Według przedstawionych danym w 2020 roku z Polski do EPO napłynęły 483 zgłoszenia, podczas gdy w 2019 roku było ich 463. Biorąc pod uwagę ostatnich pięć lat najbardziej obfitujący w polskie zgłoszenia był rok 2018, gdy złożono ich 519.

Wśród największych polskich wnioskodawców są uczelnie wyższe - Uniwersytet Jagielloński z 9 zgłoszeniami patentowymi zajął pierwsze miejsce w polskim rankingu europejskich zgłoszeń patentowych; za nim uplasowały się Adamed Pharma (8 zgłoszeń), Uniwersytet Warszawski (7), Politechnika Śląska (6) i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy (6).

Czytaj: Pracodawcy apelują o odbiurokratyzowanie rejestrów Urzędu Patentowego>>

W układzie wojewódzkim liderem jest Mazowieckie, z którego pochodzi jedna czwarta polskich zgłoszeń patentowych. Drugie jest województwo małopolskie (21,1 proc.), dolnośląskie (9,9 proc.) i śląskie (6,8 proc.). W rankingu miast ponownie na czele znalazła się Warszawa, natomiast największy wzrost nastąpił w Skawinie (+72,4 proc.) i Krakowie (+34,4 proc.).

- Fakt, iż polscy wynalazcy pomimo pandemii dokonali w ubiegłym roku więcej zgłoszeń patentowych dotyczących wynalazków, świadczy o odporności polskiej infrastruktury innowacyjnej, w której szczególną rolę odgrywają wyższe uczelnie - oświadczył Antonio Campinos, prezes EPO.

Czytaj w LEX: Środki przeciwdziałania nadużyciu idei ochrony patentowej przez tak zwanych trolli patentowych w prawie unijnym >