Prawo.pl
Dopuszczalność przedłużenia terminu zwrotu VAT nie jest uzależniona od wykazania przez organy skarbowe konkretnych dowodów czy zarzutów świadczących o niezasadności zwrotu, a wystarczające w tym względzie jest uzasadnione podejrzenie czy też istnienie niejasności, wymagających dalszego sprawdzenia. Orzekł tak na posiedzeniu niejawnym NSA na prośbę spółki, zrzekającej się rozprawy.
Wiesława Moczydłowska
11.05.2020
VAT Doradca podatkowy
Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje zakazywać organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, ale kurator oświaty będzie mógł odwołać wypoczynek w danym województwie. To oznacza, że wciąż nie wiadomo, czy kolonie się odbędą. Mimo to Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wytycznymi dla turystyki na czas epidemii.
Jolanta Ojczyk
11.05.2020
Koronawirus a prawo
Umów należy dotrzymywać, jednak nieprzewidywana zmiana okoliczności, do której doszło po zawarciu umowy, uprawnia do żądania jej zmiany - tłumaczy dr hab. Marcin Lemkowski, adwokat, partner, praktyka postępowań sądowych i arbitrażowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Zastosowanie w takiej sytuacji znajdzie klauzula rebus sic stantibus.
Marcin Lemkowski
11.05.2020
Najnowsze rozstrzygnięcie TSUE w części dotyczącej samego statusu spółki zależnej nie zmienia w ogóle sytuacji. Trybunał uznał, że sam fakt istnienia spółki zależnej nie tworzy stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Na rozstrzygnięcie czekają kolejne sprawy, wciąż możemy mieć nadzieję, że TSUE pójdzie jednak krok dalej – mówi Tomasz Michalik,
Krzysztof Koślicki
11.05.2020
VAT
Wzrost kosztów działalności, brak konkurencji, niewystarczające narzędzia nadzorcze w rękach samorządów – to główne przyczyny wzrostu cen w instalacjach przetwarzania odpadów uważa UOKiK. Problem w tym, że bada on lata 2014-2019, czyli te, w których jeszcze nie zadziałały nowelizowane przepisy ustawy odpadowej. Obraz za 2020 rok może wyglądać jeszcze dramatyczniej.
Jolanta Ojczyk
11.05.2020
Środowisko
Pracodawcy nie zostawiają suchej nitki na zaleceniach Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy. Mówią, że są za ogólne. Niektóre też generują koszty, są trudne do zrealizowania w stanie epidemii, a także sprzeczne z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów czy ministra zdrowia.
Jolanta Ojczyk
11.05.2020
BHP Koronawirus a prawo
Urzędy skarbowe stosują różne sztuczki i lakoniczne uzasadnienia, żeby przedłużyć postępowania i opóźnić zwroty VAT. Podatnicy nawet nie mogą przewidzieć, kiedy otrzymają pieniądze, bo skarbówka wyznacza sobie kolejne terminy, których i tak nie dotrzymuje. Najnowszy wyrok NSA potwierdza, że działanie fiskusa jest... prawidłowe. Firmy, których płynność finansowa staje się zagrożona z powodu epidemii, na zwroty podatku mogą więc czekać jeszcze dłużej.
Krzysztof Koślicki
11.05.2020
VAT Doradca podatkowy
Standardy odpowiedzialności dyrektora, członka zarządu są wyższe od przeciętnego pracownika z tego względu, że ocena bezprawności zachowania i winy jest tu surowsza - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że umowa o wynagrodzenie między nim a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego, inaczej jest nieważna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.05.2020
Prawo pracy Spółki
Opublikowane niedawno uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego odnoszące się do unieważnienia umowy doczekało się już kilkunastu komentarzy prawników z obu stron barykady. O dziwo, obie strony traktują go jako judykat potwierdzający ich sprzeczne racje. Z punktu widzenia sędziów daleko jednak do przełomu, bo na najważniejsze pytania odpowiedzi zabrakło. Dlatego najwyższa pora zacząć myśleć o ugodach. - mówi Piotr Bednarczyk
Prawo.pl
11.05.2020
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Już w lutym złożyłem do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projekt ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 roku - przypomniał w sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nie poinformował jednak, co rząd z tym projektem zrobił lub zamierza zrobić.
Krzysztof Sobczak
10.05.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ministerstwo cyfryzacji nie planuje tworzyć elektronicznych znaczków pocztowych. Uzasadnia, że neoznaczki oferuje już Poczta Polska. Z podobnych względów nie planuje dublowania rozwiązań związanych ze śledzeniem przesyłek. To odpowiedź Marka Zagórskiego ministra cyfryzacji na interpelację poselską posłanki Aleksandry Gajewskiej
Robert Horbaczewski
09.05.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Rynek pracy reaguje na epidemię koronawirusa. Wprowadzanie pracy zdalnej czy odwoływanie spotkań bezpośrednich z klientami to nie wszystko, co zmieniło się na przestrzeni ostatnich dni i tygodni. Przedsiębiorstwa wprowadzają również nowe zasady rekrutacji, dostosowane do sytuacji, gdy bezpośrednie kontakty są ograniczone.
Grażyna J. Leśniak
09.05.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo

Tarcza finansowa ruszyła, ale uchwała rządu w jej sprawie wciąż czeka na publikację

Administracja publiczna Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Program tarcza finansowa dla małych i średnich firm ruszył w środę 28 kwietnia o godz. 18, choć w Monitorze Polskim wciąż nie ukazała się uchwała Rady Ministrów w jego sprawie. By ją dostać, trzeba napisać mail do kancelarii premiera. W efekcie nie ma pewności, czy program działa legalnie. A wydano w jego ramach już 5 mld zł.
Jolanta Ojczyk
09.05.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo Tarcza finansowa

MR: Nie będzie zmian w przepisach o umowach najmu w galeriach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Ministerstwo Rozwoju nie planuje nowelizacji art. 15ze tarczy antykryzysowej, który zobowiązuje najemców powierzchni w galeriach handlowych do płacenia czynszów w wysokości sprzed wprowadzenia stanu epidemii. Nie oznacza to, że po złożeniu oferty, umowy nie mogą być zmieniane, w tym także w zakresie wysokości czynszu - podkreśla ministerstwo.
Jolanta Ojczyk
08.05.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Powoływanie się przez sąd na rozporządzenie BMR w kontekście niemożności funkcjonowania umowy kredytu złotowego z oprocentowaniem opartym o stawkę referencyjną LIBOR jest nieprawidłowe i nieuprawnione. „Odwalutowanie” (np. „odfrankowienie”) kredytu z zachowaniem oprocentowania określonego w umowie jest zatem w pełni możliwe - piszą Tomasz Konieczny i Filip Olejniczak z kancelarii Konieczny, Polak Radcowie Prawni.
Filip Olejniczak Tomasz Konieczny
08.05.2020
Kredyty frankowe
Skoro paragon fiskalny zawiera numer NIP nabywcy oraz spełnia pozostałe warunki wymagane do uznania go za tzw. fakturę uproszczoną, to nie można już do niej wystawić standardowej faktury – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Interpretacja potwierdza, że nowe zasady wystawiania paragonów cały czas są problematyczne – zwłaszcza, jeśli dotyczą transakcji do 450 złotych.
Krzysztof Koślicki
08.05.2020
VAT
Najemcy galerii handlowych dostają faktury na takie kwoty, jakby mogli w czasie epidemii normalnie prowadzić działalność. Gdy odmawiają zapłaty, a wciąż mają zakaz handlu, dostają propozycję umowy o... przechowywanie rzeczy. Przepisy tarczy antykryzysowej zawiodły - także dlatego, że nie sprecyzowały, co jest powierzchnią handlową. Według galerii nie są nią restauracje czy punkty usługowe i żądają od nich opłat. W narastających sporach - pozostaje kodeks cywilny i sądy.
Jolanta Ojczyk
08.05.2020
Koronawirus a prawo
O niczym tak nie marzę, jak o wprowadzeniu elektronicznych doręczeń, jak też możliwości składania pism do sądów drogą elektroniczną. Korzyści dla sprawności sądownictwa byłyby przeogromne. Niestety na razie nie nastąpią. To zresztą nie pierwszy raz, gdy na drodze do komunikacji elektronicznej staje sądom... poczta - pisze sędzia Wojciech Łukowski
Wojciech Łukowski
08.05.2020
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki skierował do sądu wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia o zaniechanie nieuczciwej praktyki rynkowej przeciwko Santander Bank. Chodzi o zawieranie w aneksach dotyczących „wakacji kredytowych” postanowień potwierdzających jakoby bank posiadał bezsporną wierzytelność względem klienta. Bank podkreśla, że już w połowie kwietnia wycofał klauzule dotyczące potwierdzania salda.
Jolanta Ojczyk
07.05.2020
Kredyty frankowe

Mała firma - mały ZUS, a od lutego – mały ZUS Plus

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Od stycznia 2019 roku przedsiębiorcy mieli prawo do skorzystania z małego ZUS. Ulga ta pozwalała płacić niższe składki ZUS, które uzależniała od przychodu w poprzednim roku - im niższy przychód, tym niższe składki. Uprawnieni do korzystania z Małego ZUS-u w dotychczasowej formule powinni byli jednak zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 8 stycznia 2020 roku. Od 1 lutego mogą opłacać składki w ramach Małego ZUS-u Plus.
Agnieszka Matłacz Grażyna J. Leśniak
07.05.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
21 właścicieli i zarządców galerii deklaruje chęć rozmów z najemcami i indywidualne ustalenie warunków wsparcia, ale ich zdaniem handlowcy potrzebują pomocy od państwa. Wynajmujący liczą też na umorzenie opłat z tytułu użytkowania wieczystego, podatku od nieruchomości oraz podatku galeryjnego, by mogli znacząco zmniejszyć czynsze.
Jolanta Ojczyk
07.05.2020
Koronawirus a prawo
Wszystkie sprawy upadłościowe i restrukturyzacyjne powinny być traktowane jako pilne - uważają eksperci Rady Legislacyjnej. Wymagałoby to zmiany przepisów już dwa razy znowelizowanych w marcu 2020 roku i powinno dotyczyć spraw prowadzonych po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. Rada dostrzega też, że nowe przepisy działają na niekorzyść wierzycieli.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Epidemia koronawirusa może wpłynąć na status podmiotów, których kierownictwo zostało „uziemione” w niespodziewanym, znacznie odbiegającym od planowanego jeszcze na początku roku miejscu pobytu. Może pojawić się obowiązek rozliczenia podatku dochodowego w innym państwie - często po wyższych stawkach - czy też konieczność uiszczenia fiskusowi tzw. exit tax
Aldona Leszczyńska-Mikulska Jan Wnorowski
07.05.2020
CIT Koronawirus a prawo

UOKiK sprawdza praktyki firmy Szybka Gotówka

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Zawyżone opłaty i rolowanie pożyczek, automatyczne refinansowanie chwilówek w przypadku braku spłaty w terminie, a także pobierania zbyt wysokich opłat odsetkowych i pozaodsetkowych - to powody postępowania wyjaśniającego wobec firmy Szybka Gotówka, która oferuje krótkoterminowe pożyczki przez internet.
Krzysztof Sobczak
07.05.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Elektronizacja usprawnia proces wyboru wykonawcy, ale też generuje nowe problemy, np. z określeniem momentu momentu doręczenia. Skoro nikt nie wymaga od wykonawców, by codziennie sprawdzali w urzędzie pocztowym czy oczekują na nich nowe listy, to analogicznie trudno nakazywać nieustanne monitorowanie platformy elektronicznej - piszą Michał Wojciechowski i Michał Gajdek z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
Michał Gajdek Michał Wojciechowski
07.05.2020
Zamówienia publiczne
Oddzielanie stanowisk pracy przegrodami, unikanie roślin doniczkowych, zapewnienie dodatkowej, minimum 1,5-metrowej przestrzeni między pracownikami i np. nadzór nad pracownikami to zalecane przez Państwową Inspekcję Pracy środki techniczne i behawioralne, które mają pomóc zminimalizować zagrożenia i ułatwić pracownikom bezpieczny powrót do pracy.
Grażyna J. Leśniak
07.05.2020
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo

Urzędy pracy zasypane aneksami do umów dla mikroprzedsiębiorców

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Powiatowym urzędom pracy grozi zalew tysięcy aneksów do umów z mikroprzedsiębiorcami, którym umorzono pożyczki. Związek Powiatów Polskich uważa, że po kolejnych wersjach tarczy antykryzysowej nie trzeba aneksować umów, bo zmiany zostały wprowadzone z mocy prawa. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej twierdzi, że to konieczne, ale umożliwił przesunięcie zmian w czasie. To nie do końca rozwiąże jednak problem.
Hanna Hendrysiak
07.05.2020
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

PFR komplikuje udzielanie pomocy w ramach tarczy finansowej

Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Finanse Tarcza finansowa
Jednym z warunków otrzymania subwencji w ramach tarczy finansowej jest niezaleganie z płatnościami podatku, ale rozłożenie płatności na raty lub jej odroczenie nie jest uznawane za zaległość. Z regulaminu pomocy nie wynika, czy decyzja w tym zakresie ma być ostateczna. Polski Fundusz Rozwoju wskazał, że wystarczy samo złożenie wniosku
Krzysztof Koślicki
07.05.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Finanse Tarcza finansowa
Przedsiębiorcy pilnie potrzebują oficjalnego stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, odpowiadającego na pytanie, czy okres przestoju ekonomicznego albo obniżonego wymiaru czasu pracy krótszy niż miesiąc wyklucza dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. Tylko objaśnienia prawne wydane w ustawowym trybie pozwolą uniknąć chaosu
Karolina Kołakowska
07.05.2020
Prawo pracy Prawo gospodarcze

Będą awantury o temperatury

Prawo pracy RODO Prawo unijne Koronawirus a prawo
Mija drugi miesiąc epidemii koronawirusa, a pracodawcy wciąż nie wiedzą, czy mogą mierzyć temperaturę pracownikom, których chcą dopuścić do pracy oraz firmowym gościom. Najnowsze stanowisko UODO nie tylko nie wskazuje podstawy prawnej do przetwarzania takich danych, ale jeszcze pogłębia chaos. Odsyła do wytycznych GIS, które nie są prawem i nie dają podstawy do uchylenia zakazu przetwarzania takich danych.
Grażyna J. Leśniak
07.05.2020
Prawo pracy RODO Prawo unijne Koronawirus a prawo