Prawo.pl
Możliwość korzystania przez firmę z utworów stworzonych przez jej pracownika zależy przede wszystkim od treści łączącej ich umowy o pracę. Jeżeli w jej ramach może dojść do powstania utworu, to zawsze należy precyzyjnie – w samym tekście umowy o pracę – ustalić wszystkie kwestie związane z prawem autorskim. Dla dobra obydwu stron.
Konrad Dyda
13.09.2024
Rząd zaskoczył wyższą niż zakładano wcześniej, podwyżką płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 r. Konfederacja Lewiatan uważa, że ta decyzja jest przykładem łamania zasad dialogu społecznego, pogłębi problemy firm i przyczyni się do większego spadku zatrudnienia. Wyższa od zapowiadanej podwyżka płacy minimalnej będzie kosztowała przedsiębiorców, głównie mikro, 2 mld zł w przyszłym roku.
Grażyna J. Leśniak
12.09.2024
Prawo pracy Finanse Rynek pracy
Już około 1 mld złotych oszczędności dla budżetu państwa dało przeniesienie do ZUS obsługi świadczeń dla rodzin. Wprowadzenie elektronicznych wniosków ograniczyło również zanieczyszczenie środowiska. Rodzice i opiekunowie nie musieli drukować ok. 120 ton tradycyjnych papierowych wniosków – poinformował w czwartek ZUS.
Grażyna J. Leśniak
12.09.2024
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Sąd UE: PE naruszył przepisy dotyczące asystenta parlamentarnego

Administracja publiczna Prawo pracy Sygnaliści
Ograniczając się do zwolnienia zainteresowanego z wykonywanej przez niego funkcji, Parlament nie podjął wszystkich kroków niezbędnych w celu zapewnienia mu zrównoważonej i skutecznej ochrony przed wszelkimi formami represji – orzekł w środę Sąd Unii Europejskiej. Sąd uznał krzywdę doznaną przez zainteresowanego i zasądził na jego rzecz zadośćuczynienie w wysokości 10 tys. euro.
Grażyna J. Leśniak
12.09.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Sygnaliści
Wypalenie zawodowe dotyka ludzi pracujących w różnych miejscach, nie tylko korporacjach, i na wszystkich stanowiskach. Tymczasem przepisy BHP w kodeksie pracy pochodzą z PRL-u, nie uwzględniają aspektów psychicznych, mentalnych. A w sądzie trudno udowodnić, że firma doprowadziła do wypalenia pracownika – mówi w rozmowie z serwisem Prawo.pl prof. Monika Gładoch.
Grażyna J. Leśniak
12.09.2024
Prawo pracy BHP
Usługi opiekuńcze i bytowe w rodzinnym domu pomocy albo pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej nie są wynagradzane na zasadzie minimalnej stawki godzinowej. Takich wyłączeń w przepisach jest więcej. Decyduje o tym charakter świadczonych usług. Są one także w najnowszym projekcie nowelizacji przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Beata Dązbłaż
12.09.2024
Prawo pracy
Odmrożenie od 1 stycznia 2024 roku odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych zaskoczyło wiele firm i sprawiło, że zaczęły się one zastanawiać nad rezygnacją z tworzenia ZFŚS w przyszłości. Przepisy pozwalają nawet średnim i dużym firmom czasowo albo na stałe zlikwidować Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Można też zmniejszyć coroczne przelewy. Trzeba się jednak dogadać ze związkami zawodowymi albo przedstawicielami pracowników.
Michał Kosiarski
12.09.2024
Prawo pracy

Rząd powróci do dodatkowej waloryzacji, jeżeli wzrośnie inflacja

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
We wtorek Rada Ministrów omówiła projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzający dodatkową waloryzację rent i emerytur. Jak poinformowała Kancelaria Premiera, rząd powróci do procedowania projektu, jeżeli pojawi się ryzyko przekroczenia 5 proc. inflacji.
Grażyna J. Leśniak
11.09.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Nowy podmiot zatrudniający ma obowiązek uruchomić PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK
Na obowiązek wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych przez podmiot zatrudniający nie ma wpływu to, że wszystkie osoby zatrudnione zadeklarowały mu niedokonywanie wpłat do PPK. Zasadą jest bowiem, że każdy podmiot zatrudniający ma obowiązek utworzyć PPK. Wyjątek od tej zasady przewidziano dla mikroprzedsiębiorcy.
Anna Puszkarska
11.09.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK
Prezes UODO nakazał usunięcie danych osobowych byłego pracownika w zakresie adresu e-mail, zawierającego pierwszą literę jego imienia oraz nazwisko. Spółka twierdziła, że wykonanie decyzji będzie się dla niej wiązało z utratą intratnych relacji handlowych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że imienne oznaczenie skrzynki pocztowej, powoduje, że w sytuacji zakończenia stosunku pracy konieczne jest usunięcie takiego adresu, np. poprzez zastąpienie go innym oznaczeniem.
Dorian Lesner
11.09.2024
HR RODO
Rada Ochrony Pracy nie zajęła się dziś propozycjami zmian kadrowych w Głównym Inspektoracie Pracy i Okręgowych Inspektoratach Pracy, o co zabiegał Marcin Stanecki, główny inspektor pracy. Osiem wniosków dotyczących zmian personalnych, które ma zaopiniować ROP, będzie musiało poczekać. Za przełożeniem dyskusji opowiedziała się bowiem w głosowaniu zdecydowana większość Rady. Bo, jak ustalił serwis Prawo.pl, do poniedziałku, do końca dnia roboczego, nie wpłynęły do biura ROP wszystkie dokumenty dotyczące wniosków personalnych.
Grażyna J. Leśniak
10.09.2024
Administracja publiczna Prawo pracy
Aż 73 proc. pracowników miała styczność ze sztuczną inteligencją, jednak wciąż mniej niż połowa (44 proc.) podnosi swoje kwalifikacje w tym zakresie. Jednocześnie – większość (67 proc.) wskazuje, że złożoność procesu implementacji jest hamulcem dla wdrożenia AI w ich firmach – wynika z badania EY - European AI Barometer. Mimo to aż 68 proc. badanych uważa, że wprowadzenie narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji może wpłynąć na redukcję zatrudnienia.
Grażyna J. Leśniak
10.09.2024
Prawo pracy Prawo AI Rynek pracy
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
10.09.2024
Prawo pracy Finanse Rynek pracy

PFRON: Dwie daty utraty ważności przedłużanych orzeczeń o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
30 września utracą ważność niektóre orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu. Należy złożyć wniosek o nowe orzeczenie do 30 września, aby automatycznie przedłużyło się maksymalnie do 31 marca 2025 r. Zawiłości jest jednak więcej. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnia obowiązujące obecnie przepisy w sprawie ważności orzeczeń o niepełnosprawności.
Beata Dązbłaż
10.09.2024
Samorząd terytorialny Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Pracodawcy zastanawiają się, jak dostosować miejsce pracy do potrzeb osoby z orzeczoną depresją. Nie jest to proste, bo nie ma wytycznych i wyraźnych wskazówek, poza ogólnymi normami prawnymi ważnymi przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jak zakaz pracy w nadgodzinach czy w porze nocnej. Tymczasem, zdaniem prawników, depresja to częsty efekt wypalenia zawodowego, dlatego sugestie powinny pochodzić od psychologów, a nawet lekarzy psychiatrów, bo problem nie dotyczy już samych pracowników, lecz całych rodzin.
Grażyna J. Leśniak
10.09.2024
Prawo pracy BHP

Kto ma dzielić 40 mln zł na ochronę przeciwpożarową?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ubezpieczenia
Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP miałby współdecydować o podziale środków przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia - tak jak to robił przed 2017 rokiem – wynika z poselskiego projektu ustawy. To blisko 40 mln złotych rocznie. Uwagi do projektu mają sejmowi legislatorzy. Pomysł dzieli też samych strażaków. Z danych MSWiA wynika jednak, że niektóre argumenty posłów są nietrafione.
Robert Horbaczewski
10.09.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ubezpieczenia

Odeszli z CBA - nie mają prawa do wyższej emerytury, mimo podwyżek płac

Domowe finanse Emerytury i renty Administracja publiczna
Byli funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego skarżą się na bezpodstawne pozbawienie wyrównania podwyżki wynagrodzeń od 1 stycznia 2024 r. do dnia odejścia ze służby - w efekcie będą uzyskiwać zaniżone świadczenia emerytalne. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w tej sprawie do Tomasza Siemoniaka, ministra spraw wewnętrznych i administracji, o zbadanie sprawy.
Grażyna J. Leśniak
09.09.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Administracja publiczna

Kto nie przeszedł z emerytury wcześniejszej na powszechną, zyska najwięcej

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Przepisy nie określają, jak długo można przebywać na emeryturze wcześniejszej i nie przechodzić na emeryturę powszechną, mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. W efekcie emeryci, którzy wciąż pobierają emeryturę wcześniejszą – a tych może być ponad 53 tysiące – mogą najwięcej skorzystać na głośnym wyroku TK. Zdaniem prawników jest to efekt luki w prawie, choć są i tacy, którzy twierdzą, że to błąd systemowy.
Grażyna J. Leśniak
09.09.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace i analizy o charakterze prawnym, ekonomicznym i organizacyjnym, mające na celu określenie sposobu rozwiązania kwestii tzw. emerytur czerwcowych dla osób, które przeszły na emeryturę w latach 2009-2019 – zapewnia Sebastian Gajewski, wiceszef resortu. Rozwiązanie jest możliwe w różnych wariantach i różnych horyzontach czasowych, które mają wpływ na skutki finansowe tych regulacji. MRPiPS nie podjęło jeszcze rozstrzygnięcia co do ostatecznego ich kształtu.
Grażyna J. Leśniak
07.09.2024
Domowe finanse Emerytury i renty

W piątek, 6 września, kolejne wypłaty czternastek

Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty
Kolejni świadczeniobiorcy z ZUS otrzymają w piątek, 6 września, dodatkowe pieniądze – tzw. czternastą emeryturę. W tym terminie w całym kraju dodatkowe świadczenia otrzyma ponad 1,1 mln osób na łączną kwotę przeszło 1,6 mld złotych. Przykładowo w województwie śląskim wypłaconych zostanie 131 tys. czternastych emerytur na kwotę blisko 160 mln złotych.
Grażyna J. Leśniak
06.09.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty

SN: Pozory działalności kosztem innych ubezpieczonych

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą tylko po to, by uzyskać świadczenia z ubezpieczenia społecznego, to w istocie stwarza pozory tej działalności, gdyż nie zmierza do osiągania z niej zarobku – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w sprawie kobiety, korzystającej z zasiłku macierzyńskiego. Zatem musi zwrócić wypłacone jej przez ZUS pieniądze.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.09.2024
Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Centralny rejestr umów - ministerstwo szykuje rewolucyjne zmiany

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna
Ministerstwo Finansów ma nową wizję, jak ma wyglądać budzący emocje rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych. Resort zaproponował nowy, wyższy pułap wartości umowy, od której ma ona trafić do rejestru oraz stopniowe wprowadzenie tego obowiązku. Propozycje już wzbudzają wątpliwości - raportować będą m.in. tak małe podmioty jak przedszkola, ale nie... spółki Skarbu Państwa.
Robert Horbaczewski
06.09.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna

„Słodko-gorzki” smak dodatków dla pracowników pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy
Rząd przyjął rozwiązania, które po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, pozwolą wypłacić dodatki 1 tys. złotych brutto do wynagrodzeń dla ok. 133 tys. osób zatrudnionych w publicznym sektorze pomocy społecznej. Dlaczego jednak tak oczekiwana i niezbędna zmiana, wprowadzona, gdy ponad 70 proc. z nich otrzymuje wynagrodzenie niemal równe płacy minimalnej, w efekcie stała się przyczynkiem dla pominięcia w dodatkach części zatrudnionych pracowników i ich uzasadnionego poczucia frustracji oraz niesprawiedliwości - pisze Paweł Maczyński.
Paweł Maczyński
06.09.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy
Określenie trybu postępowania oraz sposobu dokumentowania przez żołnierza poniesionych przez niego kosztów pomocy prawnej, w przypadku występowania w postępowaniu karnym w charakterze pokrzywdzonego (oskarżyciela posiłkowego) lub oskarżonego w następstwie wykonywania określonych obowiązków służb – zakłada projekt rozporządzenia MON opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacyjnym.
Robert Horbaczewski
05.09.2024
Prawo karne Wojsko

Niejasna przyszłość zmian w składce zdrowotnej

Ubezpieczenia społeczne Finansowanie zdrowia
Nie wiem, czy w 2024 roku zamkniemy nasze negocjacje dotyczące składki zdrowotnej - powiedział w czwartek w Programie 1 Polskiego Radia minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Pytano go, czy Lewica "dowiezie składkę zdrowotną do końca roku", ponieważ minister finansów Andrzej Domański ma nadzieję, że nowe przepisy będą obowiązywały od przyszłego roku. Minister zdrowia Izabela Leszczyna szansy na obniżenie składki zdrowotnej jednak nie widzi.
Krzysztof Koślicki
05.09.2024
Ubezpieczenia społeczne Finansowanie zdrowia
Pracodawca uznał, że pracownik naruszył zakaz konkurencji. Powodem było częste parkowanie samochodu służbowego w pobliżu sklepu jego żony, która rzekomo prowadziła działalność konkurencyjną. Sąd uznał, że okoliczność ta nie mogła być wystarczającym dowodem. Nie podzielono również oceny, że działalność żony pracownika stanowiła konkurencję dla jego pracodawcy, ponieważ była ona skierowana do innego kręgu odbiorców i nie była prowadzona na tym samym obszarze.
Dorian Lesner
05.09.2024
Prawo pracy
Projekt budżetu na 2025 rok krytycznie oceniają związkowcy pracowników sądów i prokuratury. Już zapowiadają protesty. Jako jeden z pierwszych swoje stanowisko przygotował Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP - sprzeciwia się pomysłowi waloryzacji wynagrodzeń w państwowej sferze publicznej w 2025 r. o wskaźnik 5 proc. Przypomina, że centrale związkowe zgodnie postulowały nie mniejszy niż 15 proc. Propozycję analizują też pozostałe związki - podkreślają, że urąga pracownikom i szukają szansy na poprawki sejmowe.
Patrycja Rojek-Socha
05.09.2024
Wymiar sprawiedliwości
Czy pracodawca ma obowiązek określenia w regulaminie pracy kwestii zakładania bielizny przez zatrudnionych? A skoro kodeks pracy przewiduje zakaz molestowania seksualnego w miejscu pracy, to czy przychodzenie do firmy np. bez stanika, może zostać potraktowane jako takie zachowanie? Prawnicy wskazują, że firma ma prawo wymagać schludnego stroju, który nie wprawia nikogo w zakłopotanie.
Grażyna J. Leśniak
04.09.2024
Prawo pracy

Rząd uelastycznia organizację pracy w urzędach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
Koniec ze sztywnym ustalaniem jednakowych godzin pracy dla wszystkich urzędów. Kierownicy urzędu zyskają większą swobodę w tym zakresie. Będą musieli tak ustalić pracownikom rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w poszczególnych dniach, aby praca w urzędzie była wykonywana od poniedziałku do piątku, nieprzerwanie przez 8 godzin w każdym z tych dni. Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, a najpóźniejszą godz. 10:00. Godziny pracy urzędu będą mogły być różne, w różne dni.
Grażyna J. Leśniak
03.09.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Wakacje na L4. Planowane zmiany przepisów nie ukrócą patologii

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Wakacje, remonty, prace zarobkowe – nadużycia na L4 to problem, który coraz mocniej dotyka pracodawców. Aż 37 proc. kontroli przeprowadzonych latem 2024 roku wykazało nieprawidłowości – ujawnia Conperio. Średni wskaźnik absencji w kontrolowanych przedsiębiorstwach w lipcu osiągnął 8,44 proc. To skok o niemal 2 punkty procentowe w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego lata. Skala nadużyć jest alarmująca, a problem narasta.
Grażyna J. Leśniak
03.09.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy