Prawo.pl

Rzecznik MŚP i przedsiębiorcy proszą premiera o poparcie 10 propozycji zmian systemowych

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Reforma ZUS dla przedsiębiorców, regionalizacja płacy minimalnej, wprowadzenie zakazu nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych dla mikroprzedsiębiorców oraz redukcja obecnie istniejących - to tylko niektóre z 10 propozycji zmian systemowych, których oczekują środowiska biznesowe.
Grażyna J. Leśniak
09.11.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Polski Fundusz Rozwoju ruszył z kontrolami firm

CIT PIT Doradca podatkowy Tarcza finansowa
Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął już pierwsze czynności zmierzające do kontroli udzielonego wsparcia. Powstał specjalny algorytm mający pomóc w wytypowaniu przedsiębiorstw wymagających weryfikacji. Pierwsze ponad 100 firm zostało już wytypowanych, a kolejne cztery tysiące przedsiębiorstw znalazło się na wstępnej liście do kontroli – piszą eksperci KPMG w Polsce.
Paweł Szala Wojciech Majkowski
09.11.2020
CIT PIT Doradca podatkowy Tarcza finansowa
Prezes UOKiK wszczął 21 kolejnych postępowań w sprawie dużych spółek, które mogą nie płacić na czas swoim kontrahentom. Łącznie prowadzone są już 72 postępowania w sprawach zatorów płatniczych. Jak podkreśla Urząd, poprawa płynności finansowej mikro, małych i średnich przedsiębiorców jest szczególnie ważna w czasie drugiej fali pandemii.
Krzysztof Sobczak
09.11.2020
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych odbył się w pełni w formule online. 173 delegatów dokonało zmian w statucie Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Było to możliwe dzięki cyfrowym narzędziom, które wdrożyła KIDP w ostatnich latach oraz przepisom ustawy antycovidowej, które dały samorządowi taką możliwość.
Krzysztof Koślicki
09.11.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Od blisko roku, na mocy nowelizacji procedury cywilnej, przywrócone jest odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych. I choć - m.in. z powodu koronawirusa i ograniczeń w pracy - doświadczenia sądów w tym zakresie nie są duże, wskazują one na szereg wątpliwości w odniesieniu do tych przepisów. Te główne dotyczą samych definicji i kwalifikacji, które sprawy należą do gospodarczych.
Patrycja Rojek-Socha
09.11.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Oskarżeni w pełni świadomie „odcięli” wspólnika od wszelkiej dokumentacji dotyczącej spółek - uznał Sąd Najwyższy. Nawet, jeżeli przyjąć, że motywem oskarżonych była chęć ochrony interesów spółek przed potencjalnymi działaniami wspólnika, to fakt ten nie wyłącza jeszcze braku umyślności po stronie oskarżonych. SN uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.11.2020
Prawo karne Spółki
Z najnowszych danych wynika, że Krajowa Administracja Skarbowa coraz baczniej przygląda się rozliczeniom między podmiotami powiązanymi. Okazuje się, że ponad połowa wykrytych nieprawidłowości dotyczy korzystania z wartości niematerialnych i restrukturyzacji. Zdaniem ekspertów, w najbliższym czasie takich postępowań może być jeszcze więcej.
Krzysztof Koślicki
09.11.2020
CIT PIT Doradca podatkowy
Wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej, jak geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjne rządu - przewiduje projekt noweli ustawy o działach administracji rządowej. Według zapowiedzi, zmiany mają zwiększyć efektywność i obniżyć koszty działania administracji rządowej, ale faktycznie chodzi o dostosowanie struktury administracji rządowej do nowej, zrekonstruowanej Rady Ministrów.
Krzysztof Sobczak
08.11.2020
Środowisko Administracja publiczna
Nowa wersja projektu "piątki" dla zwierząt ma wprowadzać m.in. Inspekcję Ochrony Zwierząt, instytucję zajmującą się dobrostanem zwierząt i podlegającą MSWiA. Według ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, będzie ona miała narzędzia do kontroli sytuacji np. w gospodarstwa i dozoru przestrzegania prawa.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2020
Środowisko
W najbliższy poniedziałek wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin ma rozmawiać z przedstawicielami branży meblowej o jej wsparciu z powodu nowych obostrzeń. Rząd ma przedstawić swoje propozycje. Sklepowy meblowe, w ostatniej chwili zostały usunięte z listy tych, które do 29 listopada będą otwarte.
Patrycja Rojek-Socha
07.11.2020
Koronawirus a prawo

Od soboty imprezy sportowe z dużymi ograniczeniami

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Od soboty obowiązuje zakaz organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na bieganiu lub jeździe na rowerze, z wyjątkiem tych organizowanych przez polski związek sportowy lub pozostających w bezpośrednim związku z prawami wyłącznymi polskiego związku sportowego.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Od soboty funkcjonowanie galerii handlowych jest gruntownie ograniczone. Otwarte będą tylko niektóre punkty usługowe mające istotne znaczenie dla życia codziennego oraz m.in. sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, wyrobami medycznymi, gazetami lub książkami. Sklepy, które sprzedają głównie produkty przeznaczone do perfumowania lub upiększania, będą zamknięte.
Krzysztof Koślicki
06.11.2020
Domowe finanse Koronawirus a prawo

MF: Część firm może później zapłacić zaliczki na PIT

PIT Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
W związku z epidemią koronawirusa część przedsiębiorców, będącymi płatnikami PIT, później wpłaci zaliczki na podatek i podatek zryczałtowany - przewiduje projekt rozporządzenia ministra finansów. Z opublikowanego w piątek dokumentu wynika, że ma to dotyczyć m.in. branży gastronomicznej, branży spotkań, fitness, czy sprzedających na targowiskach.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
PIT Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Samorząd doradców podatkowych pracuje nad zmianą wizerunku. Ogłosił właśnie konkurs na nowe logo i identyfikację wizualną. Do udziału zaproszeni są wszyscy twórcy i projektanci graficzni. Zwycięzca otrzyma 23 tysiące złotych. Konkurs składa się z dwóch etapów.
Krzysztof Koślicki
06.11.2020
Doradca podatkowy

Będzie postojowe i przedłużone zwolnienie z ZUS dla branż dotkniętych ograniczeniami

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy i przedłużenie zwolnienia z opłacania składek na ZUS dla branż dotkniętych restrykcjami - to niektóre z elementów pakietu 10 rozwiązań, które zamierza wprowadzić rząd. W piątek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że minimalny koszt zapowiadanego wsparcia to ok. 9 -10 mld.
Grażyna J. Leśniak
06.11.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Rzecznik Finansowy przygotował “mapę klauzul” niedozwolonych stosowanych przez banki w umowach kredytów "walutowych". Jak podało w piątek biuro rzecznika, jest ona skierowana do kredytobiorców, którzy do tej pory nie podjęli żadnych działań związanych ze swoją umową.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe
Wprowadzone w ramach ubiegłorocznej nowelizacji procedury cywilnej rozwiązanie dotyczące potrącenia miało służyć dyscyplinowaniu uczestników postępowań. I częściowo realizuje ten cel, ale z wieloma mankamentami. Lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie znanej w wielu krajach instytucji wyroku z zastrzeżeniem - twierdzi prof. Paweł Grzegorczyk
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych ma obowiązywać od 11 do 24 listopada. Informacja o planowanym rozporządzeniu znalazła się w Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Obecnie obowiązujący zakaz obejmuje 34 państwa.
Patrycja Rojek-Socha
05.11.2020
Koronawirus a prawo
Obowiązująca od roku nowelizacja procedury cywilnej wprowadziła odrębne postępowanie w sprawach własności intelektualnej. Zdaniem zajmujących się tą dziedziną prawników, to dobre rozwiązanie z punktu widzenia sprawności i jakości merytorycznej tych postępowań, ale niebezpieczne dla spójności reguł procesu cywilnego.
Krzysztof Sobczak
05.11.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadziła rodzaj represji wobec sądu, który nie przeprowadził postępowania dowodowego właściwie. Każe mu rozpoznawać spór do skutku. To środek nieodpowiedni, przydałoby się świeże spojrzenie innego sędziego - uważają prawnicy uczestniczący w konferencji "Praktyka wobec nowelizacji postępowania cywilnego."
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Podatek VAT może być elementem odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego przysługującego leasingobiorcy tylko wówczas, jeśli leasingobiorca faktycznie poniósł koszt naprawy. Odszkodowanie obejmuje kwotę VAT w zakresie, w jakim nie może on obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku zapłaconego - stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale.
Wiesława Moczydłowska
05.11.2020
VAT Prawo gospodarcze
Najnowsza nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych zakłada możliwość korzystania z odliczeń i preferencyjnej stawki opodatkowania już na etapie obliczania miesięcznych zaliczek na podatek. Podatnicy, którzy podejmują prace zmierzające do przeciwdziałania COVID-19, będą mogli stosować ulgi w trakcie roku, aż do czasu ustania stanu pandemii.
Krzysztof Koślicki
05.11.2020
CIT PIT

Jak dokonać prawidłowego importu środków ochrony przed koronawirusem

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
W ostatnim czasie wiele firm dostrzegło szansę dla siebie, aby jak najszybciej wykorzystać rynek popytu i rozpoczęło nerwowe poszukiwania środków ochrony indywidualnej, a potem ich szybki import spoza terenu UE. Niestety specyfika produktów oraz rynek, na którym towar kupujemy, obarczony jest wieloma skomplikowanymi procedurami – pisze dr Izabella Tymińska, ekspert celny.
Izabella Tymińska
05.11.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo

Yamaha ukarana za zawyżanie cen sprzętu muzycznego

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę w wysokości 500 tys. na spółkę Yamaha Music Europe za to, że przez 13 lat ustalała z dystrybutorami minimalne ceny odsprzedaży sprzętu muzycznego w sklepach internetowych w Polsce. Kara mogła być wyższa, ale firma współpracowała z UOKiK w ramach programu leniency.
Krzysztof Sobczak
05.11.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Elektromobilność w Polsce jest nadal na etapie początkowym, mimo że od zaprezentowania wizji jej rozwoju minęły już cztery lata. Rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności nie poprawił sytuacji, gdyż realizowany był wybiórczo i z opóźnieniami. Pod względem liczby samochodów elektrycznych oraz infrastruktury jesteśmy wciąż na szarym końcu Europy, a budowa polskiego samochodu elektrycznego wciąż jest na etapie prototypu
Agnieszka Matłacz
05.11.2020
Środowisko Nowe technologie

Postępowanie szybkie albo sprawiedliwe - dowody trzeba przedstawić od razu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Obowiązujące od roku zmiany w procedurze cywilnej mają przyspieszać postępowanie - stąd nacisk na prekluzję dowodową i planowanie przebiegu procesu, tak przez strony, jak i przez sąd. Powód reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika ma obowiązek powołać wszystkie twierdzenia i dowody już w pozwie, a pozwany - w odpowiedzi na pozew. Nie wszystko to jednak działa bez problemów.
Monika Sewastianowicz
05.11.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Powód nie wygrał ze spółdzielnią mieszkaniową: cały sezon siedział w zimnym mieszkaniu, a zapłacił jakby wszystkie kaloryfery działały. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Prokuratora Generalnego, który uznał, że opłaty za ogrzewanie były sprzeczne z zasadą demokratycznego państwa prawnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.11.2020
Prawo cywilne

Prof. Ereciński: "Wielka reforma" procedury cywilnej nie przyniosła efektów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Wprowadzone rok temu zmiany w postępowaniu cywilnym miały przyspieszyć i usprawnić postępowania cywilne, jednak po roku ich obowiązywania nie można stwierdzić istotnej poprawy w tym zakresie - twierdzi prof. Tadeusz Ereciński, były prezes kierujący Izbą Cywilną Sądu Najwyższego. I dodaje, że ewentualna reakcja na ten stan nie powinna sprowadzić się tylko do kolejnego komplikowania przepisów.
Krzysztof Sobczak
05.11.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Ministerstwo Finansów udostępniło aplikację do wysyłania nowych jednolitych plików kontrolnych z deklaracją. Po raz pierwszy trzeba je złożyć do 25 listopada. Eksperci zwracają jednak uwagę, że z narzędzi urzędu skorzystają tylko małe firmy – dużych plików nie da się wysłać. Dodatkowy problem to autoryzacja danych.
Krzysztof Koślicki
05.11.2020
VAT Rachunkowość
Przygotowany przez rząd pakiet 10 działań antykryzysowych składa się z instrumentów już wcześniej uruchomionych, takich jak np. zwolnienia z ZUS, dopłaty do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy. Nowe instrumenty ruszą po notyfikacji przez Komisję Europejską.
Grażyna J. Leśniak
04.11.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo