Dr Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami, że kierowany przez nią resort stawia na otwartość i komunikowanie się poprzez media z obywatelami. – Zakres Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej to człowiek w całym cyklu swojego życia: od narodzin i pierwsze jego lata życia (świadczenia), przez wiek produkcyjny, gdy człowiek znajduje się na rynku pracy, po okres późniejszy, gdy człowiek przechodzi na emeryturę – powiedziała minister Dziemianowicz-Bąk. I poinformowała o toczących się w resorcie pracach nad drugą w roku waloryzacją emerytur. A także o pracach nad implementowaniem prawa unijnego, w czym mamy opóźnienia. Jako przykład szefowa resortu wskazała sygnalistów. Polska, podobnie jak i pozostałe kraje Unii Europejskiej, miały czas na wdrożenie przepisów unijnych do 17 grudnia 2021 r.  

Czytaj również: Staż pracy liczony też dla samozatrudnionych i na umowach zlecenia?

Aktywny rodzic zamiast „babciowego”

Z kolei Aleksandra Gajewska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, przekazała, że 66 proc. kobiet będących matkami małych dzieci jest aktywna zawodowo. Jak podkreśliła, ministerstwo szanuje wybór kobiet, ale często tak naprawdę nie mają one wyboru. – 1400 gmin nie ma żadnej formy opieki nad dziećmi – oznajmiła i zaznaczyła, że celem ministerstwa jest powstanie takich form w 650 gminach. Rozwiązania mają zostać wypracowane we współpracy z wojewodami i samorządowcami. 

 


Rozwiązania systemowe

Kierownictwo ministerstwa generalnie chce stawiać na rozwiązania systemowe. O tym mówiła wiceminister Aleksandra Gajewska, o tym wspomniał też dr hab. Sebastian Gajewski, gdy zapowiadał, że resort wystąpił do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o wpisanie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trzech projektów ustaw. Jeden z nich dotyczy wprowadzenia drugiej waloryzacji rent i emerytur w roku. Jak powiedział wiceminister Gajewski, będzie to rozwiązanie systemowe i interwencyjne, uruchamiane wtedy, gdy inflacja w I połowie roku przekroczy 5 proc.

Drugi z projektów będzie przewidywał zwiększenie zasiłku pogrzebowego z obecnych 4 tys. zł do 7 tys. zł oraz mechanizm jego waloryzacji.

Trzeci projekt to ustawowe uregulowanie wypłaty świadczenia honorowego osobom, które ukończą 100 lat. Dziś mamy 5 tysięcy 100-latków, ale w 2060 r. ma być ich już 67 tysięcy. – Dlatego jego wypłatę zamierzamy uregulować w ustawie, aby zostało w systemie na stałe – podkreślił wiceminister Sebastian Gajewski.