Sejm w nowelizacji kodeksu spółek handlowych przyjął zmiany w Polskim Ładzie

PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Sejm przyjął w środę dużą nowelizację kodeksu spółek handlowych. Ustawa co do zasady odnosi się do zmian dotyczących spółek, ale duża część nowych przepisów ma korygować rozwiązania Polskiego Ładu. Chodzi przede wszystkim o zasady obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Będzie można uwzględniać m.in. różnice remanentowe.

09.02.2022

Spółka cywilna nie jest stroną czynności cywilnoprawnej

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Spółka cywilna na gruncie prawa cywilnego jest traktowana tylko i wyłącznie jako umowa między wspólnikami. Nie może być ona podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych. Stroną czynności cywilnoprawnej są wspólnie i solidarnie działający wspólnicy spółki – i to oni muszą rozliczyć daninę. Ma to znaczenie m.in. przy umowach pożyczki zawieranych przez spółkę.

09.02.2022

Sprawozdania finansowe warto dobrowolnie poddać badaniu przez biegłego rewidenta

Rachunkowość Finanse

Polska Agencja Nadzoru Audytowego rozpoczęła ogólnopolską kampanię społeczną na temat znaczenia badania przez biegłych rewidentów sprawozdań finansowych. Podkreśla, że sprawozdania są źródłem informacji o sytuacji majątkowej i finansowej firmy. Takie informacje służą nie tylko samej jednostce do podejmowania decyzji w zarządzaniu tą jednostką, ale także użytkownikom zewnętrznym.

09.02.2022

W kontrze do inflacji przepisów

Doradca podatkowy Finanse Poprawmy prawo

Sprawy regulacyjne, zwłaszcza te podatkowe, od lat są bardzo wysoko na agendzie prezesów polskich firm. Nasze doroczne badanie wśród szefów firm CEO Survey wskazuje, że menedżerowie w naszym kraju uznają potencjalne ryzyka z tym związane za jedne z najbardziej priorytetowych. Z myślą m.in. o przedsiębiorcach włączyliśmy się w akcję "Poprawmy prawo" – pisze Cezary Żelaźnicki, partner zarządzający kancelarią PwC Legal.

07.02.2022

Pandemia wpływa na ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdów

Rynek i konsument Finanse Koronawirus

Klient, który z wyprzedzeniem wykupi przelot czy imprezę turystyczną, a w dniu wyjazdu będzie objęty kwarantanną, przeważnie utraci wpłacone pieniądze. Chyba że się ubezpieczy. Nie każde towarzystwo jednak ma taką ofertę, i czasem w umowach czają się pułapki. Przy kupnie polisy warto dokładnie sprawdzić, jaki jest poziom zwrotu poniesionych kosztów.

05.02.2022

RPO: Chorujący na covid skarżą się na banki

Finanse Koronawirus

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi obywateli na praktyki instytucji finansowych wobec klientów, którzy wskutek zachorowania na COVID-19 zmagają się z ciężkimi powikłaniami i nie są w stanie realizować w terminie swoich zobowiązań. Tymczasem klientom banków przepisy dają możliwość zabezpieczenia się przed konsekwencjami przedłużającej się choroby, uniemożliwiającej im osobistą wizytę w banku, o czym wie niewiele osób

04.02.2022

Rada Przedsiębiorczości o dynamizowaniu inflacji przez administrację

Prawo pracy Finanse Polski Ład

Pozwolenie na nadmierne osłabienie złotego, deprecjację kursu, działa proinflacyjnie w średnim okresie, przekładając się na ceny importowanych dobór i surowców. Co prawda stymuluje eksport, ale jednocześnie przyczynia się do dalszego wzrostu cen dóbr finalnych na rynku krajowym i wtórnie prowadzi do wzrostu cen czynników produkcji, w tym kluczowych kosztów pracy – czytamy w stanowisku Rady Przedsiębiorczości.

04.02.2022

Finanse partii są jawne, ale nie zawsze można je sprawdzić

Finanse Zarządzanie

Nie wszystko i nie zawsze partia polityczna musi ujawnić. Przykładem są choćby starania Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, aby partie polityczne ujawniły swoje dochody i wydatki. W sprawach przeciwko dwóm największym ugrupowaniom – Platformie Obywatelskiej oraz PiS, stowarzyszenie uzyskało korzystne wyroki. Jednak ostatni prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego zbacza z tej utrwalonej linii.

03.02.2022

Prawo w kryzysie - coraz więcej bubli i absurdów

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Prawo unijne Poprawmy prawo

Przygotowaliśmy kolejny raport „Poprawmy prawo”. Wynika z niego, że coraz więcej przepisów wymaga pilnej poprawy. Wiele regulacji jest kuriozalnych – np. źle zaparkowaną hulajnogę trzeba holować jak samochód, a w przepisach nadal żywe są PRL i Milicja Obywatelska. Nie wiadomo jaki jest limit osób na ślubach cywilnych, a od otrzymanych z zagranicy spadków i darowizn trzeba podwójnie zapłacić podatek. Prawo podlega nieustannej inflacji.

03.02.2022

Fundusz Edukacji Finansowej - będą miliony na edukację

Finanse

Fundusz Edukacji Finansowej przejdzie spod nadzoru Rady Edukacji Finansowej do dyspozycji Ministra Finansów. Obecnie dysponuje środkami przekraczającymi 100 mln złotych, z których w praktyce nie można korzystać, ze względu na wątpliwości prawne dotyczące dopuszczalności dokonywania wydatków z tego funduszu.

03.02.2022

Jest projekt - posiadacze polisolokat będą lepiej chronieni przed ryzykiem

Finanse

Szykuje się wprowadzenie ograniczeń i wymogów dotyczących działalności lokacyjnej ze środków ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, analogicznych do tych, które od lat są stosowane na rynku funduszy inwestycyjnych otwartych. Proponowane regulacje mają zmniejszyć poziom ryzyka inwestycyjnego.

02.02.2022

Ponad 2,8 tys. sprawozdań o terminach płatności przedsiębiorców wpłynęło do MRiT

Rynek Prawo gospodarcze Finanse

Do 31 stycznia br. do Ministerstwa Rozwoju i Technologii wpłynęło 2878 sprawozdań dotyczących terminów płatności firm w 2021 r. Obowiązek składania sprawozdań wynika z nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Celem przepisów jest wyegzekwowanie stosowania reguły fair play w zakresie określania terminów płatności.

02.02.2022

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawach o PPE, IKE oraz IKZE

Emerytury i renty Finanse

Rząd chce ułatwić pracodawcom prowadzenie pracowniczych programów emerytalnych. Chodzi m.in. o przeniesienie obowiązków administracyjnych na instytucje finansowe, które obsługują PPE. Zniesiony zostanie fakultatywny zakaz wnoszenia składki dodatkowej. Projekt ustawy zakłada także nowe rozwiązania dotyczące indywidualnych kont emerytalnych oraz indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego.

01.02.2022

Niższy VAT na energię elektryczną nie dla najemców

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse

1 lutego wchodzą w życie przepisy tarczy antyinflacyjnej 2.0. Wraz z nimi pojawiają się również wątpliwości. Istnieje bowiem duże ryzyko, że z obniżonej stawki VAT na energię nie skorzystają podmioty, które wynajmują nieruchomości. Może się więc okazać, że biura czy sklepy działające na wynajmowanych powierzchniach w dalszym ciągu będą płacić VAT według najwyższej, 23-proc. stawki. Eksperci liczą na pilną interwencję Ministerstwa Finansów.

01.02.2022

Informatycy wspomagający programistów z 8,5-proc. stawką podatku

PIT Finanse Polski Ład

Usługi programowania od 1 stycznia br. opodatkowane są 12-proc. stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Okazuje się, że usługi zarządzania projektami i usługi wspomagające programistów mogą korzystać z niższej, bo 8,5-proc. stawki. Działalność może polegać na projektowaniu oraz nadzorowaniu procesu tworzenia i wdrażania programów, ale nie na programowaniu.

31.01.2022

Zbiórki publiczne mają skutki podatkowe - dla wpłacających i obdarowanych

CIT PIT VAT Finanse

Trwa 30. już finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finansowanie społecznościowe staje się coraz popularniejsze, a wpłaty "na orkiestrę" to jedna z najpopularniejszych akcji. Wpłacający i otrzymujący w ich ramach wpłaty muszą jednak wziąć pod uwagę skutki podatkowe. A tych jest całkiem sporo.

29.01.2022

Księgowi chcą wiedzieć, w jakim zakresie chroni ich ubezpieczenie OC

Rachunkowość Finanse Polski Ład

Prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zwrócił się do PZU o wydanie jasnej i wiążącej interpretacji dotyczącej poszczególnych klauzul w polisach OC dla biur rachunkowych. W dobie reformy podatkowej, wprowadzonej Polskim Ładem, księgowi nie mają pewności, czy wszystkie nałożone na nich nowe obowiązki znajdują ochronę w tych polisach.

28.01.2022

Obietnica nierealnych zysków na skupie roszczeń ukarana przez UOKiK

Rynek i konsument Finanse

Firma, która kusiła klientów do zainwestowania pieniędzy zyskiem nawet do kilkudziesięciu procent i brakiem ryzyka została ukarana przez Prezesa UOKiK karą w wysokości 220 tys. zł. Nakazał on jej też natychmiast zaprzestać stosowania nieuczciwych praktyk. Sankcję w wysokości 120 tys. zł otrzymał również członek jednoosobowego zarządu Fundico osobiście odpowiedzialny za dopuszczenie do naruszeń.

27.01.2022

Poszkodowani w aferze GetBack złożą skargę do Komisji Europejskiej

Wymiar sprawiedliwości Finanse Prawo unijne

Decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji Idea Bank zablokowała możliwość odzyskania pieniędzy przez poszkodowanych. Sytuację obligatariuszy może jednak poprawić Komisja Europejska, jeśli uzna, że decyzja ta została wydana wbrew unijnym przepisom. Przygotowywana jest skarga w tej sprawie.

27.01.2022

Przedsiębiorcy apelują do rządu, by wycofał się z Polskiego Ładu

Spółki Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Wielu przedsiębiorców uważa, że przez Polski Ład znaleźli się w gorszej sytuacji aniżeli przez lockdown. Prowadzenie działalności jest po prostu nieopłacalne. Organizacje przedsiębiorców oczekują, że rząd widząc co się dzieje zrobi krok w tył i wycofa się z tej reformy albo szybko poprawi przepisy.

11.01.2022
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski