W związku z brexitem rozpoczęto specjalną akcję informacyjną, która ma zachęcić Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii do powrotu do Polski. Przedstawiciele rządu spotykają się z rodakami i opowiadają o sytuacji na rynku pracy, możliwościach dofinansowana założenia działalności gospodarczej oraz o programach polityki rodzinnej.
Paweł Żebrowski
05.03.2019
Rynek Prawo pracy
Następuje powolna degradacja Zakładów Pracy Chronionej (ZPCh) oraz Spółdzielni Inwalidów i Niewidomych, przez co zmniejsza się szanse na udane włączenie osób niepełnosprawnych na rynek pracy - uważa NSZZ "Solidarność" i postuluje zmiany w finansowaniu zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.
Paweł Żebrowski
05.03.2019
Pomoc społeczna Rynek Prawo pracy

Rząd we wtorek o przygotowaniach do twardego brexitu

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
We wtorek rząd ma się zająć projektem uchwały ws. zatwierdzenia programu przygotowań Polski do bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Pakiet ma złagodzić najbardziej dotkliwe skutki bezumownego brexitu. - Trzeba choćby rozwiązać kwestie związane z zabezpieczeniem społecznym i koordynacją systemów - wyjaśnia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Paweł Żebrowski
04.03.2019
Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wydłużenie okresu, na który rejestrowane jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy z 6 do 18 miesięcy, wprowadzenie maksymalnego terminu 7 dni na umieszczenie w dokumencie podróży odcisku stempla – m.in. wprowadzenie takich zmian proponuje Konfederacja Lewiatan.
Paweł Żebrowski
04.03.2019
Rynek Prawo pracy

Ponad 12 tys. wniosków o "matczyne emerytury"

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Najczęściej o świadczenie starają się kobiety w wieku od 60 do 69 lat, które złożyły już ponad 9 tys. wniosków. O "matczyną emeryturę" wnioskowało zaledwie 18 mężczyzn - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokumenty ws. przyznania świadczenia można składać od 1 marca.
Paweł Żebrowski
04.03.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Wielu pracowników służby bhp nie posiada wiedzy na temat możliwości przełożenia kwestii bezpieczeństwa higieny pracy na korzyści finansowe. Zdarzają się przypadki, iż to właśnie przez niekompetencje takich osób, coroczne sprawozdania ZUS-IWA, od których zależy wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, są sporządzane nieprawidłowo
Maciej Ambroziewicz
04.03.2019
Prawo pracy BHP
Aż 75 proc. firm płaci podwyższoną składkę wypadkową, przez co zawyża swoje koszty operacyjne. Do tego w wielu firmach nie ma świadomości, że składka wypadkowa jest w przedsiębiorstwie rozliczana w sposób nieprawidłowy, co skutkuje znaczącymi nadpłatami
Paweł Żebrowski
04.03.2019
Prawo pracy BHP HR
Rozwiązania zawarte w projekcie nowej ustawy mają pomagać w znalezieniu pracy osobom, które są w najgorszej sytuacji na rynku pracy. Jak zapowiada pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, chodzi m.in, o osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Paweł Żebrowski
04.03.2019
Powódka w ramach obowiązków służbowych nadzorowała godziny pracy innego pracownika. Jej podwładny źle znosił tę sytuację. Utrudniał powódce pracę, groził jej, popychał ją. Często używał wobec niej wulgaryzmów. O mobbingu wiedziały osoby decyzyjne w firmie, ale długo nie podejmowały właściwych reakcji - wskazał Sąd Apelacyjny
Aleksandra Partyk
04.03.2019
Prawo pracy HR
Badania pokazują, że nie jest najlepiej z wiedzą menedżerów i specjalistów HR z zakresu zarządzania. Tymczasem dobry menedżer zdaje sobie sprawę z braków swojej wiedzy i cały czas się rozwija, bo wie, że zawsze może osiągnąć więcej. Jeśli nie czuje potrzeby rozwoju, to ważny znak ostrzegawczy - mówi dr Piotr Prokopowicz
Agnieszka Matłacz
02.03.2019
HR
Zarządca galerii powinien tak oznakować różnicę poziomów posadzki przy wąskim przejściu na plac zabaw aby klienci mieli świadomość, że w tym miejscu trzeba być ostrożnym. Samo wyróżnienie uskoku kolorem, czy inną fakturą podłoża to za mało – potwierdził Sąd Okręgowy w Łodzi.
Robert Horbaczewski
02.03.2019
Rynek i konsument
Pierwsza fala wniosków o świadczenie "Mama 4 plus" na pewno będzie dotyczyła osób urodzonych przed 1949 r. W tamtych czasach trudniej było o żłobek i łatwy dojazd do pracy - zwróciła uwagę w rozmowie z Prawo.pl szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Paweł Żebrowski
02.03.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Tylko trzech na stu Polaków uważa, że doświadczyło dyskryminacji - wynika z sondażu Kantar Public. Jednak w raporcie z niego jest także mowa o niskim zrozumieniu, co to konstytucyjne prawo oznacza. Np. co piąty Polak nie widzi dyskryminacji w wyproszeniu matki karmiącej z restauracji, a co trzeci w tym, że młodemu ojcu odmawia się urlopu ojcowskiego.
Krzysztof Sobczak
01.03.2019
Prawo pracy HR

Są już pierwsze decyzje ws. "matczynych emerytur"

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał trzy pierwsze decyzje ws. przyznania "matczynych emerytur" - poinformowała w piątek szefowa Zakładu prof. Gertruda Uścińska. Wpłynęło już ponad 8 tys. wniosków o przyznaniu rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
Paweł Żebrowski
01.03.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Trzynasta emerytura obejmie zarówno emerytów, jak i rencistów i zostanie wypłacona w maju. Otrzymają ją również osoby, które pobierają świadczenia cząstkowe, wynikające z różnych okresów pracy i wysokość tych wypłat jest niższa niż emerytura minimalna - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Koszt tego rozwiązania oszacowano na ok. 9-10 mld zł.
Paweł Żebrowski
01.03.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Pozytywny wpływ ograniczenia handlu na zawartość portfela widzi co szósty Polak - wynika z badania na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor pt. „Wpływ niedziel wolnych od handlu na budżet domowy”. Najwięcej zaoszczędzili 18-24 latkowie, co pokazuje, że to oni najchętniej korzystali z otwartych w niedziele galerii handlowych. Wizyty w sklepach zastępujemy zakupami w sieci, spotkaniami towarzyskimi, wyjściami do restauracji, czy kina.
Paweł Żebrowski
01.03.2019
Rynek i konsument Prawo pracy Małe i średnie firmy
Stacje benzynowe okazały się największym beneficjentem wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele i święta - ich obroty wrosły nawet o kilkanaście procent. Odwiedzamy je nie tylko po to, aby kupić paliwo, ale także alkohol i papierosy. Stacje benzynowe dają również możliwość dorobienia osobom, które chcą pracować w niedzielę. 1 marca mija rok od wprowadzenia ograniczenia.
Paweł Żebrowski
01.03.2019
Rynek i konsument Prawo pracy
Rozpatrując wnioski o "matczyną emeryturę" trzeba będzie dość kompleksowo zbadać sytuację dochodową danej osoby. Zakład będzie mógł posiłkować się danymi z urzędu skarbowego oraz gminy - podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Wnioski o świadczenie można oficjalnie składać od 1 marca.
Paweł Żebrowski
01.03.2019

Od 1 marca waloryzacja emerytur

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Dodatkowe 70 zł brutto dostaną osoby, których świadczenie nie przekracza 2447,73 zł brutto. Świadczenia powyżej tej kwoty zostaną przeliczone przy użyciu wskaźnika waloryzacji, który w tym roku wynosi 102,86 proc. Od 1 marca najniższa emerytura z FUS wynosi 1100 zł.
Paweł Żebrowski
01.03.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Dyskryminacją pośrednią osoby niepełnosprawnej było zawarcie umowy między pracodawcą a związkami zawodowymi, która wykluczała emerytów i rencistów z grupy osób, którym należy się nagroda jubileuszowa w razie utraty pracy po restrukturyzacji zakładu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.03.2019
Prawo pracy
Ponad 3,4 mld zł PFRON planuje przeznaczyć w 2019 r. m.in. na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami - poinformowała prezes Funduszu Marlena Maląg. Samorządy na rehabilitacją zawodową i społeczną mają otrzymać blisko 1,5 mld zł.
Paweł Żebrowski
28.02.2019
Pomoc społeczna Rynek

Emeryt dorabiający do emerytury musi się rozliczyć z ZUS

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Osoby, które przeszły na „wcześniejszą” emeryturę i nie poinformują o dodatkowych dochodach ZUS będą musiały zwrócić nienależnie pobrane świadczenie. Czwartek 28 lutego to ostatni dzwonek, aby to zrobić.
Paweł Żebrowski
28.02.2019
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Związkowcy postulują, aby policjanci, którzy pracują na ulicach miast mieli prawo do dodatkowego urlopu. Apelują o powołanie specjalnego zespołu w Komendzie Głównej, który miałby się zająć tą sprawą. - Wprowadzenie dodatkowego urlopu wymagałoby zmian w rozporządzeniu - odpowiada nadkom. Piotr Sadowski z sekcji ochrony pracy KGP.
Paweł Żebrowski
28.02.2019
Prawo pracy BHP
Ponad 2 mln Polaków opiekuje się starszymi lub niepełnosprawnymi członkami rodziny lecz poza zasiłkami, państwo nie organizuje opieki wyręczającej, szkoleń, nie zapewnia opieki psychologicznej i nie pomaga w godzeniu opieki z pracą - wskazuje rzecznik praw obywatelskich
Paweł Żebrowski
28.02.2019
Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

MRPiPS: Będzie więcej żłobków

Samorząd terytorialny Finanse publiczne
Nawet 23,1 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 mogło powstać w 2018 r., a blisko 54 tys. już istniejących zostało dofinansowanych – wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Paweł Żebrowski
27.02.2019
Samorząd terytorialny Finanse publiczne
Co do samego systemu składania wniosków, nie przewidujemy tu istotnej zmiany. Wnioski o świadczenie będzie można przesyłać od 1 lipca - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do zapowiedzi PiS, że "500 plus" będzie przysługiwało także na pierwsze dziecko.
Paweł Żebrowski
27.02.2019
Pomoc społeczna Finanse publiczne
Cyberprzestępczość, polskie kampanie socjotechniczne, analiza incydentów - to główne tematy dwudniowej konferencji skierowanej dla praktyków tworzących i utrzymujących system ochrony danych osobowych. Pierwszy wykład już 4 marca, o godz. 9.15 w hotelu Fabryka Wełny w Pabianicach.
Jolanta Ojczyk
27.02.2019
Komisja Europejska chwali stan polskiej gospodarki, wskazuje jednak, że jednym z jej najsłabszych elementów jest rynek pracy. - Braki wykwalifikowanej siły roboczej utrudniają firmom wzrost w wielu sektorach - podkreśliła KE.
Paweł Żebrowski
27.02.2019
Rynek Prawo pracy
Narodowy Bank Polski opublikował zestawienie średnich pensji dyrektorów. Po nazwie stanowiska pozwala ono ustalić, ile zarabiają Martyna Wojciechowska i Kamila Sukiennik, najbliższe współpracowniczki prezesa Adama Glapińskiego. To publiczna dyskusja o ich wysokich zarobkach doprowadziła do uchwalenia tzw. ustawy o jawności wynagrodzeń w NBP.
Jolanta Ojczyk
27.02.2019
Finanse

Rafalska: ZUS w 30 dni rozpatrzy wniosek o "matczyną emeryturę"

Pomoc społeczna CIT Ubezpieczenia społeczne
Matczyne emerytury nie będą wypłacane wstecz. Jeżeli wniosek złożymy w kwietniu to dostaniemy świadczenie za kwiecień, za marzec już nie - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Paweł Żebrowski
27.02.2019
Pomoc społeczna CIT Ubezpieczenia społeczne
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski