Prawo.pl
Decyzja WZ wydawana jest dla konkretnego terenu, a nie dla konkretnych działek ewidencyjnych - wyjaśnia Martyna Sługocka, ekspert w LEX Budownictwo.
Martyna Sługocka
08.10.2020
Budownictwo
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postuluje powołanie likwidatora biura Rzecznika Finansowego, bo obawia się, że rzecznik nie wywiąże się z nałożonych na niego obowiązków w związku ze zniesieniem jego stanowiska. Tymczasem w obronie rzecznika stanęli szef NBP, a także ministerstwa: aktywów państwowych i sprawiedliwości.
Jolanta Ojczyk
08.10.2020
Rynek i konsument Administracja publiczna

W środku pandemii rząd wykluczył cyfrowo obywateli

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
ZUS wprowadził właśnie elektroniczną komunikację jako wyłączną formę ubiegania się o oferowaną pomoc. W ten sposób z dnia na dzień, bez zapowiedzi i szansy na przygotowanie się, wiele osób zostało pozbawionych prawa do złożenia wniosku o zwolnienie ze składek ZUS, skorzystania z pomocy w ramach tarcz antykryzysowych, czy bonu turystycznego.
Grażyna J. Leśniak
08.10.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo

Procedura cywilna do poprawy - MS szykuje obszerną nowelizację

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Wkrótce minie rok odkąd obowiązują przepisy nowej procedury cywilnej. Celem miało być usprawnienie i przyspieszenie postępowań. I choć wiele z rozwiązań to, co do zasady, dobre pomysły, to jednak liczne błędy legislacyjne i niedoregulowania uniemożliwiają ich stosowanie. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje więc kolejne zmiany.
Patrycja Rojek-Socha
08.10.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Szybki rozwój technologii to wyzwanie zarówno dla tworzących prawo, jak i dla stojących po drugiej stronie barykady, którzy muszą na co dzień je stosować, interpretować niedoskonałe przepisy lub próbować radzić sobie z brakiem regulacji. Szczególnie gdy niedoskonałe prawo blokuje postęp - pisze Michał Heromiński,
Michał Heromiński
08.10.2020
Prawo AI
Stawki VAT pozostaną na poziomie 23 i 8 proc. - zdecydował w środę Sejm, odrzucając zasadniczą poprawkę Senatu, który chciał do 22 i 7 proc. VAT od przyszłego roku. Przyjęte zostały natomiast inne poprawki, mające przede wszystkim charakter precyzujący i redakcyjny. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
Krzysztof Sobczak
07.10.2020
VAT Prawo gospodarcze
Sejm zdecydował w środę o skierowaniu projektu, który przewiduje m.in. objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT, do sejmowej komisji finansów. Projekt przewiduje też m.in. obowiązek publikowania przez duże firmy informacji o realizowanej strategii podatkowej, a także podniesienie limitu w ryczałcie.
Krzysztof Sobczak
07.10.2020
CIT Spółki
Ponieważ doszło w Sądzie Najwyższym do rozbieżności w wykładni w sprawie zadośćuczynienia za krzywdę wynikającą z ciężkiego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, którego konsekwencją jest niemożność nawiązania lub kontynuowania typowej więzi rodzinnej, pierwsza prezes zdecydowała, że problem mają rozwiązać dwie izby na wspólnym posiedzeniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.10.2020
Prawo cywilne
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończył trwające ponad trzy lata postępowanie w sprawie obejścia braku zgody na utworzenie spółki finansującej budowę Nord Stream 2. Uznał, że spółki nigdy nie zrezygnowały z zamiaru dokonania koncentracji, ale zrealizowały go w innej formie. Za działanie poza prawem Gazprom ma zapłacić ok. 29 mld zł kary,
Jolanta Ojczyk
07.10.2020
Ochrona konkurencji
Zabudowa zagrodowa obejmuje dom i zabudowania gospodarskie. Na działce budynek mieszkalny musi jednak pojawić się jako pierwszy i musi być funkcjonalnie związany z gospodarstwem rolnym. Silos, stodoła, czy inny budynek gospodarczy można wybudować później.
Jolanta Ojczyk
07.10.2020
Budownictwo
W sytuacji błędnego zaprogramowania kasy fiskalnej przez serwisanta na zawyżoną stawkę VAT, zakład fryzjerski nie ma możliwości dokonania korekty i nie może zmienić stawki podatku z 23 proc. na 8 proc. w deklaracji podatkowej – stwierdziły organy podatkowe w najnowszej interpretacji, odmawiając prawa korekty w przypadku sprzedaży konsumenckiej.
Wiesława Moczydłowska
07.10.2020
VAT Małe i średnie firmy

Wymiana kadr - praca w warunkach pandemii sprawdzianem dla pracowników

Prawo pracy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Tarcze antykryzysowe i tarcza finansowa nie uratowały wielu pracowników przed utratą miejsc pracy. Firmy zwalniają osoby niedostatecznie sprawne i wydajne w pracy zdalnej, zastępując je nowymi, posiadającymi umiejętności przydatne w dobie COVID-19. A tym, których z różnych względów nie mogą lub nie chcą zwolnić, wręczają wypowiedzenia zmieniające.
Grażyna J. Leśniak
07.10.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
W czasie pandemii Wolters Kluwer Polska i The Heart po raz pierwszy połączą zdalnie najlepsze gotowe startupy LegalTech z korporacjami i kancelariami prawnymi, które chcą je kupić, zainwestować w nie lub z nimi współpracować. Prawnicy będą mogli poznać nowoczesne narzędzia od środka.
Jolanta Ojczyk
07.10.2020
LegalTech
Inwestowanie w nieruchomości cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród osób planujących bezpiecznie ulokować swój kapitał, a inwestorzy coraz chętniej skupiają uwagę na nieruchomościach poprzemysłowych. Tego typu inwestycje są obciążone jednak licznymi ryzykami, w tym prawnymi. Zlekceważenie ich może wiele kosztować.
Julia Janik
07.10.2020
Prawo cywilne Budownictwo Nieruchomości

Ubywa ubezpieczonych w ZUS - sytuacja na rynku pracy coraz gorsza

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Powiększa się rzesza osób, które wypadły z rejestrów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W sierpniu liczba ubezpieczonych, za których były opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne zmniejszyła się o kolejne 35,3 tys. osób, a to oznacza, że od grudnia liczba ubezpieczonych w ZUS zmniejszyła się już o 265 tys. osób.
Grażyna J. Leśniak
07.10.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Likwidacja urzędu Rzecznika Finansowego zdestabilizuje system ochrony konsumentów i stworzy przestrzeń dla kolejnych afer finansowych - uważają członkowie Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym. Swoje uwagi przekazali premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, bo ich zdaniem tryb procedowania ustawy uniemożliwia społeczną dyskusję o niej.
Krzysztof Sobczak
06.10.2020
Rynek i konsument
Dla okresów sprawozdawczych rozpoczynających się po 1 stycznia 2021 r. będzie obowiązywała nowa broszura dotycząca JPK dla ksiąg rachunkowych. Za nieudostępnienie struktur JPK grozi kara porządkowa do 2800 zł. Podatnicy nie będą musieli aktualizować oprogramowania – informuje Ministerstwo Finansów.
Wiesława Moczydłowska
06.10.2020
Ordynacja CIT VAT
Z punktu widzenia przedsiębiorców najważniejsze zmiany w rządzie to przeniesienie pracy do ministerstwa rozwoju, funduszy strukturalnych do ministerstwa finansów, a cyfryzacji do kancelarii premiera. Eksperci nie mają wątpliwości, że takie działania mogą zahamować rozwój e-administracji i dystrybucję unijnych środków.
Jolanta Ojczyk
06.10.2020
Unia Europejska chce, aby coraz mniej opakowań trafiało na składowiska i do spalarni. Dopóki jednak wraz z polskim ustawodawcą nie wskażą jasno, jakie działania zostaną podjęte, to nikt w ciemno nie zainwestuje nigdzie dużych pieniędzy. Jedynym wyjściem na przód może być projektowanie opakowań łatwych do recyklingu biologicznego czy technicznego. Co to oznacza - mówi prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań.
Jolanta Ojczyk
06.10.2020
Środowisko
Odszkodowanie za nielegalne zajęcie i sprzedaż rzeczy przez Urząd Skarbowy nie należy się jej właścicielowi, choć nie zalegał on ze spłatą podatków. Roszczenie oddalono, dlatego że powód nie zaskarżył decyzji, bo jej nie wydano, ale sposób prowadzenia egzekucji - tak orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i stwierdził przedawnienie roszczenia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.10.2020
Prawo cywilne
Samorządy są zaniepokojone niejasnymi procedurami przy podziale pieniędzy w ramach funduszu na drogi lokalne. Kontrowersje budzi też zapis, że premier ma prawo dokonywania zmian na listach rankingowych projektów. I to, że nie są informowane, komu i o ile zmienił dofinansowanie zadań. Nie podoba im się też zmiana nazwy Funduszu
Hanna Hendrysiak
06.10.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo

UOKiK stawia Eurocash zarzuty za pobieranie opłat od dostawców

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Dostawcy produktów rolnych do sklepów Eurocash są zobowiązani do ponoszenia szeregu dodatkowych opłat za usługi, które według umowy powinna świadczyć dla nich ta firma - stwierdził UOKiK, który postanowił postawić właścicielowi sieci sklepów zarzuty dotyczące nieuzasadnionego pobierania dodatkowych opłat.
Krzysztof Sobczak
06.10.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Przedstawiciele wolnych zawodów, w tym adwokaci i radcy prawni, którzy wybiorą ryczałtowe rozliczenie podatku, będą go płacić w wysokości 17 proc. przychodów - zakłada propozycja resortu finansów. Problem w tym, że usługi prawne świadczone przez osoby nie będące profesjonalistami - np. z tzw. kancelarii odszkodowawczych, miałyby być objęte 15-procentową stawką.
Patrycja Rojek-Socha
06.10.2020
Prawnicy
Prawnik powinien przedstawiać klientowi różne możliwości rozwiązania konfliktu. Im więcej takich alternatyw, tym jest bardziej profesjonalny, a to z kolei daje mu większe szanse na rynku. A w dobie koronawirusa możliwości pozasądowych rozstrzygnięć sporów nabierają szczególnego znaczenia - mówi Maciej Bobrowicz,
Patrycja Rojek-Socha
06.10.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Protest branży i pacjentów: Niekorzystne zmiany dla aptek

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Rząd chce wprowadzić przepisy, mocą których arbitralną decyzją urzędnik będzie mógł zamknąć aptekę. Stąd pacjenci i przedsiębiorcy alarmują, że taka regulacja grozi brakiem leków na rynku, a dla placówek farmaceutycznych możne oznaczać dewastujące straty ekonomiczne.
Katarzyna Nowosielska
05.10.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Projektowana regulacja nie realizuje deklarowanego celu w postaci uszczelnienia systemu podatkowego. Nie rozwiązuje problemu uchylania się od opodatkowania przez nieujawnionych wspólników spółki komandytowej. Rzeczywistym jej celem jest wprowadzenie reżimu podwójnego opodatkowania dochodów z działalności prowadzonej w formie spółki komandytowej i tym samym zwiększenie ciężaru podatkowego
Wiesława Moczydłowska
05.10.2020

Koronawirus nie sprzyja bezpieczeństwu w sieci

Prawo AI RODO LegalTech Koronawirus a prawo
W czasie pandemii rośnie aktywność internetowych przestępców. W drugim kwartale 2020 roku w Polsce zgłoszono o 17 proc. więcej przypadków wyłudzenia loginu i hasła, niż przez pierwsze trzy miesiące tego roku. Ochronić przed pishingiem i utratą danych mogą programy antywirusowe czy podwójne uwierzytelnianie, ale przede wszystkim - świadomość pracowników.
Jolanta Ojczyk
05.10.2020
Prawo AI RODO LegalTech Koronawirus a prawo
Aż 79 proc. firm uważa, iż implementacja zaawansowanych rozwiązań technologicznych będzie kluczowym elementem rozwoju biznesu w przeciągu najbliższych kilku lat. Dzięki nim przedsiębiorstwa mają dużo większą możliwość adaptacji do nowych realiów - pisze Piotr Siarkiewicz ze spółki Avenga.
Piotr Siarkiewicz
05.10.2020
Prawo AI
Przez nieostre prawo powiaty nie mają nadzoru nad inwestycjami budowanymi w ramach tarczy antykryzysowej. A nadal otrzymują od inwestorów informacje o rozpoczęciu robót z zaznaczeniem, że dopiero nastąpiło „niezwłoczne poinformowanie”. Apelują więc o zastopowanie tego typu inwestycji. Skutki nadużyć są w całym kraju,
Hanna Hendrysiak
05.10.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo

Firmom coraz trudniej jest odzyskać VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
Doradcy podatkowi zauważają, że ostatnio firmy coraz dłużej muszą czekać na zwrot VAT. Skarbówka wszczyna długie kontrole i opóźnia wydanie decyzji. Rekordziści czekają nawet 1000 dni. Procedurę może przyspieszyć wniosek o przeksięgowanie środków na rachunek VAT. To jednak nie rozwiązuje problemu, bo z tych pieniędzy firmy nie mogą swobodnie korzystać.
Krzysztof Koślicki
05.10.2020
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki