Zaskarżone przepisy to element pakietu trzech ustaw: dotyczącej wsparcia firm w związku z epidemią koronawirusa, rozszerzającej kompetencje PFR oraz nowelizacji ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z Covid-19. Prace nad nimi zakończyły się w Sejmie we wtorek 31 marca i jeszcze tego samego dnia podpisał je prezydent Andrzej Duda. 
Przepisy dotyczące RDS, które znalazły się specustawie dotyczącej walki z koronawirusem, umożliwiają premierowi dokonywanie zmian w Radzie Dialogu Społecznego. Senat przyjął poprawkę skreślającą te przepisy, jednak we wtorek Sejm tę poprawkę odrzucił.

Czytaj: Prezydent powołał siedmiu nowych członków RDS>>
 

Zgodnie z tym przepisem, premier może w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływać członków Rady Dialogu Społecznego będących przedstawicielami strony pracowników, strony pracodawców i strony rządowej na wniosek tych organizacji lub bez wniosków. Jednym z powodów odwołania członka RDS przez premiera może być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi, innym powodem może być "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu".