Po latach problemów z polisami z UFK nadzór zakazuje niekorzystnych polis. Produkty powiązane z UFK, dla których średni zwrot jest niższy niż 50 proc. stopy procentowej dla określonego w decyzji okresu według odpowiedniej struktury terminowej stopy wolnej od ryzyka lub w przypadku których określone w regulaminie UFK zasady i ograniczenia inwestycyjne nie zapewniają, aby środki ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego nie były lokowane w instrumenty contingent convertibles, nie będą sprzedawane klientom.

Od zakazu sprzedaży kłopotliwych polis KNF dopuszcza kilka wyjątków. Szczegółowe zapisy nie obejmą PPK, IKZE i IKE. Zakaz nie będzie też dotyczyć sytuacji, w którym przystąpienie ubezpieczonych do grupowej umowy ubezpieczenia na życie, powiązanej z funduszem, nie jest zawarciem nowej umowy ubezpieczenia ani gdy klient będzie indywidualnie kontynuował grupowe umowy ubezpieczenia na życie z UFK.

Decyzja Komisji zapadła jednomyślnie, a zakaz wejdzie w życie 1 stycznia 202 r.

Klienci lepiej chronieni

KNF liczy, że skutkiem podjęcia interwencji produktowej będzie podwyższenie poziomu ochrony klientów, którzy będą ponosić niższe koszty, a przy tym nie będą obciążani nadmiernym ryzykiem inwestycyjnym, w tym ryzykiem płynności, związanym z lokowaniem środków UFK w instrumenty contingent convertibles.

W przypadku polis z UFK często pojawiał się problem skomplikowania tych produktów i niezrozumienia ich przez klientów, którzy nieświadomie decydowali się na wysokie koszty oraz znaczne ryzyko. Zakaz sprzedaży niektórych polis z UFK powinien wyeliminować część problemów.

Będą kontrole

Nadzór zapowiada, że będzie sprawdzał przestrzegania zakazu, a ubezpieczyciele będą weryfikować, czy oferowane przez nich polisy z funduszem inwestycyjnym są zgodne z decyzją KNF.

Oprócz tego nadzorca zapowiedział, że zaproponuje zmianę w przepisach, która ureguluje działalność lokacyjną ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych oraz przygotuje stanowisko w przedmiocie ujmowania kosztów i opłat w umowie ubezpieczenia z UFK.