Prawo.pl
Przedsiębiorcy, samozatrudnieni, osoby pracujące na umowach śmieciowych, a nawet bezrobotni i będący poza rynkiem pracy - ostatecznie nie zostaną pozbawieni dostępu do przygotowywanej przez rząd akcji badań w ramach programu Profilaktyka 40+. Zdaniem ekspertów, gdyby tak się stało, byłoby to naruszenie konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia.
Grażyna J. Leśniak
31.05.2021
Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład
Wskaźnik absencji chorobowej podlega okresowym wahaniom i posiada naturalną tendencję wzrostową w pierwszym oraz czwartym kwartale roku. Jest to związane z sezonem na przeziębienia oraz grypę. Jednak problem L4 dotyka polskie firmy także w innych okresach roku i czasem ma patologiczny charakter. Np. coraz częściej występujący dwucyfrowy poziom absencji chorobowej w sektorze MŚP.
Grażyna J. Leśniak
29.05.2021
Prawo pracy
Pracodawca będzie mógł kontrolować nie tylko trzeźwość pracowników, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia pracodawcy – zakłada projekt zmian w Kodeksie pracy, który trafił do uzgodnień międzyresortowych. Dopuszczone będzie badanie alkomatem, badanie krwi i moczu.
Grażyna J. Leśniak
28.05.2021
Prawo pracy BHP
Czy prawo pracy to twór na miarę męskich potrzeb? Dlaczego kobiety zarabiają mniej? Czym jest tzw. „niewidzialna” praca kobiet i czy w ubezpieczeniach społecznych występuje równość płci? To tylko niektóre zagadnienia, jakie pojawią się podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Kobiety na rynku pracy i w ubezpieczeniach społecznych".
Grażyna J. Leśniak
28.05.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Do poniedziałku, 31 maja, osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego mają czas na przekazanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacji o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2020 roku do 28 lutego 2021 roku. To pozwoli ustalić, czy świadczenie było wypłacane w prawidłowej wysokości.
Grażyna J. Leśniak
28.05.2021
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy
Służby kontrolne w krajach Unii Europejskiej rozpoczęły testowanie urządzeń, które wykorzystują DSRC (Dedicated Short-Range Communication), czyli technologię pozwalającą na zdalne sczytywanie najważniejszych parametrów ze smart tachografów w pojazdach ciężarowych. To pozwoli na szybsze, efektywniejsze wybieranie do kontroli ciężarówek, w których doszło do manipulacji.
Grażyna J. Leśniak
28.05.2021
Prawo pracy Prawo europejskie
Na jednym wniosku do CEiDG przedsiębiorcy będą mogli poinformować o zawieszeniu czy wyrejestrowaniu działalności gospodarczej, jak i zgłosić ZUS zmiany w zakresie ubezpieczeń społecznych dotyczące ich jako płatnika składek. To jedna ze zmian przewidzianych w tzw. tarczy prawnej. Projekt umożliwia też pracodawcom w trudnej sytuacji nieodprowadzanie składek na PPE za pracowników.
Grażyna J. Leśniak
28.05.2021
Domowe finanse Prawo pracy
Pomimo, że projekt ustawy reguluje znaczną liczbę obszarów, pominięto w nim w całości kwestię dotyczącą czasu pracy pracowników, w tym określania odrębnego systemu czasu pracy dla pracy zdalnej oraz pracy na terenie zakładu pracy. Brak tego elementu może znacznie utrudniać elastyczną organizację pracy zdalnej – piszą prawnicy z kancelarii DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy.
Kacper Królikowski Karolina Barszczewska
28.05.2021
Prawo pracy

Tarcza prawna - rząd chce uprościć formalności budowlane

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Budownictwo Prawo AI
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało projekt Tarczy prawnej, do którego dotarło Prawo.pl. Szykują się kolejne uproszczenia w formalnościach budowlanych, a gminy, które będą zwlekać z wydaniem warunków zabudowy, zapłacą kary. Łatwiej też będzie budować w centrach miast. Zmiany dotyczą również m.in. bonu turystycznego, podatków, ubezpieczeń społecznych czy zdrowia.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.05.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Budownictwo Prawo AI
Z raportu ZUS wynika, że w 2020 roku liczba zaświadczeń chorobowych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wzrosła o 25 proc. rok do roku, a Polacy nie chodzili z tego powodu do pracy łącznie przez 27,7 mln dni. Zdaniem ekspertów stanowi to dziś większy kłopot zdrowotny i jest częściej spotykane, niż np. zwyrodnienia kręgosłupa, zapalenia zatok czy bóle gardła.
Grażyna J. Leśniak
27.05.2021
Prawo pracy Opieka zdrowotna
Można ukarać właściciela sklepów za prowadzenie handlu w niedziele i święta mimo zakazu, jeśli zadeklarował on przeważającą działalność inaczej niż w rzeczywistości ją wykonuje, np. deklarował handel pieczywem, a sprzedaje papierosy - odpowiedziała Izba Karna Sądu Najwyższego. Decydujący jest rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.05.2021
Prawo karne Prawo pracy Prawo gospodarcze
W Polskim Ładzie zaproponowano przeniesienie do ZUS procedury rejestracji osób bezrobotnych dla potrzeb ubezpieczenia zdrowotnego. Zmiany mają wejść w życie od stycznia 2022 roku. Z danych wynika, że 57 proc. bezrobotnych rejestruje się w urzędach pracy tylko po to, by uzyskać ubezpieczenie zdrowotne i nie jest zainteresowanych znalezieniem zatrudnienia.
Agnieszka Matłacz
27.05.2021
Ubezpieczenia społeczne
16 maja weszła w życie ważna zmiana dotycząca zgłoszeń do ubezpieczeń. W dokumentach: ZUS ZUA i ZUS ZZA trzeba wykazywać kod wykonywanego zawodu. W ciągu pierwszych dni obowiązywania tych przepisów w zgłoszeniach najczęściej pojawiały się zawody takie jak: pracownik ochrony fizycznej, sprzedawca i kierowca samochodu ciężarowego.
Agnieszka Matłacz
27.05.2021
Ubezpieczenia społeczne

Już nie gminy, lecz ZUS ma wypłacać świadczenia 500 plus

Samorząd terytorialny Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Od 1 stycznia 2022 roku nowe wnioski o 500 plus będzie rozpatrywał ZUS. On też będzie wypłacał świadczenia - w gestii samorządów pozostaną tylko te, które zostaną przyznane do końca tego roku. Taki pomysł na centralizację i automatyzację procesu ma resort rodziny. Nie wiadomo jednak, jak ZUS będzie weryfikował prawo do świadczenia wychowawczego.
Grażyna J. Leśniak
27.05.2021
Samorząd terytorialny Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Lekarze rozpoznali u masażysty zmiany zwyrodnieniowe stawów, ale nie były one objęte obowiązującym wykazem chorób zawodowych. Organ wydał więc decyzję, w której odmówił stwierdzenia, że schorzenia mają związek z wykonywanym zawodem. Kwestionowanie orzeczeń lekarskich nie przyniosło skutku, ponieważ od strony formalnej były one prawidłowe, a zawarte w nich wnioski nie budziły wątpliwości.
Dorian Lesner
27.05.2021
Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne
W kwietniu 2021 roku stopa bezrobocia wyniosła 6,3 proc. i była niższa o 0,1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych było 1053,8 tys. osób. Zdaniem ekspertów, nierozwiązywalnym od lat problemem rynku pracy jest zróżnicowanie terytorialne. W efekcie zapotrzebowanie na pracę nie pokrywa się z dostępnością pracowników.
Grażyna J. Leśniak
26.05.2021
Rynek Prawo pracy
Pracownicy wydziałów łączności milicji obywatelskiej są osobami, które pełniły służbę w organach bezpieczeństwa PRL, według ustawy lustracyjnej. Pomimo tego w indywidualnych sprawach trzeba brać pod uwagę wszystkie okoliczności w tym możliwość popełnienia błędu w oświadczeniach z uwagi na niejasność przepisów - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Karnej
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty
Prawie 8 mln Polaków w czasie pandemii pracowało zdalnie – poinformował w środę ING Bank Śląski, przedstawiając wyniki międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING”. 56 proc. ankietowanych było zdania, że w pracy zdalnej łatwiej jest im osiągnąć równowagę między życiem prywatnym i zawodowym, a 54 proc. deklarowało, że w ten sposób pracuje bardziej efektywnie.
Grażyna J. Leśniak
26.05.2021
Prawo pracy
Obchodząc Dzień Matki, warto pomyśleć o tym, że czas pandemii jest dla wielu mam, zwłaszcza tych pracujących zawodowo, bardzo trudny. To dobra okazja, by przypomnieć kilka podstawowych uprawnień związanych z rodzicielstwem i spytać, jak one są realizowane – podkreśla prof. Monika Lewandowicz-Machnikowska z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
Monika Lewandowicz-Machnikowska
26.05.2021
Prawo rodzinne Prawo pracy
Strona niezadowolona z decyzji organu rentowego powinna wnieść odwołanie do organu, który może zmienić wydane rozstrzygnięcie. W takim wypadku nie przekazuje on odwołania do sądu. Dopiero jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie uwzględnia odwołania, przekazuje pismo wraz z dokumentacją do właściwego sądu - orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie.
Aleksandra Partyk
26.05.2021
Emerytury i renty
Dodatkowe pieniądze, benefity albo dzień wolny z prawem do wynagrodzenia - to tylko niektóre sposoby pracodawców na zachęcenie pracowników do szczepienia się przeciwko COVID-19. Ale są też firmy, które stosują metodę kija, a nie marchewki. Udowodnienie dyskryminacji w takim działaniu pracodawcy nie jest jednak proste i oczywiste
Grażyna J. Leśniak
26.05.2021
Prawo pracy Koronawirus szczepienia
Ubankowienie Polaków systematycznie rośnie. Obecnie około 75 proc. klientów ZUS otrzymuje świadczenia emerytalno-rentowe bezpośrednio na rachunek bankowy. To o wiele bezpieczniejsze niż pobieranie świadczeń w gotówce – przekonują Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Komenda Główna Policji.
Grażyna J. Leśniak
25.05.2021
Domowe finanse Emerytury i renty
Jedenaście firm zgłosiło się do programu certyfikacji „Agencja zatrudnienia przyjazna pracownikom”. Jego celem jest promowanie najlepszych agencji zatrudnienia. Wkrótce zostanie podana lista wyróżnionych agencji, które wykazują ponadprzeciętną troskę o jakość świadczonych usług, promują stabilne formy zatrudnienia, podejmują działania służące zapewnieniu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zwiększeniu zadowolenia pracowników.
Grażyna J. Leśniak
25.05.2021
Prawo pracy
We wtorek, 25 maja 2021 r., Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie miał odpowiedzieć na pytanie prawne Sądu Okręgowego z Krakowa, czy obniżenie wysokości policyjnej renty inwalidzkiej byłego funkcjonariusza pełniącego służbę na rzecz totalitarnego państwa było zgodne z Konstytucją. Jak ustalił Prawo.pl, rozprawę odwołano, ale przyczyny nie podano. Nowy termin – 16 czerwca.
Grażyna J. Leśniak
25.05.2021
Emerytury i renty
Pensje większości menedżerów wysokiego szczebla nie ucierpiały podczas pandemii koronawirusa. Osoby na wielu stanowiskach zarządczych, zwłaszcza związanych z e-handlem i nowoczesnymi technologiami, odnotowały znaczący wzrost wynagrodzeń - wynika z Raportu Płacowego 2021. Liderzy, którzy się sprawdzili, są dziś najbardziej cenionymi i poszukiwanymi managerami w Polsce i Europie.
Grażyna J. Leśniak
25.05.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Opublikowany właśnie projekt w sprawie wprowadzenia pracy zdalnej do Kodeksu pracy, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, przewiduje, że pracodawcy będą zobowiązani do pokrywania kosztów jej wykonywania. Jak zwykle w takiej sytuacji pojawia się pytanie o zakres tego obowiązku – pisze radca prawny Adrian Prusik.
Adrian Prusik
25.05.2021
Prawo pracy
Pierwsze osoby straciły już pracę, bo nie chciały się zaszczepić przeciwko COVID-19. Pracodawcy, kalkulując potencjalne szkody, jakie dla klientów i załogi może spowodować niezaszczepiony pracownik, zaczęli wypowiadać umowy o pracę. Zdaniem ekspertów, nie można odmówić im do tego prawa, bo szczepienia są obowiązkiem pracowników i przejawem solidarności społecznej.
Grażyna J. Leśniak
25.05.2021
Prawo pracy
Wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej powinien w 2022 roku wynosić nie mniej niż 8,5 proc., w państwowej sferze budżetowej - nie mniej niż 12 proc., a minimalnego wynagrodzenia za pracę – nie mniej niż 10,71 proc. Taką propozycję przedstawili Ministerstwu Finansów związkowcy z Forum Związków Zawodowych, NSZZ „S” i OPZZ.
Grażyna J. Leśniak
24.05.2021
Emerytury i renty Prawo pracy
Osiągnięcie wieku emerytalnego nie może być wyłączną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich podejmując interwencję w sprawie decyzji o zwolnieniach krakowskich profesorów. I zwrócił uwagę, że narusza to zasadę równego traktowania, jeśli dotyczy tylko osób krytycznie nastawionych wobec władz uczelni i związku zawodowego
Krzysztof Sobczak
24.05.2021
Prawo pracy Szkolnictwo wyższe
Pandemia utrudniła planowanie czasu pracy. W niektórych firmach doszło do wydłużenia zdalnego czasu pracy ponad normy. Dla pewnej grupy firm pandemia jest doświadczeniem, które wymusi zmianę długofalowej strategii zarządzania zasobami ludzkimi – wynika z raportu „Czas pracy w czasie pandemii. Nowe wyzwania, nowe rozwiązania”.
Grażyna J. Leśniak
24.05.2021
Prawo pracy