Prawo.pl
Dwie piąte krwiodawców wskazało, że jedną z przeszkód, które utrudniały lub zniechęcały ich do oddawania krwi było negatywne nastawienie pracodawcy z powodu ich nieobecności w pracy tego dnia. Inne przeszkody to zbyt krótko działające punkty poboru krwi lub w nieodpowiednich godzinach – wynika z ankiety NIK przeprowadzonej wśród 16 tysięcy osób.
Beata Dązbłaż
13.06.2024
Pacjent Prawo pracy

Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Koślicki Agnieszka Matłacz
13.06.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.
Agnieszka Matłacz
13.06.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Wpłaty do PPK należy, co do zasady, obliczyć i pobrać także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK, który nie jest już zatrudniony u tego pracodawcy. Kwoty obliczone i pobrane od wynagrodzenia uczestnika PPK, który zmarł po wypłacie wynagrodzenia, pracodawca przekazuje do instytucji finansowej.
Anna Puszkarska
13.06.2024
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) stoi na stanowisku, że fakt przebywania osoby ubiegającej się o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, np. w całodobowej placówce opiekuńczej, nie stanowi okoliczności, która powinna być brana pod uwagę przy wydawaniu przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) rozstrzygnięcia w przedmiocie ustalenia poziomu potrzeby wsparcia.
Beata Dązbłaż
12.06.2024
Pomoc społeczna
MLegitymację ZUS wystawia automatycznie wszystkim klientom, którzy nabędą prawo do emerytury lub...
Krzysztof Koślicki
12.06.2024
Emerytury i renty
Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800+ na nowy okres świadczeniowy. Chodzi o około 100 tysięcy dzieci. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że jeśli rodzice zrobią to w czerwcu, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.
Krzysztof Koślicki
12.06.2024
Domowe finanse
W listopadzie 2022 roku została przyjęta Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków, której celem jest zapewnienie zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn wśród dyrektorów spółek giełdowych - pisze Zofia Gajewska, adwokat. Państwa członkowskie powinny wdrożyć Dyrektywę do krajowych porządków prawnych do 28 grudnia 2024 roku, natomiast spółki muszą sprostać określonym w niej wymaganiom do 30 czerwca 2026 roku.
Zofia Gajewska
12.06.2024
Prawo pracy Spółki Prawo europejskie
Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.
Krzysztof Koślicki
11.06.2024
Domowe finanse

Wojewódzki zespół musi wydać decyzję o poziomie potrzeby wsparcia osobie w ośrodku opieki

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) nie może umorzyć postępowania w sprawie wydania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Ma obowiązek przeprowadzić postępowanie i wydać decyzję, a dopiero Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyduje na tej podstawie o uprawnieniu do świadczenia wspierającego. Umorzenie postępowania przez WZON jest zatem bezprawne – podkreślają eksperci.
Beata Dązbłaż
11.06.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 0 7,9 proc. wzrosła liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy w I kwartale 2024 r. w porównaniu z I kwartałem 2023 r. Najwyższy wskaźnik wypadkowości zanotowano w województwie śląskim (1,50), a najniższy – w mazowieckim (0,85). Podczas wykonywania pracy zorganizowanej w formie zdalnej lub telepracy zostało poszkodowanych 75 osób.
Krzysztof Koślicki
10.06.2024
Prawo pracy

Czy funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej może zostać radnym?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
W Krajowej Administracji Skarbowej trwa spór o to, czy funkcjonariusze mogą kandydować do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Poskarżyli się nawet Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że dyrektorzy izb administracji skarbowej opierają takie odmowy o ustawę o KAS twierdząc, że wykonywanie mandatu radnego to dodatkowe zajęcie zarobkowe, więc wymaga uzyskania zgody przełożonego na kandydowanie. Zdaniem prawników takie stanowisko jest sprzeczne z prawem.
Grażyna J. Leśniak
10.06.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
Liczba zwolnień lekarskich ze wskazaniem „1-chory powinien leżeć” w roku 2023 wzrosła w stosunku do 2022 roku o 28,7 proc. Związane jest to z łatwością pozyskiwania zwolnień za sprawą teleporad - pisze Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy. W tym kontekście zastanawia się nad możliwością takiej zmiany przepisów, która miałaby na celu stworzenie skutecznego systemu odbierania prawa do wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy lekarzom, którzy dopuszczają się ewidentnych nadużyć w zakresie wystawiania L4.
Mikołaj Zając
08.06.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Implementacja dyrektywy CSRD otwiera w praktyce nowy sektor, w którym kontrolowany biznes z jednej strony będzie musiał przygotować się do szczegółowego raportowania, ale z drugiej, będzie preferowanym kontrahentem w globalnych łańcuchach dostaw i zyska łatwiejszy dostęp do "zielonych" instrumentów wsparcia. Z kolei dla kontrolujących (audytorów) oznacza to także nowe szanse zawodowe - pisze Aleksandra Pinkas z kancelarii Kochański&Partners.
Aleksandra Pinkas
07.06.2024
Prawo gospodarcze Prawo europejskie ESG
O 521,7 mld złotych zwiększył się stan kont i subkont osób ubezpieczonych w wyniku rocznej waloryzacji składek – poinformował w piątek Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł około 450 mld zł. To efekt waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitału początkowego oraz środków na subkoncie wskaźnikami: 114,87 proc. dla składek emerytalnych oraz kapitału początkowego, a 109,91 proc. dla środków na subkoncie.
Grażyna J. Leśniak
07.06.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Choć można byłoby przypuszczać, że to umiejętności cyfrowe postrzegane są jako najważniejszy aspekt w budowaniu kariery przyszłości, to pokolenie Z ma w tym zakresie inne zdanie. Aż 52 proc. najmłodszych badanych wskazuje, że najważniejsze są kompetencje miękkie – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. To empatia, komunikatywność czy efektywna praca w grupie są wskazywane przez pokolenie Z jako kluczowe w rozwoju ich przyszłej kariery.
Grażyna J. Leśniak
07.06.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Przepisy nakładające w niektórych wypadkach na przedsiębiorców obowiązki związane ze zgłaszaniem np. zamiaru nabycia lub osiągnięcia znaczącego uczestnictwa w danej firmie, obowiązują już od kilku lat, w praktyce wciąż budzą jednak wątpliwości inwestorów. To o tyle problematyczne, że sankcje za naruszenia są dotkliwe. Pomocą dla przedsiębiorców mają być najnowsze wyjaśnienia prezesa UOKiK, w których odniesiono się do najistotniejszych wątpliwości.
Inga Stawicka
07.06.2024
Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Emeryci czerwcowi ofiarami kryzysu konstytucyjnego?

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Choć minęły dwa miesiące od przekazania Rzecznikowi Praw Obywatelskich przez Sebastiana Gajewskiego, wiceszefa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, odpowiedzi w sprawie uregulowania zasad przyznawania emerytur dla tzw. emerytów czerwcowych z lat 2009-2019, a wciąż nie wiadomo, co się ze sprawą dzieje. W kwietniu MRPiPS twierdziło, że zagadnienie jest ważne i wymaga rozwiązania. Prawnicy mówią, że sprawa nie jest prosta, ale... ile można nad nią myśleć.
Grażyna J. Leśniak
07.06.2024
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
ESG to jest nowy standard (paradygmat) spojrzenia na prowadzenie biznesu. Ambicje i plany przewidują, aby Europa stała się do 2050 roku kontynentem neutralnym klimatycznie, który będzie przyjazny środowisku naturalnemu. Celem trwających zmian jest budowa społecznej gospodarki, która pozostanie konkurencyjna na rynku globalnym, a wzrost gospodarczy zostanie oddzielony od wykorzystania zasobów naturalnych – piszą Iwona Smolak i Paweł Piotrowski z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.
Iwona Smolak Paweł Piotrowski
07.06.2024
Środowisko Prawo pracy ESG

Sygnaliści już od dawna nie są traktowani jak donosiciele

Spółki Małe i średnie firmy Compliance Sygnaliści
O tym, czy warto objąć również prawo pracy ustawą o sygnalistach oraz jakie wiążą się z tym zagrożenia, a także o funkcjonowaniu programu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeznaczonego dla sygnalistów dyskutowano w czwartek w Warszawie podczas tegorocznej edycji konferencji Compliance & Integrity. Patronem medialnym był serwis Prawo.pl.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.06.2024
Spółki Małe i średnie firmy Compliance Sygnaliści
We wtorek, 11 czerwca 2024 roku, Rada Ochrony Pracy zaopiniuje wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni o odwołanie Katarzyny Łażewskiej-Hrycko ze stanowiska głównego inspektora pracy – ustalił serwis Prawo.pl. Na tym samym posiedzeniu Rada zaopiniuje także wniosek marszałka o powołanie na to stanowisko Marcina Staneckiego, dyrektora Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Grażyna J. Leśniak
06.06.2024
Administracja publiczna BHP
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że zgodnie z prawem unijnym firma, która została bezprawnie wykluczona z przetargu może żądać odszkodowania z tytułu utraty szansy na zamówienie, nawet jeśli przepisy krajowe stanowią inaczej. Zostało to bowiem unormowane w dyrektywie, którą państwa członkowskie miały wdrożyć do swojego porządku prawnego.
Inga Stawicka
06.06.2024
Zamówienia publiczne Prawo europejskie
Członkowie komisji wyborczych pracujący przy obsłudze nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, mają prawo do dni wolnych od pracy. Występują tutaj dwa rodzaje dni wolnych – płatne i niepłatne. Konstrukcja przepisów wskazuje na to, że mogą to być nawet trzy dni, a za czas nieobecności pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Marek Rotkiewicz
06.06.2024
Prawo pracy Wybory
Obawy związane ze zmianami klimatu realnie przekładają się na styl życia i pracy młodych ludzi. Połowa Polaków z pokolenia Z i jedna trzecia millenialsów wywiera presję na swojego pracodawcę, by podejmował działania proekologiczne - wynika z raportu Deloitte. Kolejnym kluczowym czynnikiem wpływającym na życie zawodowe młodych jest rozwój sztucznej inteligencji.
Grażyna J. Leśniak
06.06.2024
Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy
Mirosław Wróblewski powołał Społeczny Zespół Ekspertów, który działać będzie przy prezesie Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Odbyło się już jego pierwsze spotkanie. Zespół jest społecznym ciałem opiniodawczo-doradczym prezesa urzędu. Zajmie się on m.in. przygotowywaniem ekspertyz i stanowisk, ale również reagowaniem na bieżące potrzeby i problemy.
Inga Stawicka
06.06.2024
RODO
Państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wdrożenia dyrektywy, która nakłada na firmy obowiązki sprawozdawcze w zakresie ESG, do 6 lipca br. Czasu jest więc niewiele, a polski projekt w tej sprawie przeszedł dopiero konsultacje. Ważne jest to, by prace zakończyły się możliwie szybko - tak, by biznes zdążył dostosować się do nowych regulacji. Prawnicy podkreślają jednak, że firmy powinny podejmować działania już teraz.
Inga Stawicka
06.06.2024
Środowisko ESG
Wniosek o zmniejszenie wymiaru czasu pracy spowodował niespodziewaną reakcję pracodawcy - wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska. Sądy orzekły, że było to spowodowane rzeczywistymi przyczynami, ale powrót do pracy był niecelowy. Sądy przyznały pracownicy odszkodowanie, a Sąd Najwyższy te rozstrzygnięcia zaaprobował.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.06.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Pracodawca powinien zgłosić pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu siedmiu dni od nawiązania stosunku pracy. Jeśli pracownik ma wątpliwości, czy pracodawca dokonał zgłoszenia, sam może to sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
05.06.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Unijne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) na stałe wpisało się już w polski krajobraz legislacyjny, trzeba jednak przygotować się na to, że w najbliższym czasie czekają nas kolejne wyzwania związane z ochroną danych. Dyskutowali o nich eksperci w czasie konferencji "Ochrona danych osobowych w UE. Dokąd zmierzamy w przededniu wyborów europejskich?”. Prawo.pl było patronem medialnym wydarzenia.
Inga Stawicka
05.06.2024
RODO Prawo europejskie
Zdecydowana większość urzędów wdraża u siebie standardy zarządzania zasobami ludzkimi – m.in. procedurę antymobbingową i "kulturę uczciwości" - twierdzi Szef Służby Cywilnej i publikuje raport, jaki powstał na bazie badania ankietowego. Zdaniem prawników raport jest mało użyteczny, bo to samoocena, która zawsze będzie pozytywna. Z raportu wynika też, że najgorzej jest z monitorowaniem jakości obsługi klientów.
Grażyna J. Leśniak
05.06.2024
Administracja publiczna Prawo pracy