MF: Rejstr beneficjentów ruszył, kar nie będzie

Compliance

Ministerstwo Finansów potwierdziło Prawo.pl, że przedłużenie terminu na zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego obejmuje również spółki zarejestrowane przed 13 października 2019 roku. Do środy w centralnym rejestrze było już ponad 300 tys. wpisów.

15.07.2020

Rejestr beneficjentów padł, a spółkom grożą kary

Compliance

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych ma awarię i nie można dokonywać zgłoszeń. Ministerstwo Finansów przesuwa ustawowe terminy do czasu usunięcia trudności. Problem w tym, że przesunięcie to nie dotyczy spółek zarejestrowanych do 13 października 2019 roku. Te powinny dokonać zgłoszenia do 13 lipca. Za jego brak grozi milion złotych kary i to mimo awarii sytemu.

15.07.2020

Rząd szykuje dotacje dla rolników dotkniętych epidemią

Prawo gospodarcze Koronawirus

We wtorek po raz pierwszy od prawie miesiąca odbyło się posiedzenie Rady Ministrów. Wszystkie przyjęte akty prawne dotyczą spraw rolników. Jeden z nich dotyczy programu pomocowego dla producentów z problemami finansowymi spowodowanymi m.in. epidemią koronawirusa.

14.07.2020

KE zgodziła się na fuzję Orlenu z Lotosem, ale stawia warunki

Prawo unijne Ochrona konkurencji

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen po spełnieniu warunków, które sprawią, że nie zostanie zakłócona konkurencja. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci. Daniel Obajtek, prezes Orlenu, jest zadowolony z decyzji Brukseli i deklaruje przeprowadzenie fuzji.

14.07.2020

Rzecznik MŚP chce, by bon turystyczny finansował też pojedyncze usługi  

Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Definicja imprezy turystycznej w ustawie o polskim bonie turystycznym powinna być tak rozszerzona, by ze środków bonu można było sfinansować nie tylko zorganizowaną wycieczkę, ale też pojedynczą usługę turystyczną, taką jak np. zamówienie przewodnika czy wynajęcie kajaku - uważa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

13.07.2020

Przyspieszona restrukturyzacja zaczyna działać

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

W ubiegłym tygodniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ukazało się obwieszczenie o rozpoczęciu procedury restrukturyzacji wobec Horizon Medical Center Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie. To pierwsze zastosowanie zupełne nowej procedury, która może, niestety, niebawem dotyczyć wielu polskich przedsiębiorców

13.07.2020

RPO: Ochrona przedsiębiorców z branży turystycznej nie kosztem konsumentów

Rynek i konsument Finanse

Rażącym naruszeniem praw konsumentów jest przepis dający przedsiębiorcom turystycznym pół roku na zwrot pieniędzy wpłaconych przez ludzi na imprezę odwołaną z powodu epidemii. To także przerzucenie na konsumentów ciężaru kryzysu branży turystycznej w okresie epidemii - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

10.07.2020

Powstaje rozporządzenie do realizacji bonu turystycznego 

Prawo gospodarcze

Zmiany umożliwiające realizację i promocję bonu turystycznego mają być wprowadzone do statutu Polskiej Organizacji Turystycznej. Przewiduje to opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju. Ma to związek z ustawą o bonie turystycznym uchwaloną 19 czerwca, która wróciła do Sejmu z propozycjami poprawek Senatu.

09.07.2020

Firmy nie są gotowe na obowiązek oznakowania opakowań do recyklingu

Środowisko

Ruszyły prace nad projektem wprowadzającym obowiązek oznakowania opakowań wzorami wskazującymi do jakiej frakcji odpadów powinny trafić po zużyciu produktu. Według ekspertów firmy nie są jednak jeszcze przygotowane na wejście w życie nowych przepisów od stycznia 2021 roku.

08.07.2020

Ponowne konsultacje projektu o morskich farmach wiatrowych

Środowisko Nowe technologie

Zmiany w zakresie planów łańcucha dostaw materiałów i usług, wymagań projektowania, budowy, eksploatacji i likwidacji morskich farm wiatrowych oraz kwestii przyłączenia morskich farm wiatrowych do sieci elektroenergetycznej – to niektóre rozwiązania przewidziane w projekcie ustawy o morskich farmach wiatrowych.

07.07.2020

Rzecznik rządu: Nie pracujemy nad projektem o opłacie reprograficznej

Rynek i konsument Nowe technologie

W tej chwili nie ma projektu rządowego o opłacie reprograficznej, w związku z tym taki podatek w tej chwili nie powstaje - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Wprowadzenie takiej opłaty zapowiadał wcześniej minister kultury i w tym resorcie przygotowano projekt. Jednak według rzecznika, sprawa zapowiedzianego weta prezydenckiego ten temat zamyka.

