Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, krytykuje zapowiedź zamknięcia lub ograniczenia funkcjonowania kolejnych branż, m.in. fitness, basenów i saun w związku z rosnąca liczbą zakażonych COVID-19. W piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego postuluje też o odszkodowania dla tych branż. Ostrzega, że właścicielom siłowni grozi bankructwo.
Jolanta Ojczyk
17.10.2020
Koronawirus a prawo
W piątek 16 października późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń w związku z epidemią. Poza wprowadzeniem ograniczeń zapowiedzianych w czwartek przez premiera, precyzuje przepisy dotyczące maseczek. Co ciekawe siłownie zostają zamknięte, ale szkoły tańca mogą działać. W strefie żółtej można organizować kongresy on-line.
Jolanta Ojczyk
17.10.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Komitet Standardów Rachunkowości planuje opracowanie dokumentu, który będzie pomocny w przygotowaniu sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020 w zakresie zagadnień związanych z pandemią Covid-19 - informuje Ministerstwo Finansów i Funduszy Regionalnych. I zachęca do wypełnienia ankiety w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
16.10.2020
Rachunkowość Prawo gospodarcze
Mikro, mali i średni przedsiębiorcy są gotowi na drugą falę epidemii, o ile rząd nie podejmie decyzji o zamknięciu szkół. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestru Długów. Wówczas bowiem na ich kondycję negatywnie wpłynie nieobecność pracowników i spadek przychodów. W takiej sytuacji potrzebne będzie wsparcie od rządu.
Jolanta Ojczyk
16.10.2020
Małe i średnie firmy
Przepisy krajowe nie mogą uzależniać obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem od wartości dodanej VAT od warunku, by w dniu dostawy towaru lub świadczenia usług, a także w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej dłużnik był zarejestrowany jako podatnik VAT i nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji, zaś wierzyciel był nadal zarejestrowany jako podatnik VAT
Wiesława Moczydłowska
16.10.2020
VAT Prawo europejskie
Leasing jest popularną formą finansowania zakupu pojazdów lub innych urządzeń wykorzystywanych w działalności przedsiębiorców. Podatkowo szczególnie korzystny jest leasing operacyjny. Nierozstrzygnięty jest jednak spór, czy to jest schemat podatkowy wymagający raportowania i kiedy pojawiają się obowiązki informacyjne w zakresie MDR - pisze Konrad Kurpiewski z PwC.
Konrad Kurpiewski
16.10.2020
Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze
Wszystkie wnioski o pozwolenie na budowę złożone do 31 grudnia, ale nie rozpatrzone, będzie trzeba przygotować na nowo. Od tego dnia będą bowiem obowiązywać nowe, wyższe wymagania, dotyczące zużycia energii - i to z nimi musi być zgodna dokumentacja. Ministerstwo Rozwoju nie widzi problemu. Twierdzi, że nowe wymogi były już znane w 2013 roku i można się było przygotować.
Jolanta Ojczyk
16.10.2020
Środowisko Budownictwo
Pracodawcy wypowiadają umowy o zakazie konkurencji. Jak ustalił serwis Prawo.pl, pierwsze wypowiedziano już dzień po wejściu w życie przepisów tarczy antykryzysowej, która wprowadziła taką możliwość. Zdaniem ekspertów, to łatwy sposób na ograniczenie kosztów przedsiębiorcy. Zwłaszcza, że firma nie musi nawet wykazywać pogorszenia sytuacji finansowej.
Grażyna J. Leśniak
16.10.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Sąd Najwyższy uchylił się od odpowiedzi na pytanie, co się dzieje z umową o kredyt denominowany po usunięciu z niej nieuczciwych klauzul, czy upada, czy może dalej wiązać. Izba Cywilna jedynie uchyliła wyrok Sądu Apelacyjnego, sugerując, że należy ustalić, czy kurs po którym dokonano wypłaty, był ustalony z kredytobiorcami. Jeśli tak, to umowa przekształciła się w złotową, a kredyt „odfrankowił”. Jeśli nie, to bank przelał złotówki bez umowy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Jolanta Ojczyk
15.10.2020
Prawo cywilne
Wprowadzony w Polsce podatek od sprzedaży detalicznej i węgierski podatek od reklam nie naruszają prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa - uznała w wydanej w czwartek opinii rzecznik generalna TSUE. Juliane Kokott zaproponowała, aby Trybunał oddalił odwołania Komisji i utrzymał w mocy wyroki Sądu UE.
Krzysztof Sobczak
15.10.2020
CIT Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Polski system podatkowy nisko oceniony

Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze
W szóstej edycji międzynarodowego rankingu konkurencyjności systemów podatkowych przygotowanym przez Tax Foundation polski system podatkowy został oceniony jako trzeci najgorszy wśród uwzględnionych 36 państw OECD. Za szczególnie złe uznane zostały nie tyle same stawki, co skomplikowanie systemu związane z licznymi preferencjami i wyjątkami.
Krzysztof Sobczak
15.10.2020
Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze
Wierzyciel prowadził bezskuteczną egzekucję wobec spółki. Następnie żądał nadania klauzuli wykonalności wobec osoby, która była jej wspólnikiem. Żądanie to było niezasadne orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach. Wspólnik wycofał się ze spółki wcześniej niż wierzyciel wytoczył proces o zapłatę.
Aleksandra Partyk
15.10.2020
Prawo cywilne Spółki

Jest rozporządzenie - od czwartku godziny dla seniorów w sklepach

Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W dni powszednie w godzinach 10-12 sklepy spożywcze, drogerie, apteki i placówki pocztowe mają obsługiwać wyłącznie osoby po 60. roku życia - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw. Przepisy mają obowiązywać od 15 października do odwołania.
Krzysztof Sobczak
15.10.2020
Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Zgodnie z obowiązującymi przepisami możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu jest mocno ograniczona. Trudno na przykład wycofać pojazdy, które jeżdżą tylko latem, np. kampery, kabriolety i tym samym zaoszczędzić na ubezpieczeniu. Miała to ułatwić nowelizacja ustawy o ruchu drogowym. Zgodnie z nią jednak czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego będzie mogło służyć jedynie jego naprawie
Paweł Tuzinek
15.10.2020
Prawo gospodarcze

Senat poprawia ustawę o prawach zwierząt

Środowisko Małe i średnie firmy
Senat nie zgodził się w środę na odrzucenie w całości noweli o ochronie zwierząt, która m.in. wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny. O odrzucenie ustawy wnioskowała Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ostatecznie Senat wniósł do ustawy kilkadziesiąt poprawek i teraz ona ponownie trafi do Sejmu.
Krzysztof Sobczak
14.10.2020
Środowisko Małe i średnie firmy
W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych będzie rozpatrywać projekt ustawy zakładający opodatkowanie CIT-em spółek komandytowych. - Nie przyjmujcie tej zmiany - zaapelowała do posłów Konfederacja Lewiatan, powołując się na opinie kilkudziesięciu tysięcy polskich przedsiębiorców.
Krzysztof Sobczak
14.10.2020
CIT Spółki Prawo gospodarcze
Od czwartku, 15 października, kolejni przedsiębiorcy mogą wnioskować do ZUS o wsparcie w ramach tarczy 5. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
14.10.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Sąd Okręgowy w Warszawie w wydanym we wtorek orzeczeniu zakwestionował umowę kredytową byłego Fortis Banku, która wskazywała wprost kwotę we frankach szwajcarskich i od początku umożliwiała spłatę kredytu w tej walucie CHF, zaś przeliczenie z niej na złote przy wypłacie kredytu miało charakter techniczny.
Krzysztof Sobczak
14.10.2020
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Orzecznictwo w sprawach frankowych wciąż się kształtuje, wiele wniosły w tym zakresie ubiegłoroczne orzeczenia Sądu Najwyższego, ale wyrok z 11 grudnia 2019 r. pozostawia uczucie niedosytu wobec uzasadnienia dotyczącego skutków usunięcia z umowy kredytu abuzywnych postanowień dotyczących indeksacji – pisze adwokat Marcin Szymański w polemice do wywiadu z sędzią Piotrem Bednarczykiem.
Marcin Szymański
14.10.2020
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Proponowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych przepisy o grupach spółek to kuriozum, które burzy obowiązujący porządek prawny dotyczący spółek. To zlepek nieprzemyślanych zmian, który ma ułatwić skok na kilkadziesiąt spółek Skarbu Państwa. Ale jego skutki odczuje ponad 450 tysięcy prywatnych spółek – mówi prof. Andrzej Kidyba
Jolanta Ojczyk
14.10.2020
Spółki Prawo gospodarcze
Zmiana adresu siedziby spółki i zgłoszenie tej okoliczności do sądu rejestrowego nie zwalnia z obowiązku powiadomienia o tym organu podatkowego. Dlatego spółka nie przywróci terminu do wniesienia odwołania od decyzji twierdząc, że przesyłka nie została doręczona pod aktualnym adresem. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
14.10.2020
Ordynacja VAT Spółki
Z bonu turystycznego korzystają bezpośrednio rodziny z dziećmi, ale pośrednio - przedsiębiorcy. Dlatego pomoc ta powinna być notyfikowana przez Komisję Europejską - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. A skoro nie była, Unia może wszcząć przeciwko Polsce procedurę wyjaśniającą. Taką pomoc mogą zakwestionować również firmy, które nie skorzystały z tego wsparcia.
Jolanta Ojczyk
14.10.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Prawo pozwala wpłacać na specjalne rachunki rodzinne, wolne od opłat bankowych i prowizji, środki pochodzące ze świadczeń niepodlegających egzekucji. Jak jednak zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich, nie są one jeszcze popularne. M.in. dlatego, że prowadzenie takiego rachunku nie jest obowiązkiem banku – to jeden z wielu produktów, które może on oferować według uznania.
Krzysztof Sobczak
13.10.2020
Prawo cywilne Pomoc społeczna
Przygotowywany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych projekt prawa holdingowego krytykuje Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Krajowa Izba Radców Prawnych, Bank Gospodarstwa Krajowego, spółki skarbu państwa, a także Rządowe Centrum Legislacji. W opiniach podkreślają, że uderzy ono w istniejące grupy, bo ignoruje obowiązujące przepisy polskie i unijne, a także naruszy prawa mniejszościowych udziałowców.
Jolanta Ojczyk
13.10.2020
Spółki Compliance
Pracodawcy i działy HR mają problem z monitorowaniem pracy zdalnej. Niektórzy rozbudowują formy kontroli, a tymczasem zdaniem ekspertów, COVID-19 wymusza przejście z modelu nadzoru na model zadaniowy. Ważne jest dbanie o zaangażowanie pracownika, a nie śledzenie każdego jego ruchu, a nadmierna kontrola może przynieść niepożądane efekty.
Grażyna J. Leśniak
13.10.2020
Prawo pracy BHP RODO Koronawirus a prawo
Obliczanie wskaźnika poziomu recyklingu odpadów od czterech frakcji, brak ograniczenia wskaźnika masy odpadów komunalnych które mogą spalone, na rzecz budowy niewielkich lokalnych instalacji pełniących rolę lokalnych ciepłowni – to niektóre z zapisów projektowanych przez resort klimatu. Projekt nowelizacji zakłada też zmiany terminów w ramach Bazy danych o produktach i opakowaniach.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.10.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Rząd zaproponuje zmiany do kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Najważniejsza dopuszcza ubój rytualny w przypadku drobiu. Ponadto na zamknięcie ferm norek i likwidację uboju bydła właściciele będą mieli czas do stycznia 2022 roku. Zostanie też wprowadzony system odszkodowań dla branży rolniczej
Jolanta Ojczyk
12.10.2020
Prawo gospodarcze
Iwona Michałek będzie odpowiadała za zagadnienia związane z pracą w resorcie rozwoju, pracy i technologii - poinformowało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii. Michałek odebrała nominację z rąk wicepremiera Jarosława Gowina.
Grażyna J. Leśniak
12.10.2020
Prawo pracy
Pod rządami ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wskazywano okres ich ważności. Obecnie sytuacja wygląda inaczej, ponieważ rozstrzygnięcia te zyskały bezterminowy charakter. Oznacza to, że nie są one ograniczone terminem ważności. Ustawodawca przewidział jednak możliwość stwierdzenia ich wygaśnięcia.
Tomasz Gawroński Dorian Lesner
12.10.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Jeśli podatnik pomimo formalnego braku rejestracji do podatku VAT zachowywał się jak zarejestrowany czynny podatnik tego podatku, czyli prowadził stosowne rejestry, złożył pliki JPK i deklarację VAT-7, oznacza to, że od chwili rozpoczęcia działalności zamierzał być on czynnym podatnikiem VAT. Po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego, posiada on zatem prawo do odliczenia podatku
Wiesława Moczydłowska
12.10.2020
VAT