Zasadą jest, że każdy podmiot zatrudniający, w rozumieniu ustawy o  pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK), ma obowiązek uruchomić ten program. Przepisy ustawy o PPK nie modyfikują jednak ani nie wyłączają sukcesji wynikającej z właściwych przepisów (np. kodeksu spółek handlowych, kodeksu cywilnego). W przypadku podziału podmiotu zatrudniającego należy zatem wziąć pod uwagę m.in. skutki sukcesji.

Przykład: Spółka z o.o., która wdrożyła PPK, ma zostać podzielona. Podział spółki zostanie dokonany przez zawiązanie dwóch nowych spółek, na które przejdzie cały majątek spółki dzielonej (por. art. 529 par. 1 pkt 2 k.s.h.). Zgodnie z art. 531 par. 1 k.s.h., spółki nowo zawiązane, powstałe w związku z podziałem, z dniem podziału wstąpią w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału. Zgodnie z planem podziału, dotychczasowy PPK będzie kontynuowany przez jedną z tych dwóch spółek. Natomiast druga nowo zawiązana spółka, która także będzie podmiotem zatrudniającym, będzie miała obowiązek uruchomić PPK. Spółka ta będzie musiała zawrzeć umowę o zarządzanie PPK w terminie wynikającym z art. 8 ust. 1 ustawy o PPK oraz umowy o prowadzenie PPK, w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, zgodnie z art. 16 tej ustawy.

Czytaj również: Pracodawca nie finansuje wpłat do PPK tylko wtedy, gdy wynika to z przepisów>>

 

Czas na wdrożenie PPK

Podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy (90 dni) zatrudnienia, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK, na podstawie deklaracji, złożonej w formie pisemnej podmiotowi zatrudniającemu albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu osobą zatrudnioną (por. art. 16 ustawy o PPK). Umowę o zarządzanie PPK należy zawrzeć nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej, dany podmiot ma obowiązek zawrzeć umowę o prowadzenie PPK (art. 8 ust. 1 ustawy o PPK).

Zobacz procedurę: Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w przedsiębiorstwie – krok po kroku >

Należy przy tym pamiętać, że do okresu zatrudnienia, wymaganego dla zawarcia umowy o prowadzenie PPK, wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w obecnym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów obecny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot zatrudniający, który poprzednio zatrudniał daną osobę zatrudnioną (np. zgodnie z art. 23[1] par. 1 kodeksu pracy).

Przykład: Załóżmy, że nowo zawiązana spółka przejmie pracowników (będą to jej pierwsze osoby zatrudnione) - na podstawie art. 23[1] par. 1 kodeksu pracy - 1 września. Jeżeli pracownicy ci, w dacie przejęcia, będą mieli co najmniej 90-dniowy okres zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy, spółka będzie miała czas na zawarcie dla nich umów o prowadzenie PPK do 10 października, a umowy o zarządzania PPK - do 26 września.

 


Podział podmiotu prowadzącego PPE

W przepisach przejściowych (art. 133 ust. 1) ustawy o PPK przewidziano, że podmiot zatrudniający, który - w terminie wskazanym w art. 134 ust. 1 tej ustawy - prowadził pracowniczy program emerytalny (PPE), w którym uczestniczyło co najmniej 25 proc. osób zatrudnionych, oraz naliczał i odprowadzał składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia, mógł podjąć decyzję o niewdrożeniu PPK - z uwagi na prowadzenie PPE. Uprawnienie to nie jest bezterminowe, podmiot zatrudniający traci je w sytuacjach wymienionych w art. 133 ust. 2 ustawy o PPK (np. gdy stan partycypacji w PPE, na 1 stycznia albo na 1 lipca danego roku, jest niższy niż 25 proc. osób zatrudnionych). Przed podjęciem decyzji o podziale podmiotu zatrudniającego należy uwzględnić m.in. - będący skutkiem tego podziału - obowiązek wdrożenia PPK. 

Przykład. Spółka z o.o., która nie zawarła umowy o zarządzanie PPK z uwagi na prowadzenie PPE, zostanie podzielona. Część jej majątku zostanie przeniesiona na nowo zawiązaną spółkę. Nowo zawiązana spółka (nowy pracodawca) będzie miała obowiązek stworzyć przejmowanym pracownikom możliwość oszczędzania w PPE (por. art. 7 ust. 4 ustawy o PPE). Nowo zawiązana spółka nie będzie jednak mogła nie stosować ustawy o PPK z uwagi na prowadzenie PPE. Z prawa do niewdrożenia PPK, z uwagi na prowadzenie PPE, będzie nadal korzystać spółka, która zostanie podzielona (dotychczasowy pracodawca), chyba że zajdą okoliczności powodujące utratę tego uprawnienia, wymienione w art. 133 ust. 2 ustawy o PPK.

Zobacz też procedurę: Zwolnienia podmiotu zatrudniającego z tworzenia PPK >

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj.

Podstawa prawna:

Autorka jest ekspertem PFR Portal PPK