Waloryzacja wynagrodzenia nie może być pozorna - potrzebne wytyczne dla zamawiających

Zamówienia publiczne Budownictwo

Zasady waloryzacji wynagrodzenia w kontraktach budowlanych, w związku ze zmianami cen na rynku, są często niekorzystne dla wykonawców. Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa (OIGD) chcą to zmienić. Apelują do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wypracowanie dobrych praktyk w tym zakresie, a ten nie mówi "nie".

24.08.2021

Grupy spółek mają ułatwić zarządzanie dużymi firmami - projekt już w Sejmie

Spółki Prawo gospodarcze

Do polskiego ustawodawstwa wprowadzone zostanie prawo grup spółek, zwane również prawem holdingowym lub prawem koncernowym. Jak argumentują autorzy rządowego projektu, dzięki zaproponowanym rozwiązaniom, zwiększyć ma się m.in. ochrona spółek zależnych, a także efektywność działalności rad nadzorczych spółek kapitałowych.

23.08.2021

Prezydent zamierza zawetować lex TVN?

Administracja publiczna

Taki sygnał otoczenie Andrzeja Dudy miało przekazać PiS-owi. Prezydent ma się obawiać, że uderzenie w tę kontrolowaną przez Amerykanów stację pogorszy relacje z USA pisze Onet.pl. Przypomnijmy chodzi o nowelę przyjętą 11 sierpnia, która ma zmienić zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

22.08.2021

Piaskownice regulacyjne pomogą we wdrażaniu innowacyjnych technologii w energetyce

Środowisko Prawo AI Prawo gospodarcze

Proponowana w projekcie nowej ustawy koncepcja tzw. piaskownic regulacyjnych, czyli bezpiecznej przestrzeni prawnej do testowania i wdrażania nowych technologii, usług, produktów, modeli współpracy użytkowników systemu lub rozwiązań technologicznych, ma przyspieszyć m.in. rozwój sektora odnawialnej energii oraz poprawić funkcjonowanie rynku energii i gazu w Polsce.

20.08.2021

Wkrótce koniec publikowania LIBOR - możliwych jest kilka scenariuszy

Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

Jeżeli przyjąć, że umowa kredytu powiązanego z walutą obcą jest nieważna, to fakt zakończenia publikacji LIBOR-u nie będzie miał znaczenia dla stron takiej umowy. Jednak w przypadku uznania, że umowy takie są ważne, zaprzestanie publikowania może powodować kilka konsekwencji dla kredytobiorców, zależnych od zapisów kontraktu z bankiem.

19.08.2021

Przybywa podpisów pod petycją o zachowanie podatku liniowego

PIT Małe i średnie firmy

Już 36 216 osób podpisało petycję przygotowaną przez Rzecznika MŚP i Radę Przedsiębiorców pod hasłem "Uchrońmy podatek liniowy! – stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie". Na zmianach w podatku liniowym stracą wszyscy – przedsiębiorcy, pracownicy i konsumenci - podkreślają jej autorzy. I dodają, że Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców

19.08.2021

Spółki - wezwania przy jednym progu, ale jego wysokość budzi wątpliwości

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Zakończyły się konsultacje publiczne projektu przepisów związanych z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Zastrzeżenia złożone w ich toku dotyczyły m.in. progu przejęcia, określonego w ustawie o ofercie publicznej, rodzącego obowiązek ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę wszystkich pozostałych akcji.

19.08.2021

Co po unieważnieniu umowy frankowej? Zdecydować ma i TSUE, i SN

Kredyty frankowe

O prawie banków do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu w sytuacji, gdy doszło do stwierdzenia nieważności umowy kredytowej - ma rozstrzygnąć nie tylko TSUE, ale też poszerzony skład Sądu Najwyższego. Pytanie w tej sprawie zadał bowiem trzyosobowy skład SN. Zdaniem ekspertów SN powinien ze swoją odpowiedzią zaczekać na werdykt unijnego Trybunału.

18.08.2021

Surowa kara dla Astaldi za opóźnianie płatności dla podwykonawców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Karę w wysokości ponad 266 tys. zł kary nałożył na spółkę Astaldi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wydał cztery decyzje w sprawach zatorów płatniczych, ale odstąpił od wymierzenia kary finansowej wobec trzech podmiotów. Prawo pozwala na to, gdy firma ma niewyegzekowane płatności od swoich klientów.

17.08.2021

Olga Semeniuk pełnomocnikiem rządu ds. małych i średnich firm

Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało we wtorek, że premier Mateusz Morawiecki powołał wiceminister w tym resorcie Olgę Semeniuk na Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jak podano w komunikacie, "Pełnomocnik będzie działać na rzecz rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw".

17.08.2021

Ustawa podpisana - fundusze inwestycyjne dostosują się do unijnych wymogów

Rynek

Podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja ustaway ma dostosować polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o fundusze inwestycyjne oraz zarządzanie alternatywnymi funduszami. Łatwiej będzie wprowadzać fundusze inwestycyjne na inne rynki unijne oraz wycofać się z działalności prowadzonej w innym państwie UE.

16.08.2021

Prezydent podpisał nowelę ułatwiającą tworzenie grup producentów rolnych

Rynek i konsument

Będzie łatwiej tworzyć grupy producentów rolnych. Uchwaloną 8 lipca br. przez Sejm ustawę w tej sprawie podpisał prezydent. Nowe uregulowania zakładają m.in. zmniejszenie obowiązkowej ilości produktów, które członek grupy ma sprzedać grupie. Wydłużają również termin na złożenie wniosku o zatwierdzenie zmian w planie biznesowym

16.08.2021

Będą skutki uchwalenia Lex TVN dla stosunków gospodarczych z USA

Prawo cywilne

Ustawa medialna uchwalona przez Sejm 11 sierpnia br. jest zbędna i szkodliwa dla polskiej gospodarki oraz dla polskich interesów - uważają prawnicy zajmujący się biznesem. Na negocjacje ze stroną amerykańską już jest za późno. W efekcie inwestor zagraniczny, który przynosi zyski otrzyma zwrot pieniędzy w postaci odszkodowania na koszt polskiego podatnika.

13.08.2021

Nowe ministerstwo zajmie się budownictwem i turystyką

Administracja publiczna Prawo pracy Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie zajmować się budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, mieszkalnictwem, a także gospodarką i turystyką. Taką informację przedstawił w piątek resort, który powstał z przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. To skutek wyjścia z koalicji rzadzącej Porozumienia Gowina.

13.08.2021

Spór o „covidowe budowle” – przedsiębiorcy w tarapatach, organy bezlitosne

Budownictwo Koronawirus

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na skorzystanie z ułatwień dla tzw. inwestycji covidowych mają spore kłopoty – ich budowy wstrzymano, a nierzadko w sprawę włączają się sądy karne i organy administracji skarbowej. Czy do końca legalnie? Zdania są podzielone - część prawników uważa, że organom nadzoru nic do tych spraw. Inni i same organy, że tak powinno być.

13.08.2021

Discovery reaguje na ustawę anty-TVN i zapowiada kroki prawne wobec polskiego rządu

Prawo gospodarcze

Jest oficjalna redakcja Discovery, Inc., amerykańskiego właściciela TVN, na środową nowelizację polskiej ustawy medialnej. W dniu 12 sierpnia 2021 r. Discovery Inc. oficjalnie zawiadomiło polskie władze o możliwości podjęcia działań prawnych na podstawie Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA.

12.08.2021

Rząd chce wzmacniać rolnicze grupy producenckie

Małe i średnie firmy

Zamierzamy wypracować jeszcze bardziej korzystne mechanizmy promujące grupy producenckie - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Chodzi nam o to, żeby rolnicy się dogadywali między sobą, i żeby ich racje były na wierzchu - tłumaczył. W ramach Krajowego Planu Odbudowy będziemy wspierać mniejszych przetwórców – dodał minister rolnictwa Grzegorz Puda.

12.08.2021