Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej konsultacjom z przedsiębiorcami Polskiego Ładu Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii zapewnił, że umowy cywilnoprawne nie zostaną zlikwidowane, zlikwidowana będzie natomiast - prawdopodobnie od 1 stycznia przyszłego roku - różnica w oskładkowaniu umów zleceń i umów o pracę.

- Takie jest jednoznaczne stanowisko KE, formułowane także podczas negocjacji Krajowego Planu Odbudowy. Także część organizacji pracodawców uważa, że tego typu wyrównanie składek społecznych w przypadku umów zleceń jest niezbędne, bo zapobiega to sytuacjom, jakie wiele osób dotkliwie odczuło w czasie pandemii, a ponadto prowadzi do wyrównania szans, jeśli chodzi o konkurencję na rynku - stwierdził Gowin. Jednocześnie zapowiedział, że umowy o dzieło pozostaną w takim kształcie, jak obecnie. - Uważam, że szczególny charakter pracy twórczej uzasadnia pozostawienie tej formy umów. Czym innym są umowy zlecenia, które będą w pełni oskładkowane. Podczas dyskusji nad dodatkowym opodatkowaniem umów o dzieło prezentowałem jednoznaczne stanowisko, że jest to bezzasadne – podkreślił wicepremier.

Zobacz procedurę w LEX: Kontrola umów o dzieło przez ZUS >

Odnosząc się do zaproponowanej w Polskim Ładzie możliwości odliczenia od podatku 7,75 proc. z 9-proc. składki zdrowotnej, Jarosław Gowin oświadczył, że jego ugrupowanie przyjęło do wiadomości tę propozycję koalicjantów, ale od początku uzgodniło, że będą towarzyszyć temu ulgi dla klasy średniej. - Jestem przekonany, że to uzgodnienie będzie uszanowane przez wszystkich - dodał.

Zobacz procedurę w LEX: Wybór właściwej formy zatrudnienia w przypadku umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, inne umowy o świadczenie usług, umowa agencyjna, umowa o dzieło) >

Dopytywany, jak ma wyglądać mechanizm, który po likwidacji odpisu składki zdrowotnej ma uchronić przed wzrostem obciążeń osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, wicepremier Gowin odparł, że na razie jest za wcześnie, żeby o tym mówić. - Przedstawiłem propozycje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Analizowaliśmy je w ubiegłym tygodniu bardzo szczegółowo. Umówiliśmy się na dalsze prace po szczegółowych analizach, które ma przygotować Ministerstwo Finansów, jeżeli chodzi o koszty poszczególnych propozycji – stwierdził szef MRPiT.  

Czytaj również: Polski Ład to m.in. ograniczenie śmieciówek>>

Samozatrudnieni - rozwiązania w przygotowaniu

Gowin poinformował też, że trwają prace nad rozwiązaniami dla osób samozatrudnionych, aby nie straciły one na wejściu rozwiązań podatkowych zaprezentowanych w Polskim Ładzie. - Mamy już rozwiązania, które gwarantują, że osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę zarabiające poniżej 13 tys. zł nie stracą ani złotówki, natomiast przez cały czas pracujemy nad rozwiązaniami dotyczącymi osób na tzw. samozatrudnieniu czy szerzej osób prowadzących działalność gospodarczą - powiedział wicepremier. Jak zapewnił, swoje propozycje dotyczące rozwiązań dla osób będących na samozatrudnieniu przedstawił już premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. - Porozumienie przedstawiło osiem alternatywnych rozwiązań. W tym tygodniu przedstawię te rozwiązania naszym partnerom społecznym - dodał.

Czytaj w LEX: Samozatrudnienie – ryzyka fiskalne związane z samozatrudnieniem >