UOKiK nałożył słone kary na kartele dealerów ciężarówek

Rynek i konsument Spółki Finanse

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje dotyczące porozumień ograniczających konkurencję pomiędzy dealerami samochodów ciężarowych. Nabywcy tych pojazdów przez wiele lat nie mieli swobodnego wyboru sprzedawcy i płacili zawyżone ceny. Sześć spółek i ośmiu menadżerów otrzymało kary na łączną kwotę ponad 122 mln zł.

10.01.2022

Zmiany w europejskim systemie handlu emisjami - będzie polskie weto?

Środowisko Finanse Prawo unijne

Europejski System Handlu Emisjami ma wpłynąć na szybsze przełączenie się państw członkowskich na energię ze źródeł odnawialnych. Obecnie Komisja Europejska chce, aby handel emisjami objął także energię wykorzystywaną w gospodarstwach domowych czy indywidualnym transporcie. Polski rząd straszy, że będzie to źródłem inflacji i gigantycznych podwyżek i zapowiada, że zmiany zawetuje.

10.01.2022

Warszawa: Spółdzielnie czekają na nowe stawki gazu

Finanse Nieruchomości

Większość warszawskich spółdzielni nie wie jeszcze, jakie nowe stawki za gaz przyjdzie płacić ich mieszkańcom. Sytuacja ma wyjaśnić się w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Wielu warszawiaków ma podpisane umowy bezpośrednio z dostawcą, co oznacza, że powinni uniknąć najwyższych podwyżek.

07.01.2022

Horrendalny rachunek za gaz? Trzeba udowodnić, że dla domowych potrzeb

Rynek i konsument Finanse Nieruchomości

Nawet tysiąc procent wzrosły ceny gazu dla wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych. Mieszkańcy mogą zapłacić mniej, gdy ich wspólnota lub spółdzielnia złoży oświadczenie, że wykorzystuje gaz wyłącznie dla celów gospodarstwa domowego. Problem w tym, że takie wydzielenie nie zawsze jest proste, a przeszło trzy miliony osób mają zarejestrowaną działalność gospodarczą w mieszkaniu lub domu.

05.01.2022

Naukowcy zbadają efektywność podatkowego wsparcia innowacji

Doradca podatkowy Finanse Szkolnictwo wyższe

Naukowcy, na zlecenie resortu finansów, będą badać efektywność funkcjonujących w polskim systemie prawnym ulg wspierających inwestycje i innowacje. Wyniki posłużą ulepszeniu przepisów i wyeliminują bariery ograniczających. Wspólny projekt Uniwersytetu Warszawskiego, Ministerstwa Finansów oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, należy do grona zwycięzców VI konkursu Gospostrateg.

04.01.2022

Ruszył Krajowy System e-Faktur, wątpliwości pozostały

VAT Rachunkowość Finanse

Od początku stycznia 2022 roku podatnicy mogą wystawiać już faktury elektroniczne poprzez Krajowy System e-Faktur. W Dzienniku Ustaw opublikowano właśnie rozporządzenie, które precyzuje zasady korzystania z nowej formy fakturowania – na razie jest ona dobrowolna. Zachęty mogą jednak okazać się niewystarczające. Resortowi finansów zależy, by e-fakturowanie stało się obligatoryjne w 2023 roku.

04.01.2022

Zmiany w przepisach wymagają lepszej informacji o instrumentach finansowych

Rynek i konsument Finanse

Od początku 2022 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Wprowadzane tą regulacją zmiany dostosowują do prawa Unii Europejskiej regulacje dotyczące przede wszystkim przepływu i udostępniania informacji, instrumentów rynku finansowego oraz nadzoru finansowego.

01.01.2022

Początek roku pełen zmian – nie tylko w podatkach

Samorząd terytorialny Ordynacja PIT Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Finanse

Rewolucja w rozliczaniu składki zdrowotnej i podatków dochodowych w ramach Polskiego Ładu to główne zmiany wchodzące w życie 1 stycznia 2022 roku. Prawo podatkowe rzadko kiedy zmieniało się w ciągu jednej nocy aż tak gwałtownie. To jednak nie wszystko. Nowy Rok przynosi zmiany m.in. także w prawie pracy, dodatku osłonowym, obrocie instrumentami finansowymi, sprawozdaniach finansowych i prowadzeniu handlu w niedziele.

31.12.2021

UOKiK: Surowe kary za promowanie piramid finansowych

Rynek i konsument Finanse

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o ukaraniu trzech przedsiębiorców za to, że propagowali zakazane systemy promocyjne typu piramida. Prezes Urzędu uznał, że w efekcie ich działań konsumenci mogli ponieść straty finansowe i nałożył na nich kary w łącznej wysokości ok. 740 tys. zł. Muszą także poinformować o wydanej decyzji w social mediach i na swoich stronach internetowych.

30.12.2021

Księgowi przygnieceni przepisami o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy

Małe i średnie firmy Finanse Poprawmy prawo

Jednoosobowe biura księgowe są traktowane w przepisach o AML, jak banki. Muszą więc dać sobie radę z ogromną biurokracją oraz wdrożyć system zgłaszania nadużyć, czyli donosić na samych siebie, co jest absurdem rodem z Barei - wskazuje Czytelniczka Prawo.pl, która wzięła udział w naszej akcji "Poprawmy prawo". Ona i inni eksperci uważają, że z części tych obowiązków można zrezygnować.

30.12.2021

Rząd przyjął uchwałę w sprawie Turowa - nie planuje zamknąć kopalni

Prawo gospodarcze Finanse

Rada Ministrów podjęła we wtorek uchwałę, w której podkreśla, że kopalnia i elektrownia Turów muszą działać. Decyzje, czy płacić kary nałożone przez TSUE, mają być podjęte w terminie późniejszym. - Nie zamierzamy wstrzymywać pracy kopalni i elektrowni Turów - podkreślił Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

28.12.2021

“Tryptyk płatniczy” czyli o popularnym modelu świadczenia usług przez branżę FinTech

Nowe technologie Finanse

Ustawa o usługach płatniczych wprowadza zamknięty katalog ośmiu usług płatniczych, których świadczenie pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego wymaga uzyskania stosownego zezwolenia albo wpisu do odpowiedniego rejestru. np. rejestru małych instytucji płatniczych. Jedną z usług jest możliwość wydawania instrumentów płatniczych

21.12.2021

Świąteczne prezenty dla klientów mogą wpłynąć na rozliczenie VAT

VAT Rachunkowość Finanse

Prawo do odliczenia VAT przysługuje podatnikom w takim zakresie, w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Związek nie musi być bezpośredni. Przekazanie świątecznego prezentu może jednak wiązać się także z obowiązkiem naliczenia i zapłaty podatku. Dużo zależy od wartości upominku.

15.12.2021

UOKiK sprawdza, czy PayPal nie narusza zbiorowych interesów konsumentów

Rynek i konsument Finanse

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy PayPal, serwis internetowy do dokonywania płatności, pełniący również funkcję elektronicznego portfela, nie stosuje niedozwolonych postanowień umownych, m.in. dotyczących jednostronnej zmiany warunków umowy, a także sankcji w postaci ograniczenia dostępu do usług. Możliwe jest też wszczęcie postępowania o uznanie klauzul za niedozwolone.

15.12.2021

UOKiK: Komercyjne pożyczki to nie "obligacje społeczne"

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza firmy, które proponując umowy inwestycyjne sugerują klientom, że ich oferta związana jest z funkcjonowaniem Krajowego Funduszu Gwarancyjnego działającego w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego, a także przedstawiają oferty pożyczek inwestycyjnych jako „obligacji społecznych”.

14.12.2021

Banki mogą blokować bieżące konta firm, zamiast rachunków VAT

Ordynacja VAT Finanse Poprawmy prawo

Przedsiębiorca, który zalega ze spłatą VAT, nie może przesłać urzędowi skarbowemu pieniędzy z konta służącego do płatności VAT. Prawo zaś pozwala bankom na dowolność, czy egzekucja zostanie przeprowadzona z rachunku podstawowego, czy z rachunku VAT. Najczęściej więc blokowane są bieżące konta firm, co powoduje paraliż ich funkcjonowania. Konieczna jest pilna zmiana prawa i doprecyzowanie przepisów.

14.12.2021

Zawód doradcy podatkowego wymaga zmian

Doradca podatkowy Finanse

Konieczność poszerzenia uprawnień doradcy podatkowego, wzmocnienia tajemnicy zawodowej przy przestępstwach fakturowych oraz wypracowania nowego modelu egzaminu na doradcę podatkowego. Takie są główne wnioski płynące z konferencji z okazji 25-lecia ustawy o doradztwie podatkowym, zorganizowanej w Ministerstwie Finansów.

13.12.2021

Nierówność płci wciąż widoczna w różnicy płac. Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania zapowiada zmiany

Prawo pracy Finanse

Luka płacowa między mężczyznami a kobietami w Polsce - choć jedna z najniższych w Unii Europejskiej - nieco się zwiększyła. W 2019 r. mężczyźni zarabiali średnio o prawie 9 proc. więcej niż kobiety, podczas gdy w 2015 r. - o około 7 proc. W przygotowaniu są przepisy obligujące firmy do uzasadniania w ciągu 30 dni wysokości wynagrodzenia na żądanie pracownika. Zatrudnieni będą też mogli żądać informacji o przeciętnych zarobkach osób płci przeciwnej wykonujących podobne i identyczne obowiązki.

11.12.2021

Bohdan Pretkiel nowym Rzecznikiem Finansowym

Rynek i konsument Finanse

Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw instytucji finansowych, powołał 7 grudnia Pana Bohdana Pretkiela na stanowisko Rzecznika Finansowego. Kadencja Rzecznika trwa 4 lata. Ta nominacja to skutek powołania dotychczasowego rzecznika, prof. Mariusza Goleckiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

09.12.2021

Biura rachunkowe negocjują nowe cenniki i umowy

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

Styczniowe wejście w życie podatkowej części Polskiego Ładu wymusza zmiany organizacyjne w biurach rachunkowych. Księgowi zmieniają umowy z klientami i wprowadzają podwyżki – wszystko przez dodatkowe obowiązki wynikające z nowych przepisów. Trudniej - nie tylko finansowo - będą mieli klienci biur. Komplet dokumentów do zaksięgowania trzeba będzie przekazać dużo wcześniej.

08.12.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski