united kingdom
ukraine

Świadectwo służby funkcjonariusza Służby Więziennej

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 lutego 2025 r.
w sprawie świadectwa służby funkcjonariusza Służby Więziennej

Na podstawie art. 109 ust. 4 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1869 i 1871 oraz z 2025 r. poz. 179 i 240) zarządza się, co następuje:
§  1.
 Rozporządzenie określa:
1)
dane, które należy podać w świadectwie służby;
2)
wzór świadectwa służby;
3)
tryb wydawania i prostowania świadectwa służby;
4)
tryb przyznawania odszkodowania z tytułu szkody wyrządzonej niewydaniem w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa służby.
§  2.
 Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej;
2)
funkcjonariusz - funkcjonariusza Służby Więziennej, którego stosunek służbowy ustał;
3)
przełożony właściwy w sprawach osobowych - przełożonego, o którym mowa w art. 32 oraz art. 63 ust. 2 ustawy;
4)
świadectwo - świadectwo służby;
5)
osoba uprawniona - uprawnionego do odprawy pośmiertnej członka rodziny zmarłego lub zaginionego funkcjonariusza albo inną osobę będącą spadkobiercą tego funkcjonariusza;
6)
poczta - operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640 oraz z 2024 r. poz. 467, 1222 i 1717);
7)
wyższy przełożony:
a)
Ministra Sprawiedliwości - w odniesieniu do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, Szefa Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej oraz Rektora-Komendanta uczelni Służby Więziennej,
b)
Dyrektora Generalnego Służby Więziennej - w odniesieniu do dyrektora okręgowego Służby Więziennej, Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, komendanta ośrodka szkolenia Służby Więziennej oraz komendanta ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej bezpośrednio podległego Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej,
c)
dyrektora okręgowego Służby Więziennej - w odniesieniu do dyrektora zakładu karnego, dyrektora aresztu śledczego oraz komendanta ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej bezpośrednio podległego dyrektorowi okręgowemu Służby Więziennej.
§  3.
1.
 Świadectwo wydane funkcjonariuszowi zawiera informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku służbowego oraz uprawnień z ubezpieczenia społecznego dotyczące:
1)
okresu pełnienia służby oraz wymiaru czasu służby;
2)
zajmowanego ostatnio stanowiska służbowego;
3)
podstawy prawnej ustania stosunku służbowego;
4)
okresu korzystania z:
a)
urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz ich wymiaru i części lub
b)
uzupełniającego urlopu macierzyńskiego oraz jego wymiaru;
5)
okresu korzystania z urlopu rodzicielskiego, podstawy prawnej udzielenia tego urlopu oraz jego wymiaru i części;
6)
okresu urlopu wychowawczego wykorzystanego w trakcie służby, podstawy prawnej udzielenia tego urlopu oraz jego wymiaru i części;
7)
okresu urlopu ojcowskiego oraz wymiaru i części tego urlopu;
8)
sposobu rozliczenia funkcjonariusza z urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek służbowy;
9)
okresu urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia;
10)
okresu zawieszenia w czynnościach służbowych w przypadku, gdy funkcjonariusz nie został uniewinniony lub gdy postępowanie karne nie zostało umorzone albo gdy funkcjonariusz został ukarany karą dyscyplinarną wydalenia ze służby oraz podstawy prawnej zawieszenia;
11)
okresu korzystania w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek służbowy, ze zwolnienia od zajęć służbowych w celu osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, w rozumieniu przepisów, o których mowa w art. 152 ustawy;
12)
wykorzystania w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek służbowy, zwolnienia od zajęć służbowych przewidzianego w art. 188 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 oraz z 2024 r. poz. 878, 1222, 1871 i 1965);
13)
wykorzystania w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek służbowy, zwolnienia od służby z powodu działania siły wyższej;
14)
okresu korzystania w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek służbowy, z urlopu opiekuńczego;
15)
potrąceń z uposażenia w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek służbowy, na zasadach określonych w art. 228 ustawy;
16)
okresu pozostawania poza służbą, za który przyznano świadczenie określone w art. 223 ust. 1 ustawy.
2.
 Na świadectwie zamieszcza się pouczenie o prawie funkcjonariusza albo osoby uprawnionej do wystąpienia do przełożonego właściwego w sprawach osobowych z wnioskiem o sprostowanie świadectwa w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego świadectwa, a w razie nieuwzględnienia tego wniosku przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych - o prawie wystąpienia z żądaniem sprostowania świadectwa do sądu pracy w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych, natomiast w przypadku niezawiadomienia przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych o odmowie sprostowania świadectwa - o prawie wystąpienia z żądaniem sprostowania świadectwa do sądu pracy.
3.
 Wzór formularza świadectwa jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  4.
1.
 Świadectwo wydaje funkcjonariuszowi przełożony właściwy w sprawach osobowych nie później niż w dniu ustania stosunku służbowego; przełożony właściwy w sprawach osobowych może upoważnić do wydania świadectwa inną osobę.
2.
 Świadectwo sporządza się w dwóch egzemplarzach na podstawie dokumentów zawartych w aktach osobowych funkcjonariusza.
3.
 Jeżeli wydanie świadectwa funkcjonariuszowi w jednostce organizacyjnej Służby Więziennej jest niemożliwe w dniu ustania stosunku służbowego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia ustania stosunku służbowego świadectwo przesyła się za pośrednictwem poczty na adres znajdujący się w aktach osobowych funkcjonariusza lub do miejsca wskazanego przez funkcjonariusza albo doręcza się je w inny sposób.
4.
 Jeżeli funkcjonariusz nie zgłasza się po odbiór świadectwa lub nie poinformuje przełożonego właściwego w sprawach osobowych o tym, w jaki sposób i na jaki adres należy je doręczyć, świadectwo zwrócone przez pocztę składa się w aktach osobowych funkcjonariusza.
5.
 Funkcjonariusz otrzymanie świadectwa potwierdza własnoręcznym podpisem na egzemplarzu świadectwa dołączanym do akt osobowych i umieszcza obok podpisu datę otrzymania świadectwa.
6.
 Świadectwo może odebrać osoba upoważniona przez funkcjonariusza na piśmie. W takim przypadku potwierdza ona otrzymanie świadectwa własnoręcznym podpisem i umieszcza obok podpisu datę otrzymania świadectwa.
§  5.
1.
 W razie wygaśnięcia stosunku służbowego z powodu śmierci lub stwierdzenia zaginięcia funkcjonariusza świadectwo sporządza się niezwłocznie i włącza do akt osobowych zmarłego lub zaginionego funkcjonariusza.
2.
 Świadectwo wydaje się na pisemny wniosek osoby uprawnionej.
§  6.
1.
 Wniosek o sprostowanie świadectwa składa się do przełożonego właściwego w sprawach osobowych, który je wydał.
2.
 Przełożony właściwy w sprawach osobowych, o którym mowa w ust. 1, uwzględniając wniosek o sprostowanie świadectwa, wydaje nowe świadectwo w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku. Przepis § 4 ust. 2 stosuje się odpowiednio. Odmowa sprostowania świadectwa wymaga pisemnego uzasadnienia.
3.
 W razie nieuwzględnienia wniosku funkcjonariuszowi przysługuje w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych prawo do wystąpienia z żądaniem sprostowania świadectwa do sądu pracy. W przypadku niezawiadomienia przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych o odmowie sprostowania świadectwa żądanie sprostowania świadectwa wnosi się do sądu pracy.
4.
 Przełożony właściwy w sprawach osobowych może w każdym czasie z urzędu prostować w drodze postanowienia błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanym świadectwie. Na postanowienie o sprostowaniu z urzędu świadectwa przysługuje zażalenie. Zażalenie składa się do wyższego przełożonego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
§  7.
1.
 Nowe świadectwo w miejsce uprzednio wydanego wydaje się również w przypadku:
1)
zmiany decyzji o zwolnieniu ze służby albo zmiany rozkazu personalnego o wygaśnięciu stosunku służbowego mających wpływ na treść świadectwa;
2)
ponownego zwolnienia ze służby albo wygaśnięcia stosunku służbowego funkcjonariusza uprzednio mianowanego na stanowisko w trybie art. 222 ust. 1 ustawy;
3)
prawomocnego umorzenia postępowania karnego o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe lub uniewinnienia prawomocnym wyrokiem sądu w sprawie, na podstawie której funkcjonariusza zawieszono w czynnościach służbowych;
4)
uwzględnienia przez sąd pracy powództwa funkcjonariusza o sprostowanie świadectwa, w terminie 7 dni od dnia wpływu prawomocnego orzeczenia sądu w tej sprawie.
2.
 W świadectwie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, uwzględnia się także okres służby objęty uprzednio wydanym świadectwem oraz okres, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 16.
3.
 W razie wydania funkcjonariuszowi nowego świadectwa w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i § 6 ust. 2 zdanie pierwsze, uprzednio sporządzone świadectwo usuwa się z jego akt osobowych i niszczy.
§  8.
1.
 Wniosek o przyznanie odszkodowania, o którym mowa w art. 109 ust. 3 ustawy, składa się do przełożonego właściwego w sprawach osobowych.
2.
 Przełożony właściwy w sprawach osobowych przyznaje odszkodowanie za szkodę wyrządzoną funkcjonariuszowi wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa.
3.
 Funkcjonariuszowi przysługuje prawo wniesienia do sądu pracy odwołania od rozstrzygnięcia, o którym mowa w ust. 2 oraz od rozstrzygnięcia w przedmiocie odmowy przyznania odszkodowania za szkodę wyrządzoną funkcjonariuszowi wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa.
§  9.
 Kserokopię świadectwa poświadczoną za zgodność z oryginałem wydaje się na pisemny wniosek funkcjonariusza, osoby uprawnionej lub upoważnionej.
§  10.
 W sprawach wydania i sprostowania świadectwa oraz przyznawania odszkodowania z tytułu szkody wyrządzonej niewydaniem w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa wszczętych na podstawie przepisów dotychczasowych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  11.
 Informacji dotyczących okresu korzystania przez funkcjonariusza z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego oraz wymiaru tego urlopu nie wykazuje się w świadectwach wydanych przed dniem 19 marca 2025 r.
§  12.
 Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 lipca 2010 r. w sprawie świadectwa służby funkcjonariusza Służby Więziennej (Dz. U. poz. 895).
§  13.
 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 3 ust. 1 pkt 4 lit. b, który wchodzi w życie z dniem 19 marca 2025 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

ŚWIADECTWO SŁUŻBY

grafika

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2025.255

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Świadectwo służby funkcjonariusza Służby Więziennej
Data aktu: 24/02/2025
Data ogłoszenia: 28/02/2025
Data wejścia w życie: 19/03/2025, 15/03/2025