Prawo.pl
Zakaz ujawniania numeru ksiąg wieczystych w serwisie GEOPORTAL2 jest zdaniem Głównego Geodety Kraju błędny i nieuzasadniony przepisami o ochronie danych osobowych. Jest też szkodliwy dla wszystkich obywateli korzystających z urzędowego serwisu. Zamierza więc zaskarżyć postanowienie prezesa UODO.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.04.2020
Budownictwo RODO

Listy z urzędów poczekają, ale nie na podatników

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Sejm przyjął kolejne przepisy wchodzące w skład tarczy antykryzysowej. Zmiany mają dotknąć nieodebranych pism, które były wysłane za potwierdzeniem odbioru. Zniknie fikcja domniemania doręczenia. Zasada ta nie będzie jednak miała zastosowania do wielu spraw podatkowych.
Krzysztof Koślicki
09.04.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo

Od sposobu prowadzenia biznesu zależy, czy przedsiębiorca straci zasiłek chorobowy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Sprzedaż towarów na aukcjach czy w sklepach internetowych nie jest dla ZUS działalnością gospodarczą. Przedsiębiorcy, za których w czasie ich choroby pracują „systemy”, nie utracą zasiłku w przeciwieństwie do np. szewca, który go straci, gdy na L4 wyda buty, które naprawił przed pójściem na zwolnienie lekarskie.
Grażyna J. Leśniak
09.04.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Przepisy specustawy przewidują czasowe wygaśnięcie zobowiązań stron umowy najmu powierzchni handlowej w okresie obowiązywania w nich zakazu handlu. Miała to być pomoc dla właścicieli nieruchomości. Okazuje się jednak, że pomimo że wynajmujący nie może domagać się zapłaty, musi wystawiać na bieżąco faktury z tytułu najmu, płacić VAT i wykazywać przychody.
Krzysztof Koślicki
09.04.2020
CIT VAT Koronawirus a prawo
Epidemia, co zrozumiałe, sparaliżowała pracę sądów. Dlatego należy niezwłocznie uruchomić centralne i lokalne adwokackie sądy arbitrażowe dla biznesu. Adwokatura dysponuje strukturą i doświadczeniem jej członków, pozwalającymi na błyskawiczne ich zorganizowanie - piszą adwokaci dr Kamil Szmid i Łukasz Wydra.
Kamil Szmid Łukasz Wydra
09.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Komisja Europejska zatwierdziła w środę 8 kwietnia br. polski program pożyczek i gwarancji publicznych na ich zabezpieczenie o wartości 700 mln euro czyli ok. 3,5 mld zł przewidziany jako wsparcie gospodarki w związku z pandemią koronawirusa. Będą one udzielane do końca bieżącego roku, na okres nieprzekraczający sześciu lat.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.04.2020
Finanse
Przepisy prawa nie wskazują, jaka konkretnie powinna być wysokość ścianki kolankowej. Zależy to jednak od przeznaczenia poddasza - wyjaśnia ekspert LEX Budownictwo.
Maria Kopytowska
08.04.2020
Budownictwo
Po 25 miliardów złotych dla dużych i mikrofirm oraz 50 mld złotych dla małych i średnich. W sumie 100 mld złotych ma wynieść pomoc przewidziana w tzw. tarczy finansowej. Ma ona uratować od 2 do 4 mln miejsc pracy - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Duże firmy, by dostać subwencję od państwa, mają wykazać, że ich rzeczywiści właściciele płacą podatki w Polsce.
Jolanta Ojczyk
08.04.2020
Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Opis i oszacowanie wartości firmy są ważne, bo stanowią punkt odniesienia dla ceny po jakiej może dojść do sprzedaży. Niezależnie od tego czy dojdzie do transakcji po cenie wyższej lub niższej oszacowania, to na dalszym etapie wierzyciele, sąd i strony transakcji będą się do niej odnosić - pisze Katarzyna Młynarczyk z firmy doradczej Lege Advisors.
Katarzyna Młynarczyk
08.04.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Urząd Zamówień Publicznych wraz z Krajową Izbą Odwoławczą oraz Ministerstwem Rozwoju pracuje nad rozwiązaniami zmierzającymi do wznowienia rozpatrywania odwołań złożonych do Krajowej Izby Odwoławczej. Według zapowiedzi ma to być tymczasowy tryb orzekania na podstawie dokumentacji przekazanej przez strony postępowania
Jolanta Ojczyk
08.04.2020
Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
Od zaległości podatkowej, którą stanowiła niezapłacona w terminie zaliczka na podatek dochodowy za czwarty kwartał roku podatkowego, organ podatkowy nie ma prawa naliczać odsetek za zwłokę za dni od daty zapłaty tej zaliczki do dnia złożenia zeznania rocznego. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
08.04.2020
PIT

Zmiany w "tarczy antykryzysowej" korzystne też dla cudzoziemców

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
Kolejny pakiet antykryzysowy, czyli będący obecnie przedmiotem prac Sejmu projekt ustawy mającej na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii wirusa SARS-CoV-2, zakłada m.in. przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego lub wiz Schengen.
Krzysztof Sobczak
08.04.2020
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie

Sejm: Komisja uzupełnia nowelizację tarczy antykryzysowej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Kilkanaście zmian do rządowego projektu ustawy, który ma ułatwić firmom przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa, wniosła w środę nad ranem sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Zmiany dotyczą przede wszystkim pomocy dla przedsiębiorstw, ale także korespondencji sądowej, zasad stwierdzania aktów zgonu, czy decyzji podejmowanych podczas epidemii przez administrację.
Krzysztof Sobczak
08.04.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze
W obecnej sytuacji gospodarczej wyższą wartością powinna być nie szczelność systemu udzielania pomocy, ale szybkość prowadzenia postępowania. Jednak nie każdy spadek obrotów – nawet jeżeli spełnia on limity wskazane w ustawie – kwalifikuje przedsiębiorcę do uzyskania dopłat - pisze radca prawny Przemysław Mazur,
Przemysław Mazur
08.04.2020
Koronawirus a prawo
Przepisy tzw. tarczy antykryzysowej odroczyły termin wejścia w życie przepisów wprowadzających nową matrycę stawek VAT. Nowe stawki będą obowiązywać od lipca 2020. Problem klasyfikacji towarów i usług jednak pozostanie. Podatnicy powinni więc już teraz zacząć przygotowania do nowych zasad opodatkowania.
Krzysztof Koślicki
08.04.2020
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
Zaległości w spłacie czynszu powstały, gdyż żona pozwanego zachorowała na raka. Po jej śmierci, pozwany i jego małoletnie dziecko nie mogą zostać eksmitowani, choć umowa najmu została rozwiązana. Uwzględnienie powództwa godziłoby w zasady współżycia społecznego – orzekł Sąd Rejonowy w Giżycku.
Aleksandra Partyk
08.04.2020
Rynek i konsument Budownictwo

Skarbówka chce zarobić na koronawirusie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Firmy, które z powodu epidemii koronawirusa, pod koniec marca nie mogły wyrobić się z rozliczeniem CIT i VAT, składały wnioski o odroczenie terminów. Zachęcał zresztą do tego sam minister finansów. W praktyce jednak – jak twierdzą eksperci – z tego prawa nie da się skorzystać. Urzędnicy udają, że wnioski wpłynęły za późno. Dodatkowo stawiają przed firmami wymagania, którym trudno sprostać.
Krzysztof Koślicki
08.04.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo

Przedstawiciel załogi w epidemii - to może być duży problem

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy w tarapatach mogą mieć problem z wyłonieniem przedstawiciela pracowników w czasie epidemii. Poza tym to niewdzięczna funkcja, która nie zapewnia ochrony przed zwolnieniem z pracy. Pracodawca nie może go jednak sam wskazać. Jeśli to zrobi, narazi się na zarzut wadliwie zawartego porozumienia, procesy sądowe z pracownikami o wyrównanie wynagrodzeń i utratę dofinansowania.
Grażyna J. Leśniak
08.04.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Przedsiębiorco, umiesz liczyć? Licz na siebie

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Ostatnie tygodnie potwierdzają, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie ma, niestety, pomysłu na realną pomoc przedsiębiorcom. Pokazują to jego dotychczasowe działania. Co chwila ogłaszane są nowe pomysły i kolejne elementy tarczy antykryzysowej. Problem jednak w tym, że większość rozwiązań to tylko propaganda. I ich wdrożenie, tak naprawdę, znaczącej pomocy nie da.
Krzysztof Koślicki
07.04.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo

Państwo zapłaci 6,3 mld zł za 50-proc. ulgę w składkach ZUS dla średnich firm

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
Trzymiesięczne zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości 50 proc. dla przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 pracowników, w zamian utrzymanie zatrudnienia, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. We wtorek przyjęła go Rada Ministrów.
Grażyna J. Leśniak
07.04.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo

Rząd przyjął kolejne zmiany w podatkach

Podatki i opłaty lokalne CIT VAT Koronawirus a prawo
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji specustawy. Zawiera on pakiet kolejnych zmian w rozliczaniu podatków. Dotkną one PIT, CIT i podatku od nieruchomości. Zdaniem ekspertów, proponowane rozwiązania nie są żadną rewolucją. Cały czas brakuje natomiast rozwiązań, które byłyby prawdziwą pomocą.
Krzysztof Koślicki
07.04.2020
Podatki i opłaty lokalne CIT VAT Koronawirus a prawo
Ustawa wprowadzająca tzw. tarczę antykryzysową daje pracodawcom narzędzie do modyfikacji czasu pracy i zawarcia porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż te wynikające z umów o pracę. Możliwość wykorzystania obu rozwiązań uzależniona jest od spełnienia tych samych kryteriów – pisze adwokat Karolina Kołakowska.
Karolina Kołakowska
07.04.2020
Emerytury i renty Prawo pracy Koronawirus a prawo

UE: Pakiet mobilności przyjęty

Prawo pracy Prawo europejskie
Ambasadorzy państw Unii Europejskiej przyjęli we wtorek w Brukseli pakiet mobilności, czyli zestaw przepisów w sprawie transportu drogowego. Budzą one kontrowersje. Polska i siedem innych krajów Unii sprzeciwiło się ich przyjęciu, ale nie wystarczyło to, by zablokować wejście przepisów w życie.
Grażyna J. Leśniak
07.04.2020
Prawo pracy Prawo europejskie
Tarcza Antykryzysowa 2.0 ma być gotowa do końca tygodnia - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. Mają się w niej znaleźć rozwiązania dla samorządów, ale także dla dużych firm, które pozwolą skorzystać im efektywniej z dopłat do wynagrodzeń. Minister wyjaśniła też, że wcześniej mają być wprowadzone pewne korekty do pierwszej "tarczy".
Jolanta Ojczyk
07.04.2020
Koronawirus a prawo

Krajowy system prawny nieprzygotowany do stanu zagrożenia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Pandemia wirusa COVID-19 pokazała, że w wymiarze sprawiedliwości nie wprowadzono praktycznie żadnych rozwiązań umożliwiających jego działania w okresie braku możliwości korzystania z tradycyjnych sposobów komunikowania się z sądem. Brak jest procedur, a to powoduje konieczność szybkich, nieprzemyślanych działań legislacyjnych - pisze sędzia Zbigniew Miczek
Zbigniew Miczek
07.04.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Numery ksiąg wieczystych to dane osobowe - czasowy zakaz ich publikacji w GEOPORTAL2

Administracja publiczna Budownictwo RODO Koronawirus a prawo
Prezes UODO wydał postanowienie zobowiązujące Głównego Geodetę Kraju do zaprzestania publikowania na portalu internetowym GEOPORTAL2 numerów ksiąg wieczystych. O terminie rozstrzygnie decyzja administracyjna kończąca postępowanie w tej sprawie. Powodem jest uprawdopodobnienie naruszenia przepisów o ochronie danych.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.04.2020
Administracja publiczna Budownictwo RODO Koronawirus a prawo
Za sprawą epidemii i tarczy antykryzysowej organy nadzoru budowlanego nie muszą przestrzegać terminów na załatwienie sprawy, np. wydania pozwolenia na budowę czy użytkowania. Polski Związek Firm Deweloperskich alarmuje, że grozi to paraliżem inwestycyjnym.
Jolanta Ojczyk
07.04.2020
Budownictwo Koronawirus a prawo
Indyjskie zakłady farmaceutyczne, z których polscy producenci importują paracetamol i ibuprom, zaprzestały pracy z powodu epidemii koronawirusa. Nad aptekami zawisło więc widmo braków leków, a polskie firmy apelują o jak najszybsze wprowadzenie przez rząd zachęt ekonomiczno-prawnych do uruchomienia produkcji substancji czynnych w Polsce.
Katarzyna Nowosielska
07.04.2020
Opieka zdrowotna Farmacja

Pozew o odszkodowanie za walkę z epidemią możliwy, ale sprawa potrwa dłużej

Prawo cywilne Administracja publiczna Wybory Koronawirus a prawo
Polski nie stać na stan klęski żywiołowej - wynika z wypowiedzi Jarosława Gowina, która może okazać się pomocna w sądowej batalii o odszkodowanie za skutki ograniczeń wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa. Stan nadzwyczajny to szybsza ścieżka do dochodzenia roszczeń, bez niego obywatele i przedsiębiorcy na pieniądze poczekają dłużej, choć mogą żądać więcej.
Monika Sewastianowicz
07.04.2020
Prawo cywilne Administracja publiczna Wybory Koronawirus a prawo

Luka w prawie - samozatrudniony może skorzystać z ulgi w ZUS jak mikroprzedsiębiorca

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą skorzystać z trzymiesięcznego zwolnienia w płaceniu składek na ZUS bez względu na osiągane przychody. Wystarczy, że wezmą do pomocy współpracownika na umowę zlecenie. Zdaniem ekspertów, przepis specustawy, tarczy antykryzysowej 1, literalnie tego nie wyklucza, choć nie taka była wola ustawodawcy.
Jolanta Ojczyk Grażyna J. Leśniak
07.04.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo