Oprócz wpłat finansowanych przez pracodawcę i samego uczestnika PPK, na rachunek PPK tego uczestnika, trafiają też środki pochodzące od państwa. Chodzi tu o wpłatę powitalną i dopłaty roczne. Zgodnie z ustawą o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK), aby uczestnik programu mógł otrzymać wpłatę powitalną, musi spełnić dwa warunki. Pierwszy to uczestnictwo w PPK, które trwać musi przez co najmniej trzy pełne miesiące kalendarzowe. Drugim warunkiem nabycia prawa do wpłaty powitalnej jest, aby na rachunek PPK pracownika - w okresie jego uczestnictwa w programie - dokonano finansowanych przez niego wpłat podstawowych za co najmniej trzy miesiące. Wpłata powitalna jest finansowana z Funduszu Pracy. W imieniu ministra właściwego do spraw pracy, przekaże ją uczestnikowi PFR.

Czytaj również: Nie trzeba składać deklaracji o rezygnacji, aby skorzystać z oszczędności w PPK

Termin przekazania wpłaty wynika z ustawy

Wpłata powitalna - w wysokości 250 zł - powinna trafić na rachunek PPK uczestnika programu w terminie 45 dni po zakończeniu kwartału, w którym spełnił on wskazane w ustawie warunki. Istotne jest zatem, w którym kwartale (a jeśli chodzi o czas oczekiwania na wpłatę powitalną – także w którym miesiącu tego kwartału) uczestnik PPK spełnił oba warunki uprawniające go do wpłaty powitalnej.

Przykład! Uczestnik PPK został zapisany do PPK w połowie lipca 2023 r. w związku z tym warunek uczestnictwa w PPK przez trzy pełne miesiące kalendarzowe spełnił z ostatnim dniem października. Przez cały ten okres uczestnik PPK aktywnie oszczędzał w PPK, w związku z tym trzecia finansowana przez niego wpłata podstawowa trafiła do instytucji finansowej w połowie października 2023 r. (pierwsza wpłata została dokonana w połowie sierpnia, druga w połowie września) Oznacza to, że obie przesłanki do nabycia prawa do wpłaty powitalnej uczestnik ten spełnił w październiku, czyli w IV kwartale ubiegłego roku. A zatem wpłatę powitalną powinien otrzymać do 14 lutego 2024 r. (okres oczekiwania tego pracownika na wpłatę powitalną - liczony od spełnienia warunków - to ok. 3,5 miesiąca). Gdyby wszystkie warunki pracownik spełnił nie z końcem października, ale z końcem grudnia, bo np. został „zapisany” do PPK nie na początku lipca, a na początku września – czekałby na wpłatę powitalną ok. 1,5 miesiąca.  

Należy też pamiętać, że osoby, które - na skutek niespełnienia warunków przyznania wpłaty powitalnej - nie otrzymają jej w lutym, mogą otrzymać ją - oczywiście po spełnieniu wszystkich warunków do jej otrzymania - w kolejnym terminie wypłaty (w maju 2024 roku).

Przykład! Gdyby uczestnik, o którym mowa w przykładzie powyżej („zapisany” do PPK w połowie lipca ubiegłego roku), miał przerwę w dokonywaniu wpłat do PPK, bo np. zaraz po „zapisaniu” go do PPK złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, z której się „wycofał”, składając pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat np. dopiero na początku października 2023 r., sytuacja byłaby inna. Uczestnik ten oba warunki do nabycia wpłaty powitalnej spełniłby bowiem dopiero w styczniu 2024 r., czyli w I kwartale br., a w takiej sytuacji wpłata powitalna powinna trafić na jego rachunek PPK do 15 maja br.

Warto podkreślić, że pracownik jest uprawniony do otrzymania jednej wpłaty powitalnej, a także jednej dopłaty rocznej za dany rok kalendarzowy niezależnie od liczby posiadanych rachunków PPK.

Ważne! Uczestnik PPK może sprawdzić stan swoich środków na rachunku PPK w serwisie internetowym instytucji finansowej, prowadzącej ten rachunek. Uczestnik programu ma także dostęp do informacji o wszystkich swoich rachunkach PPK w Serwisie MojePPK tutaj.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj.

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r. poz. 46 ze zm.).

Autorka jest ekspertem PFR Portal PPK