Prawo.pl
Projekt budżetu na 2025 rok krytycznie oceniają związkowcy pracowników sądów i prokuratury. Już zapowiadają protesty. Jako jeden z pierwszych swoje stanowisko przygotował Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP - sprzeciwia się pomysłowi waloryzacji wynagrodzeń w państwowej sferze publicznej w 2025 r. o wskaźnik 5 proc. Przypomina, że centrale związkowe zgodnie postulowały nie mniejszy niż 15 proc. Propozycję analizują też pozostałe związki - podkreślają, że urąga pracownikom i szukają szansy na poprawki sejmowe.
Patrycja Rojek-Socha
05.09.2024
Wymiar sprawiedliwości
Czy pracodawca ma obowiązek określenia w regulaminie pracy kwestii zakładania bielizny przez zatrudnionych? A skoro kodeks pracy przewiduje zakaz molestowania seksualnego w miejscu pracy, to czy przychodzenie do firmy np. bez stanika, może zostać potraktowane jako takie zachowanie? Prawnicy wskazują, że firma ma prawo wymagać schludnego stroju, który nie wprawia nikogo w zakłopotanie.
Grażyna J. Leśniak
04.09.2024
Prawo pracy

Rząd uelastycznia organizację pracy w urzędach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
Koniec ze sztywnym ustalaniem jednakowych godzin pracy dla wszystkich urzędów. Kierownicy urzędu zyskają większą swobodę w tym zakresie. Będą musieli tak ustalić pracownikom rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w poszczególnych dniach, aby praca w urzędzie była wykonywana od poniedziałku do piątku, nieprzerwanie przez 8 godzin w każdym z tych dni. Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, a najpóźniejszą godz. 10:00. Godziny pracy urzędu będą mogły być różne, w różne dni.
Grażyna J. Leśniak
03.09.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Wakacje na L4. Planowane zmiany przepisów nie ukrócą patologii

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Wakacje, remonty, prace zarobkowe – nadużycia na L4 to problem, który coraz mocniej dotyka pracodawców. Aż 37 proc. kontroli przeprowadzonych latem 2024 roku wykazało nieprawidłowości – ujawnia Conperio. Średni wskaźnik absencji w kontrolowanych przedsiębiorstwach w lipcu osiągnął 8,44 proc. To skok o niemal 2 punkty procentowe w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego lata. Skala nadużyć jest alarmująca, a problem narasta.
Grażyna J. Leśniak
03.09.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Przewiduje on rewolucyjną zmianę zasad obliczania wynagrodzenia minimalnego, do którego odnosić się będzie jedynie wynagrodzenie zasadnicze. Z założeń wynika, że nowe przepisy mogą wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.
Marek Rotkiewicz
03.09.2024
Domowe finanse Prawo pracy
Zmiany klimatyczne i towarzysząca im zielona transformacja będą wpływać na rynek pracy, choć nie musi to oznaczać spadku zatrudnienia. Warunkiem jest dobre przygotowanie państwa, firm i pracowników - mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek Rady Ochrony Pracy.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2024
Środowisko Prawo pracy Rynek pracy ESG
Pracownicy, którzy nie wykorzystali urlopu z poprzedniego roku, mają czas na jego odbiór tylko do 30 września. Przepisy prawa pracy są w tej kwestii jednoznaczne. Pracodawca, który nie zapewni pracownikowi możliwości skorzystania z zaległego urlopu, naraża się na konsekwencje prawne. Pracownik, który nie zdążył wykorzystać urlopu w ustawowym terminie, ma prawo dochodzić swoich roszczeń przez kolejne trzy lata.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2024
Prawo pracy

Self-correction w ramach organizacji – czyli po co w firmie sygnaliści?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy Sygnaliści
Obserwując to, co w ostatnich dniach, tygodniach i miesiącach dzieje się w przestrzeni publicznej, jeśli chodzi o wdrażanie w Polsce prawa ochrony sygnalistów, stopień napięcia emocjonalnego można chyba porównać wyłącznie z kampanią prezydencją w Stanach Zjednoczonych. Tego, o czym się jednak nie mówi w kontekście ochrony sygnalistów, to końcowy efekt prowadzonych przez pracodawców działań następczych w sprawie zgłoszeń. – pisze dr Karol Kulig.
Karol Kulig
02.09.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy Sygnaliści
Urząd Miasta w Lesznie od 1 lipca testuje siedmiogodzinny dzień pracy. To program pilotażowy, który będzie trwał do końca września i dopiero wtedy prezydent miasta zdecyduje, czy praca w tym trybie będzie kontynuowana. Czy w ślad za Lesznem pójdą inne samorządy? Jeżeli tak, to raczej duże miasta. Burmistrzowie już dziś mówią, że w pierwszej kolejności potrzebują zmian w kodeksie pracy i większej elastyczności czasu pracy. Pracodawcy liczą koszty, a prawnicy zastanawiają się, czy nie lepiej zmienić wymiar czasu pracy z dobowego na tygodniowy.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2024
Prawo pracy
ZUS uchylił prawo do świadczenia „Dobry Start”, ponieważ uznał, że zostało pobrane przez nieuprawnioną osobę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zwrócił uwagę, że organ całkowicie pominął cel programu, jakim jest zapewnienie pomocy w edukacji dzieci poprzez wsparcie rodzin w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Tym samym w sytuacji ustalenia, że środki zostały przeznaczone na potrzeby dziecka, nie można stwierdzić, że zostały nienależnie pobrane.
Dorian Lesner
31.08.2024
Domowe finanse Szkoła i uczeń

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

Domowe finanse Emerytury i renty
O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.
Grażyna J. Leśniak
31.08.2024
Domowe finanse Emerytury i renty
Limity zatrudnienia cudzoziemców powinny być elastycznie dostosowywane do bieżących potrzeb rynkowych, a przepisy nie powinny nadmiernie obciążać finansowo przedsiębiorców – to wnioski resortu rozwoju i technologii oraz rolnictwa i rozwoju wsi, po analizie propozycji nowelizacji przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców.
Grażyna J. Leśniak
30.08.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Czy w protokole powypadkowym powinien być numer PESEL i dowodu?

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne RODO
Zespół powypadkowy nie może wpisywać do protokołu powypadkowego numeru PESEL i numeru dowodu osobistego osoby, która uległa wypadkowi przy pracy, bo stanowi to naruszenie zasady minimalizacji danych osobowych. Także ZUS nie powinien żądać uzupełnienia protokołów o podanie numeru dowodu, jeżeli podany jest w nim już numer PESEL identyfikujący pracownika, który uległ wypadkowi – uważają prawnicy. Teraz ich stanowisko potwierdziła nam Państwowa Inspekcja Pracy.
Grażyna J. Leśniak
30.08.2024
Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne RODO
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wprost orzekł, że pracownicy niepełnowymiarowi powinni mieć wypłacany dodatek za pracę ponad wymiar etatu ustalony w umowie. Niewypłacanie im takiego dodatku stanowi ich nierówne traktowanie. Trybunał uznał też, że brak dodatku za pracę ponadwymiarową może stanowić dyskryminację pośrednią kobiet – piszą dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska i Małgorzata Perchel-Ducka. Co to oznacza dla polskich pracodawców?
Iwona Jaroszewska-Ignatowska Małgorzata Perchel-Ducka
30.08.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP, przedstawiony przez MRPiPS, koncentruje się na formie zatrudnienia opartej na umowie o pracę. Nie obejmuje legalizacji pracy obywateli Ukrainy - ich zatrudnienie reguluje bowiem odrębnie specustawa ukraińska. Według ekspertów ds. bezpieczeństwa pracy dokument powinien dać możliwość rozpoczęcia szerokiej dyskusji na temat zasad zatrudnienia i czytelnej polityki migracyjnej.
Grażyna J. Leśniak
29.08.2024
Prawo pracy BHP Rynek pracy
Polska Izba Handlu uważa, że podwyższenie wysokości pensji minimalnej od 1 stycznia 2025 r. będzie obciążeniem, którego nie udźwigną przedsiębiorcy MŚP. Uczyni polską gospodarkę nieatrakcyjną dla inwestorów – ze względu bardzo wysokie koszty pracy. Ponadto zmiana ta dostarczy silnego impulsu proinflacyjnego.
Ret
29.08.2024
Finanse
Elon Musk poparł właśnie na platformie X ustawę SB 1047 o obowiązku testów AI w stanie Kalifornia. Microsoft oraz Open AI poparli projekt ustawy AB 3211 o oznaczaniu treści generowanych przez AI. Większość wolnych strzelców również chce większej regulacji prawnej AI - wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy portal dla freelancerów Freelancehunt.
Grażyna J. Leśniak
29.08.2024
Prawo pracy Prawo AI Rynek pracy
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma problem z przygotowaniem rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na rok 2025, bo zastanawia się, jaką jego wysokość ustalić – dowiedział się nieoficjalnie serwis Prawo.pl ze źródeł zbliżonych do resortu. Wszystko dlatego, że minister finansów zmienił prognozę inflacji z 4,1 na 5 procent. Potwierdził to rząd, przyjmując projekt ustawy budżetowej. Czy powinno to wpłynąć na wysokość płacy minimalnej? Wśród ekspertów i prawników zdania są podzielone.
Grażyna J. Leśniak
29.08.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Wnioski o Aktywnego Rodzica wyłącznie elektronicznie

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Już od 1 października 2024 roku będzie można składać wnioski o świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował zgłoszenia wyłącznie w formie elektronicznej – przypomina ZUS. I ostrzega, że wnioski złożone w formie papierowej ZUS pozostawi bez rozpatrzenia.
Grażyna J. Leśniak
28.08.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Prawnicy nie mają wątpliwości - to najważniejsza propozycja w projekcie ustawy o wynagrodzeniu minimalnym za pracę. MRPiPS chce, by w przypadku umów zlecenia lub o świadczenie usług, zawartych na czas dłuższy niż miesiąc, wypłata wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej była dokonywana co najmniej raz w miesiącu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Zdaniem prawników, to ekspansja prawa pracy na zatrudnienie cywilnoprawne.
Grażyna J. Leśniak
28.08.2024
Prawo cywilne Prawo pracy Rynek pracy

Ministerstwo doprecyzowało, kto w e-doręczeniach wnioskuje o adres

Samorząd terytorialny Administracja publiczna E-doręczenia
Wprowadzenie okresu przejściowego do 31 grudnia 2025 r., kiedy podmioty publiczne będą mogły stopniowo wdrażać e-doręczenia - zakłada nowy projekt nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych. W tym czasie doręczenia papierowe, e-doręczenia i składane przez e-PUAP będą równoważne. Uwzględniono apel samorządów i doprecyzowano, kto wnioskuje o adres do elektronicznych doręczeń, a także jak ma zachować się urząd przy wysyłkach masowych np. decyzji podatkowych.
Robert Horbaczewski
27.08.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna E-doręczenia
Stres i niepewność to emocje, które w największym stopniu towarzyszą kandydatom do pracy na każdym etapie rekrutacji. Niemal 4 na 10 respondentów badania Pracuj.pl wskazuje, że najtrudniejsze jest dla nich czekanie na informację zwrotną od pracodawcy po wysłaniu CV. Znamienne jest to, że aż 8 na 10 kandydatów woli dostać informację o odrzuceniu CV, niż pozostać bez żadnego sygnału od pracodawcy.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Ani unijna dyrektywa w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, ani polska ustawa o ochronie sygnalistów nie reguluje sytuacji podmiotów będących w upadłości lub w stanie likwidacji. Polski ustawodawca nie przewidział dla nich wyłączenia z obowiązku tworzenia kanałów zgłoszeń dla sygnalistów. W efekcie, nawet gdyby firma miała przestać istnieć np. w styczniu, musi procedurę opracować i wdrożyć. Prawnicy są co do tego zgodni. Niektórzy eksperci mówią wręcz o luce w prawie.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2024
Prawo pracy Spółki Sygnaliści
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Orientacyjna zaś wartość referencyjna na poziomie 55 proc. prognozowanej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ma być stosowana do corocznej oceny wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę – przewiduje projekt ustawy. Podwyższeniu mają ulec kary grzywny za wykroczenia przeciwko prawom pracownika – nawet do 45 tys. zł.
Grażyna J. Leśniak
26.08.2024
Prawo pracy Prawo europejskie

Nagrody w PIP - widełki czy nożyce?

Administracja publiczna Prawo pracy Finanse
W lipcu Państwowa Inspekcja Pracy nagrodziła swoich pracowników za efekty pracy. Podział nagród był efektem porozumienia ze związkami zawodowymi. Dla pracowników spełniających kryteria premia na jeden etat wyniosła średnio 3503,63 zł. Z naszych ustaleń wynika, że na każdym stanowisku przewidziane były widełki, co - jak twierdzą prawnicy - samo w sobie nie jest złe. Jeśli jednak na szczeblach struktury rozpiętość kwot jest zbyt duża, to może wzbudzać wątpliwości.
Grażyna J. Leśniak
26.08.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Finanse
Zasłużeni honorowi dawcy krwi mogą liczyć na sporo przywilejów, m.in.: pierwszeństwo w przychodniach specjalistycznych, w kolejkach w aptece czy na liście do sanatorium. Jak wynika jednak z poselskich interwencji w resorcie zdrowia, choć prawo jest powszechnie obowiązujące i powinno być respektowane, z jego przestrzeganiem bywa różnie. Dlatego posłowie pytają o możliwe działania czy ewentualne zmiany w przepisach.
Inga Stawicka
26.08.2024
Pacjent
Samorządy miały dwa lata, aby dostosować się do nowych obowiązków, jakie nakłada Karta Nauczyciela. Termin mija 1 września. Samorządowcy przekonują, że okres przejściowy był za krótki, aby wykształcić specjalistów. W aż 308 gminach wciąż nie udało się obsadzić ani jednego etatu psychologa - to problem głównie na tzw. ścianie wschodniej. Zdaniem ekspertów barierą są zbyt wyśrubowane wymagania postawione szkolnym psychologom.
Maria Dec-Kiełb Robert Horbaczewski
26.08.2024
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Czy uczący się zleceniobiorcy do 26. roku życia zostaną objęci ubezpieczeniem wypadkowym?

Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe
Zleceniobiorcy nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat. A skoro tak, to nie podlegają też ubezpieczeniu wypadkowemu. Strona społeczna Rady Dialogu Społecznego postuluje jednak zniesienie wyłączenia z obowiązku opłacania składek za te osoby. Według MRPiPS propozycja jest możliwa do rozważenia.
Grażyna J. Leśniak
24.08.2024
Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe
Z porady optometrysty można było dotychczas skorzystać tylko prywatnie. Resort zdrowia planuje, aby stała się ona świadczeniem gwarantowanym, finansowanym z publicznych środków. Wizyta u takiego specjalisty ma być możliwa bez skierowania. Jest szansa, że zmiana ta przyczyni się do zmniejszenia kolejek do okulistów, choć nie wiadomo jeszcze, jak świadczenia zostaną wycenione.
Beata Dązbłaż
24.08.2024
Opieka zdrowotna Zawody medyczne

ZUS zaprasza na seminarium o sygnalistach i ochronie danych osobowych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Spółki RODO Sygnaliści
Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z Urzędem Ochrony Danych Osobowych organizuje cykl czterech wydarzeń związanych z tematyką dotyczącą ochrony danych osobowych. 16 września w Gdańsku odbędzie się drugie z nich - seminarium „Wdrożenie ustawy o sygnalistach oraz ochrona danych osobowych w miejscu pracy”. Udział w seminarium jest bezpłatny. W wydarzeniu można uczestniczyć na miejscu lub online.
Grażyna J. Leśniak
23.08.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Spółki RODO Sygnaliści