Lista ostrzeżeń publicznych KNF – kto i na jak długo może na nią trafić?

Rynek Prawo gospodarcze Finanse

Brak konsekwencji w konstruowaniu treści wzmianek powoduje, że po pierwsze osłabieniu ulega transparentność listy, a po drugie podmioty wpisywane na listę są nierówno traktowane, ponieważ w odniesieniu do części z nich opinia publiczna może dowiedzieć się - na podstawie listy - jakie w sprawie zapadło rozstrzygnięcie, a w odniesieniu do części już nie - pisze Klaudia Lewandowska, prawnik w Dziale Prawa Rynku Kapitałowego Filipiak Babicz Legal.

19.06.2024

Założenia do budżetu 2025: Niższa inflacja i 3,7 proc. wzrost PKB

Finanse publiczne Finanse

W 2025 roku nastąpi dalsze ożywienie gospodarcze, PKB wzrośnie o 3,7 proc., a inflacja średnioroczna wyniesie 4,1 proc. Stopa bezrobocia spadnie na koniec 2025 roku do 4,9 proc. - wynika z założeń do projektu budżetu państwa na 2025 rok przyjętych w czwartek przez Radę Ministrów. Wzrost PKB będzie dodatkowo pobudzany przez rozpoczęte inwestycje w ramach KPO.

13.06.2024

Stabilizująca Reguła Wydatkowa obejmie więcej instytucji

Finanse publiczne Finanse

Stabilizująca Reguła Wydatkowa (SRW), służąca wyliczaniu dopuszczalnego limitu wydatków państwa, obejmie wszystkie jednostki sektora finansów publicznych, których plany finansowe umieszczane są w ustawie budżetowej. Zakres SRW zostanie rozszerzony o m.in. agencje wykonawcze, instytucje gospodarki budżetowej i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ustawie budżetowej na 2024 r. będzie to ok. 90 jednostek.

11.06.2024

Odmrożenie cen prądu i bon energetyczny z podpisem prezydenta

Finanse Nieruchomości Energetyka

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bonie energetycznym - poinformowała w poniedziałek kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy wprowadzają m.in. bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także w okresie II półrocza br. cenę maksymalną za energię elektryczną.

10.06.2024

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Finanse Prawo europejskie

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

10.06.2024

Eksperci: W polskich finansach publicznych dochodzi do naruszenia Konstytucji

Finanse publiczne Finanse

Jawny i przejrzysty system finansów publicznych to warunek prawidłowego funkcjonowania państwa oraz gwarancja, że nie zabraknie środków na realizacje podstawowych zadań i praw socjalnych – to główny wniosek sympozjum „Konstytucyjna ochrona jedności zarządzania finansami publicznymi”. Tymczasem część polskich finansów publicznych nie jest objęta ustawą budżetową, a w poprzednich latach dochodziło do wydatkowania środków publicznych "przy pozornym zachowaniu procedur".

05.06.2024

Wpłaty do PPK pracodawcy są jego kosztami uzyskania przychodów

CIT PIT Prawo pracy Finanse PPK

Dokonanie wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych, sfinansowanej przez pracodawcę, powoduje, że po stronie pracownika będącego uczestnikiem PPK, powstaje przychód podlegający opodatkowaniu. Natomiast dla pracodawcy kwota ta jest kosztem uzyskania przychodów. Do przychodów z tytułu wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający nie mają jednak zastosowania 50-proc. koszty.

04.06.2024

Lewiatan: Podwyżka VAT na żywność nie wpływa na wzrost cen

Domowe finanse VAT Finanse

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 2,5 proc., a w stosunku do kwietnia były wyższe o 0,1 proc. – wynika z danych GUS. Wyższa, 5-proc. stawka VAT na żywność nie ma przełożenia na szybszy wzrost cen. Sklepy i producenci prawdopodobnie wkalkulowali podwyżki w swoje marże - komentuje Konfederacja Lewiatan.

29.05.2024

Zasady zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej do pilnej zmiany

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

W poniedziałek, 3 czerwca, upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2023 rok. To zupełnie inna procedura niż w podatkach. Na przykład w rozliczeniu PIT wystarczy, że nadpłata wynika z zeznania rocznego, by urząd skarbowy sam ją zwrócił, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Zdaniem prawników, taką samą zasadę należy wprowadzić do rozliczenia składki zdrowotnej. Ze zmianą nie trzeba czekać do 1 stycznia, można ją wprowadzić już teraz.

29.05.2024

Będą wyższe limity pomocy de minimis

Finanse publiczne Administracja publiczna Finanse

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało we wtorek, 28 maja, projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, limity wsparcia zostaną znacząco podwyższone. Zmiany dotkną w sumie 18 ustaw, które odnoszą się do pomocy de minimis.

28.05.2024

Ustawa o wakacjach składkowych bublem prawnym

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

Nie wiadomo, kto będzie mógł skorzystać z wakacji składkowych i czy ustawowy limit osób zgłoszonych do ubezpieczeń, przesądzający o prawie do tych wakacji, uwzględnia też płatnika. Dodatkowo, osoba, która dla celów PIT jest tzw. małym podatnikiem, może w ogóle nie skorzystać z nowej ulgi. Podobnie jak przedsiębiorcy prywatnie zatrudniający nianie. Zdaniem prawników, to, że ustawa już na etapie uchwalenia budzi poważne wątpliwości, jest niezgodne z zasadą poprawnej legislacji. Albo więc Senat wprowadzi konieczne zmiany, albo natychmiast będzie potrzebna jej nowelizacja.

23.05.2024

Problematyczna zasada korzyści przy odszkodowaniach za wywłaszczenie pod drogi

Finanse Nieruchomości

W kwietniu br. minister rozwoju i technologii wydał decyzję, w której wskazał, jak prawidłowo należy stosować tzw. zasadę korzyści w przypadku wywłaszczenia nieruchomości pod drogę. To jedna z decyzji administracyjnych z ostatniego czasu, w których organ odwołuje się wprost do zapisów ustawy o gospodarce nieruchomościami - pisze Mirosław Ochojski, prokurent w kancelarii prawnej INLEGIS Kołodziej Nogala sp. k.

21.05.2024

W upadłości ani rozwód, ani rozdzielność majątkowa nie ochronią przed długami małżonka

Domowe finanse Finanse Upadłość konsumencka

Sytuacja małżonka osoby, która narobiła długów i planuje ogłosić upadłość konsumencką, jest fatalna. Jedyne co może zrobić, to ustawić się w kolejce z innymi wierzycielami. Cały wspólnie wypracowany majątek trafia bowiem do masy upadłościowej. Zdarza się też, że syndycy i sądy odmawiają uznania wierzytelności współmałżonka. Rozwód czy rozdzielność majątkowa okazują się być nie zawsze jednak dobrym wyjściem awaryjnym.

10.05.2024

MF: Dotychczasowa koncepcja rejestru umów wymaga zmian

Administracja publiczna Prawo pracy Finanse RODO

Zespół do opracowania wstępnej koncepcji rejestru umów jednostek sektora finansów publicznych ma wypracować wstępne kierunki zmiany dotychczasowych rozwiązań dotyczących rejestru umów JSFP m.in. w zakresie prawnym i informatycznym – poinformował Andrzej Domański, minister finansów. To reakcja na wątpliwości m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie rejestru umów pracowników sektora finansów publicznych.

08.05.2024

MF planuje zmiany w finansowaniu samorządów

Finanse samorządów Finanse

Ministerstwo Finansów chce oprzeć wpływy jednostek samorządu terytorialnego na lokalnej bazie podatkowej, a nie udziale w podatkach - zapowiedział minister Andrzej Domański na platformie X. Zmiana ma polegać na naliczaniu dochodów samorządów z PIT i CIT jako procentu od dochodów podatników z terenu danej jednostki, a nie procentu należnego podatku z tego terenu.

07.05.2024

Firma ma problem ze spłatą długu. Czy windykacja przedsądowa się opłaca?

Finanse Egzekucja

Windykację można zdefiniować jako podejmowanie działań zmierzających do nakłonienia dłużnika do spłaty długu. Nie jest ona tym samym, co egzekucja prowadzona przez organy państwowe, np. komorników. W większości przypadków zdecydowanie warto podjąć próbę windykacji, pamiętając jednak, że może ona przebiegać jedynie w granicach wyznaczonych przez prawo.

04.05.2024

Szerokie uprawnienia dla KNF po wejściu w życie "warzywniaka" budzą wątpliwości

Rynek Prawo gospodarcze Finanse

Postępowanie wyjaśniające w obecnym kształcie bardziej przypomina postępowanie karne niż administracyjne. Jednocześnie osobom wzywanym nie przysługują uprawnienia z kodeksu postępowania karnego dotyczące podejrzanego. Należałoby się zastanowić, czy wskazane osoby powinny korzystać z gwarancji podobnych do podejrzanego, które pozwoliłyby zachować proporcjonalność pomiędzy uprawnieniami Komisji Nadzoru Finansowego a osób wezwanych - pisze Denis Jankowski, prawnik w Dziale Prawa Karnego Kancelarii Filipiak Babicz Legal.

02.05.2024

Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa 2024–2027

Finanse publiczne Finanse

Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027. Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych ma spaść z 5,1 proc. PKB w 2024 r. do 3,3 proc. PKB w 2027 r. Rząd szacuje też, że w 2024 roku PKB wzrośnie o 3,1 proc., a w 2025 r. przyspieszy do 3,7 proc. Średnioroczna inflacja ma w 2024 r. wynieść 5,2 proc. Plan zakłada, że deficyt będzie się zmniejszał, a dług publiczny nie przekroczy 60 proc. PKB

30.04.2024

Rząd przyjął rewizję KPO - będą dopłaty do aut elektrycznych

Finanse publiczne Finanse

Rząd przyjął we wtorek rewizję Krajowego Programu Odbudowy. Jak poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska Nałęcz, nie będzie podatku od samochodów spalinowych. Rząd chce wprowadzić system zachęt dla tych, którzy zechcą kupić samochody elektryczne. Będą mogli otrzymać dopłaty - do 40 tys. zł dla osoby fizycznej. W przypadku leasingu wysokość wsparcia nie będzie mogła przekroczyć wielkości opłaty wstępnej.

30.04.2024

MF ocenia lata 2016-2023: Podatki znacznie wzrosły, racjonalność wydatków spadła

Finanse publiczne Finanse

Przez ostatnie lata podatki znacznie wzrosły, racjonalność wydatkowania środków spadła, a dług publiczny według metodologii Unii Europejskiej znalazł się na ścieżce do przekroczenia progu 60 proc. PKB – takie wnioski zawiera opublikowany w poniedziałek przez Ministerstwo Finansów raport „Stan Polskich Finansów Publicznych 2016-2023. Biała Księga”.

29.04.2024