Prawo.pl

UE: Umowa handlowa z Wlk. Brytanią podpisana

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Brexit
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w środę rano w Brukseli podpisali w imieniu Unii Europejskiej umowę o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią. Dokument został przekazany do Wielkiej Brytanii i tego samego dnia podpisany przez premiera Borisa Johnsona oraz zaakceptowany przez królową. Będzie tymczasowo stosowany od 1 stycznia 2021 r.
Krzysztof Sobczak
30.12.2020
Prawo gospodarcze Prawo europejskie Brexit
Kolejna nowelizacja rozporządzenia dotyczącego narodowej kwarantanny, wyłącza spod obostrzeń związanych z zakazem nocowania w hotelach pracowników i dziennikarzy m.in. telewizji i radia publicznego, oraz z mediów posiadających koncesję, pod warunkiem, że ma to związek z wykonywanym przez nich zawodem. Rozszerza również obowiązek kwarantanny na osoby przyjeżdżające do Polski z krajów UE.
Patrycja Rojek-Socha
30.12.2020
Koronawirus a prawo

Nowe prawo zamówień publicznych wchodzi w życie

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo
Od Nowego Roku wchodzą w życie dwie ważne ustawy dla zamawiających i wykonawców. Jedna to nowe prawo zamówień publicznych, druga to przepisy je wprowadzające. Pierwszy przewiduje wiele nowości, m.in. procedurę podstawową, katalog klauzul abuzywnych, zasady waloryzacji wynagrodzenia i postępowanie koncyliacyjne na etapie realizacji umowy. Drugi określa przepisy przejściowe.
Jolanta Ojczyk
30.12.2020
Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo
Po wynegocjowaniu w Wigilię umowy pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią premier Boris Johnson stwierdził, że od 1 stycznia nie będzie palisady taryf celnych ani barier taryfowych w handlu. Otóż to nie takie proste i nie będzie tak kolorowo! Cła będą, dokumenty będą i granice celne też będą – pisze dr Izabella Tymińska.
Izabella Tymińska
30.12.2020
Podatki i opłaty lokalne Brexit
Mimo zakończenia okresu przejściowego po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, od 1 stycznia 2021 r. utrzymany będzie swobodny przepływ danych między Europejskim Obszarem Gospodarczym (27 państw członkowskich UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia) a Zjednoczonym Królestwem. Ma on obowiązywać maksymalnie do 1 lipca 2021 r.
Krzysztof Sobczak
30.12.2020
RODO Prawo europejskie Brexit

Brexit ma skutki dla ubezpieczonych

Prawo cywilne Rynek i konsument Brexit
Kończy się czas, kiedy instytucje z Wielkiej Brytanii mogą działać w Unii Europejskiej na dotychczasowych zasadach. W związku z tym Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) oraz Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przypominają o konsekwencjach brexitu dla klientów ubezpieczycieli.
Regina Skibińska
30.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Brexit
Brexit coraz bliżej. Podatnicy muszą więc mieć się na baczności, szczególnie ci, którzy w najbliższym czasie planują restrukturyzacje z udziałem spółek brytyjskich. Ostateczne wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie miało negatywne konsekwencje dla podatkowego traktowania w Polsce niektórych działań restrukturyzacyjnych – pisze Małgorzata Gleń z KPMG w Polsce.
Małgorzata Gleń
30.12.2020
CIT Brexit
Poprawa bezpieczeństwa usług telekomunikacyjnych, m.in. poprzez zobowiązanie operatorów do uniezależnienia się od jednego dostawcy sprzętu i oprogramowania - to cel obowiązującego od 30 grudnia br. rozporządzenia. Jednocześnie nowe przepisy mają przygotowywać rynek do funkcjonowania w standardzie 5G.
Krzysztof Sobczak
30.12.2020
Rynek i konsument

W UOKiK trwa 100 postępowań w sprawie zatorowiczów

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
UOKiK wszczął w grudniu kolejnych 28 postępowań w sprawie dużych spółek, które mogą nie płacić na czas swoim kontrahentom. Chodzi m.in. o Rossmanna, Budimex i Wojasa. W sumie urząd prowadzi już 100 postępowań dotyczących zatorów płatniczych. Pierwsze decyzje nakładające kary mają zapaść w styczniu 2021 roku.
Jolanta Ojczyk
30.12.2020
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej od początku wprowadzenia obostrzeń związanych ze stanem epidemii wydały już ponad 4500 decyzji o ukaraniu m.in. za łamanie zasad kwarantanny czy ograniczeń dotyczących działalności gospodarczej. Kary za naruszenie przepisów przeciwepidemicznych mogą wynosić nawet 30 tysięcy złotych i taką otrzymał np. 28 grudnia organizator "Specjalnego Świątecznego Treningu" z Pomorza.
Agnieszka Matłacz
30.12.2020
Koronawirus a prawo
Większość firm pracujących dla targów branżowych, m.in. firmy reklamowe, pozbawiona jest pomocy kierowanej przez rząd w ramach tzw. „wsparcia sektorowego”, co skazuje je de facto na nieuchronny upadek. Dzieje się tak za sprawą numeru 73.11.Z PKD, któremu podlegają. Firmy targowe znalazły się w tej kategorii na skutek błędu w tłumaczeniu - twierdzą Beata Kozyra i Krzysztof Szofer.
Prawo.pl
30.12.2020
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
1 stycznia 2021 roku istotnie zmieniają się zasady opodatkowania spółek komandytowych. Moment opodatkowania CIT można co prawda odwlec do 1 maja, jednak nie rozwiązuje to problemu podwójnego obłożenia podatkiem. Nie wiadomo też, w jakiej formie, przez kogo ani kiedy powinna być podjęta ta decyzja. Niejasności dotyczą dodatkowo kwestii zamykania ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych.
Krzysztof Koślicki
30.12.2020
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od kwietnia specjalny wydział do spraw frankowiczów

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Do nowego wydziału Sądu Okręgowego w Warszawie mają trafiać sprawy z zakresu roszczeń z umów walutowych, denominowanych lub indeksowanych do waluty obcej, zawartych przez konsumentów. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że trwają już prace przygotowawcze, a nowa jednostka nie oznacza dodatkowych etatów.
Patrycja Rojek-Socha
30.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Koniec okresu przejściowego po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zbliża się wielkimi krokami. Jak rozwiązany będzie problem jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń od 1 stycznia 2021 r.? - zastanawia się adwokat Romana Piskuła. I wyjaśnia, że pod koniec września Wielka Brytania zdecydowała się przystąpić do konwencji haskiej o umowach dotyczących właściwości sądu.
Romana Piskuła
30.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W nowych ewidencjach trzeba wykazywać powiązania. Chodzi tu o sam fakt tych powiązań, a nie to, że np. ceny odbiegały od wartości rynkowych. Jeżeli mówimy o powiązaniach rodzinnych, to trzeba brać pod uwagę następujące osoby: małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej - wyjaśnia Marcin Andrzejowicz, ekspert z LEX Księgowość.
Marcin Andrzejowicz
29.12.2020
PIT VAT

Agent przesłał dane osobowe, Warta ukarana

Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO
Agent ubezpieczeniowy wysłał pocztą elektroniczną dane dotyczące polisy ubezpieczeniowej, zawierające m.in. imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL oraz informacje dotyczące ubezpieczonego samochodu, do nieuprawnionego adresata. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył za to na Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA S.A. karę pieniężną w wysokości 85 588 zł.
Krzysztof Sobczak
29.12.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO

NSA tłumaczy zasady kierowania spraw na posiedzenia niejawne

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Naczelny Sąd Administracyjny zapewnia, że nie działa automatycznie. Sędziowie przesyłają stronom bądź ich pełnomocnikom z odpowiednim wyprzedzeniem informacje o przeniesieniu sprawy na posiedzenie niejawne. Wskazują jednocześnie na możliwość przedstawienia stanowiska w sprawie w formie pisemnej. NSA przygotowuje się także do prowadzenia rozpraw w trybie zdalnym.
Krzysztof Koślicki
29.12.2020
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Lepszy nadzór nad dostawcami usług dotyczących przetwarzania danych finansowych dla podmiotów rynku finansowego, wzmocniony nadzór nad transgraniczną działalnością ubezpieczeniową i reasekuracyjną, a także większa ochrona konsumentów w zakresie informacji o przysługujących im prawach - to cele zmian w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw.
Krzysztof Sobczak
29.12.2020
Rynek i konsument Finanse
Coraz wyraźniej ostatnio widać wzmożone zainteresowanie fiskusa możliwością zabezpieczenia przewidywanej zaległości podatkowej – i to jeszcze w toku kontroli podatkowej, przed wydaniem decyzji określającej zobowiązanie. To naciąganie prawa. Zdarzają się nawet przypadki decyzji zabezpieczających, w których określana jest tylko przybliżona kwota zobowiązania podatkowego – bez żadnych podstaw ani dokumentów.
Krzysztof Koślicki
29.12.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Już od 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie nowe prawo zamówień publicznych. Wprowadza ono wiele ważnych zmian. Zdaniem ekspertów największa to jednak pełna cyfryzacja zamówień publicznych. Od Nowego Roku wszystkie zamówienia będą przeprowadzane elektronicznie, a oferty będą opatrzne e-podpisem.
Jolanta Ojczyk
29.12.2020
Zamówienia publiczne

Krakowski Szybki Tramwaj w formule PPP ma być wzorem dla innych miast

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Budownictwo
Krakowski Szybki Tramwaj posłuży jako przykład - w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas jego realizacji będą powstawały wytyczne dla innych miast, jak pozyskiwać finansowanie w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego na inwestycje infrastrukturalne. Budowa IV etapu szybkiego tramwaju w Krakowie jest największym tego rodzaju projektem realizowanym w formule PPP w Europie.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.12.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Budownictwo

Resort finansów szykuje e-Urząd Skarbowy

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Do wykazu prac legislacyjnych rządu w poniedziałek trafił projekt nowelizacji przepisów o Krajowej Administracji Skarbowej. Powszechną formą kontaktu ze skarbówką ma być e-Urząd Skarbowy. Zmiany w tym zakresie zostaną przyjęte w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Krzysztof Koślicki
28.12.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Kiedy 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania przestanie uczestniczyć w unii celnej, dla polskich przedsiębiorców będzie to oznaczać zakaz swobodnego przewozu towarów pomiędzy UE a Zjednoczonym Królestwem oraz duże zmiany w formalnościach celnych. Jak zatem od stycznia najprościej i najkorzystniej przewozić towary przez granice celne, minimalizując czas kontroli na „szlabanach” – wyjaśnia dr Izabella Tymińska, ekspert celny.
Izabella Tymińska
28.12.2020
Akcyza Brexit
Resort finansów poinformował w poniedziałek o aktualizacji formularza interaktywnego informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) oraz wzoru dokumentu elektronicznego TPR-P. Nowe formularze zostały opublikowane w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych.
Krzysztof Koślicki
28.12.2020
Ordynacja CIT PIT

UOKiK sprawdza rabaty w kolejnych sieciach handlowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy w sieciach Kaufland Polska Markety, Eurocash i SCA PR Polska (Intermarche). ma miejsce wsteczne ustalanie rabatów i warunków handlowych w relacjach z dostawcami produktów rolno-spożywczych. Za podobne praktyki została niedawno ukarana spółka Jeronimo Martins Polska, właściciel sklepów Biedronka.
Krzysztof Sobczak
28.12.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Do rozporządzenia w sprawie kolejnych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa dopisany został zakaz pracy kasyn od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 roku. Zmiana taka znalazła się w nowelizacji rozporządzenia o ograniczeniach w związku z pandemią, które weszło w życie w poniedziałek 28 grudnia, razem z całą tą regulacją.
Krzysztof Sobczak
28.12.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Nowe przepisy prawa budowlanego uniemożliwiające unieważnienie pozwolenia na budowę czy użytkowanie dotyczą wszystkich decyzji. Także tych wydanych przed 19 września, gdy nowelizacja wprowadzająca graniczny termin na uchylenie jeszcze nie obowiązywała. Tak wynika z interpretacji Ministerstwa Rozwoju.
Jolanta Ojczyk
28.12.2020
Budownictwo
Blockchain, czyli struktura matematyczna służąca do przechowywania danych w sposób ograniczający ich uszkodzenia i zapobiegający nadużyciom, może w istotny sposób zmienić on dotychczasowe zasady rozliczeń finansowych i obiegu dokumentów. Blockchain może oznaczać prawdziwą rewolucję w biznesie – pisze radca prawny Michał Heromiński z kancelarii KDKH.
Michał Heromiński
28.12.2020
Prawo AI Prawo gospodarcze
Do czynności zastrzeżonych dla doradców podatkowych zalicza się udzielanie porad, opinii i wyjaśnień z zakresu m.in. obowiązków podatkowych. Te zapisy są bardzo ogólnikowe. A biura rachunkowe muszą informować o zmianach przepisów i wskazywać konsekwencje tych zmian – mówi dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Krzysztof Koślicki
28.12.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy
Szykują się powództwa kredytobiorców o wynagrodzenie za korzystanie przez banki z ich kapitału w zawyżonej części lub całości raty, gdy umowa była nieważna – zapowiada Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. Pierwszy pozew ma być złożony w styczniu. Prawnicy nie dają mu dużych szans, ale wskazują, że zwróci on uwagę na prawa konsumentów.
Regina Skibińska
28.12.2020
Rynek i konsument Kredyty frankowe