Paweł Żebrowski
19.02.2019
Rynek Prawo pracy
Najwięcej uczniów skorzystało ze świadczenia w Warszawie ponad 176 tys., najmniej w Krynicy Morskiej - 113 - poinformowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. W ramach programu "Dobry start" 300 zł przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że pogram będzie kontynuowany w kolejnych latach.
Paweł Żebrowski
18.02.2019
Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Rynek
Dyżury domowe w sytuacji, kiedy policjant nie został wezwany na interwencje nie są wliczane do czasu wymiaru służby, a powinny - uważają policyjni związkowcy. - Podczas pełnienia dyżuru funkcjonariusze nie mogą w pełni korzystać ze swojego wolnego czasu - argumentuje przewodniczący ZW NSZZ Policjantów w Olsztynie Sławomir Koniuszy.
Paweł Żebrowski
18.02.2019
Policja Prawo pracy
Dyrektor reaguje na uchybienia popełniane przez nauczyciela, wszczynając procedurę oceny pracy lub zawiadamiając rzecznika dyscyplinarnego - wyjaśnia wiceminister edukacji Maciej Kopeć w odpowiedzi na pytanie dotyczące plagi postępowań dyscyplinarnych. Tłumaczy także, że szkoły nie mają obowiązku tworzenia komisji antymobbingowych.
Monika Sewastianowicz
18.02.2019
Zarządzanie oświatą

Dziurawa deklaracja o rezygnacji z PPK

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Projekt rozporządzenia w sprawie deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego planu kapitałowego, w kolejnych miejscach okazuje się być nieprzygotowanym i nieprzemyślanym aktem. W przypadku PPK niestety nie jest to jednorazowa sytuacja - zwracają uwagę dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski, eksperci z Instytutu Emerytalnego.
Oskar Sobolewski Antoni Kolek
16.02.2019
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ubezpieczony w latach 70-tych XX wieku pomagał w gospodarstwach rolnych swoich rodziców i dziadków. Praca ta zajmowała mu co najmniej połowę podstawowego wymiaru czasu pracy. Okres pracy należało więc uwzględnić w sprawie o przyznanie świadczenia przedemerytalnego - orzekł Sąd Okręgowy w Częstochowie.
Aleksandra Partyk
16.02.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

ZUS: Dane z e-zwolnień można wykorzystać do profilaktyki zdrowotnej

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) to znakomity instrument nie tylko do kontrolowania i uszczelniania systemu, ale także badania przyczyn zachorowalności krótkookresowej. Musimy wykorzystać to narzędzie - podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
Paweł Żebrowski
16.02.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Prezydent podpisał ustawę "Mama 4 plus"

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Matki, które wychowały czworo i więcej dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. Zgodnie z nową ustawą, tzw. matczyne emerytury mają być wypłacane na wniosek od 1 marca 2019 roku.
Paweł Żebrowski
15.02.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski