W rządzie trwają jednocześnie prace nad dwoma dużymi projektami. Jeden to o ma być w Tarczy Antykryzysowej 2.0, o którym dziś powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, m.in. w Radiu Zet. - Chcielibyśmy je do końca tygodnia przygotować, na koniec tygodnia skonsultować z przedstawicielami Rady Dialogu Społecznego, następnie przez weekend z kolegami z Rady Ministrów, tak aby w przyszłym tygodniu, jeśli będziemy mieć wtedy Sejm, trafiły do Sejmu  - zapowiedziała minister.

Czytaj w LEX: Tarcza antykryzysowa - rozwiązania dla przedsiębiorców i pracowników >

Drugi to projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, czyli tzw. Tarczy Antykryzysowej 1.1. Tak tę nowelizację nazywa rząd, co potwierdziło Prawo.pl Ministerstwo Rozwoju, choć potocznie nazywana jest tarczą 2. Rząd ma przyjąć ten projekt, na posiedzeniu we wtorek, które rozpoczęło się  o godz. 10.30, a pierwsze czytanie tego projektu w Sejmie ma zacząć się o godzinie 15. Tak wynika z wtorkowego porządku obrad Rady Ministrów  i udostępnionego w poniedziałek na stronach Sejmu harmonogramu.  O  projekcie Tarczy Antykryzysowej 1.1. więcej można przeczytać tutaj >>. Co zatem będzie w Tarczy Antykryzysowej 2.0?

 


Rozwiązania dla samorządów

- To są takie propozycje, które poprawią płynność finansową samorządów w tym trudnym roku, uelastycznią im możliwość kształtowania budżetu. Do budżetów samorządowych nie będą np. wliczane środki, które są wydawane na walkę z koronawirusem. W ten sposób te budżety będą mogły być bardziej deficytowe w tym roku  - powiedziała w radiu Zet Jadwiga Emilewicz.

Zobacz w LEX: Wydłużenie terminów sporządzania sprawozdań dla jednostek sektora finansów publicznych w związku z koronawirusem >

Rozwiązania dla dużych firm

Szefowa MR zaznaczyła, że w projekcie są też rozwiązania dotyczące dużych firm. Zapowiedziała, że Tarcza Antykryzysowej 2.0  ma uelastycznić takie instrumenty, jak postojowe czy definicja przedsiębiorcy w trudnościach. Chodzi o to, czy chodzi o całą grupę kapitałową, czy jeden zakład na terenie jednego województwa. - Mam zestaw, którzy jest przedyskutowany dzisiaj z firmami, który chcielibyśmy razem zamknąć - podkreśliła Jadwiga Emilewicz. Tarcza Antykryzysowa 2.0 ma też dotyczyć ubezpieczeń i przedsiębiorców, którzy założyli działalność po 1 lutego br. - Słyszę te postulaty i spróbujemy się zmierzyć z tym problemem, tak by umożliwić skorzystanie z pomocy także tym, którzy po 1 lutego rozpoczęli działalność  - zapewniła minister.

Czytaj w LEX: Funkcjonowanie sądów i wymiaru sprawiedliwości w obliczu koronawirusa >