Małgorzata Jankowska

Artykuły autora

Chcesz zaoszczędzić bliskim kłopotów, poinformuj ich, gdzie masz rachunek PPK

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Wskazanie instytucji finansowej prowadzącej rachunek PPK osobie lub osobom, które po śmierci uczestnika programu otrzymają zgromadzone przez niego środki, zapewni tym osobom szybszy dostęp do oszczędności zmarłego. Pod warunkiem, że uczestnik PPK poinformuje je o swojej decyzji, podając nazwę instytucji, w której oszczędza. Jeśli nie, w najlepszym razie osoby te czeka samodzielne dochodzenie, do której z 17 instytucji finansowych powinny złożyć wniosek o wypłatę środków.

23.11.2024

Uczestnik PPK może też samodzielnie dokonywać transferu swoich oszczędności

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Pracownik, który posiada więcej niż jeden rachunek pracowniczego planu kapitałowego, może w każdej chwili zdecydować o przeniesieniu swoich oszczędności z jednego rachunku PPK na inny rachunek PPK. Może to robić w każdym wieku, dowolną ilość razy, bez ponoszenia żadnych kosztów i bez pośrednictwa pracodawcy.

17.10.2024

Pracując na emeryturze, nadal można oszczędzać w PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Uczestnicy PPK po przejściu na emeryturę mogą kontynuować oszczędzanie w PPK. Oczywiście jeśli nadal są aktywni zawodowo. Dotyczy to wszystkich emerytów - bez względu na to, czy otrzymują emeryturę z ZUS, czy np. emeryturę mundurową. Bezpiecznie oszczędzać w PPK mogą też tzw. wcześniejsi emeryci, dorabiający sobie do otrzymywanego świadczenia. Wpłaty do PPK nie mają bowiem wpływu na obowiązujące ich limity zarobków.

20.07.2024

Zmiany wysokości wpłaty dodatkowej pracodawcy wymagają zmiany w umowie o zarządzanie PPK

Prawo pracy Finanse PPK

Różnicowanie wysokości wpłaty dodatkowej przez pracodawcę może być elementem funkcjonującego w firmie systemu motywacyjnego. Nie wszyscy pracodawcy mogą jednak skorzystać w pełni z takiej opcji. Określając zasady różnicowania wpłat dodatkowych, pracodawca powinien także pamiętać o zakazie dyskryminacji w zatrudnieniu. Pracodawca nie może także różnicować wpłaty dodatkowej w zależności od podstawy zatrudnienia.

12.04.2024

Wkrótce dopłaty roczne trafią do uczestników PPK

Finanse PPK

Najpóźniej 15 kwietnia br. na rachunki pracowniczych planów kapitałowych ponad 2 mln uczestników programu trafią dopłaty roczne za 2023 rok. Otrzymają je uczestnicy PPK, którzy w ubiegłym roku zgromadzili - na swoim rachunku lub rachunkach PPK - wpłaty w wysokości co najmniej 732,90 zł. Jeżeli w 2023 roku uczestnik skorzystał z obniżenia swojej wpłaty podstawowej, wystarczą wpłaty w wysokości co najmniej 183,23 zł.

05.04.2024
1  2  3  4  5