- Biorąc pod uwagę dynamikę rozwijającej się sytuacji, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu analogicznych rozwiązań jak w warmińsko-mazurskim i pomorskim również w województwie mazowieckim i lubuskim - mówił w czwartek  na konferencji Adam Niedzielski, minister zdrowia. Zamknięte będą hotele, kina, teatry, galerie sztuki, baseny, sauny. Działalność galerii handlowych będzie ograniczona. W mazowieckim i lubuskim obostrzenia zaczną obowiązywać od poniedziałku 15 marca, a potrwają do 28 marca.
Rozporządzenie w tej sprawie zostało wydane w piątek. Obecnie sytuacja w sprawie obostrzeń wygląda tak:

  • warmińsko-mazurskie – przedłużone do 28 marca
  • pomorskie – od 13 do 28 marca
  • mazowieckie – od 15 do 28 marca
  • lubuskie – od 15 do 28 marca

Od poniedziałku zamknięte będą hotele, kina, teatry, galerie sztuki, baseny, sauny, a działalność galerii handlowych będzie ograniczona. Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przejdą w tryb nauczania hybrydowego - poinformował w czwartek po południu stołeczny ratusz.

Czytaj: Od soboty przyłbice - nie, chusty - nie, maseczki - tak>>

Regiony szczególnie zagrożone

Jak zaznaczył minister Niedzielski  sytuacja w skali ogólnokrajowej jest trudna, ale jest bardzo zróżnicowana jeżeli chodzi o poszczególne regiony. Średnia dzienna liczba zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców w skali całego kraju kształtuje się na poziomie 37 zachorowań na 100 tysięcy. - Nadal województwem z najtrudniejszą sytuacją jest warmińsko-mazurskie. Tam ten parametr przekroczył 60. Na drugim miejscu jest województwo pomorskie - mówił Niedzielski. W województwie mazowieckim jest to 47, w województwie lubuskim - troszkę poniżej 47. - Perspektywy są takie, że ten wzrost na razie nie daje sygnałów spowolnienia. To powoduje ogromne zagrożenie dla infrastruktury szpitalnej, przeładowania szpitali, obłożenia łóżek. Działamy z wyprzedzeniem, przygotowaliśmy szpitale tymczasowe, które teraz będą systematycznie otwierane. Dzisiejsze wyniki pokazują jednak, że materializuje się czarny scenariusz trzeciej fali. To jest dynamika przyrostu powyżej 30 procent.- dodał Niedzielski.

Pierwsze było warmińsko-mazurskie

Przypomnijmy, że ograniczenia na Warmii i Mazurach, obowiązują od soboty 27 lutego. Wprowadziło je nowe rozporządzenie w w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.  Od tego dnia również w całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Z rozporządzenia zniknęły: odzież lub jej część, przyłbice i kaski ochronne.  

Gdy rząd wprowadzał obostrzenia w warmińsko-mazurskim wskaźnik nowych zakażeń wynosił tam 45 nowych dziennych zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Średnia w przeliczeniu na cały kraj wynosi 20 nowych dziennych zakażeń na 100 tys. mieszkańców.  Wówczas w pomorskim wskaźnik zbliżał się do 30. W piątek 5 marca wskaźnik zachorowań na 100 tys. mieszkańców wynosił 57,4 w warmińsko-mazurskim, 44,6 w pomorskim. Potem najwyższy jest w mazowieckim - 39,7. W sumie średnia krajowa jest przekroczona w sześciu województwach.  Najniższy jest w opolskim - 16,6.  Potem takie same obostrzenia objęły województwo pomorskie od 13 do 20 marca. 

 

Niedzielski przypomina o zachowaniu reguł bezpieczeństwa

Adam Niedzielski podkreślił, że ważne jest stosowanie podstawowych reguł bezpieczeństwa to wciąż są narzędzia, które pozwolą nam zredukować skalę wzrostu. - Stosujmy zasadę "zostań w domu". Ograniczajmy aktywność, wietrzmy pomieszczenia - podkreślił Niedzielski.