07.07.2020

Rzecznik MŚP proponuje 10 zmian, które pomogą przedsiębiorcom w trudnym czasie

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Pomoc w ramach tarcz antykryzysowych pozwoliła wielu firmom przetrwać okres zamrożenia gospodarki. - Ale okres pomocy się kończy, a firmy zastanawiają się co będzie dalej - zwraca uwagę Rzecznik MŚP Adam Abramowicz i wraz z 220 organizacjami zrzeszonymi w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP występuje do rządu o wprowadzenie zmian w składkach ZUS.

07.07.2020

Posłowie chcą legalizacji sprzedaży alkoholu przez internet. Rząd jest przeciwny

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Opozycja, a dokładnie Koalicja Polska PSL-Kukiz’15, chce zalegalizować sprzedaż alkoholu przez internet. Przygotowała projekt nowelizacji w tej sprawie. To już druga taka inicjatywa w krótkim czasie. Rząd jednak nie widzi potrzeby zmian, choć kilka krajów Unii Europejskiej pozwala na zakup wina czy whisky w sieci.

07.07.2020

UOKiK sprawdza 51 firm podejrzanych o tworzenie zatorów płatniczych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wszczął w czerwcu postępowania wobec 51 dużych przedsiębiorców, u których mogą występować zatory płatnicze. Chodzi m.in. o producentów słodyczy, sprzętu AGD, odzieży, firmy logistyczne, a celem działań jest poprawa płynności finansowej polskich przedsiębiorców, szczególnie mikro, małych i średnich.

06.07.2020

RPO wspiera pozew grupowy frankowiczów przeciwko mBankowi

Kredyty frankowe

Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do pierwszego pozwu grupowego frankowiczów. Chodzi o tzw. sprawę nabitych w mBank, która swój początek miała w 2010 roku, ale przez wyrok Sądu Najwyższego od 2015 roku utknęła w martwym punkcie. Teraz może przyspieszyć, szczególnie że RPO sugeruje uwzględnienie orzecznictwa TSUE w tym zakresie.

06.07.2020

UODO nakazuje informować o przetwarzaniu danych przedstawicieli spółek - będzie praca i koszty

RODO

Urząd Ochrony Danych Osobowych uważa, że dane członków zarządów i pełnomocników blisko 500 tys. spółek, które umożliwiają ich identyfikację, podlegają RODO i trzeba wobec nich spełnić obowiązek informacyjny. A więc firma X, musi poinformować prezesa spółki Y, z którą zawarła umowę, że przetwarza jego dane i wzajemnie. Prawnicy nie zgadzają się z takim stanowiskiem.

03.07.2020

Polska na celowniku KE za skrócenie kadencji prezesa UKE

Prawo unijne Tarcza Antykryzysowa 3 (zawieszona)

Komisja Europejska wszczęła procedurę o naruszenie prawa UE wobec Polski w związku ze skróceniem kadencji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jej zdaniem szef takiego organu może zostać zwolniony tylko wtedy, gdy nie spełnia już warunków wymaganych do wykonywania swoich obowiązków.

02.07.2020

KE kwestionuje przepisy o wydłużonym terminie na zwrot pieniędzy turystom

Rynek i konsument Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Wydłużenie z 14 do 180 dni terminu na zwrot pieniędzy za odwołaną z powodu wybuchu epidemii koronawirusa imprezę turystyczną jest sprzeczne z unijną dyrektywą. Dlatego Komisja Europejska wszczęła procedurę o naruszenie prawa UE przeciw Polsce i dziewięciu innym krajom.

02.07.2020

Tajemnicza "czarna lista firm" może pozbawiać wsparcia z PFR

Tarcza finansowa

Z procedury wyjaśniającej odmowną decyzję przyznania wsparcia z tarczy finansowej PFR skorzystało już blisko tysiąc przedsiębiorców. Wielu jednak czeka na odpowiedź już ponad 30 dni. Niektórzy dowiadują się, że nie dostaną subwencji z powodu nadużyć. Fundusz jednak nie pisze, jakich. Podobno chodzi o figurowanie na czarnej liście fiskusa.

02.07.2020

Przedsiębiorcy apelują do kandydatów na prezydenta o zmianę konstytucji

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ustawy podatkowe powinny być zatwierdzane 3/5 głosów, nowe przepisy nie mogą pogarszać warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej, zachowanie minimum trzy miesięcznego vacatio legis, obligatoryjny wymóg przeprowadzenia konsultacji społecznych z Radą Dialogu Społecznego. To postulaty Rady Przedsiębiorczości do kandydatów na prezydenta.

01.07.2020