Prawo.pl
Pierwsza połowa 2021 r. przyniosła upadłość 201 firm, to o 9 mniej niż w drugiej połowie ubiegłego roku i aż o 85 mniej niż w pierwszym półroczu 2020 r. Najwięcej zadłużonych bankrutów w dniu upadłości prowadziło swą działalność w województwie mazowieckim, dalej – wielkopolskim i dolnośląskim. Rekordowa, względem lat ubiegłych, była natomiast liczba restrukturyzacji.
Renata Krupa-Dąbrowska
30.07.2021
Rynek i konsument Finanse
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie opłaty koncesyjnej z planowanym terminem przyjęcia w III kwartale. Zmianie ma ulec sposób wyliczania opłaty koncesyjnej na wytwarzanie energii w morskich farmach wiatrowych oraz wysokość takich opłat dla magazynowania energii elektrycznej.
Agnieszka Matłacz
30.07.2021
Środowisko
Przepisy ograniczające obrót ziemią są dziurawe jak sito. Inwestorzy często i łatwo je obchodzą. Wyszukują grunty IV-VI klasy, nie objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zanim jednak je kupią, właściciel na ich zlecenie "odralnia" grunt. Jednak nie wszystkie samorządy akceptują taki proceder.
Renata Krupa-Dąbrowska
30.07.2021
Budownictwo Finanse
W interesie publicznym jest zachowanie i ochrona funkcji lasu. Właściciel, choćby dotknięty klęską suszy, która nie nosi znamion klęski żywiołowej, nie może zatem wyciąć należącego do niego lasu by powiększyć areał uprawny - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Marek Sondej
30.07.2021
Środowisko Wymiar sprawiedliwości

Za zatrudnianie na czarno zapłaci pracodawca, nie pracownik

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Finansów szykuje nową oręż do walki z szarą strefą. Projekt Polskiego Ładu przewiduje zasadę, że firma zatrudniająca na czarno, będzie musiała doliczać do swojego przychodu wynagrodzenia zapłacone "pod stołem". Nieuczciwy pracodawca zapłaci też z własnej kieszeni zaległy podatek pracownika i jego składki na ubezpieczenie. Może się jednak zdarzyć, że takie same skutki będzie miało też przekwalifikowanie przez ZUS np. umowy o dzieło na umowę o pracę.
Krzysztof Koślicki
30.07.2021
Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne

Fikcja doręczenia nadal obowiązuje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Przepis przewidujący doręczanie pism procesowych przez komornika obowiązuje już od ponad półtora roku, jednak wciąż wywołuje wiele wątpliwości w praktyce. Większość sędziów zdaje się traktować wprowadzoną regulację zbyt restrykcyjnie, co niejednokrotnie pozbawia wierzycieli możliwości dochodzenia ich roszczeń na drodze sądowej - pisze adwokat Anna Pioch.
Anna Pioch
30.07.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Do Sejmu został wniesiony projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, który ma wyeliminować nieprawidłowe stosowanie wyłączeń od zakazu - wynika z informacji na stronie Sejmu. Przedstawicielem wnioskodawców jest Janusz Śniadek.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.07.2021
Rynek i konsument
Usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków.
Krzysztof Kaźmierski
29.07.2021
VAT Rachunkowość
Jedno, dodatkowe świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek na ubezpieczenia: społeczne i zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych za okres od 1 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r. - taką pomoc mają otrzymać firmy szczególnie mocno dotknięte konsekwencjami gospodarczymi epidemii COVID-19.
Grażyna J. Leśniak
29.07.2021
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Sąd Najwyższy wypowiedział się już prawie co do wszystkich pytań postawionych mu do rozstrzygnięcia przez I Prezes - twierdzi adwokat Anna Diaby-Lipka. I dodaje, że uchwała pełnego składu może mieć znaczenie dla praktyki, jednak w świetle aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego i TSUE zmiana poglądu na już rozstrzygnięte przez Sąd Najwyższy kwestie jest mało prawdopodobna.
Anna Diaby-Lipka
29.07.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Wydawało się, że problemy z polisolokatami należą do przeszłości, niestety - temat wraca jak bumerang. W niektórych umowach dotyczących produktów opartych na funduszach inwestycyjnych zamkniętych zredukowane są wykupy, co uniemożliwia klientom odzyskanie nawet części wpłaconego na umowę kapitału.
Regina Skibińska
29.07.2021
Rynek i konsument Finanse
Jesienią można spodziewać się czwartej fali pandemii COVID-19. Kolejne ograniczenia przemieszczania się i kontaktów międzyludzkich mogą być nie do uniknięcia. Dlatego Rada Przedsiębiorczości apeluje o niezwłoczne przyjęcie przepisów, które pozwolą ochronić przed lockdownem - poprzez uprzywilejowanie zaszczepionych. Rząd analizuje wszystkie scenariusze, ale nie podejmuje jeszcze decyzji.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
28.07.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Minister Klimatu i Środowiska zmienił minimalną moc przyłączeniową dla wewnętrznych i zewnętrznych stanowisk postojowych dla samochodów elektrycznych, co może wpłynąć na wzrost cen mieszkań. Deweloperzy walczą o zmianę przepisów.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.07.2021
Rynek Budownictwo
Projekt Polskiego Ładu zakłada wprowadzenie ulgi dla osób osiągających przychody z tytułu szeroko pojętego stosunku pracy. Z odliczenia nie skorzystają jednak osoby na umowach zlecenia i o dzieło. Ulga ma dotyczyć wyłącznie osób osiągających przychody w przedziale od 68 412 do 133 692 zł rocznie. Do przychodów nie będą wliczane kwoty objęte autorskimi kosztami uzyskania przychodów.
Krzysztof Koślicki
28.07.2021
PIT Rachunkowość Polski Ład
Polski Ład był dotychczas promowany jako zestaw rozwiązań o charakterze proinwestycyjnym i proinnowacyjnym, a także zachęcających do powrotu kapitału do Polski. Warto w tym kontekście zadać sobie pytanie, jak proponowane zmiany mogą wpłynąć na funkcjonowanie grup kapitałowych operujących w wielu krajach – pisze Maciej Gruchot, doradca podatkowy, partner w kancelarii Kempa Gruchot Rawicz-Zaborowska.
Maciej Gruchot
28.07.2021
Ordynacja CIT Polski Ład
Operator telefonii komórkowej, przedłużając lub zawierając umowę z klientem, musi zapytać, czy zgadza się na włączenie płatnych usług dodatkowych. Nie zawsze tak jest. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił Orange Polska i P4 zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Na kwotę około 300 tys. złotych ZUS zwolnił z opłacania składek przedsiębiorców prowadzących sklepiki szkolne. W ramach świadczenia postojowego trafiło do takich firm ponad 700 tys. zł składek - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podstawowym kryterium otrzymania pomocy będzie wykazanie 40 proc. spadku przychodów.
Monika Sewastianowicz Agnieszka Matłacz
28.07.2021
Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą

Polski Ład: Obrót bezgotówkowy dla firm już od 8 tys. złotych

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Polski Ład
W Polskim Ładzie wprowadza się nowe limity płatności, po przekroczeniu których przedsiębiorcy będą mogli stosować wyłącznie bezgotówkowe formy rozliczeń. Prawnicy nie mają wątpliwości, czemu służy to rozwiązanie. W ten sposób rząd chce objąć większą liczbę małych przedsiębiorców obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Efekt może być odwrotny - wzrośnie szara strefa.
Renata Krupa-Dąbrowska Krzysztof Koślicki
28.07.2021
Rynek i konsument Małe i średnie firmy Polski Ład
E-KRS już działa, a wątpliwości nadal jest wiele. Główna dotyczy tego, że przedsiębiorcy obligatoryjnie muszą korzystać z tego systemu teleinformatycznego. A to oznacza rewolucyjną zmianę dla około 90 proc. spośród nich i to bez okresu przejściowego. Do tego dochodzi kwestia ochrony danych osobowych, czy choćby problemy techniczne - pisze adwokat dr Kamil Szmid.
Kamil Szmid
28.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Spółki

Sejmowa komisja przyjęła projekt Lex TVN

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Autorem zmian jest PiS. Nowelizacja w debacie publicznej określana jest jako skierowana wprost przeciwko stacji TVN. Sejm zajmie się projektem 11 sierpnia.
Krzysztof Koślicki
27.07.2021
Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Rozłożenie świadczenia jednorazowego na raty skutkuje różnymi terminami rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia roszczeń o zapłatę poszczególnych wymaganych rat, zgodnie z art. 120 kodeksu cywilnego - taką uchwałę w składzie trzech sędziów podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej 27 lipca br. Uchwała ta ma duże znaczenie dla kredytobiorców i pożyczkobiorców, którzy spóźniają się ze spłacaniem rat.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.07.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) apeluje do rządu o wprowadzenie przepisów, które ochronią gospodarkę przed kolejnym lockdownem. Proponuje, by Polska wzorem innych państw, wprowadziła przywileje dla zaszczepionych. Nie może być tak, że koszty zdrowotne i finansowe odmowy poddania się szczepieniu ponosi całe społeczeństwo - twierdzą przedsiębiorcy.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.07.2021
Rynek Koronawirus a prawo
We wtorek Trybunał Konstytucyjny uznał ograniczenia handlu w niedzielę za zgodne z konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyła Konfederacja Lewiatan a czekał on aż trzy lata na rozpatrzenie. Eksperci nie mają wątpliwości, że utrzymywanie tego typu zakazu nie ma sensu
Agnieszka Matłacz Renata Krupa-Dąbrowska
27.07.2021
Rynek i konsument
Jeśli pracownik wykorzystuje służbowe samochody do celów prywatnych, osiąga przychód, od którego musi zapłacić podatek. Kwoty przychodu wynoszą 250 i 400 złotych i zależą od pojemności auta. MF chce, by o podatku decydowała moc pojazdu, a nie pojemność silnika. To jedna ze zmian w ogłoszonym projekcie Polskiego Ładu.
Krzysztof Koślicki
27.07.2021
PIT Rachunkowość Polski Ład
Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przeprowadzi we wtorek pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, złożonego na początku lipca przez posłów PiS, który w debacie publicznej określany jest jako skierowany wprost przeciwko stacji TVN.
Agnieszka Matłacz
27.07.2021
Punktem odniesienia dla wprowadzanych w życie projektów informatyzujących polski wymiar sprawiedliwości powinni być obywatele oraz przedsiębiorcy, a nie profesjonalni pełnomocnicy. Większy nacisk powinien zostać położony na to, by dobrze tłumaczyć funkcjonalności portali sądowych i projektować je w taki sposób, by trudno było o ewentualne błędy przy składaniu wniosków i pism.
Patrycja Rojek-Socha
27.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo AI
Podniesienie oraz wymurowanie komina w budynku mieszkalnym nie wymaga na ogół uzyskania w starostwie pozwolenia na roboty budowlane ani zgłoszenia robót. Nie zawsze jednak tak jest. Gdy budzi to wątpliwości, powiatowy inspektor nadzoru budowanego ma prawo prowadzić postępowanie naprawcze i w ostateczności nakazać rozbiórkę.
Martyna Sługocka Renata Krupa-Dąbrowska
27.07.2021
Budownictwo
Ponad pół miliarda złotych wpłaciły firmy przez pierwsze pół roku obowiązywania przepisów o tzw. podatku cukrowym. Wpłaty zasilają głównie Narodowy Fundusz Zdrowia. Podatnicy mają jednak duże problemy z prawidłową kalkulacją daniny. Wszystko przez nieprecyzyjne przepisy, z których interpretacją, jak twierdzą eksperci, nie radzi sobie nawet resort finansów.
Krzysztof Koślicki
27.07.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy

Pułapka „Alicji” - kłopotliwy kredyt można unieważnić

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Finanse
Nie tylko frankowicze wygrywają z bankami - za nieważną można też uznać umowę kredytu w złotych. Taki wyrok zapadł niedawno w sprawie słynnego kredytu na cele mieszkaniowe z odroczoną płatnością, znanego jako kredyt „Alicja”. Według sądu nie informowano kredytobiorców w sposób jasny, że tak wyliczona rata nie dawała gwarancji spłaty zobowiązania.
Regina Skibińska
27.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Finanse
Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Anna Kornecka otworzyła w poniedziałek posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do opracowania regulacji dotyczących podmiotów inwestujących w najem nieruchomości. Będzie to już kolejna ustawa dotycząca tzw. polskich REIT-ów. Wcześniejszy projekt trafił do kosza.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.07.2021
Prawo cywilne Rynek Budownictwo