Migrowanie mieszkańców ośrodków wiejskich i mniejszych miast do aglomeracji powoduje marginalizację regionów peryferyjnych i średnich miejscowości. Tym bardziej, że wśród opuszczających swoje miejscowości są liczne osoby z wykształceniem wyższym.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.01.2019
Samorząd terytorialny
Każdy podmiot zatrudniający będzie zobowiązany zawrzeć z wybraną instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK oraz w imieniu i na rzecz swoich pracowników - umowę o prowadzenie PPK. O terminie ich zawarcia decyduje liczba zatrudnionych. Dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego zwracają uwagę, że specyficzną grupę podmiotów stanowią Państwowe Instytuty Badawcze.
Oskar Sobolewski Antoni Kolek
12.01.2019
Prawo pracy
Zostaliśmy oszukani przez PiS, dosyć dzielenia pracowników budżetówki na lepszych i gorszych - powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. I zapowiedział, że postulat taki związek przedstawi w piątek w Warszawie minister rodziny i pracy Elżbiecie Rafalskiej.
Krzysztof Sobczak
11.01.2019
Prawo pracy
Pracodawcy często borykają się z problemem niemożności doręczenia pracownikom różnego rodzaju oświadczeń, w tym w szczególności dotyczących rozwiązania umowy o pracę. Pracownicy unikają ich odbioru, niekiedy odwlekając w ten sposób moment rozwiązania umowy.
Marta Kurzajewska-Ożarowska
11.01.2019
Prawo pracy
W czwartek 10 stycznia br. zapadł pierwszy korzystny dla skarżącego wyrok w sprawie obniżenia emerytury byłemu funkcjonariuszowi służb PRL. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję ministra spraw wewnętrznych, który nie uwzględnił odwołania byłego agenta wywiadu w sprawie obniżenia mu emerytury.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.01.2019
Administracja publiczna
Sędziowskie "kilometrówki" za dojazd do pracy mają zostać zmniejszone o połowę, z 60 do 30 gr za kilometr. Oszczędności mają zostać przeznaczone na podwyżki dla pracowników sądownictwa - wynika z informacji pochodzących ze źródeł zbliżonych do resortu sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
10.01.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy wrócili do pracy po ostatniej nowelizacji ustawy o SN mają zwrócić odprawy oraz ekwiwalent pieniężny wypłacony w związku z niewykorzystaniem przysługującego urlopu.
Krzysztof Sobczak
10.01.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Rok 2019 ma być ostatnim, w którym dodatek stażowy będzie wliczany do minimalnego wynagrodzenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakończyło właśnie konsultacje projektu zmian w tej sprawie.
Agnieszka Matłacz
10.01.2019
Prawo pracy
Służbę w Policji pełni obecnie prawie 99 tys. policjantów. W 2019 roku na kandydatów czeka około 4,5 tys. miejsc. Chętnych zawsze jest dużo, mimo że, żeby zostać policjantem, trzeba przejść procedurę doboru, która do łatwych nie należy.
Agnieszka Matłacz
10.01.2019
Policja
W czwartkowym głosowaniu europosłowie odrzucili dwa z trzech projektów sprawozdań do tzw. pakietu mobilności. Tym samym zablokowali najczarniejszy dla polskich firm transportowych scenariusz, ale proponowane przepisy wciąż są niekorzystne dla Polski. Przewoźnicy obawiają się wzrostu kosztów i zmniejszenia ich konkurencyjności na unijnym rynku.
Agnieszka Matłacz
10.01.2019
Prawo pracy
Indywidualne podejście do rozwoju operatorów (pracowników operacyjnych) pozwoliło nam utrzymać najważniejszych pracowników w tak wymagających dla pracodawców czasach - mówi Krzysztof Wiśniak, HR Operations Manager z Danone w rozmowie z Agnieszką Matłacz.
Agnieszka Matłacz
10.01.2019
HR
Czechy, Niemcy i Holandia - to kraje UE, w których bezrobocie ma najniższy poziom. Polska nieco spadła w rankingu Eurostat i w listopadzie zajęła szóste miejsce. Jeszcze w sierpniu 2018 roku była wiceliderem niskiego bezrobocia, tuż za Czechami.
Agnieszka Matłacz
09.01.2019
Prawo pracy

Zmiany w prawie lotniczym korzystne dla załóg i pasażerów

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze
Poszerzenie możliwości prowadzenia kontroli przestrzegania przepisów z zakresu lotnictwa cywilnego, utworzenie instytucji rzecznika praw pasażerów, ale też uregulowanie czasu pracy załóg - to niektóre ze zmian w podpisanej właśnie przez prezydenta nowelizacji prawa lotniczego.
Krzysztof Sobczak
09.01.2019
Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze
Platforma Obywatelska chce pilnego uchwalenia ustawy o jawności zarobków w Narodowym Banku Polskim. Projekt w tej sprawie trafił do Sejmu we wtorek. Rzeczniczka PiS zapowiedziała, że jeżeli nie będzie przeszkód formalnoprawnych, to jej partia go poprze. Potem jednak ogłosiła, że jej partia przygotuje własny projekt w tej sprawie. A NBP ciągle unika wyjaśnień w sprawie zasad wynagradzania.
Agnieszka Matłacz
09.01.2019
Prawo pracy
Pensja netto nauczyciela dyplomowanego to średnio ok. 3761 - mówił wiceminister edukacji Maciej Kopeć podczas spotkania z dziennikarzami. Chodzi o wynagrodzenie w ujęciu rocznym, z policzonymi wszystkimi dodatkami i trzynastą pensją. MEN nie zdradza swoich planów na temat ewentualnej realizacji postulatów związkowców
Monika Sewastianowicz
09.01.2019
Kadry w oświacie Prawo pracy

127 tys. przedsiębiorców chce płacić mały ZUS

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Skończył się czas na zgłoszenie w ZUS chęci przejścia w 2019 roku na niższe składki. Do Zakładu trafiło 127.405 wniosków o mały ZUS. Zostaną teraz zweryfikowane. Samo złożenie wniosku nie gwarantuje jeszcze możliwości opłacania niższych składek.
Agnieszka Matłacz
09.01.2019
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2018 roku wyniosła 5,9 proc. i w porównaniu do listopada wzrosła o 0,1 punktu procentowego – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Agnieszka Matłacz
08.01.2019
Prawo pracy
8 stycznia to ostatni dzień dla drobnych przedsiębiorców na obniżenie w 2019 roku składek ZUS nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Ci, którzy w 2018 roku nie przekroczyli 63.000 zł przychodu i spełnią pozostałe warunki, mogą przejść na mały ZUS. Trzeba tylko zgłosić się do ubezpieczeń z nowymi kodami. Można to zrobić osobiście w placówce ZUS lub online.
Agnieszka Matłacz
08.01.2019
Ubezpieczenia społeczne
Od 1 czerwca 2019 roku rozpoczną się wypłaty 10-tysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla dla osób, którym w przeszłości odebrano deputat węglowy, głównie wdów i sierot po górnikach. Wnioski o wypłaty będzie można składać od 22 stycznia. Uprawnionych jest ponad 24 tysiące osób.
Agnieszka Matłacz
08.01.2019
Domowe finanse Prawo pracy

Ruszył rządowy portal o PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK
Jesienią tego roku pracownicy największych firm staną przed decyzją, czy oszczędzać dodatkowo na emeryturę w Pracowniczym Planie Kapitałowym. Dużo wcześniej z PPK zmierzą się ich pracodawcy - od lipca pierwsze firmy zostaną objęte obowiązkiem tworzenia planów. Z myślą o jednych i drugich 8 stycznia uruchomiono portal mojePPK.pl, gdzie można znaleźć informacje o PPK.
Agnieszka Matłacz
08.01.2019
Domowe finanse Prawo pracy PPK
W poniedziałek przedstawiciele żołnierzy zawodowych zaakceptowali nową siatkę płac, zaproponowaną przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Wyższe wynagrodzenia zostaną wypłacone wszystkim żołnierzom do końca marca z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku. Zmiana ma zachęcić młodych ludzi, by wstępowali do wojska.
Agnieszka Matłacz
07.01.2019
Prawo pracy
W 2019 roku ZUS łatwiej skontroluje pracownika na L4. Wezwie go na kontrolę telefonicznie, a...
Agnieszka Matłacz
07.01.2019
Prawo pracy
Drobni przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność z 2018 roku i chcą w 2019 roku przejść na mały ZUS, mają na to już tylko 2 dni. 8 stycznia mija termin zgłoszenia zmiany w ZUS. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców apeluje o jego wydłużenie, a eksperci ostrzegają, że ci, którzy zdecydują się na niskie składki, muszą liczyć się z niższymi emeryturami i zasiłkami w przyszłości.
Agnieszka Matłacz
07.01.2019
Ubezpieczenia społeczne
W ramach pomocy sąsiedzkiej, sąsiad „złota rączka” zgodził się oczyścić rynny w domu. Spadł jednak z drabiny i się połamał. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że gospodarz nie ponosi winy za to, że fachowiec zaryzykował wykonywanie pracy na wysokości bez żadnego zabezpieczenia.
Robert Horbaczewski
05.01.2019
Prawo cywilne BHP
46 tys. z ok. 170 tys. uprawnionych przedsiębiorców zgłosiło już w ZUS chęć przejścia na niższe składki. Od 1 stycznia 2019 roku drobni przedsiębiorcy mogą płacić składki uzależnione od przychodu osiągniętego w poprzednim roku. Ostateczny termin na zgłoszenie zmiany upływa 8 stycznia.
Agnieszka Matłacz
04.01.2019
Ubezpieczenia społeczne
Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych zawarły w piątek porozumienie, że będą wspólnie domagać się wzrostu wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli i pracowników oświaty o 1000 zł miesięcznie od stycznia 2019 roku. Taki postulat zamierzają przedstawić stronie rządowej podczas negocjacji płacowych w przyszłym tygodniu.
Krzysztof Sobczak
04.01.2019
Zarządzanie oświatą
Przedsiębiorcy, którzy mogą i chcą płacić w 2019 roku niższe składki ZUS, uzależnione od przychodu (tzw. mały ZUS), mają niewiele czasu na załatwienie formalności. Najpóźniej 8 stycznia muszą zgłosić się do ZUS z nowym kodem tytułu ubezpieczenia. Bez tego nie będą mogli opłacać niższych składek. Kolejna szansa na ich obniżenie dopiero za rok.
Agnieszka Matłacz
03.01.2019
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Nie ma znaczenia zmiana stanowiska, jeśli umowa na czas określony jest zawierana z tym samym pracodawcą. Czwarta umowa lub przekroczenie łącznego okresu zatrudnienia przez 33 miesiące automatycznie powodują przekształcenie umowy w umowę bezterminową.
Agnieszka Kosiarz
03.01.2019
Prawo pracy

WSA: Powierzenie zadań BHP bez umowy jest iluzją

Prawo pracy BHP Zarządzanie oświatą
Działanie służb BHP w placówce oświatowej nie może opierać się na nieokreślonej iluzji istnienia relacji prawnej pomiędzy dyrektorem a podmiotem, któremu obowiązki on powierzył - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny i skargę dyrektora zespołu szkół oddalił.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.01.2019
Prawo pracy BHP Zarządzanie oświatą
Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, prosi premiera Mateusza Morawieckiego o przedłużenie terminu rejestracji w ZUS tzw. małego ZUS, pozwalającego opłacać znacznie niższe składki. Jego zdaniem siedmiodniowy termin, który mija 8 stycznia, jest za krótki i zainteresowani nie zdołają skorzystać w tym roku z ulgi.
Jolanta Ojczyk
02.01.2019
Ubezpieczenia społeczne
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski