- Projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem byłoby uszczelnienie zakazu, jest już w Sejmie i czeka na nadanie numeru i podpis pani marszałek – powiedział PAP Janusz Śniadek, poseł PiS. Dodał, że może to nastąpić w każdej chwili.

W ocenie Śniadka, w tej chwili plagą i patologią jest powoływanie się przez niektóre podmioty na działalność pocztową, aby ominąć zakaz handlu w niedzielę. - W większości jest to fikcyjne – uważa. Wyjaśnił przy tym, że złożony przez niego projekt zakłada, że sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa, pod warunkiem że ten rodzaj działalności będzie dla niego przeważający. - Wprowadzony zostanie obowiązek prowadzenia ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej – zaznaczył Śniadek. Dodał, że inspekcja pracy będzie badała ten rejestr. - Sprawdzi, czy placówka spełnia warunek, że przychody z przeważającej działalności rzeczywiście przekraczają 50 proc. pozostałych przychodów – oznajmił poseł PiS.

9 lipca br. Poczta Polska poinformowała o podpisaniu umowy w właścicielem sieci sklepów Biedronka. Umowa wprowadza możliwość odbioru przesyłek bezpośrednio w jej sklepach, w związku z tym w niehandlową niedzielę 18 lipca otwartych będzie kilkadziesiąt sklepów tej sieci.

Czytaj również: Przeważająca działalność - złamanie zakazu handlu w niedzielę ukarane grzywną

Rząd nie rezygnuje z zakazu

Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu, pytany w poniedziałek, czy tego typu umowa umożliwi tej sieci handlowej otwarcie swych sklepów w niedziele, omijając w ten sposób wprowadzony trzy lata temu zakaz handlu w te dni, odpowiedział, że nie zna szczegółów umowy. Jak powiedział, polski rząd stoi na tym samym stanowisku cały czas. - Będziemy prowadzić takie działania legislacyjne, aby ewentualne sposoby omijania tych przepisów likwidować – stwierdził.

Przypomnijmy, że ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą i w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności. Na 27 lipca został wyznaczony termin ogłoszenia przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia w sprawie przepisów wprowadzających  zakaz handlu w niedziele (sygn. akt K 10/18). Wniosek w tej sprawie złożyła jeszcze w 2018 r. Konfederacja Lewiatan.