Prawo.pl
Prawnicy nie mają wątpliwości, że wymagane przez Unię zmiany w stawkach WIBOR i LIBOR spowodują konieczność aneksowania umów kredytowych. Trzeba bowiem będzie do nich wpisać nowe wskaźniki, określające wysokość oprocentowania. Eksperci postulują przygotowanie ustawowego rozwiązania, by na rynku nie doszło do chaosu.
Jolanta Ojczyk
25.06.2019
Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
27 proc. produktów przebadanych przez Komisję Europejską miało różnych skład w różnych krajach UE. W składzie markowych produktów spożywczych nie znaleziono żadnych dowodów na podział na Wschód i Zachód. To nie zmienia faktu, że często produkty sprzedawane pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu nie mają jednakowego składu. Takie działanie będzie ścigane.
Jolanta Ojczyk
24.06.2019
Prawo gospodarcze
Firmy w coraz szerszym zakresie stosują różnego rodzaju narzędzia, które pomagają im działać zgodnie z prawem i procedurami. Polityka compliance staje się coraz ważniejszą kwestią w ich działalności. Takie m.in. wnioski płyną z zakończonej właśnie w Warszawie dwudniowej konferencji Telfa Spring Conference.
Krzysztof Koślicki
24.06.2019
Prawnicy Prawo gospodarcze Finanse RODO
Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że zapłata kary umownej nie może być kosztem uzyskania przychodów. Odliczenie nie przysługuje także firmie, która dostarczyła zamówione towary po terminie – nawet jeśli były one sprawne i nie miały wad. Zdaniem skarbówki, przepisy o karach trzeba interpretować ściśle.
Krzysztof Koślicki
24.06.2019
PIT Małe i średnie firmy
Analizujemy propozycje wszystkich stron, które dotkną dyrektywy odpadowe i plastikowa. W wakacje przedstawimy założenia przepisów implementujących je do polskiego prawa – zapowiedział Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. Szczegółów jednak nie zdradził. Pewne jest, że firmy, które wykorzystują opakowania z recyklingu, będą lepiej traktowane.
Jolanta Ojczyk
24.06.2019
Środowisko
Marzenia o wizycie na Bahamach można spełnić łatwiej, niż się wydaje. Wiele polskich statków pływa pod tzw. wygodną banderą - zarejestrowane są w kojarzącym się z piratami Nassau, Panamie lub na Cyprze. Ta powszechna praktyka może nieść ze sobą konsekwencje prawne, np. gdy na statku dojdzie do popełnienia przestępstwa.
Monika Sewastianowicz
22.06.2019
Prawo pracy Prawo gospodarcze

Rząd przyspiesza z nowym prawem zamówień publicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, startujących w przetargach - to jeden z celów zmian w Prawie zamówień publicznych, którego projekt został w piątek zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów. Mają one też spowodować, że pieniądze w systemie zamówień wydawane będą w sposób uwzględniający np. wzrost innowacyjności.
Krzysztof Sobczak
21.06.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Nie będzie porozumienia o dojściu Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej do 2050 roku, której głównym celem jest eliminowanie paliw stałych. Zostało ono zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych. - Na szczycie UE zabezpieczyliśmy interesy polskich obywateli - powiedział polski premier.
Krzysztof Sobczak
21.06.2019
Środowisko
Nie na żądanie klienta, ale z urzędu, deweloper będzie musiał przekazać zainteresowanemu prospekt informacyjny sprzedawanej nieruchomości. Sam dokument ma zawierać więcej informacji, aby klient mógł podjąć trafną decyzję – przewiduje projekt nowelizowanej ustawy deweloperskiej.
Robert Horbaczewski
21.06.2019
Rynek i konsument Budownictwo
RODO, AML, planowana ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych to inteligentne regulacji, które nie mówią co zrobić, a jedynie pokazują kierunki działania. Ich stosowanie wymaga rzeczywistego, stabilnego, ostrożnego i racjonalnego zarządzania. Pomóc w tym może wdrożenie systemu zarządzania zgodnością, czyli compliance – mówi Piotr Welenc
Jolanta Ojczyk
20.06.2019
RODO Compliance

Nie zawsze bukmacher zapłaci za błędy

Prawo cywilne Rynek i konsument
Choć w branży hazardowej też obowiązują regulacje konsumenckie, to z regulaminów zakładów wzajemnych wynika, że gracz nie skorzysta na żadnym poważniejszym błędzie bukmachera. Powództwa z żądaniem wygranych w zawodach z pomylonymi kursami są najczęściej oddalane. Na niekorzyść graczy działa też ich chytrość oraz duże doświadczenie w obstawianiu.
Michał Kosiarski
20.06.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uważa, że ujawnianie numeru PESEL w podpisie kwalifikowanym narusza prywatność i RODO. Sugeruje Ministrowi Cyfryzacji odejście od tej praktyki na rzecz, np. pieczęci elektronicznej.
Jolanta Ojczyk
19.06.2019
RODO
Projekt ustawy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym zakłada skrócenie – do maksymalnie 30 dni od dnia doręczenia faktury – terminów zapłaty w transakcjach handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny. Z tych przepisów wyłączono szpitale, które są dłużnikami. Dla lecznic nie wzrosną także odsetki.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
19.06.2019
Opieka zdrowotna
Z danych Rzecznika Finansowego wynika, że rośnie liczba wniosków o interwencję w związku z nieprzestrzeganiem przez banki przepisów o nieautoryzowanych transakcjach. W 2016 r. było ich 83, a w 2018 r. - 246. Zdaniem rzecznika banki powinny wdrożyć dodatkowe zabezpieczenia autoryzacyjne, a ustawodawca rozważyć doprecyzowanie przepisów.
Jolanta Ojczyk
18.06.2019
Prawo gospodarcze Finanse
System VAT można jeszcze uszczelnić na kilka miliardów złotych, bowiem zawsze jest jakiś margines patologii - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem w tym roku dochody z VAT mogą być wyższe niż zaplanowane 180 mld złotych.
Krzysztof Sobczak
18.06.2019
VAT Prawo gospodarcze

Nowa ustawa antylichwiarska ma być "nie do obejścia"

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Oprocentowanie pożyczek nie będzie mogło przekraczać rocznie 10 proc. odsetek i 45 proc. kosztów dodatkowych, limit dodatkowych opłat w przypadku "chwilówek" zostanie ograniczony do 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku, a przy pożyczce na okres miesiąca limit ten wyniesie 22 proc. - zakłada projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej.
Krzysztof Sobczak
18.06.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

UOKiK na tropie zakazanych praktyk na rynku rowerów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że mogło dojść do niedozwolonych praktyk handlowych na rynku dystrybutorów rowerów, mi.on. takich popularnych marek jak: Merida, Trek czy Cannondale. Według Urzędu efektem tych działań mogą być zawyżone ceny tego sprzętu.
Krzysztof Sobczak
18.06.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ekspresowa reforma kodeksu karnego podzieli duże spółki Skarbu Państwa na bezpieczniejsze i te bardziej ryzykowne. Prezesi, dyrektorzy czy księgowi tych, w których Skarb Państwa ma więcej, niż połowę udziałów, będą traktowani jak osoby pełniące funkcje publiczne. Za przyjęcie łapówki będą mogli trafić do więzienia nawet na 20 lat.
Jolanta Ojczyk
18.06.2019
Prawo karne Spółki Compliance

ZUS: Są rekordowe zasiłki macierzyńskie

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
ZUS kilku osobom w kraju wypłaca co miesiąc ponad 20 tysięcy złotych zasiłku macierzyńskiego. Rekordzistką jest mieszkanka Warszawy, która otrzymuje blisko 80 tys. zł. Nie jest to jednak efekt nadużyć, tylko wysokich zarobków - wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I dodaje, że wymuszanie wysokich zasiłków zostało częściowo ukrócone. Zdarzają się jednak nieprawidłowości przy pracy na etacie.
Paweł Żebrowski
18.06.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Związek Miast Polskich cały czas podejmuje działania zmierzające do wyegzekwowania od resortu energii i rządu obietnic w kwestii ograniczenia podwyżek cen prądu. Wciąż niejasne są szczegóły dotyczące podatku VAT.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.06.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Izba Domów Maklerskich chce powołać zespół roboczy i rozpocząć pod egidą Ministerstwa Sprawiedliwości prace nad powołaniem sądu rynku kapitałowego. Potrzebę jego utworzenia widzi Ministerstwo Finansów. Resort Zbigniewa Ziobry widzi potrzebę takiej specjalizacji sądów.
Jolanta Ojczyk
17.06.2019
Prawo gospodarcze Finanse
Umowę zobowiązującą sprzedaży na rzecz parku narodowego prawa własności nieruchomości, znajdującej się w granicach tego parku, sporządza się pod warunkami, że żaden z kolejno uprawnionych do pierwokupu, w tym na podstawie ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach, nie wykona swego prawa - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.06.2019
Środowisko Prawo cywilne
Podwyższone o 5 proc. odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości pod budowę drogi może otrzymać były właściciel, który przekazał ją inwestorowi. Co więcej musi to zrobić w ciągu 30 dni. Zdaniem NSA prezydent nie musi pouczać wywłaszczanego, co zrobić, by dostać więcej pieniędzy. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Dorian Lesner
17.06.2019
Budownictwo

Planowanie przestrzenne nadal w lesie

Samorząd terytorialny Budownictwo
W Polsce buduje się osiedla, a nie miasta, a brak kontroli nad rozlewaniem się ośrodków miejskich i ich zabudową prowadzi do chaosu przestrzennego. Od reszty Europy różni nas to, że nie wiadomo, gdzie jest u nas miasto, a gdzie tereny leśne – uważają eksperci. To kryzys gospodarki przestrzennej – alarmują.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.06.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo
Za sprawą noweli kodeksu spółek handlowych i wprowadzenia publicznego rejestru akcjonariuszy, osoby wykreślane zyskają prawo do zajęcia stanowiska. To pozwoli lepiej chronić ich prawa, ale także zwiększy bezpieczeństwo obrotu. Warto, by taką pewność zyskali udziałowcy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością – mówi prof. Katarzyna Bilewska
Jolanta Ojczyk
14.06.2019
Spółki Compliance

Rewolucja w postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że będzie szybciej i prościej. Prawnicy ostrzegają jednak, że przede wszystkim będzie drożej. Wyższe koszty sądowe i większy rygoryzm proceduralny dotyczyć ma szczególnie firm.
Jolanta Ojczyk
13.06.2019
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Nowelizacja Prawa atomowego i ustawy o ochronie przeciwpożarowej, którą w czwartek wieczorem przyjął Sejm, zakłada wzmocnienie systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce i dostosowanie go do unijnych przepisów.
Agnieszka Matłacz
13.06.2019
Pacjent Nowe technologie
Przyspieszenie procesu eliminowania zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza m.in pyłami zawieszonymi PM 10 i PM 2,5 oraz benzopirenem - to cel uchwalonej przez Sejm w czwartek ustawy mającej być wykonaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce ws. niespełniania wymogów jakości powietrza.
Krzysztof Sobczak
13.06.2019
Środowisko Prawo gospodarcze

Ustawa prądowa jeszcze raz poprawiona

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Sejm uchwalił w czwartek bez poprawek nowelizację ustawy zamrażającą ceny prądu przez cały 2019 rok, m.in. dla gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów.
Krzysztof Sobczak
13.06.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Będą informacje o GMO w żywności i paszach

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Konsumenci będą mieć dostęp do informacji, czy w procesie wytwarzania żywności i pasz wykorzystane jest GMO. Dzięki temu będą mogli dokonywać bardziej świadomego wyboru podczas zakupów, ale wiele zależy od producentów, bo znakowanie produktów będzie dobrowolne. Ustawę w tej sprawie w czwartek przyjął Sejm.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
13.06.2019
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze