- Zdajemy sobie bowiem sprawę, że wielu przedsiębiorców czeka na jak najszybszą pomoc - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Także w przypadku wniosków, które trafiają do ZUS drogą tradycyjną, czyli w postaci papierowej, będzie wykorzystywany automatyczny system.

Czytaj w LEX: Obowiązki i uprawnienia pracodawców oraz pracowników związane z ustawą o przeciwdziałaniu COVID-19 >

 


- Mamy już doświadczenie w automatycznej obsłudze wniosków – tego typu system był wykorzystywany przy obniżeniu wieku emerytalnego. Wówczas część wniosków również została zweryfikowana przez system – przypomina prof. Uścińska. Jak informuje ZUS, Zakład zweryfikował już ponad 80 tys. wniosków złożonych za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

Sprawdź w LEX: Czy osoba która prowadzi działalność gospodarczą i nie zatrudnia nikogo na umowę o pracę tylko na umowę zlecenie, czy ma status samozatrudnionego? >

- Jednak ta liczba niedługo będzie nieaktualna, ponieważ po wprowadzeniu tzw. automatów nastąpi masowa weryfikacja dokumentów. To stanie się jeszcze przed świętami. Chciałabym przekazać przedsiębiorcom, że pierwsze przelewy o tzw. postojowe zostaną wykonane już 15 kwietnia – zapowiada prezes ZUS.

Sprawdź w LEX: Czy pracownik, który zachoruje w trakcie przestoju nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego? >

Nie będzie postępowań egzekucyjnych dla korzystających z ulg

Prof. Uścińska zapewnia również, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. W tej sytuacji prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

Sprawdź w LEX: Czy w świetle tzw. Tarczy antykryzysowej pracodawca może w odniesieniu do części pracowników uzyskać pomoc związaną z przestojem ekonomicznym, a do części pomoc związaną z obniżeniem wymiaru czasu pracy? >

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty oraz o świadczenie postojowe.

Czytaj również: Już blisko 0,5 mln wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej