Po wydaniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzji w sprawie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy ubezpieczona złożyła odwołanie bezpośrednio do sądu okręgowego. Sąd wydał postanowienie, którym przekazał odwołanie ubezpieczonej do organu rentowego. Podstawą decyzji sądu był art. 477(9) par. 1 k.p.c. Na jego podstawie odwołania od decyzji organów rentowych wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. W myśl zaś art. 477(9) par. 2 k.p.c. organ rentowy przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu z zachowaniem przepisów odrębnych. Organ rentowy ma możliwość uznania odwołania za zasadne w całości. Może we własnym zakresie zmienić lub uchylić wydaną decyzję. Wówczas nie nadaje on biegu wniesionemu odwołaniu.

Czytaj również: WSA: Skarga na bezczynność ZUS w sprawie o ponowne ustalenie wysokości emerytury nie dla sądu administracyjnego>>
 

Odwołanie powinno trafić do ZUS

Sąd okręgowy podkreślił, że ubezpieczona powinna wnieść odwołanie do ZUS. Gdyby organ nie znalazł podstaw do zmiany wydanej decyzji, to wówczas powinien sprawę skierować do sądu. Wraz z odwołaniem do sądu przekazuje się komplet dokumentacji dotyczącej strony. Sąd zwrócił uwagę, że w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w wypadku niedopuszczalności drogi sądowej, gdy do rozpoznania sprawy właściwy jest inny organ, sąd nie odrzuca pozwu, a przekazuje sprawę temu organowi. Powyższe wynika z art. 464 par. 1 k.p.c.

Zobacz procedurę w LEX: Odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych >

Ubezpieczona nie zgodziła się z wydanym postanowieniem. W zażaleniu podniosła, iż powinna uzyskać prawo do renty. Powołała się na zgromadzoną w sprawie dokumentację medyczną.

 

Sprawdź również książkę: Emerytury i renty w praktyce >>


Właściwym był organ rentowy

Sąd apelacyjny oddalił wniesione zażalenie. Sąd odwoławczy podkreślił, iż sąd okręgowy trafnie uznał, iż odwołanie skarżącej należało przekazać do właściwego organu rentowego.

Czytaj w LEX: Wszczęcie postępowania w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych >

Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych w pierwszej kolejności są rozpoznawane przez organy rentowe. Sąd okręgowy nie może rozpoznać sprawy, jeśli nie dojdzie do wyczerpania trybu postępowania przed organem rentowym. Zachodzi tu tzw. warunkowa niedopuszczalność drogi sądowej. Gdy strona wniesie pismo do sądu nie podlega ono odrzuceniu, ale sąd przekazuje sprawę właściwemu organowi. Z tego względu wniesione zażalenie nie okazało się zasadne.

Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 11 lutego 2021 r., sygn. akt III AUz 3/21, LEX nr 3149668.