Prawo.pl
Z charakteru umowy subwencji finansowej oraz rozmów z resortem finansów wynika, że udzielenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR nie jest przychodem do opodatkowania – powiedział w środę Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju. Doradcy podatkowi do takiego oświadczenia mają jednak wątpliwości.
Krzysztof Koślicki
13.05.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo
Klienci będą mogli korzystać z gabinetów tylko po umówieniu wizyty i bez osób towarzyszących. Nie może też mieć objawów choroby zakaźnej, być w trakcie kwarantanny, czy mieszkać z taką osobą. Klient musi mieć osłonę nosa i ust oraz rękawiczki, o ile jest to możliwe, ze względu na rodzaj wykonywanego zabiegu. Stanowiska muszą być w bezpiecznej odległości. Takie zalecenia przygotowało dla salonów kosmetycznych Ministerstwo Rozwoju.
Jolanta Ojczyk
13.05.2020
BHP Koronawirus a prawo
Podróżni w Unii Europejskiej mają prawo do zwrotu pieniędzy za anulowane z powodu pandemii. bilety i wycieczki i to od nich zależy, czy skorzystają z voucherów - takie stanowisko przedstawiła Komisja Europejska z zaprezentowanym w środę pakiecie dotyczącym turystyki. KE rekomenduje też, by vouchery były atrakcyjniejszą alternatywą dla zwrotu kosztów.
Krzysztof Sobczak
13.05.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Rząd zapowiedział, że salony fryzjerskie i kosmetyczne zostaną otwarte od poniedziałku 18 maja. Tego dnia też zaczną działać restauracje i bary, a nawet kina plenerowe. Szczegóły będą jednak znane dopiero po opublikowaniu rozporządzenia w tej sprawie. Ministerstwo Rozwoju opublikowało już wytyczne dla tych usług.
Jolanta Ojczyk
13.05.2020
Koronawirus a prawo
W salonach fryzjerskich nie będzie poczekalni, klienci mają być umawiani na konkretną godzinę. Pracownicy mają mieć mierzoną temperaturę przed przystąpieniem do pracy, ale za ich zgodą. Kosmetyczki i fryzjerzy mają nosić rękawiczki, maseczki, a nawet gogle oraz odzież ochronną. Klienic też mają mieć maseczkę i rękawiczki. Jeśli ich nie ma, zakład musi je zapewnić bezpłatnie.
Jolanta Ojczyk
13.05.2020
BHP Koronawirus a prawo
Handlowcy katowickiej spółki Enrex Energy, zajmującej się sprzedażą prądu i gazu, mogli podszywać pod pracowników sprzedawcy, z którego usług wcześniej korzystali konsumenci - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i wszczął postępowanie wyjaśniające wobec tej firmy.
Krzysztof Sobczak
13.05.2020
Rynek i konsument
We wtorek 12 maja senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zaproponowała wprowadzenie 75 poprawek do tarczy antykryzysowej 3. Wśród nich jest podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych do 1800 zł i wykreślenie przepisów o wstrzymaniu egzekucji z nieruchomości.
Jolanta Ojczyk
13.05.2020
Koronawirus a prawo

Koronawirus wpływa na księgowych i doradców podatkowych – rusza duże badanie Wolters Kluwer

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Koronawirus a prawo
Księgowi i doradcy podatkowi są zgodni - przepisy tarczy antykryzysowej nie uprościły znacząco ich życia. Termin niektórych obowiązków został przesunięty. Można też skorzystać z pewnych ulg i wnioskować chociażby o możliwość zapłaty podatku w ratach. To wszystko jednak za mało. Eksperci obawiają się, że rynek usług księgowych i doradztwa podatkowego ulegnie znaczącym zmianom.
Krzysztof Koślicki
13.05.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Koronawirus a prawo
Polski Fundusz Rozwoju uporządkował dokumentację dotyczącą tarczy finansowej dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wciąż jednak nie ma publicznie dostępnej uchwały Rady Ministrów w sprawie programu. Mimo to fundusz wypłacił już za pośrednictwem banków ponad 18 miliardów złotych na konta 85 292 firm.
Jolanta Ojczyk
13.05.2020
Tarcza finansowa
Tarcza 2.0 jest niebezpieczna dla zarządów firm w trudnej sytuacji finansowej, bo „zawieszenie” biegu terminu do złożenia wniosku upadłościowego generuje ryzyko odpowiedzialności karnej. Członkowie zarządu mogą ją ponieść za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie, jeśli stan niewypłacalności powstał przed epidemią - pisze adwokat Bartłomiej Pietruszka,
Bartłomiej Pietruszka
13.05.2020
Spółki Prawo gospodarcze
Przepisy dotyczące sądowych e-doręczeń już dwukrotnie zostały usunięte z tarczy antykryzysowej. Resort sprawiedliwości nie zamierza jednak z nich rezygnować. Sprawa zaczyna być pilna, bo po "odwieszeniu" biegu terminów i pocztę, i sądy czeka zalew pism. Prawnicy już teraz apelują do prezesów sądów o stopniowe wysyłanie przesyłek, taką potrzebę widzi też Ministerstwo Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
13.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Bieg terminu wniesienia skargi na otrzymane niekorzystne interpretacje rozpocznie się dopiero po zakończeniu stanu epidemii koronawirusa. Tak informował podatników dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydawanych ostatnio interpretacjach. Tymczasem tarcza 3.0 zniesie zawieszenie biegu terminów i to już od siódmego dnia od jej wejścia w życie.
Wiesława Moczydłowska
12.05.2020
Ordynacja Koronawirus a prawo
Zaostrzenie przepisów odpadowych miało zwalczyć szarą strefę, w tym nielegalne wysypiska śmieci. A okazuje się, że legalnie działające firmy nie są w stanie wypełnić wygórowanych i drogich wymagań. 14 proc. firm już planuje zamknąć działalność, a 47 proc. rozważa taki krok. Tak wynika z najnowszego raportu o branży odpadowej.
Jolanta Ojczyk
12.05.2020
Środowisko

Nadzwyczajna zmiana stosunków lekiem na zarazę w galeriach handlowych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Wynajmujący i najemcy lokali handlowych znaleźli się w zupełnie nowej sytuacji, która zmienia obraz rynku i rodzi spory na niespotykaną dotychczas skalę. Czy jest szansa, aby sądy pomogły rozwiązać te konflikty? W jakim kierunku potoczą się postępowania? – zastanawia się radca prawny Maciej Woźniak z kancelarii FILIPIAK BABICZ LEGAL.
Maciej Woźniak
12.05.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Tegoroczne badanie sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów odbywa się pod znakiem koronawirusa. Nie da się więc pominąć w nich finansowych skutków epidemii. Nie można też powiedzieć, że sprawozdania pozostaną bez wpływu na możliwość kontynuowania przez firmy działalności. Tymczasem Ministerstwo Finansów zasugerowało, żeby biegli zachowali... powściągliwość.
Krzysztof Koślicki
12.05.2020
Rachunkowość Spółki Finanse
Rekompensaty za wzrost cen energii, tak jak zostało zapowiedziane, powinny być wypłacone, szczególnie dzisiaj, kiedy wiele gospodarstw domowych i wielu Polaków stanie w obliczu ograniczenia swoich dochodów – powiedział wicepremier minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ale przyznał, że nie ma decyzji rządu w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
11.05.2020
Rynek i konsument Domowe finanse
Dopuszczalność przedłużenia terminu zwrotu VAT nie jest uzależniona od wykazania przez organy skarbowe konkretnych dowodów czy zarzutów świadczących o niezasadności zwrotu, a wystarczające w tym względzie jest uzasadnione podejrzenie czy też istnienie niejasności, wymagających dalszego sprawdzenia. Orzekł tak na posiedzeniu niejawnym NSA na prośbę spółki, zrzekającej się rozprawy.
Wiesława Moczydłowska
11.05.2020
VAT Doradca podatkowy
Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje zakazywać organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, ale kurator oświaty będzie mógł odwołać wypoczynek w danym województwie. To oznacza, że wciąż nie wiadomo, czy kolonie się odbędą. Mimo to Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wytycznymi dla turystyki na czas epidemii.
Jolanta Ojczyk
11.05.2020
Koronawirus a prawo
Umów należy dotrzymywać, jednak nieprzewidywana zmiana okoliczności, do której doszło po zawarciu umowy, uprawnia do żądania jej zmiany - tłumaczy dr hab. Marcin Lemkowski, adwokat, partner, praktyka postępowań sądowych i arbitrażowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Zastosowanie w takiej sytuacji znajdzie klauzula rebus sic stantibus.
Marcin Lemkowski
11.05.2020
Najnowsze rozstrzygnięcie TSUE w części dotyczącej samego statusu spółki zależnej nie zmienia w ogóle sytuacji. Trybunał uznał, że sam fakt istnienia spółki zależnej nie tworzy stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Na rozstrzygnięcie czekają kolejne sprawy, wciąż możemy mieć nadzieję, że TSUE pójdzie jednak krok dalej – mówi Tomasz Michalik,
Krzysztof Koślicki
11.05.2020
VAT
Wzrost kosztów działalności, brak konkurencji, niewystarczające narzędzia nadzorcze w rękach samorządów – to główne przyczyny wzrostu cen w instalacjach przetwarzania odpadów uważa UOKiK. Problem w tym, że bada on lata 2014-2019, czyli te, w których jeszcze nie zadziałały nowelizowane przepisy ustawy odpadowej. Obraz za 2020 rok może wyglądać jeszcze dramatyczniej.
Jolanta Ojczyk
11.05.2020
Środowisko
Pracodawcy nie zostawiają suchej nitki na zaleceniach Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy. Mówią, że są za ogólne. Niektóre też generują koszty, są trudne do zrealizowania w stanie epidemii, a także sprzeczne z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów czy ministra zdrowia.
Jolanta Ojczyk
11.05.2020
BHP Koronawirus a prawo
Urzędy skarbowe stosują różne sztuczki i lakoniczne uzasadnienia, żeby przedłużyć postępowania i opóźnić zwroty VAT. Podatnicy nawet nie mogą przewidzieć, kiedy otrzymają pieniądze, bo skarbówka wyznacza sobie kolejne terminy, których i tak nie dotrzymuje. Najnowszy wyrok NSA potwierdza, że działanie fiskusa jest... prawidłowe. Firmy, których płynność finansowa staje się zagrożona z powodu epidemii, na zwroty podatku mogą więc czekać jeszcze dłużej.
Krzysztof Koślicki
11.05.2020
VAT Doradca podatkowy
Standardy odpowiedzialności dyrektora, członka zarządu są wyższe od przeciętnego pracownika z tego względu, że ocena bezprawności zachowania i winy jest tu surowsza - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że umowa o wynagrodzenie między nim a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego, inaczej jest nieważna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.05.2020
Prawo pracy Spółki
Opublikowane niedawno uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego odnoszące się do unieważnienia umowy doczekało się już kilkunastu komentarzy prawników z obu stron barykady. O dziwo, obie strony traktują go jako judykat potwierdzający ich sprzeczne racje. Z punktu widzenia sędziów daleko jednak do przełomu, bo na najważniejsze pytania odpowiedzi zabrakło. Dlatego najwyższa pora zacząć myśleć o ugodach. - mówi Piotr Bednarczyk
Prawo.pl
11.05.2020
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Już w lutym złożyłem do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projekt ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 roku - przypomniał w sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nie poinformował jednak, co rząd z tym projektem zrobił lub zamierza zrobić.
Krzysztof Sobczak
10.05.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ministerstwo cyfryzacji nie planuje tworzyć elektronicznych znaczków pocztowych. Uzasadnia, że neoznaczki oferuje już Poczta Polska. Z podobnych względów nie planuje dublowania rozwiązań związanych ze śledzeniem przesyłek. To odpowiedź Marka Zagórskiego ministra cyfryzacji na interpelację poselską posłanki Aleksandry Gajewskiej
Robert Horbaczewski
09.05.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Rynek pracy reaguje na epidemię koronawirusa. Wprowadzanie pracy zdalnej czy odwoływanie spotkań bezpośrednich z klientami to nie wszystko, co zmieniło się na przestrzeni ostatnich dni i tygodni. Przedsiębiorstwa wprowadzają również nowe zasady rekrutacji, dostosowane do sytuacji, gdy bezpośrednie kontakty są ograniczone.
Grażyna J. Leśniak
09.05.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo

Tarcza finansowa ruszyła, ale uchwała rządu w jej sprawie wciąż czeka na publikację

Administracja publiczna Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Program tarcza finansowa dla małych i średnich firm ruszył w środę 28 kwietnia o godz. 18, choć w Monitorze Polskim wciąż nie ukazała się uchwała Rady Ministrów w jego sprawie. By ją dostać, trzeba napisać mail do kancelarii premiera. W efekcie nie ma pewności, czy program działa legalnie. A wydano w jego ramach już 5 mld zł.
Jolanta Ojczyk
09.05.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo Tarcza finansowa

MR: Nie będzie zmian w przepisach o umowach najmu w galeriach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Ministerstwo Rozwoju nie planuje nowelizacji art. 15ze tarczy antykryzysowej, który zobowiązuje najemców powierzchni w galeriach handlowych do płacenia czynszów w wysokości sprzed wprowadzenia stanu epidemii. Nie oznacza to, że po złożeniu oferty, umowy nie mogą być zmieniane, w tym także w zakresie wysokości czynszu - podkreśla ministerstwo.
Jolanta Ojczyk
08.05.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo